Захарченко Ю.В.
Розробка уроку з теми:
«Художнє моделювання виробів з коміром і рукавом»
Мета: ознайомити учнів з правилами та прийомами художнього моделювання одягу. Сприяти розвитку просторової уяви, творчого мислення, художніх здібностей, фантазії. Виховувати естетичні смаки, творче ставлення до праці.
Обладнання та інструменти: лекала фігури людини, картки для самостійної роботи, зразки тканини, папір для малювання, кольоровий папір, ножиці, олівці, ілюстрації, журнали мод, рисунки, ескізи моделей, наочні посібники, зразки моделей виробів.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Записи на дошці: Габрієль Шанель: «Мода минає, а стиль залишається», П'єр Карден: «Добре вдягненим слід вважати того, хто зважає і на себе, і на інших», Галина Клобуковська: «Над модою сміються двічі — на початку і в кінці».
Народні прислів'я і приказки: «За одягом зустрічають, за розумом проводжають», «Добра свита, та не на мене шита», «Пошануй одежину й вона тебе десять раз», «Так кравець крає, скільки краму стає».
Англійське прислів'я: «Справді елегантна людина іде на крок позаду моди».
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Пропоную учням наступні запитання: що називають моделюванням? хто займається моделюванням одягу? що таке модель? які силуети використовуються для створення одягу? які існують конструктивні і декоративні лінії в одязі?
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація мети.
Кожна людина прагне бути гарною і неповторною. Одяг — не просто те, що ми одягаємо на себе. Це багато в чому і добрий настрій і, зрештою, навіть
успіх в особистому житті. Але не можна навчитися одягатися до ладу, коли не знаєте певних законів моделювання. На цьому уроці ви будете вчитися правил художнього моделювання одягу, розв'язуватимете навчальні проблеми, які допоможуть при виборі та створенні власного одягу.
Вам уже доводилось працювати над створенням одягу. На святі творчих звітів ви не раз демонстрували одяг, створений за вашим задумом. Які вироби ви демонстрували? (Відповіді учнів)
Тепер перед вами стоятиме важче завдання: виготовити плечовий виріб з рукавом і коміром. Ви будете створювати модель, яка подобається вам, але виріб має вам пасувати. Для того щоб знати, яким чином це зробити, вам необхідні знання, які ви отримаєте на цьому уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Чи доводилось вам, діти, коли-небудь переглядати старі журнали мод, розглядати одяг своєї мами, бабусі? Багато речей вам подобається, але є такі, в яких ви почувалися б незручно і навіть смішно виглядали б. Це тому, що даний одяг сьогодні не в моді.
Вирази «мода», «рабство моди» вперше з'явилися ще у Стародавній Греції і Римі. Виявляється, для кожного історичного періоду характерний свій одяг, кожній епосі притаманний свій стиль.
Стиль — не стійка, що конкретно визначилась, мода епохи, яка виражає її культуру, поняття краси і ставлення до навколишнього світу (учні роблять записи у робочих зошитах). Для того щоб краще зрозуміти це, давайте з вами здійснимо подорож у далеке минуле. ! допоможуть нам у цьому учні, які ознайомилися з історією розвитку одягу. Інформацію вони готували з багатьох джерел.
Подорож у минуле. Учні розповідають про моду і стилі кожного історичного періоду. Розповідь супроводжують демонстрацією зразків одягу. Одяг для ляльок.
Створенням одягу займаються модельєри, люди мистецтва.
Діти, на початку вивчення теми «Виготовлення швейного виробу» перед вами були поставлені завдання: вивчати напрями сучасної моди; знайомитися з творчістю модельєрів; виконувати ескізи моделей, що сподобались. І ви постійно працюєте над вирішенням цих завдань. Сьогодні я пропоную вам поділитися знаннями та цікавою інформацією, які ви здобули внаслідок виконання перспективних домашніх завдань.
Учні роблять інформації про напрями «от кутюр» і «прет-а-порте» та відповідно їхніх фундаторів — Фредеріка Борта та П'єра Кардена. а також про творчість Ів-Сен-Лорана, В'ячеслава Зайцева, Михайла Борошна, Сергія Бизова, Валентино та інших сучасних модельєрів. Свої виступи діти супроводжують ілюстраціями з журналів мод та ескізами, виконаними власноруч (учні ведуть записі: у робочих зошитах).
V. Відпрацювання прийомів навчальної діяльності.
5.1. Понятійний диктант (учні записують лише відповідь).
Сукупність звичок, смаків, тих досягнень, що проявляються у зовнішніх формах побуту, у певному суспільстві (мода).
Зразок, зразковий примірник швейного виробу, виготовлений за ескізом художника-модельєра (модель).
Площинне, контурне зображення об'ємних форм одягу (силует).
Сукупність предметів (з тканини, трикотажу, хутра, шкіри), якими покривають тіло людини (одяг).
Якщо вимоги, що ставлять до одягу, враховують індивідуальні особливості фігури та віку, відповідність сучасному напряму моди, правильний підбір тканини та оздоблення, то їх називають... (естетичними).
5.2. Виконання тренувальних вправ.
Учням пропонуються тренувальні вправи на вироблення вміння характеризувати призначення та зовнішній вигляд одягу. Діти здійснюють опис моделі, запропонованої учителем. (Усно.)
Схема опису моделі.
Назва виробу, його призначення.
Силует. Покрій. Форма та особливості деталей виробу.
Оздоблення. Тканина або інший матеріал, що пропонується для виготовлення одягу.
Приклад.
Молодіжна блуза класичного стилю для повсякденного носіння.
Силует прямий. Рукав вшивний. Низ рукава оформлений манжетою. Спинка з двох частин, з'єднана по середньому шву.
Застібка центральна на ґудзики і петлі, оздоблена настрочною планкою. Комір напівстоячий з гострими кінцями. Елегантності та строгості моделі надають оздоблювальні строчки по планці, коміру, манжетах та машинні буфи на пілочці.
5.3 Вирішення проблемних завдань.
1. Завдання «Знайди помилку». Дітям пропонується знайти помилку в ескізах моделей одягу (невміле поєднання деталей, тобто відсутність єдиної цілісності, неправильно підібране оздоблення, невідповідність призначення одягу).
Зразки завдань «Знайди помилку».
Завдання І. Знайдіть невідповідність у поєднанні деталей у дитячій святковій сукні. (Відповідь. Неправильно вибрано спосіб оформлення горловини. Комір строгої форми не відповідає фасону даної сукні).
Завдання 2. Перед художником-модельєром стояло завдання створити жіночу святкову сукню. У чому помилка художника-модельєра? (Відповідь: при створенні моделі святкової сукні застосування накладних кишень недоречне).
Завдання 3. Якої помилки припустився художник при створенні ескізу шкільної спідниці для дівчаток? (Відповідь. Надмірне використання оздоблення).
2.Завдання «Знайди правильне рішення».
а) Учням задано створити модель одягу, в якій кілька деталей невідомі. Необхідно доповнити ці деталі. (Наприклад, підібрати комір, рукав, манжет, вибрати форму кокетки тощо.);
б) Оздобити виріб (доповнити ескіз моделі застосуванням декоративних та конструктивних прийомів створення одягу).
Завдання І.Молодіжна сукня спортивного стилю. Змоделювати нижню частину виробу.
Завдання 2.Створити ескіз святкової молодіжної сукні конструктивними і декоративними лініями за даним силуетом.
Завдання 3.Створити модель молодіжної сукні із суцільнокроєним рукавом.
3.Завдання «Створи модель».
Застосування навчальної гри «художник-модельер». Кожній учениці ставиться завдання створити модель одягу із матеріалів, що пропонує замовник. Завдання диференційовані.
У конвертах, розданих дітям, відповідно різна кількість матеріалів. Для одних учнів це лише основна тканина, для інших кілька тканин (тобто модель створюється з тканини кількох кольорів, що потребує правильного вибору і художнього та конструктивного вирішення), оздоблювальна тасьма, стрічка, мереживо, нитки для вишивки та інші матеріали. Діти виконують ескізи, користуючись лекалами фігури людини. Модель створюють, використовуючи графічний рисунок, або поєднання техніки аплікації з графікою.
Завдання 1. Створити модель сукні для дівчаток дошкільного віку для літнього відпочинку (у конверті бавовняна і синтетична тканини).
Учениця не лише створює ескіз моделі, але й вибирає тканину, керуючись знаннями про вимоги до одягу. В даному випадку гігієнічні вимоги переважають над естетичними, тому тканину вибирають бавовняну.
Завдання 2. Створити ескіз дитячої сукні у народному стилі (у конверті основна тканина, оздоблювальні тканини, тасьма, нитки для вишивки).
Робота потребує застосування знань не лише з праці, образотворчого мистецтва, а й з народознавства.
VI. Перевірка виконання завдань. Корекція знань та вмінь учнів.
VII. Узагальнення вивченого матеріалу. Оцінювання роботи учнів.
VIII. Домашнє завдання.
Створити модель виробу для виготовлення. Підготувати папір для технічного моделювання, графічний інструмент, попередньо виконані креслення плечових виробів.