Тема: Балц Къостайы хъайтарты дунемӕ
Цель: обобщение и конкретизация знаний детей о творчестве великого осетинского поэта К. Л. Хетагурова.
Задачи:
образовательные:
- закреплять и обобщать знания о творчестве К.Л. Хетагурова
развивающие:
- совершенствовать художественно-речевые исполнительские навыки при чтении отрывков из произведений;
- развивать творческие способности, внимание, память, воображение.
воспитательные:
- воспитывать интерес к поэтической речи.
Оборудование: экран, мольберт, клубок, книги поэта, дерево, задания-примеры, корзина с медалями.
Предварительная работа:
- чтение стихотверений поэта;
- заучивание наизусть некоторых отрывков из произведений;
- выставка книг, иллюстраций к произведениям.
Ход мероприятия
В группе все напоминает о великом поэте: его портреты, его книги.
Звучит фортепианная (спокойная) музыка. На экране появляется портрет К. Л. Хетагурова.
Воспитатель:
Зарджытœ сабитœн
Чи фыста, чи уыд?
Чи радта ирœттœн
Диссаджы чиныг?
Чи уыд? Куыд чи уыд?
Уарзон Къоста!
Сауœрфыг, саурихи
Сауцœст Къоста! (Чеджемты Геор)
(краткий рассказ воспитателя о К. Хетагурове)
1859 азы иу хæххон хъæуы Хетæгкаты хæдзары райгуырд лæппу. Хетӕгкаты Леуаны фырт Къоста райгуырд Уӕлладжыры комы Нары хъӕуы йӕ фыдыфыд Елызбары фӕрныг хӕдзары.... (на экране село Нар).
Воспитатель: Сабитæ, мах ныртæккæ араст уыдзыстæм балцы Къостайы хъайтарты дунемæ. Цыдӕр ӕрбауазал дӕн, мӕ хуртӕ. Уæртæ мæм зыны ирон хӕдзар ( на экране фото осетинского дома, а под экраном клубок нитки), цомут нӕхи кьонайы фарсмӕ ахъарм кӕнӕм. (Идут к экрану)
Къонайы фарсмӕ та чи хуыссы? Гæдыйы тыххæй та цавæр æмдзæвгæ архуыр кодтам?
Ребенок:
Гино, гино, гис!
Иу гæды нæм ис,
Хъарм фæлмæн кæрц дары,
Къонайыл хуыссы,
Аргъæуттæ мысы,
Хъал зæрдæйæ зары...
Воспитатель: Гино, зӕгъ-ма нын куыд бахӕццӕ уӕм Къостайы хъайтарты дунемӕ?
Гино: Райсут сыгъзӕрин къуыбылой ӕмӕ уын равдисдзӕн фӕндаг.(нажать на слайде на кошку)
(Воспитатель берет и бросает клубок, дети по ниточке идут к дереву. На дереве ворона с сыром и лиса)
Воспитатель: Ацы халон цыдӕр зонгӕ у. Байхъусут-ма:
Бæласы цонгыл
Цæргæсау сбадти,
Йæ сæфты стонгыл
Ныр диcæй марди.
Зæрдæхъæлдзæгæн
Тæрхæттæ кодта
Æмæ фыдæнæн
Йæ цыхт нæ хордта.
(Выходит из-за дерева лиса)
Лиса: Мæ хуры чысыл,
Куыд рæсугъд дæ, куы! –
Дæ фæхъхъау фæуон,
Кæмæй раппæлон?!
Дæ даргъ дæллагхъуыр,
Дæ сау базыртæ,
Дæ диссаджы гуыр,
Дæ худгæ былтæ!..
Æххæст ма зарын
Куы зонис, уæд дæ
Паддзахæн дарын
Фæразид зæрдæ...
Æфсæрмы ма кæ,
Мæ уды гага, –
Дæ зарæг акæ!..
Ворона: Хъа-хъа (бросает сыр детям)
Воспитатель:Ӕркӕсӕм-ма цыхтмӕ, цымӕ дзы цыдзӕр гӕххӕт ӕмбӕхст ис. (Воспитатель разворачивает лист и читает)
Ӕмдзӕвгӕ раст радзурут:
КÆМÆН ЦЫ...
Алы куыстæн – рад.
Дзидзидайæн – ... .
Хорз фыййауæн – фос;
Бирæ фосæн – ... .
Хоры кæндæн – зад,
Хоры хæрдæн – кад.
Сонт рæдыдæн – барст;
Хорз зæрдæйæн – уарзт.
Рагон мастæн – тад;
Загъдкъахæгæн – ... .
Магусайæн – цӕф;
Цырд лæппуйæн – ... !..
(Воситатель достает с сыра бумажную рыбку)
Воспитатель: Сабитӕ, ай ма дзы ноджыдæр кæсаг æмбæхст куы ис. Ацы кӕсаг ӕнӕ дон тӕригъӕд у, цы йын кӕнӕм цӕмӕй фӕцӕра?
Доны сæрты уал бахизæм æмæ уым кæсаг доны ауадздзыстæм.
Игра «Перепрыгни через волну»
Воспитатель натягивает ткань синего цвета, изображает волны разной высоты, дети перешагивают, перепрыгивают через ткань.
Воспитатель: ауадзӕм уæдæ кӕсаг донмӕ.
Воспитатель: байхъусут-ма, сабитӕ, цырд лӕппу та хъуамӕ йӕхи куыд дара, уымӕ.
ЛÆГАУ
Фест райсомæй, лæгау,
Ныхс сапонæй дæхи
Æмæ–иу скув: Хуыцау,
Фæдзæхсын дыл мæхи!
Дзул к'уаид, уæд бæргæ,
Дæу дæр дзы хай фæуид!
Куы нæ уа, уæд хæргæ!
Кæрдзынæй стонг æрвит!
Цæттæ дæ хызын дар,
Тагъд де скъоламæ уай!
Æнæзивæг куы уай, –
Хуыздæр бынат дæ бар!
Зондамонæгмæ хъус,
Цы зæгъа, уый–иу кæн,
Зæрдæхъæлдзæгæй кус,
Æмæ бæззай лæгæн!..
(Стоит мольберт с изображением школьника.)
Воспитатель: Сабитӕ, ацы лӕппу та цымæ кæй фырт у? (Толайы фырт) Ӕмӕ кӕм уыд? (Скъолайы) Фӕкӕсы дзы А-бе-тӕ, фӕфыссы дзы Бе-ве-тӕ.
(На мольберте примеры без ответов.)
Аххуыс кӕнӕм уӕдӕ Толайы фыртӕн скъолайы фондзтӕ райсын. Ссарӕм фондз цы хӕслӕвӕрдты рауайдзӕн, уыдон.
Воспитатель: Тынг хорз сарӕхстыстӕм, сабитӕ. Толайы фыртæн баххуыс кодтам æмæ нын æрбарвыста майдантæ, цæмæй мах дæр ахуыр кæнынмæ бæллæм.
Воспитатель: Мах агуырдтам Къостайы хъайтарты дуне, фӕлӕ сӕ дунейы абалц кодтам, уый та нӕ бамбӕрстам. Зæгъут-ма мын чи ныл амбӕлд нæ балцы? Фæхондзыстæм сæ нæ рæвдауæндонмæ?
Цыбыр балц акодтам, фӕлӕ балцӕн дӕр кӕрон вӕййы. Бузныг, сабитӕ, абон мын ӕмбӕлццӕттӕ кӕй разындыстут.
Звучит финальная музыка.
Просмотр содержимого документа
«Мой Коста- моя гордость!»
Тема: Балц Къостайы хъайтарты дунемӕ
Цель: обобщение и конкретизация знаний детей о творчестве великого осетинского поэта К. Л. Хетагурова.
Задачи:
образовательные:
развивающие:
совершенствовать художественно-речевые исполнительские навыки при чтении отрывков из произведений;
развивать творческие способности, внимание, память, воображение.
воспитательные:
Оборудование: экран, мольберт, клубок, книги поэта, дерево, задания-примеры, корзина с медалями.
Предварительная работа:
чтение стихотверений поэта;
заучивание наизусть некоторых отрывков из произведений;
выставка книг, иллюстраций к произведениям.
Ход мероприятия
В группе все напоминает о великом поэте: его портреты, его книги.
Звучит фортепианная (спокойная) музыка. На экране появляется портрет К. Л. Хетагурова.
Воспитатель:
Зарджытœ сабитœн
Чи фыста, чи уыд?
Чи радта ирœттœн
Диссаджы чиныг?
Чи уыд? Куыд чи уыд?
Уарзон Къоста!
Сауœрфыг, саурихи
Сауцœст Къоста! (Чеджемты Геор)
(краткий рассказ воспитателя о К. Хетагурове)
1859 азы иу хæххон хъæуы Хетæгкаты хæдзары райгуырд лæппу. Хетӕгкаты Леуаны фырт Къоста райгуырд Уӕлладжыры комы Нары хъӕуы йӕ фыдыфыд Елызбары фӕрныг хӕдзары.... (на экране село Нар).
Воспитатель: Сабитæ, мах ныртæккæ араст уыдзыстæм балцы Къостайы хъайтарты дунемæ. Цыдӕр ӕрбауазал дӕн, мӕ хуртӕ. Уæртæ мæм зыны ирон хӕдзар ( на экране фото осетинского дома, а под экраном клубок нитки), цомут нӕхи кьонайы фарсмӕ ахъарм кӕнӕм. (Идут к экрану)
Къонайы фарсмӕ та чи хуыссы? Гæдыйы тыххæй та цавæр æмдзæвгæ архуыр кодтам?
Ребенок:
Гино, гино, гис!
Иу гæды нæм ис,
Хъарм фæлмæн кæрц дары,
Къонайыл хуыссы,
Аргъæуттæ мысы,
Хъал зæрдæйæ зары...
Воспитатель: Гино, зӕгъ-ма нын куыд бахӕццӕ уӕм Къостайы хъайтарты дунемӕ?
Гино: Райсут сыгъзӕрин къуыбылой ӕмӕ уын равдисдзӕн фӕндаг.(нажать на слайде на кошку)
(Воспитатель берет и бросает клубок, дети по ниточке идут к дереву. На дереве ворона с сыром и лиса)
Воспитатель: Ацы халон цыдӕр зонгӕ у. Байхъусут-ма:
Бæласы цонгыл
Цæргæсау сбадти,
Йæ сæфты стонгыл
Ныр диcæй марди.
Зæрдæхъæлдзæгæн
Тæрхæттæ кодта
Æмæ фыдæнæн
Йæ цыхт нæ хордта.
(Выходит из-за дерева лиса)
Лиса: Мæ хуры чысыл,
Куыд рæсугъд дæ, куы! –
Дæ фæхъхъау фæуон,
Кæмæй раппæлон?!
Дæ даргъ дæллагхъуыр,
Дæ сау базыртæ,
Дæ диссаджы гуыр,
Дæ худгæ былтæ!..
Æххæст ма зарын
Куы зонис, уæд дæ
Паддзахæн дарын
Фæразид зæрдæ...
Æфсæрмы ма кæ,
Мæ уды гага, –
Дæ зарæг акæ!..
Ворона: Хъа-хъа (бросает сыр детям)
Воспитатель:Ӕркӕсӕм-ма цыхтмӕ, цымӕ дзы цыдзӕр гӕххӕт ӕмбӕхст ис. (Воспитатель разворачивает лист и читает)
Ӕмдзӕвгӕ раст радзурут:
КÆМÆН ЦЫ...
Алы куыстæн – рад.
Дзидзидайæн – ... .
Хорз фыййауæн – фос;
Бирæ фосæн – ... .
Хоры кæндæн – зад,
Хоры хæрдæн – кад.
Сонт рæдыдæн – барст;
Хорз зæрдæйæн – уарзт.
Рагон мастæн – тад;
Загъдкъахæгæн – ... .
Магусайæн – цӕф;
Цырд лæппуйæн – ... !..
(Воситатель достает с сыра бумажную рыбку)
Воспитатель: Сабитӕ, ай ма дзы ноджыдæр кæсаг æмбæхст куы ис. Ацы кӕсаг ӕнӕ дон тӕригъӕд у, цы йын кӕнӕм цӕмӕй фӕцӕра?
Доны сæрты уал бахизæм æмæ уым кæсаг доны ауадздзыстæм.
Игра «Перепрыгни через волну»
Воспитатель натягивает ткань синего цвета, изображает волны разной высоты, дети перешагивают, перепрыгивают через ткань.
Воспитатель: ауадзӕм уæдæ кӕсаг донмӕ.
Воспитатель: байхъусут-ма, сабитӕ, цырд лӕппу та хъуамӕ йӕхи куыд дара, уымӕ.
ЛÆГАУ
Фест райсомæй, лæгау,
Ныхс сапонæй дæхи
Æмæ–иу скув: Хуыцау,
Фæдзæхсын дыл мæхи!
Дзул к'уаид, уæд бæргæ,
Дæу дæр дзы хай фæуид!
Куы нæ уа, уæд хæргæ!
Кæрдзынæй стонг æрвит!
Цæттæ дæ хызын дар,
Тагъд де скъоламæ уай!
Æнæзивæг куы уай, –
Хуыздæр бынат дæ бар!
Зондамонæгмæ хъус,
Цы зæгъа, уый–иу кæн,
Зæрдæхъæлдзæгæй кус,
Æмæ бæззай лæгæн!..
(Стоит мольберт с изображением школьника.)
Воспитатель: Сабитӕ, ацы лӕппу та цымæ кæй фырт у? (Толайы фырт) Ӕмӕ кӕм уыд? (Скъолайы) Фӕкӕсы дзы А-бе-тӕ, фӕфыссы дзы Бе-ве-тӕ.
(На мольберте примеры без ответов.)
Аххуыс кӕнӕм уӕдӕ Толайы фыртӕн скъолайы фондзтӕ райсын. Ссарӕм фондз цы хӕслӕвӕрдты рауайдзӕн, уыдон.
Воспитатель: Тынг хорз сарӕхстыстӕм, сабитӕ. Толайы фыртæн баххуыс кодтам æмæ нын æрбарвыста майдантæ, цæмæй мах дæр ахуыр кæнынмæ бæллæм.
Воспитатель: Мах агуырдтам Къостайы хъайтарты дуне, фӕлӕ сӕ дунейы абалц кодтам, уый та нӕ бамбӕрстам. Зæгъут-ма мын чи ныл амбӕлд нæ балцы? Фæхондзыстæм сæ нæ рæвдауæндонмæ?
Цыбыр балц акодтам, фӕлӕ балцӕн дӕр кӕрон вӕййы. Бузныг, сабитӕ, абон мын ӕмбӕлццӕттӕ кӕй разындыстут.
Звучит финальная музыка.
1+3=
2+3=
1+1=
2+2=
1+4=
4+1=