Пәні: қазақ тілі | Мектеп: №14 мектеп-гимназиясы |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Капанова Марьям Есентаевна |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Тақырыбы: Менің Тәуелсіздік Қазақстаным |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5Т2. Таңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау; 5А1.Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу. 5Ж1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық әтіндер орындай алады: |
оқушылар мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
синоним, антоним, омоним анықтай алу, өзара мазмұнын талдай алады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
Егеменді, мемлекет, мәдени, пайдалы кендер |
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: мемлекеттің елшілігі, пайдалы кендер, дамыған ел. Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? Has every learner’s choice been recorded? How can we check? Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like? |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Қазақстан қандай мемлекет? Қазақстанның астанасы қай жерде орналасқан? |
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|
Алдыңғы оқу: | Өткен тақырып бойынша мектеп туралы кабинеттер, парта, орындық, тақта, қабырға, бор деген сөздерді біледі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы 10 минут | Ұйымдастыру. Амандасу, психологиялық ахуал . Қуан, шаттан, балақай Қуанатын күн бүгін. Қайырлы күн, Қайырлы таң. Күліп шықты бүгін күн! Шеңберге тұрып, қол ұстасып, бір- біріне жылы лебіз айтады. Үй жұмысын тексеру: «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы өткен тақырыпты тексеру. Бейнежазба көрсету: оқушылар бейнежазбаны көріп, бүгінгі тақырыпты болжайды.  Қалыптастырушы бағалау: | Слайд Бейнежазба |
Ортасы 30 минут | Сабақтың мақсатын хабарлау: Сабақтың тақырыбын айтып, мақсатымен таныстырамын. Саралау әдісі: Топқа бөлу: көк, қызыл, сары түстер арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. топ- «Бәйтерек» тобы 2-топ- «Ту тобы» 3-топ- «Шанырақ» тобы Оқушыларға видео материал көрсету. Слайд арқылы жаңа тақырыпқа шығу. Мәтінмен жұмыс. №1. Оқушылар мәтінді 2 рет мұқият тыңдайды. Қазақстан көп ұлтты, егеменді мемлекет. Қазақстанда 30 мемлекеттің елшілігі бар. Қазақстанның негізгі халқы- қазақ халқы. Қазақстан қазір дүние жүзі мемлекеттерімен экономикалық және мәдени байланыстар жасап жатыр. Қазақстанның бас қаласы және астанасы Астана қаласы. Астана Сарыарқа даласында, Есілдің жағасында орналасқан. Қазақ жері пайдалы кендерге бай. Қазақстан табиғаты өте әдемі. Біз Қазақстан азаматы екенімізді мақтан етеміз! Дербес, тәуелсіз ел болу қандай бақыт! Бүгінгі Қазақстан білімді, жоғары мәдениетті, дамыған ел. Мен Қазақстанды жақсы көремін, себебі ол менің Отаным. №1. Мәтіннен алынған сөздерге синоним, антоним, омоним сөздер жаз. Сөздер | синоним | антоним | омоним | Мәдениетті | | | | Тәуелді | | | | Әдемі | | | | Бай | | | | Ел | | | | №3. Мәтінді екі рет тыңдап, ақпараттарды мәтін мазмұнына сай сәйкестендіріңіз. Қазақстан білімді, жоғары мәдениетті, | 1.себебі ол менің Отаным. | Дербес, | тәуелсіз ел болу қандай бақыт! | Астана Сарыарқа даласында,. | дамыған ел. | 1.Қазақстанды жақсы көремін, | Есілдің жағасында орналасқан | ҚБ.   Сергіту сәті: Қазақстан жұлдыздарының орындауындағы «Елім менің» әнін тыңдап, бірге айтады. №4 Мәтіндегі оқиғаларды ретімен орналастырыңыз: Қазақстанның негізгі халқы- қазақ халқы. | 1 | Қазақстанның бас қаласы және астанасы Астана қаласы. | 7 | Қазақ жері пайдалы кендерге бай. | 5 | Қазақстанның негізгі халқы- қазақ халқы. | 6 | Қазақстан көп ұлтты, егеменді мемлекет | 3 |  Бағалау. «Үш шапалақ»  №4 .Сабақтағы мәліметтерді жинақтап, постер дайындайды. | Дара диаграмма постер дайындайды.  Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар бір-бірін бағалайды.  1 ТІЛЕК Дескриптор: Кері байланыс: Топта жұмыс істеу ұнады ма? Қандай қиындықтар болды? | Слайд Мәтін Графикалық органайзер |
Соңы 5 минут | Рефлексия: «Менің баспалдағым»  Оқушылар сабақтан алған дағдыларының қай сатыда екенін стикерге аты-жөнін жазып, өзім жеттім деген баспалдағынының тұсына жапсырады. | Стикер |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
| ҚБ.бағалау.Үш шапалақ, 2 жұлдыз ,1 тілек, эмоциялық бағалау, кері байланыс. | Қазақстан тарихы. Презентация, слайд . «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарына сүйене отырып, патриоттық сезімді ояту, Отанымызды сүю, тілімізді қадірлеу, бір-бірімен достық қарым- қатынас жасау. |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Сабақтың мақсаттары, міндеттері орындалды.Сабақта оқушылар Қазақстан туралы тақырыпқа сай білім алды.Сабақ жоғары деңгейде өтті.Сабақта алынған тапсырма сәйкес болды.Уақытты тиімді пайдаландым. Жоспарыма өзгерістер енгізудің қажетігі жоқ. |
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: жұппен, топпен, жекеше жұмыс түрлері. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.№1,3 тапсырма жақсы өтуіне ықпалы зор. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: ... |