СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нәруыз биосинтезі

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың  мақсаты

 

Нәруыз биосинтезі үрдісінің жүру кезеңдерін жете түсіне білу

.

Тілдік мақсаттар

 

Терминдерді айта отырып маңызын ұғыну

Алдыңғы білім

Генетикалық ақпараты біледі

Күтілетін нәтиже

а-РНК синтезделу негізінің принципін қарастыру;

Генетикалық кодтың қасиеттерін анықтау;

Трансляция туралы білімдерді жинақтау

Құндылықтарды дарыту

 

 

Құрмет

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Ынтымақтастық

берілген тапсырманы орындауда бірлесіп жоспарлау оқушыларда ынтымақтастық пен шыдамдылықты қамтамасыз етеді.

Ашықтық

РНҚ-ның құрылымы мен қызметтерін біледі және талдайды,топқа берілген тапсырманы  бірге талдайды.

Еңбек және шығармашылық

Оқушылардың білімге қызығушылығы, өзін-өзі дамытуы.

Просмотр содержимого документа
«Нәруыз биосинтезі»


Сабақ жоспары

Сабақ: Нәруыз биосинтезі


Мектеп: Ж.Егінбаев атындағы интернаты бар орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Уәлиев Ұлан Бақыткелдіұлы

Сынып: 9


Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың мақсаты


Нәруыз биосинтезі үрдісінің жүру кезеңдерін жете түсіне білу

.

Тілдік мақсаттар


Терминдерді айта отырып маңызын ұғыну

Алдыңғы білім

Генетикалық ақпараты біледі

Күтілетін нәтиже

а-РНК синтезделу негізінің принципін қарастыру;

Генетикалық кодтың қасиеттерін анықтау;

Трансляция туралы білімдерді жинақтау

Құндылықтарды дарыту




Құрмет

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Ынтымақтастық

берілген тапсырманы орындауда бірлесіп жоспарлау оқушыларда ынтымақтастық пен шыдамдылықты қамтамасыз етеді.

Ашықтық

РНҚ-ның құрылымы мен қызметтерін біледі және талдайды,топқа берілген тапсырманы бірге талдайды.

Еңбек және шығармашылық

Оқушылардың білімге қызығушылығы, өзін-өзі дамытуы.

Пәнаралық байланыстар

Химия

АКТ қолдану дағдылары

Қажетті қосымша ақпараттарды іздеп тауып ала білу дағдылары

Бастапқы білім


Бұл тақырып 8 оқыту жылдарында өткен материалдарды қайта зерделеуге арналған.


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Сабаққезіндегі іс-әрекеттер

Ресурстар

І. Ұйымдастыру кезеңі

0-2 мин

Сәлемдесу.Оқушыларды топқа бөлу арқылы алдағы сабақтың не туралы болатынын пайымдату, назарларын жаңа сабаққа қарай бағыттау



ІІ. Ой шақыру

3-7 мин

Жасушаның құрамына қандай химиялық элементтер кіреді? · Жасушаның құрамындағы элементтер қандай ролатқарады? · Судың қаситеті мен құрылысының ерекшеліктері қандай? · Гидрофилді, гидрофобты қосылыстарды қалай түсінесіңдер? · Натрий, калий, фосфор тұздарының жасушадағы маңызы қандай? · Осмостық құбылысдегеніміз не?

.


Дәптермен жұмыс

ІІІ. Мағынаны тану

8- 15 мин












16- 30 мин























30 -35 мин

1.Жеке жұмыс. оқушылар осы тақырып туралы не білетіндіктерін айтады.

2.Топтық жұмыс. «Бірін – бірі оқыту» ойыны.Мәтінді оқып талдау жасайды.Топ 5ке бөлінеді.10 минут уақыт ішінде бір – біріне түсіндіріп бағалайды.

Нәруыз биосинтезі —Күрделі әрі көпсатылы , мРНК және тРНК қатысуымен тірі ағзалардың жасушасындағы рибосомаларында амин қышқылдарының қалдықтарынан полипептидті тізбектің синтезделу үрдісі

ГЕНЕТИКАЛЫҚ КОД – ДНҚ молекуласындағы жасушаға қажетті әртүрлі нәруыздардың құрылымын анықтайтын тұқым қуалайтын ақпарат.


Сілтеме табушылар тобы:

Мәтінді оқи отырып, жаңа

ұғымдарды тауып, анықтамасын

бер.


Баяндаушы топ:

Мәтінді оқи отырып,

УАА,УАГ,УГА кодондарының

рөлін баянда.

ДНҚ-аРНҚ-нәруыз

сызбанұсқасына сипаттама бер.


Зерттеуші топ:

Тақырыптағы суретке талдау

жасау арқылы

сплайсинг механизмін

рөлдік тұрғыда көрсету









3.Жеке жұмыс. «Кім жылдам »ойыны.

Сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар беріледі.

1.Ген деген не? Ген қайда орналасқан?

2.Тұқым қуалау ақпараты деген не? Ол қайда орналасқан?

3.Ақпараттық РНҚ – ның құрылысы мен қызметі қандай?

4.Транскрипция деген не?


- қосымша ресурс көздерімен жұмыс;

- талдау;

- Оқушылар ұғымдарды қалыптастырады және дәптермен жұмыс жүргізеді;

Үлестірме қағазымен жазбаша жұмыс

IV.Рефлексия

35-45 мин

Рефлексивті бейне

  • Бүгін не білдім..

  • Қызықты болды..

  • Қиын болды..

  • Мен тапсырманы орындадым..

  • Енді мен жасай аламын..

  • Өмірде қолдануға үйретті..

  • Енді менің жасағым келеді..



Қосымша ақпарат

Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз?

Бағалау - сіз оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Пәнаралық байланыстар
Денсаулық сақтау және қауіпсіздік қағидаларын орындау

Байланыс АКТ

Мәндер байланысы


.

Жеке және топтық жұмысты бағалау





Үй тапсырмасы



Нәруыз биосинтезі

Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісіеңтабысты (сабақ берумен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ берумен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топпен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім?