Чаплинський професійний аграрний ліцей
Методична розробка уроку виробничого навчання
Тема програми: «Приготування солодких страв і напоїв».
Тема уроку: «Відпуск натуральних плодів та ягід: кавун, диня, ананас. Свіжі цитрусові, банан з цукром, свіжі ягоди.
Приготування компотів із свіжих плодів та ягід, сухофруктів, кисілів різної консистенції з ягід, молока, яблук. Відпуск. Вимоги до якості».
2020рік
Укладач:
Майстер виробничого навчання
Кулик Людмила Володимирівна
Рецензенти:
Подолянчук В.В. – заступник директора з НВР.
Нижник С.П. - викладач предметів з професійної підготовки.
Бас Т.П. – методист ліцею.
Методична розробка уроку на тему: «Приготування солодких страв і напоїв.
Відпуск натуральних плодів та ягід: кавун, диня, ананас. Свіжі цитрусові, банан з цукром, свіжі ягоди. Приготування компотів із свіжих плодів та ягід, сухофруктів, кисілів різної консистенції з ягід, молока, яблук. Відпуск. Вимоги до якості».
смт. Чаплинка, Херсонської область, 2020рік.
Містить в собі: план-конспект уроку, інструкційно-технологічні картки, фото уроку, гра: «Вірю, не вірю» тест, корисні поради, виробничі ситуації.
Запропонована методична розробка може бути використана майстрами виробничого навчання з професії «Кухар».
Розглянуто на засіданні МК
викладачів професійної підготовки
та майстрів виробничого навчання
з професії «Кухар».
(протокол № ____ від ____________ 2020року)
Вступ
Сучасне життя формує нові вимоги до фахівців будь-якої галузі. Працівники повинні мати високий рівень професійної компетенції, бути конкурентноспроможними, готовими до впровадження нових технологій.
На уроках виробничого навчання для здобувачів освіти потрібно створювати умови для їх розвитку та самореалізації. Саме на таких критеріях базуються інноваційні технології навчання.
З перших хвилин уроку потрібно зацікавити учня, щоб матеріал який дається на уроці він сприйняв в повному обсязі, оволодів певними вміннями та навичками.
Кожен викладач, майстер виробничого навчання прагне виховати та навчити учнів бути ініціативними, вміти відстоювати свою власну думку, бути креативними, після невдач не зупинятися та йти дальше.
Тому під час проведення уроків я використовую різні інноваційні методи навчання, такі як: проблемні питання, вирішення та аналіз виробничих ситуацій, слайдові презентації. Застосування їх є невід’ємною частиною при проведенні уроку.
Учні з задоволенням відвідують уроки виробничого навчання, самостійно відшукують та готують випереджувальні завдання, презентації, підшукують цікаві рецепти, використовуючи для цього мережу інтернет. Це розширює кругозір учнів, збагачує запас знань. У процесі самостійної роботи вони набувають досвід, розвивають уяву, навчаються самостійно працювати. Така робота спонукає їх до пошуку чогось нового, цікавого. А іноді й до приготування страв за власними рецептами. Адже кулінарія – це насамперед творчість.
План - конспект
уроку виробничого навчання
Група № Дата проведення____________
Тема програми №11: Приготування солодких страв і напоїв.
Тема уроку №1: Відпуск натуральних плодів та ягід: кавун, диня, ананас. Свіжі цитрусові, банан з цукром, свіжі ягоди.
Приготування компотів із свіжих плодів та ягід, сухофруктів, кисілів різної консистенції з ягід, молока, яблук. Відпуск. Вимоги до якості.
Мета уроку:
- навчальна: організація робочого місця, правильно підбирати інвентар, інструменти для виконання роботи, закріпити набуті теоретичні знання з означеної теми, сформувати уміння виконувати операції з приготування та подачі; оформлення страв з додержанням термінів зберігання;
- розвивальна: розвивати професійну самостійність та пізнавальну активність під час роботи, логічне і критичне мислення, естетичний смак, вміння та навички самовдосконалення в обраній професії, працювати з додатковими джерелами інформації, вирішувати проблемні виробничі ситуації та виконувати практичні завдання;
-виховна: виховувати в учнів наполегливість в роботі, акуратність, раціональне використання сировини, бережливе ставлення до обладнання, повагу до праці, творче відношення до обраної професії.
Тип уроку: урок формування та вдосконалення складних умінь.
Форма проведення уроку: практичне заняття.
Дидактичне забезпечення: збірки інструкційно-технологічниих карток, Збірник рецептур, підручники.
Матеріально-технічне забезпечення:
Обладнання: електроплита, виробничі столи, холодильник, настільні ваги, мийні ванни.
Інвентар та посуд: каструлі, ножі кухарської трійки, дерев'яні обробні дошки, миски, десертні тарілки, склянки, креманки, фужери, вази.
Сировина: згідно інструкційно -технологічних карток.
Міжпредметні зв’язки:
Технологія приготування їжі з основами товарознавства: «Приготування солодких страв та напоїв», Санітарія і гігієна: «Вимоги до санітарного стану кухаря», Організація виробництва та обслуговування: «Організація робочого місця в гарячому та холодному цехах», Устаткування підприємств харчування, Охорона праці: «Вимоги охорони праці під час роботи кухаря».
Перелік практичних завдань:
Відпуск натуральних плодів та ягід: кавун, диня, ананас ;
Відпуск свіжих цитрусових: банан з цукром, свіжі ягоди;
- компот із сухофруктів;
- компот із свіжих плодів та ягід;
- кисілі різної консистенції.
Список основної і додаткової літератури:
Доцяк В.С. «Українська кухня»; Старовойт Л.Я, Косовенко М.С, Смирнова Ж.М. «Кулінарія»; Шалимінов О.В., Дяченко Т.П., Кравченко Л.О. «Збірник рецептур»; Інтернет- ресурси.
Хід уроку:
І. Організаційна частина (3-5хв)
- Привітання.
Майстер в/н: Доброго дня. Вітаю всіх з гарним днем.
- Доповідь командира групи про наявність учнів, готовність їх до уроку, зовнішній вигляд: наявність спецодягу, дотримання правил особистої гігієни, наявність в учнів сировини.
- Повторення т/безпеки та правил санітарії і гігієни інтерактивним методом «Ти мені, я тобі»
- Налаштування психологічного настрою учнів на продуктивну плідну роботу. Майстер в/н: Гарний настрій грає важливу роль в житті кожної людини. Коли нам весело ми з легкістю вирішуємо складні завдання і по іншому дивимося на неприємності. Тому я бажаю вам гарного настрою, і плідної роботи на сьогоднішньому уроці.
Епіграф до уроку
"Успіх приходить до того, хто його прагне".
Григорій Сковорода.
Актуалізація знань:
Тема програми: Приготування солодких страв і напоїв.
Тема уроку: Відпуск натуральних плодів та ягід: кавун, диня, ананас. Свіжі цитрусові, банан з цукром, свіжі ягоди.
Приготування компотів із свіжих плодів та ягід, сухофруктів, кисілів різної консистенції з ягід, молока, яблук. Відпуск. Вимоги до якості.
Цільова установка проведення уроку (мотивація, мета уроку):
Майстер в/н:
Сьогодні гарний зимовий день, але на наших робочих столах з’явиться різноманіття плодів та ягід, які на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо
оформляти до подачі, а також готувати компоти з сухофрукти, свіжих плодів, ягід та кисілі різної консистенції з ягід, плодів та молока.
Найпоширенішою стравою солодкою в українській кухні є узвари. Певний час узвар мав обрядове значення. В Україні до куті обов'язково готували узвар, яким завершували вечерю. З узваром на Поліссі жінки відвідували породіллю після пологів. Узвар використовували як розхідну страву, тобто після подачі цієї страви гості повинні були виходити з-за столу.
А кисіль на більшості території України входив і донині входить у меню урочистих трапез. Він як і узвар, подається, як правило, останнім і є тактовним натяком на закінчення застілля, за що у народі прозвали його «вишибалою», «виганяйлом».
Отримані навички сьогоднішнього уроку потрібні будуть вам для подальшої професійної діяльності. Від вашої кваліфікації та професійних умінь залежить якість готової страви. Якщо кухар смачно готує , застосовує свої творчі здібності, оригінально прикрашає, подає свою приготовлену страву, він завжди буде затребуваний на сучасних підприємствах ресторанного господарства.
Перевірка опорних знань, умінь і навичок учнів, необхідних їм для подальшої роботи на уроці:
Майстер в/н: Перш ніж перейти до вивчення нової теми, давайте повторимо теоретичний матеріал, вивчений на теоретичних заняттях з ТПЇ у вигляді гри.
Гра: « Вірю, не вірю» (обґрунтуйте чи спростуйте своє твердження)
У холодному і гарячому цехах готують солодкі страви та напої? (так)
Для приготування кисілів використовують желатин та агар-агар?
( ні, для приготування кисілів використовують крохмаль)
( ні, це розчин цукру і лимонної кислоти у кип’яченому фруктовому відварі або окропі)
( ні, на холодні 10-14 ºС, і гарячі - 55ºС, їх подають як в гарячому так і холодному вигляді.)
Натуральні плоди та ягоди з цукром, цукровою пудрою, збитими вершками, сметаною. (так)
(ні, не тільки з свіжих, а також з сушених, заморожених, консервованих).
( ні, з двох операцій: приготування сиропу і заварювання кисілю)
Цукор до натуральних плодів можна подавати окремо? (так)
Після нарізання дині і кавуна видаляють насіння.
( в дині – так, у кавуна – ні).
2. Викладання нового матеріалу:
- Повідомлення нової навчальної інформації.
Майстер в/н:
Кисіль - це одна з найдавніших слов'янських щоденних страв. Спочатку кисіль готувався з вівсяних зерен. Їх підсмажували, мололи, відсіювали, дрібне борошнозапарювали окропом, охолоджували до теплого стану, додавали
шматок хліба і залишали на ніч заквашуватися в теплому місці. Саме тому, що тісто мало добре вкиснути перед варінням, ця страва й дістала свою назву.
Свіжозварений кисіль заправляли конопляною або маковою олією, маковим або конопляним молоком, для чого зерна маку або конопель розтирали в макітрі до однорідної маси, яку розводили теплою водою, добре розмішували, відстоювали та проціджували. Така рідина мала сивий колір, а на смак нагадувала молоко, розведене водою. Їли кисіль також із хріном або цибулею, злегка підсоливши.
Для того щоб зробити кисло-солодкий кисіль, до нього додавали ягоди, мед або варені сухофрукти, розливали у миски й охолоджували.
Робили кисіль густим. Пізніше його почали готувати з картопляного крохмалю. Свіжі чи сушені фруктиварили до готовності. У киплячий узвар додавали картопляне борошно, розведене у невеликій кількості холодної води. Коли рідина загусала, кисіль вважався готовим. Такий спосіб приготування киселю існує й зараз.
Кисіль завжди вважався незмінною стравою на урочистому частуванні. Його подають останнім. Це своєрідний знак закінчення застілля. Крім того, кисіль сприяє кращому травленню і не залишає неприємних відчуттів у шлунку після ситної трапези. Фруктові та ягідні киселі, з'явилися порівняно недавно — на початку минулого століття, коли їх стали готувати на основі картопляного крохмалю. Назва походить від дієслова «заварити», тому що фрукти тільки доводяться до кипіння. Узвар можна не варити, а настоювати у великому термосі: підготовлені сухофрукти пересипають в термос, заливають окропом, кришку термоса закривають і настоюють.
Узвари — найпоширеніша солодка страва в українській кухні. Їх готують із сушених фруктів — яблук, груш, вишень, родзинок, а також із свіжих фруктів і ягід. Основною вимогою при готуванні узварів з сушених фруктів є додержання послідовності закладання їх у каструлю під час варіння, враховуючи, що тривалість варіння фруктів до м'якості різна, а з перевареними фруктами узвар несмачний. Тому спочатку до готовності варять сушені груші та яблука, а потім кладуть сливи, вишні, родзинки і дають один раз прокипіти. Після цього проварюють на фруктовому відварі бджолиний мед, заливають ним зварені до м'якості фрукти й ягоди, доводять до кипіння, ставлять у холодне місце і дають настоятися протягом 5-6 год. Перед приготуванням узвару сушені фрукти тримали у холодій воді для покращення смаку та зменшення часу варіння близько 3-х годин.
- Показ нових прийомів трудової діяльності
Майстер в/н: Згідно вимогам освітньо-кваліфікаційної характеристики кухар ІV розряду повинен вміти відпускати натуральні плоди та ягоди: кавуни, дині, ананаси. Свіжі цитрусові, банани з цукром, свіжі ягоди.
А також готувати узвари, компоти, кисілі різної консистенції, оформляти та подавати їх згідно вимог.
Переходимо до удосконалення вмінь, виконання трудових дій:
М
и уже вміємо обробляти плоди, ягоди, цитрусові, тому зараз приступимо до нарізання та оформлення їх подачі.
П
риготування компоту з яблук та груш.
Готуючи узвар - компот із свіжих груш та яблук, їх обчищають, видаляють насіннєве гніздо. Щоб плоди не потемніли їх зберігають у підкисленій воді. Шкірку плодів заливаємо водою проварюємо 7-10хв і проціджуємо. У відварі розчиняємо цукор, лимонну кислоту, доводимо до кипіння. У гарячий сироп кладемо плоди. Варимо при слабкому кипінні не більше ніж 6-8хв.
П
риготування узвару.
У гарячу воду кладемо добре вимиті сушені яблука і груші, варимо 3-4 годині, потім додаємо, ізюм, курагу можна чорнослив, цукор, мед і варимо до готовності. Подаємо в охолодженому вигляді.
Залежно від кількості крохмалю кисілі поділяють на густі, середньої густини, напіврідкі.
П
риготування густого кисілю.
Найчастіше готують молочні, рідше фруктово-ягідні. Для приготування 1 кг густого киселю беруть 60-80 г картопляного крохмалю. У сироп додають розведений крохмаль, варять не менше 5 хв., помішуючи, при незначному нагріванні, щоб повністю відбулася його клейстеризація, злегка охолоджують, розливають у порціонні формочки, у великі форми чи лотки, які змочують холодною перевареною водою, і посипають цукром, потім охолоджують. Перед подаванням кисіль відокремлюють ножем від форми або бортів лотка, перевертають і, злегка струшуючи, обережно перекладають у підготовлений посуд. Подають на десертній тарілці чи в креманці, поливають фруктово-ягідним сиропом або окремо подають вершки, холодне молоко.
К исілі середньої густини найпоширеніші.
На 1 кг кисілю потрібно 35-50 г картопляного крохмалю. Ледь охолоджений кисіль розливають у склянки або креманки. Поверхню посипають цукром, щоб запобігти утворенню на ній плівки.
Напіврідкі кисілі використовують переважно як підливи до круп'яних страв, страв з сиру. На 1 л киселю потрібно 20-40 г крохмалю. Щоб зберегти вітамін С, який міститься в плодах і ягодах, а також барвники з соковитих ягід відтискають сік, а з решти фруктів готують пюре, усе це зберігають у холодильній шафі і додають у кисіль після запарювання крохмалю.
Кисілі з журавлини, смородини, вишень, чорниць готують так: відтискають сік, з вичавок готують відвар, на його основі варять сироп, заварюють крохмаль, змішують готовий кисіль із соком і охолоджують. Для кисілів з полуниць, суниць, малини, ожини ягоди протирають, з вичавок готують відвар, проціджують, додають цукор, доводять до кипіння, вливають крохмаль, знову доводять до кипіння, з'єднують гарячий кисіль з фруктовим пюре і охолоджують.
Кисіль молочний.
У кип’яченому молоці або молоці розведеному водою розчиняємо цукор, вливаємо попередньо розведений холодною водою або молоком і проціджений крохмаль, безперервно помішуючи, варимо при слабкому кипінні протягом 8-10хв. Розливаємо у креманки, або формочки .
Кисіль буде мати однорідну консистенцію, якщо розведений крохмаль вливати не в середину посудини з сиропом, а ближче до її стінок при постійному помішуванні.
Р ідкі кисілі і кисілі середньої густини після введення крохмалю не кип'ятіть, а тільки доведіть до кипіння — вони збережуть свою консистенцію.
Для приготування кисілів з аличі, кизилу, слив, абрикос, яблук та інших фруктів їх промивають, проварюють (запікають), проціджують, протирають, змішують відвар з пюре і цукром, заварюють з крохмалем, охолоджують.
- Організація робочого місця; підбір посуду, інвентарю та інструментів:
Майстер в/н: Для організації робочого місця на сьогоднішньому уроці нам необхідно таке обладнання як: електрична плита, робочий стіл, мийні ванни.
Повторимо, а який же посуд ми будемо використовувати на сьогоднішньому уроці.
Роздаю учням збірки інструкційно-технологічних карток. Опрацьовуємо, робимо розрахунок сировини на задану кількість, записуємо в зошити.
Майстер в/н: переходимо до приготування.
- Відповідь майстра на запитання учнів.
- Пробне виконання учнями нових прийомів, показаних майстром
Майстер в/н: пропоную 1 учню повторити виконання нових прийомів, показаних мною. Спостерігаю за роботою учня, за потребою допомагаю.
Майстер в/н: А тепер до робочого столу запрошую ще декілька учнів.
(Два учні працюють, інші спостерігають, коментують та аналізують виконання трудових прийомів)
Даю корисні поради:
Узвар із яблук буде смачнішим, якщо до нього додати корицю.
Кисіль буде мати однорідну консистенцію, якщо розведений крохмаль вливати не в середину з сиропом, а ближче до її стінок при постійному помішуванні.
Кисіль буде ароматнішим, якщо додати в нього ванілін або цедру цитрусових, гвоздику, корицю, 4-5 крапель мигдальної есенції.
Щоб в желе при застиганні не утворилися грудочки, посуд в який будете вливати желе повинен бути кімнатної температури.
Щоб вийняти желе з формочки, потрібно формочки опустити на 2-3 секунди у гарячу воду, потім витирають стінки і дно формочки, струшують, перевертають і обережно перекладають у підготовлену креманку або десертну тарілку.
Розбираємо виробничі ситуації:
При приготуванні кисілю в дитячому садочку, утворились грудочки, яка допущена помилка?
(Помилка - крохмаль розвели гарячою водою.
Потрібно – розводити перевареною охолодженою водою або сиропом).
Готували на замовлення густий кисіль, але при подачі він не зберіг форму, яка причина?
( Не вірно вирахували норму крохмалю. Для приготування 1кг густого кисілю потрібно 60-80г крохмалю).
В їдальні готували узвар, але він виявився не смачним та каламутним, яка причина?
(не додержувались послідовності закладки, під час варіння, переварили фрукти).
Закріплення вивченого матеріалу: даю тести, учні письмово відповідають
3-5хв, після чого перевіряють один в одного.
Виберіть правильну відповідь
(оцінюється 2 бали за правильну відповідь)
1. Яку кількість крохмалю потрібно взяти для приготування 1кг густого кисілю?
а) 25-30 г; б) 100-120г; в) 15-20г.
2. Технологічний процес приготування компотів, складається з наступних операцій:
а) підготовка фруктів, ягід, їх варіння в сиропі, проціджування;
б) підготовка фруктів, ягід, варіння сиропу, з’єднання;
в) сортування, промивання ягід, плодів, варіння і з’єднання з сиропом.
3. Визначте послідовність закладки продуктів при приготування компоту з сухофруктів:
а) вода, цукор, лимонна кислота, родзинки, чорнослив, груші, яблука;
б) вода, цукор, яблука і груші, чорнослив, родзинки, лимонна кислота;
в) вода, лимонна кислота, чорнослив, родзинки, яблука, груші, цукор.
4. Як поділяються кисілі за консистенцією?
а) рідкий, полугустий, напіврідкий.
б) напівгустий, рідкий, нормальної консистенції;
в) густі, середньої густини, напіврідкі.
5. Температура подачі узварів і фруктів з сиропом:
а) 10 -12°С; б) 12-15°С; в) 14-18°С.
6. Солодкі страви з утворенням желе – це:
а) кисілі, желе, муси, самбуки, креми;
б) желе, креми, бабки, самбуки;
в) муси, самбуки, сиропи, фруктові холодці.
- Повідомлення критеріїв оцінювання виконаних робіт
Майстер в/н: Звертаю увагу що під час роботи потрібно дотримуватись рецептурної закладки сировини, вимог до якості, які зазначені в інструкційно-технологічній карті.
- аналіз типових помилок;
- відповідь майстра на запитання учнів;
- підводжу підсумок вступного інструктажу;
ІІІ. Поточний інструктаж – 270 хв.
- видаю завдання для самостійної роботи учнів, пояснюю їх виконання;
- розподіляю учнів за робочими місцями;
- цільові обходи майстра по робочих місцях учнів;
- приймаю виконані роботи;
- слідкую за прибиранням робочих місць учнями.
IV. Заключний інструктаж – 25хв.
- аналізую діяльність учнів у процесі всього уроку.
- визначаю помилки, порушення технологічного процесу
та техніки безпеки.
- рекомендую заходи по їх усуненню.
- повідомляю і обґрунтовую виставлені оцінки.
Рефлексія
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Чи задоволені ви результатом своєї роботи?
- Чи зрозуміли свої помилки?
- Що залишилося для вас не вирішеним?
Інструктаж- видача домашнього завдання:
Тема : «Приготування желе з плодів або ягід свіжих, цитрусових.
Приготування яблук печених, яблук смажених, шарлотки з яблук.
Приготування пудингу рисового, зраз манних. Приготування напоїв.
Чай з лимоном, варенням, молоком. Какао з молоком. Шоколад.
Приготування кави: кава натуральна з коньяком, з лимоном, молоком, вершками, кава глясе. Відпуск. Різновиди подачі. Вимоги до якості. Закріплення навичок з теми».
Ст.443-445, 449-450,455-458, підручник «Українська кухня» В.С.Доцяк
Ст. 234-246, підручник «Кулінарія» Л.Я.Старовойт, М.С.Косовенко, Ж.М.Смирнова.
Майстер в/н: __________ Кулик Л.В
Висновок
Підвищені вимоги до підготовки кваліфікованих робітників висувають не менш високі вимоги до рівня кваліфікації педагогічних працівників, зокрема до майстрів виробничого навчання. які мають забезпечити якісні результати професійно-практичної підготовки майбутніх кваліфікованих робітників ресторанного господарства.
Світ не може і не хоче жити по-старому, не змінюючись. І ресторанна галузь - один з яскравих прикладів прогресу . Час іде, змінюються підходи до організації харчування, споживачі ресторанів вже потребують вишукані та витончені страви. Тому і в проведенні уроків виробничого навчання потрібні інновації.
Готуючись до уроків виробничого навчання, я намагаюся внести в них щось нове, що не тільки активізує, зацікавить учнів, а й розвиває їх творчість, стане їм у пригоді у майбутній професійній діяльності.
Тому, основна частина уроку виробничого навчання полягає у закріпленні і виконанні вправ, самостійної роботи учнів.
На уроках в/н я використовую різні інтерактивні методи навчання, навчальні відео фільми, слайдові презентації.
На даному уроці під час вступного інструктажу закріпили теоретичні знання, набуті учнями на уроках ТПЇ, грою «Вірю, не вірю» де учні обґрунтовували свої відповіді. Обов’язковим є повторення санітарних вимог та гігієна кухаря, техніка безпеки під час роботи в лабораторії ( використаний метод «Я тобі, ти мені»).
Перед тим як приступити до виконання завдання, даю корисні поради по даній темі. Учням дуже подобається розбирали виробничі ситуації, де не тільки я проговорюю ситуацію, діти також з захопленням придумують свої, або ж згадують ситуації з виробничої практики з якими вони стикалися.
Уроки з використанням інтерактивних методів посилюють інтерес до навчання, заохочують та націлюють учнів на додаткове вивчення навчального матеріалу. Дають можливість майже кожному учню показати себе, упевнитись в своїх знаннях, вміннях та навичках. І можна з упевненістю сказати, що такі уроки приводять до позитивних результатів.
Список використаної літератури
Українська кухня, підручник - Доцяк В.С. - Л. «Оріяна-Нова», 1998.
Кулінарія, підручник - Старовойт Л.Я. - К. «Вища школа», 1994.
Лабораторний практикум з предмета «Технологія приготування їжі» Антонець Л.І. Навчальний посібник для професійних закладів освіти - К. «Факт», 2003.
Технологія приготування їжі, Шумило Г.І. Навчальний посібник.
Устаткування підприємств громадського харчування
підручник – Саєнко Н.П., Волошенко Д. К. ЛДЛ, 2005.
Основи фізіології, санітарії та гігієни харчування., Олійник О.М.
Інтернет – ресурси.