СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нан кайдан жасалат?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Нан кайдан жасалат?

Просмотр содержимого документа
«Нан кайдан жасалат?»

7-сабак

Предмети: Кыргыз тили______мɵɵнɵтү: 45_____классы: 4_____

Сабактын темасы: Нан кайдан келет?

Жаңы лексика: тегиздеш керек, семиртиш керек, чабыш керек, тегирмен.

Грамматикасы: Эмне кылыш керек?

Сабактын максаты:

Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа:

1

Билим берүүчүлүк: Жаңы сөздөрдүн маанисин түшүнүшөт жана нан жөнүндө маалымат алышат.

-эгерде окуучулар жаңы сөздөрдүн маанилерин түшүнүшсө;

-нан жөнүндө маалымат алышса;

-жаңы сөздөрдү кайталашса;


2

Ɵнүктүрүүчүлүк: Эмне кылыш керек ? деген суроого жооп берүүгө машыгышат, текстти окуп, маанисин түшүнүшөт.

- тексттерди окушса;

- өз алдынча сүйлөм түзүүгө көнүгүшсө;

-эркин оюн айтууга машыгышса;

-жомокту ролдоштуруп окуса;

-көнүгүүлөрдү аткара алышса;

-макалдардын маанилерин түшүнүшсө

3

Тарбия берүүчүлүк: Нан кандай эмгек менен келерин түшүнөт.

-ой жүгүртүүсү, тааныа-билүүчүлүк жөндөмдөрү өнүгө беришсе;

-эмгекти сүйүп, талыкпаган эмгегинин үзүрүн алган адамдардан үлгү алышса;

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалымат билгилиги - окуучулар өтүлгөн темадагы материалдарды кайталоо боюнча ар түрдүу маалымат булактарын пайдаланышат.


Тилдин таануучулук (ПК1)-Сөз кадырын баалай билет.

-Кыргыз тилинде адабий тилде сүйлөөнүунутпоо.

Социо –катнаштык билгилик- окуучулар өз алдынча иштөө,жуптарга иштөө,менен биргесоциалдык-коммуникативтик компетенттүүлүктү (өз оюн так толук айтып берет,башкалардын айтканын кунт коюп угат)калыптандырышат.

Кептик таануучулук- (ПК2)-Маданияттуу,эркин жана туура сүйлөөгө көңүгүшөт.

Өз оюн түшүнүктүү жана жеткиликтуу билдире алат.

-Өз ишмердигин уюштуруу жана маселелерди чечүү

-Окуучулар өз ойлорун жазуу түрүндө билдирүү ,салыштырма талдоо жүргүзүү менен өзүн –өзү уюштуруужана маселени чече билүүкомпеттенттүүлүгүн калытандырат.

Маданият таануучулук (ПК ) –Тил маданияты эл маданияты экенин түшүнүшөт жана баалайт.

-Улуттук маданияттын баалуулуктарын өздөштүрүшөт.





Сабактын тиби: сөз өстүрүү сабагы

Сабактын жабдылышы: нандын сүрөтү, таратмалар, ар түрдүү кагаздар, маркерлер, буклеттер.

Колдонулган адабияттар: А.Р.Алыпсаттарова,Р.К Буйлякеева, З.К.Момункулова “Кыргыз тили жана окуу”. С.Рысбаев,Б.Абдухамидова, А,Батыркулова, Г.Бекбоева “Тарбия берүү- улуу иш”.

Этап

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

НК

ПК

МКТ

Баалоо

Уюштуруу









5мүн









Сабакка киришүүгө жагымдуу жагдай түзүлөт. Окуучулардын тизмеси такталат.

Окуучулар тартипти сактап, сабакка даярданышат. Жагымдуу жагдайга эң мыкты катышышат.



НК2




ПК2


Үйгө берилген тапшырманы текшерүү




10мүн

Үйгө берилген суроо-жоопту жалпы класстын окуучуларын оозеки суроо менен текшерсе болот.

Окуучулар таратмалар аркылуу жазган тапшырмаларын окуп беришет жана макалдардын маанисин айтып беришет.


НК2

НК3


ПК2

ПК3


Жаңы материалды кабыл алууга окуучуларды психол. жактан даярдоо

5 мүн

Мугалим эмгектин артынан адам такшалат. “Иштесең тиштейсиң” дегендей эмгек кылсак гана жашоо уланат. Нан кайдан пайда болот? деген суроо берип, окуучулардышыктандырат.

Окуучулар эмгектин арты жакшы бүтөрүн сезишет. Нан кайдан келерин билишет.


НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3




Жаңы материалды түшүндүрүү




10 мүн

Мугалим жаңы сөздөрдү айтат. .

1-көнүгүү. Сүрөт боюнча иштөө.

2-3-4-көнүгүү боюнча жомокту окуудан мурда мугалим окуучулардан нан кайдан келе тургандыгын сурайт.



Окуучулар сөздөрдү кайталашат жана сүрөт боюнча өз ойлорун айтышат, жаңы сөз айкаштарын сүйлөм түзүү менен быщшыкташат. Жомокту окушат.



НК2

НК3


ПК2

ПК3



Жаңы материалды бышыктоо


10 мүн


Сүйлөшүүнүн үлгүсүн ролдорго бөлүп окуу.


Макалдарды бир нече ирет окуп, кайталашат.


Эки окуучу чыгып, сүйлөшүүнү улантышат.


Макалдарлы айтып, маанилерин түшүнүшөт.

.


НК2

НК3


ПК2

ПК3


Үйгө тапшырма берүү


3 мүн

5-көнүгүү.

Макалдарды улантып жазып, маанисин түшүнүп, айтуу.

Жазып , белгилеп алышат.


НК1

НК3


ПК1

ПК3


Баалоо


2 мүн

Окуучулардын билими сабактын максатына ылайык, айтылган көрсөткүчтөрдүн негизинде бааланат.








26/27.11.2019.