СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

My future profession

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок профессионального английского языка на тему ''My future profession''

Просмотр содержимого документа
«My future profession»

Тақырыбы / the theme of the lesson:. Менің болашақ мамандығым

My future profession



Сабақтың мақсаттары / the aims of the lesson:
Білімділік/ Educational
: Ауызша және жазбаша қарым қатынаста жаңа лексиканы дұрыс қолдана білу, мамандықтар жөнінде соның ішінде «пісіру іс»і мамандығы туралы әңгімелей алуға, өз ойын еркін жеткізе білуге үйрету.

To encourage students to speak about professions and choosing career, especially about welder’s profession using the new grammar and lexica, and encourage them to express their point of view in the field of choosing a career.
Дамытушылық/ Developing: Мамандықтар, оны таңдауға әсер ететін факторлар, мұғалім мамандығы жөнінде білімдерін кеңейту, сөздік қорларын молайту. Жалпы қарым - қатынаста ағылшын тілінде өз ойын еркін жеткізе білуге үйрету

To improve students’ vocabulary on theme of profession and to deepen their knowledge about their own profession.
Тәрбиелік/ upbringing: Өз мамандықтарын сүюге және құрметтеуге, жауапкершілікті сезінуге, ұқыптылық пен белсенділікке үйретіп, пәнге деген қызығушылықтарын ояту, сүйіспеншілік, ақиқат, дұрыс әрекет қасиеттерін студенттердің бойына сіңіру/ to bring them up to love and respect their profession, to bring up students’ accuracy, responsibility, order, activity and interest in the subject, to make students feel the love and the honesty.
Әдістері/ The methods: сыни тұрғыдан ойлау, сұрақ - жауап, топтық жұмыс / critical thinking, question - answer, group work
Сабақтың типі /The type of the lesson: дәстүрлі емес/ non - traditional
Сабақтың түрі/ The kind of the lesson: жаңа білімді игеру сабағы /getting new knowledge and skill
Сабақ жабдықтары/ Visual aids: слайд, суреттер, интерактивті тақта, карточкалар, флипчарт, видео / slides, pictures, interactive board,cards,flipchart,video
Пәнаралық байланыс/The connection with other subjects: өзін - өзі тану, педагогикалық мамандыққа кіріспе/ self - knowledge, pedagogicalproficiency
Әдебиет/Literature:
1. English Grammar in use. Raymond Murphy.
2. Практический курс английского языка, 1 курс, В. Д. Аракин.
3.Straightforward Intermediate.
Procedure of the lesson

№ Сабақ кезеңдері/ Periods of lesson Кезең мазмұны/ Content of the lesson Time


  1. Ұйымдастыру кезеңі/ (5 минут)
    Organization moment
    - Good morning, dear students! I am very glad to see you!
    - How are you today? How is your mood today?
    - Who is on duty today?
    - Who is absent?
    - What date is it today?
    - What day of the week is it today?
    2. Checking homework (15 минут)

Үй тапсырмасын тексеру
T: What was you home task for today?
Білім бағалау өлшемі /Checking the knowledge of the students,
3. Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі,
Түсіндірілетін сұрақтар тізімі

/Presentation. Method of Introducing the new theme, List of materials to be taught
Ауызша, конспект арқылы/ Students will learn new theme themselves oral synopsis
Choosing a profession. My future profession
Мамандық таңдау. Менің болашақ мамандығым

What fields of profession do you know? Translate the saying into Kazakh

Writing new vocabulary. Matching the words with its definition.


  1. . New theme. Жаңа сабақ түсіндіру (30 минут)
    Today the theme of our lesson is “Profession”. Today we will learn new words and introduction of new material on the theme “Professions”, to work with texts.
    Let’s start our new theme “Profession”. Children, open your copybook, write down the date today and new theme.
    The next tasks: look at the presentation on the new words. I read and your repeats after me, translate these words in English, Kazakh and Russian then open your dictionary and write down new words.
    1. Teacher [ʹti: tʃə] - мұғалім
    2. Doctor [ʹdɒktə] - дәрігер
    3. Painter [ʹpeıntə] - суретші
    4. Musician [mju:ʹzıʃ(ə) n] - музыкант
    5. Policeman [pəʹli: smən] - полиция
    6. Driver [ʹdraıvə] - жүргізуші
    7. Dentist [ʹdentıst] – тіс дәрігері
    8. Builder [ʹbıldə] - құрылысшы
    9. Firefighter ['faiə, faitə] – өрт сөндіруші
    10. Welder [ ′wεldәṙ] - дәнекерлеуші
    11. Electrician [ ilεk` triʃn] - электрик

12.Cook [kʋk] – аспазшы

Жаңа сөздер New vocabulary:
Welder equipment – құрылғылары

Welder tool –дәнекерлеуші құралы

Education –білімі

Place of work – жұмыс орны

Profession – мамандық

Personal qualities – жеке қабілеті

Demands – қойылатын талаптар

Salary – жалақысы

desire – қалау

possibility – мүмкіндік

a piece of advice – ақыл, кеңес

economics – экономика

efficient – білікті

decision – таңдау, қорытынды

highly paid - жалақысы жоғары

Welder-is specialist metal that connects metalogical detail instructions using electric welding

Сварщик- это специалист по металу,который соединяет металогические детали в сложные конструкций при помощи электрической сварки


2. Read the text.

My future profession

Менің болашақ мамандығым

Plans for future is a problem that worries not only me, but my friends, classmates, parents and teachers. The reason is that at the age of 17 we have to make a very important choice in our life – the choice of a profession. On the one hand, I’m adult enough to have an opinion of my own about what I’m interested in and what I’m good at. On the other hand, at this age we lack life experience and our desires sometimes don’t coincide with our possibilities. That’s why it’s very important to have somebody to give us a piece of advice. Such people are our parents, teachers and friends.



  1. Оқушылардың өздік жұмыстары/
    Practice Exercies in oral and written form
    Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау


Answer the question/тақырып бойынша сұраққа жауап беру
1. What do you dream to become?.
2. Why have you made that choice?
3. Is the profession of your dream highly paid?
4. Do all children choose their future professions in their own way?
Playing word game. Every student is given a letter on card, when teacher asks questions, students give answers only using the letter as a first letter of the answer.
. Тақырыпты бекіту/ Consolidation

Оқушылардың өздік жұмыстары/
Practice Exercies in oral and written form
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау

Work with exercises.



Exersice 1

Think of two or three jobs for these different categories. You can use your dictionary to help you.

  1. People who work with children: teachers, au pairs, doctors

  2. People who work outdoors: __________________________

  3. People who do paperwork:___________________________

  4. People who do manual work: _______________________

  5. People who work with the public:_____________________

  6. People who travel a lot:_____________________________

  7. People who work in a team:__________________________

  8. People who work in an office, with numbers or with computers:






Ex: 2, p 112. Complete the sentences with the words from the box.


A doctor, a security guard, an accountant, an actor, a secretary,

a waiter


I am___________ I am___________



I am _________________ I am _________________





I am __________________ I am ___________________



Revise grammar 
Ex
3. Replace the pronouns, in parentheses, the corresponding English. Turn suggestions on the Russian language.


1.(Мен) am Darkhan . 2. (Ол) is 17 years old. 3. (Ол) is a student. 4. (Сіз) are from Atyrau. 4. (Мен) am single. 5. (Ол) is married. 6. (Ол) is an optimistic person. 7. (Ол) is tall. 8. (Сіз) are a pretty girl. 9. (Олар) are Nick and Pete. 10. (Біз) are students. 





3. Тақырыпты бекіту/ Consolidation


4. Сабақ қорытындысы/ Conclusion and evaluation Students are given stickers which they should write their expression on and stick on the pictures.
5. Giving marks according to their activity.

6. Үй тапсырмасы/
Hometask