Бөлім: | 5 бөлім. Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция |
Педагогтің аты-жөні | Исмагилова Назым Зияшовна |
Күні: | 10.11.2021 |
Топ | 21-JA-1 |
курс: 1 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу; 11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу |
Сабақтың мақсаты | Барлық студенттер: n-ші дәрежелі түбір қасиетін есеп шығаруда қолданады; Басым бөлігі: n-ші дәрежелі өрнектердің мәнін есептейді; Кейбір студенттер: n-ші дәрежелі түбірдің қасиетін қолданып, теңдеуді шеше алады. |
Бағалау критерийлері | - есеп шығаруда n-ші дәрежелі түбірлердің қасиеттерін қолданады; n-ші дәрежелі түбірмен берілген алгебралық өрнектерді түрлендіре алады; |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу және түсіну, қолдану |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 минут | Топ студенттерімен амандасу, түгендейді, өзара ынтымақтастық атмосферасын құрады, «сандар» арқылы топқа бөледі. | Назарын сабаққа аударады, бір-бірлеріне сәттілік тілейді. Шағын 4 топқа бөлінеді. | | Сандар жазылған кеспе қағаз |
Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау 2 минут | «Адасқан әріптер» арқылы түйінді сөз бен сабақтың тақырыбын, мақсатын айту: дәреже, түбір | Өз жауаптарын айтады. | Қолпаштау | Слайд |
Өткенге шолу 3 минут | «Миға шабуыл» стратегиясы 1) n-ші дәрежелі түбір анықтамасы 2) 49 санының квадрат түбірі нешеге тең? 3) 64 санының үшінші дәрежелі түбірі нешеге тең? 4) 256 санының төртінші дәрежелі түбірі нешеге тең? 5) -32 санының бесінші дәрежелі түбірі нешеге тең? n-ші дәрежелі түбір қасиеттері | Студенттер сұрақтарға жауап бере отырып, ережені еске түсіреді. Көбейтіндіден түбір шығару Бөлшектен түбір шығару Түбірді дәрежеге шығару n-ші дәрежелі түбірдің n дәрежесі Түбірден түбір алу ережесі Түбір және түбірдің астындағы сандардың дәреже көрсеткіштерін қысқарту | Қолдау көрсету, қолпаштау: Жарайсың, жақсы | Слайд |
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс 7 минут | «Тізбекті жалғастыр» Өрнектердің мәндерін дұрыс табу арқылы келесі жауаптар шығару: 30/ Тәуелсіздікке 30 жыл 90/ колледжге 90 жыл 99/Р.Байсеиітовке 99 жыл 100/ Р.М.Мусиннің туғанына 100 Дескриптор: Білім алушы | Студенттер әр топта жұмыс жасайды, сағат тілінің бағытымен тапсырмаларды орындау арқылы ең соңында дұрыс жауабын табады. | Топтық бағалау, сағат тілінің бағыты бойынша алмасып, бірін-бірі тексереді. | 1-тапсырма таратпа материал, маркер |
3 минут Топтық жұмыс | « Пазл» әдісі. 1 -топ: 2 -топ: 3 -топ: 4 -топ: Дескриптор: Білім алушы | Әр топ өздеріне ұсынылған тапсырманы орындау арқылы жауаптарына сәйкес ортақ пазлды құрастырады. | Дескриптор ұсынылады | Тапсырмалар, маркер |
3 минут Оқулықпен жұмыс | №9.4, 77 бет Өрнекті ықшамда | Түбірден түбір шығару ережесін пайдаланып, өрнекті ықшамдайды. | Жұптық бағалау Тақтада жауабы мен шығару жолдары көрсетіледі | Оқулық Алгебра және анализ бастамалары, 11 сынып |
Сергіту сәті 2 минут | «Мен –саған, сен –маған» | Студенттер жұппен жұмыс жасайды, бір-бірлеріне тақырып бойынша сұрақ қояды | | |
Билимленд тапсырмасы 5 минут | Теңдеуді шеш | Әркім өзі орындайды, жауабын тақтаға жазады | Өзін-өзі бағалау | https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/11-synyp/n-shi-darezheli-tubir-zhane-onyng-qasietteri?mid=01cc1451-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051 |
10 минут Саралау тапсырмасы | 4-тапсырма Дескриптор: Білім алушы - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолданады; - қысқаша көбейту формуласын қолданады; - түбірлерді есептейді; Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету. Студенттердің тапсырманы орындауға көмектесетін бағыттаушы сұрақтар қояды, бағыттайды. Топтық жұмыстың орындалу барысын бақылайды, топтық талқылаудың нәтижесін бағалайды. | Білім алушылар тапсырманы «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі бойынша орындайды. Алдымен өзі, содан кейін жұппен талқылап, топта жұмыс жасайды. Оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. | Дескриптор ұсынылады, топтық бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» | Слайд, карточка |
Сабақтың соңы 5 минут | Тест | Тест тапсырмасын орындайды. | Жұптық бағалау | https://b.socrative.com/teacher/#results/64784302 |
Рефлексия 2 минут | Идеялар себеті | Оқушылар стикерге сабақта не үйренгені туралы өз ойын жазып себетке салады. | Өзін-өзі бағалау | Стикер, себет |
Студенттерді бағалау. Үй тапсырмасы: №9.8 №9.10 77 -78 бет |
1. Есепте:
2. Теңдеуді шеш:
3. Салыстыр:
және
4. Ықшамда:
5. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығар:
7. Теңдік дұрыс па?
= -7
8. Өрнектердің мағынасы бар ма:
9. Салыстыр:
және
10. Теңдеуді шеш: