Урок № 4
Тема: Магнітне поле котушки зі струмом. Електромагніти.
Мета: навчальна:ознайомити учнів з магнітним полем котушки зі струмом,
розглянути графічне зображення магнітних полів,
навчитись знаходити напрямок силових ліній магнітного
поля, ознайомити з принципом дії й практичним
застосуванням електромагнітів;
розвиваюча: формувати в учнів поняття про науковий метод
дослідження, розвивати навички групової роботи;
виховна: активізувати самостійність мислення учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:магнітна стрілка, котушка, осердя, джерело струму.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
(Привітання, підготовка робочих місць)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Хто перший?»
Гра на застосування правил для визначення напрямку магнітного поля прямого провідника зі струмом. Клас ділиться умовно на 2 команди. Представники команд витягують картки із завданням.
Наприклад:




Вправа «Встановіть відповідність».
Магнітне поле - | не співпадають з географічними полюсами |
Полюси магніту - | це замкнені лінії, які оточують провідник зі струмом |
Магнітне поле створюється | речовини, що містять в собі залізо, сталь, нікель, чавун. |
Магнітні полюси | рухомі заряди |
Феромагнетики | це форма матерії, через яку взаємодіють рухомі електричні заряди |
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
(Вступне слово вчителя)
Відкриття Г.К.Ерстеда ознаменувало собою початок низки досліджень з електромагнетизму: як та де можна застосовувати магнітне поле провідника, котушки зі струмом.
V. Вивчення нового матеріалу.
Учитель.
Будь-який провідник зі струмом створює в просторі навколо себе магнітне поле. Якщо провіднику надати форми спіралі, магнітне поле посилиться. Таку котушку зі струмом називають соленоїд (від грец. «солен» - трубка).
Демонстрація. Пропускаючи через котушку струм, демонструємо її магнітні властивості:
взаємодію з магнітною стрілкою;
зазначаємо наявність у соленоїда двох полюсів;
змінюючи реостатом силу струму, помічаємо змінення магнітних властивостей котушки;
змінюючи напрямок струму на протилежний, зазначаємо змінення полярності магнітного поля;
ввівши в котушку залізне осердя, помічаємо підсилення магнітного поля.
Правило «обхвату» правою рукою для котушки зі струмом
Якщо правою рукою «обхопити» котушку зі струмом, розташувати чотири пальці у напрямку струму, то відігнути великий палець укажу напрямок силових ліній у середині котушки.

Запис у зошит
Соленоїд із залізним осердям у середині називають електромагнітом.
Робота з підручником
Учні за підручником знайомляться з будовою магнітного сепаратора для зерна, з принципом роботи електромагнітного підйомного крана та з широким застосуванням в різних електромагнітних пристроях, кранах, реле, автомобільних сигналах, телефонах, літаках, побуті, медицині.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Гра «Шифрограма»
Правила гри: вчитель зачитує шість запитань. На таблиці, яка висить на дошці, десять пронумерованих відповідей. Учні обирають правильні відповіді і записують лише їхні номери.
Запитання:
Силу струму в котушці зменшили. Як змінилася магнітна дія котушки зі струмом?
Як, використовуючи компас, установити, чи є в провіднику струм?
У котушку зі струмом установили залізне осердя. Як змінилася магнітна дія котушки?
Як установлюється магнітна стрілка компаса, якщо поблизу немає інших тіл?
Як можна регулювати підіймальну силу електромагніта підіймального крана?
Провідником з’єднали полюси джерела струму. Що можна сказати про простір навколо провідника?
Відповіді на запитання:
Збільшити силу струму.
Зменшилась.
За дією на заряджене тіло.
За дією на стрілку.
Виникло магнітне поле.
У напрямку північ-південь.
Не змінилось.
Виникли електричне і магнітне поля.
Збільшилась.
У будь-якому напрямі.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
І | М | Б | А | В | Н | Д | Т | Г | Е |
(Учні відгадують слово, зашифроване цифрами, що відповідають правильним відповідям)
Вправа 2
На рисунку зображені магнітна стрілка й електричне коло, що складається з котушки, джерела струму й ключа. Укажіть на рисунку, в якому напрямку повертатиметься магнітна стрілка після замикання.
Вправа 3
На рисунку зобразіть лінії магнітного поля провідника зі струмом і котушки зі струмом. Укажіть напрямок ліній магнітного поля.
VІІ. Самооцінка учнів:
VІІІ. Підведення підсумків уроку.
Що ми сьогодні досліджували і вивчили?
Як визначити напрям магнітних силових ліній?
Що таке електромагніт?
ІХ. Домашнє завдання. Вивчити теоретичний матеріал уроку.
ПІ __________________________________________________________
Клас _______________________________________________________
Бали _____________________________________________________
Магнітна дія струму
І варіант
Вказати за правилом правої руки напрямки магнітних ліній.

2. Визначити за правилом свердлика напрям силових ліній поля.

3. Вправа «Встановіть відповідність».
1 | Магнітне поле - | А | не співпадають з географічними полюсами |
2 | Полюси магніту - | Б | це замкнені лінії, які оточують провідник зі струмом |
3 | Магнітне поле створюється | В | речовини, що містять в собі залізо, сталь, нікель, чавун. |
4 | Магнітні полюси | Г | рухомі заряди |
5 | Феромагнетики | Д | це форма матерії, через яку взаємодіють рухомі електричні заряди |
Таблиця самоконтролю
Вид роботи | Робота по карточкам | Усні відповіді | Шифрограма | Загальна кількість балів | Оцінка |
| | | | | |
ПІ __________________________________________________________
Клас _______________________________________________________
Бали _____________________________________________________
Магнітна дія струму
ІІ варіант
Вказати за правилом правої руки напрямки магнітних ліній.

2. Визначити за правилом свердлика напрям силових ліній поля.

3. Вправа «Встановіть відповідність».
1 | Магнітне поле - | А | не співпадають з географічними полюсами |
2 | Полюси магніту - | Б | це замкнені лінії, які оточують провідник зі струмом |
3 | Магнітне поле створюється | В | речовини, що містять в собі залізо, сталь, нікель, чавун. |
4 | Магнітні полюси | Г | рухомі заряди |
5 | Феромагнетики | Д | це форма матерії, через яку взаємодіють рухомі електричні заряди |
Таблиця самоконтролю
Вид роботи | Робота по карточкам | Усні відповіді | Шифрограма | Загальна кількість балів | Оцінка |
| | | | | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
І | М | Б | А | В | Н | Д | Т | Г | Е |
Відповіді на запитання:
Збільшити силу струму.
Зменшилась.
За дією на заряджене тіло.
За дією на стрілку.
Виникло магнітне поле.
У напрямку північ-південь.
Не змінилось.
Виникли електричне і магнітне поля.
Збільшилась.
У будь-якому напрямі.
Урок № 4
Тема: Магнітне поле котушки зі струмом. Електромагніти.
Мета: навчальна:ознайомити учнів з магнітним полем котушки зі струмом,
розглянути графічне зображення магнітних полів,
навчитись знаходити напрямок силових ліній магнітного
поля, ознайомити з принципом дії й практичним
застосуванням електромагнітів;
розвиваюча: формувати в учнів поняття про науковий метод
дослідження, розвивати навички групової роботи;
виховна: активізувати самостійність мислення учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:магнітна стрілка, котушка, осердя, джерело струму.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
(Привітання, підготовка робочих місць)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Встановіть відповідність».
Магнітне поле - | не співпадають з географічними полюсами |
Полюси магніту - | це замкнені лінії, які оточують провідник зі струмом |
Магнітне поле створюється | речовини, що містять в собі залізо, сталь, нікель, чавун. |
Магнітні полюси | рухомі заряди |
Феромагнетики | це форма матерії, через яку взаємодіють рухомі електричні заряди |
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
(Вступне слово вчителя)
Відкриття Г.К.Ерстеда ознаменувало собою початок низки досліджень з електромагнетизму: як та де можна застосовувати магнітне поле провідника, котушки зі струмом.
V. Вивчення нового матеріалу.
Учитель.
Будь-який провідник зі струмом створює в просторі навколо себе магнітне поле. Якщо провіднику надати форми спіралі, магнітне поле посилиться. Таку котушку зі струмом називають соленоїд (від грец. «солен» - трубка).
Демонстрація. Пропускаючи через котушку струм, демонструємо її магнітні властивості:
взаємодію з магнітною стрілкою;
зазначаємо наявність у соленоїда двох полюсів;
змінюючи реостатом силу струму, помічаємо змінення магнітних властивостей котушки;
змінюючи напрямок струму на протилежний, зазначаємо змінення полярності магнітного поля;
ввівши в котушку залізне осердя, помічаємо підсилення магнітного поля.
Правило «обхвату» правою рукою для котушки зі струмом
Якщо правою рукою «обхопити» котушку зі струмом, розташувати чотири пальці у напрямку струму, то відігнути великий палець укажу напрямок силових ліній у середині котушки.

Запис у зошит
Соленоїд із залізним осердям у середині називають електромагнітом.
Робота з підручником
Учні за підручником знайомляться з будовою магнітного сепаратора для зерна, з принципом роботи електромагнітного підйомного крана та з широким застосуванням в різних електромагнітних пристроях, кранах, реле, автомобільних сигналах, телефонах, літаках, побуті, медицині.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Гра «Шифрограма»
Правила гри: вчитель зачитує шість запитань. На таблиці, яка висить на дошці, десять пронумерованих відповідей. Учні обирають правильні відповіді і записують лише їхні номери.
Запитання:
Силу струму в котушці зменшили. Як змінилася магнітна дія котушки зі струмом?
Як, використовуючи компас, установити, чи є в провіднику струм?
У котушку зі струмом установили залізне осердя. Як змінилася магнітна дія котушки?
Як установлюється магнітна стрілка компаса, якщо поблизу немає інших тіл?
Як можна регулювати підіймальну силу електромагніта підіймального крана?
Провідником з’єднали полюси джерела струму. Що можна сказати про простір навколо провідника?
Відповіді на запитання:
Збільшити силу струму.
Зменшилась.
За дією на заряджене тіло.
За дією на стрілку.
Виникло магнітне поле.
У напрямку північ-південь.
Не змінилось.
Виникли електричне і магнітне поля.
Збільшилась.
У будь-якому напрямі.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
І | М | Б | А | В | Н | Д | Т | Г | Е |
(Учні відгадують слово, зашифроване цифрами, що відповідають правильним відповідям)
Шифрограма.
Снасуска сдіслитьсся сна сдві сгруспи – сна сфісзиску сі скослексцісоснусвасння смасрок.
(Наука ділиться на дві групи – на фізику і на колекціонування марок).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
ІІІ. Формування нових знань.
1. Вивчення будови і принципу дії електромагніту.
2. Дослідити його властивості.
3. Ознайомитися з практичним використанням електромагніту.
4. Дізнатися історію його створення.
5. Дружно працювати.
- Запишемо число і тему уроку у зошити.
3. Ознайомимося з будовою електромагніту
Електромагніт (англ. Electromagnet, нім. Electromagnet m) пристрій, що створює магнітне поле при проходженні електричного струму. Електромагніт складається з обмотки та осердя і набуває властивостей магніту при проходженні струму обмоткою
Демонструю електромагніт.
Обмотки електромагнітів виготовляють з ізольованого алюмінієвого або мідного дроту. Осердя електромагнітів виготовляють із магнітом’яких
матеріалів — з електротехнічної або якісної конструкційної сталі, литої сталі, чавуну, залізонікелевих і залізокобальтових сплавів.
Котушка без осердя вже є електромагнітом.
При проходженні струму через котушку електромагніт починає притягувати до себе металічні предмети
Під’єднайте котушку до джерела струму та піднесіть до неї залізні ошурки.
Помістіть усередину котушки залізне осердя та прослідкуйте за притяганням залізних ошурків. Чи змінилося магнітне поле котушки?
Висновок За внесення в котушку залізного осердя її магнітне поле підсилюється.
Досліди.
- З’ясуємо, від чого залежжить сила, з якою магнітне поле електромагніту діє на тіла.
а) Збільште сили струму в котушці та прослідкуйте за притяганням залізних ошурків. Чи змінилося при цьому її магнітне поле?
Висновок. За збільшення сили струму в котушці її магнітне поле підсилюється, за зменшення - послаблюється
б)- А якщо ми збільшимо кількість витків котушки?
Висновок Магнітна дія котушки зі струмом посилюється при збільшенні кількості витків котушки.
Отже електромагніти мають такі властивості:
швидко розмагнічуються при вимкненні струму;
залежно від призначення можна виготовляти різних розмірів;
Можна регулювати магнітну дію електромагніту, змінюючи силу струму або кількість витків у котушці.
Застосування електромагнітів.
- Завдяки тому, що електромагніти мають особливі властивості їх широко застосовують у техніці, побуті, медицині.
6. Історія створення електромагніту. (1 учень)
-
- На закінчення мені хочеться пожартувати.
Втрата здоров’я очікує людину з залізними нервами і стальною волею, яка випадково потрапить у приміщення, де знаходиться гігантський електромагніт.
- Так як електромагніт пов’язаний з металом , то ми прослухаємо і фрагмент композиції гурту електромагніт , яка називається магніт - вона легкою не буде.
Відповіді на запитання:
Збільшити силу струму.
Зменшилась.
За дією на заряджене тіло.
За дією на стрілку.
Виникло магнітне поле.
У напрямку північ-південь.
Не змінилось.
Виникли електричне і магнітне поля.
Збільшилась.
У будь-якому напрямі.