СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Натурал сандарды салыстыру

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушыларға натурал сандарды салыстыру, натурал сандарды координаталық сәуледегі кескіндері бойынша салыстыру, көп таңбалы натурал сандарды разрядтары бойынша салыстыру тақырыбы бойынша оқушылардың білімдері мен тиянақтылығын тексеру;

Просмотр содержимого документа
«Натурал сандарды салыстыру»

Сабақ жоспары


Пән

Сынып

Сабақ №

Мерзімі

Математика

5 Ә,Б

8

13.09.16ж.

Тақырыбы: Натурал сандарды салыстыру

Мақсаты: оқушыларға натурал сандарды салыстыру, натурал сандарды координаталық сәуледегі кескіндері бойынша салыстыру, көп таңбалы натурал сандарды разрядтары бойынша салыстыру тақырыбы бойынша оқушылардың білімдері мен тиянақтылығын тексеру ;

Міндеттері

Қандай әдіс-тәсілдер арқылы іске асырамыз

1.Оқушыларға натурал сандарды салыстыру, натурал сандарды координаталық сәуледегі кескіндері бойынша салыстыру, көп таңбалы натурал сандарды разрядтары бойынша салыстыру тақырыбы бойынша оқушылардың білімдері мен тиянақтылығын тексеру;

Мысал келтіру арқылы

2. Есеп шығару арқылы есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту;

Алған білімдерін практикада қолдану арқылы

3. Жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету;


Әдістер мен стратегиялар: Практикалық, сұрақ-жауап, жекеше, жұптық, топтық- ұжымдық

Құралдар: карточка, оқулық, кесте, слайд

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеттері

Оқушының іс-әрекеттері

Ескерту

1.Ұйымдастыру


2. Үй тапсырмасы тексеру
















































3. Өткен тақырыпты қайталау















































4. Бекіту




































































5. Сергіту сәті (сандарды өсу, кему ретімен атау керек)










7.Сабақты қорытындылау

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару

Оқушылардың дәптерлерінен үй тапсырмасының орындалуын тексеру

№ 92

1.40-суреттегі координаталық сәулені дәптерге көшіріп салып, онда қос теңсіздіктің шешімдері болатын натурал сандарға сәйкес нүктелерді белгілеңдер:

1) 4



4

0

1.40 - сурет



2) 6

№ 96

Атты адам 2 сағатта 24 км қашықтыққа, ал мотоциклші 3 сағатта 108 км қашықтыққа барады.

  • Мотоциклшінің жылдамдығы атты адамның жылдамдығынан қанша артық?

  • Мотоциклшінің жылдамдығы атты адамның жылдамдығынан неше есе артық?

Шешуі:

  • S=24 км =24*1000=24000;

t=2 cағ=2*60=120;

v-?

  • S=108 км =108*1000=108000;

t=3 cағ=2*60=180;

v-?

200 -ге артық, яғни 4 есе.

№ 98

Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда теңдік тура болады:

1)

2)

3)

4)

Шешуі:

№ 98

1)

2)

3)

4)


«Миға шабуыл» стратегиясы (Карточкалар көмегімен берілген сұрақтарға жауап беру)

1. Математикадағы “” және “_________деп аталады.

2. Мұндағы, “” және “

3. Координаталық сәуледе кіші сан_______жақтағы нүктемен, ал одан үлкен сан ____жақтағы нүктемен кескінделеді.

4.Салыстырылатын екі натурал санның разрядтар саны __________.

5. Разрядтар саны әр түрлі екі натурал санның қайсысының разряды __________ болса, сол сан үлкен болады.

6.Салыстырылатын екі натурал санның разрядтар саны __________________.

7.Разрядтар саны бірдей екі натурал сан жоғарғы разрядтарынан бастап _______________ разрядтары бойынша салыстырылады.

8.Егер екі натурал санның разрядтар саны бірдей және аттас разрядтардағы цифрлары бірдей болса, онда мұндай натурал сандар өзара___________________болады.

9.Кез келген 3 санды салыстыру___________түрінде жазылады.

10.Қос теңсіздіктер___________ саннан бастап оқылады.

Жауаптары:

1.Математикадағы “” және “теңсіздік деп аталады.

2. Мұндағы, “” және “теңсіздік белгілері деп аталады.

3. Координаталық сәуледе кіші сан сол жақтағы нүктемен, ал одан үлкен сан оң жақтағы нүктемен кескінделеді.

4. Салыстырылатын екі натурал санның разрядтар саны әр түрлі.

5.Разрядтар саны әр түрлі екі натурал санның қайсысының разряды жоғары болса, сол сан үлкен болады.

6. Салыстырылатын екі натурал санның разрядтар саны бірдей.

7.Разрядтар саны бірдей екі натурал сан жоғарғы разрядтарынан бастап аттас разрядтары бойынша салыстырылады.

8.Егер екі натурал санның разрядтар саны бірдей және аттас разрядтардағы цифрлары бірдей болса, онда мұндай натурал сандар өзара тең сандар болады.

9. Кез келген 3 санды салыстыру қос теңсіздік түрінде жазылады.

10. Қос теңсіздіктер ортасындағы саннан бастап оқылады.


№ 100. х-тің орнына қос теңсіздік тура болатындай натурал санның ең үлкенін тауып, жазыңдар:

1) 3)

2) 4)

Шешуі:

№ 100.

1) 3)

2) 4)

№103. Белгісіз цифрлары жұлдызшалармен ауыстырылатын сандарды салыстырыңдар:

1)3** және 7*;

2) 42* және 81*;

3) **1 және ***4;

4)45**9 және 36**2;

5) 56**3 және 54***3;

6)***7 және **7.

Шешуі:

1)333 77;

2) 422 812;

3) 111 4444;

4)45229 36222;

5) 56333 543333;

6)7777 777.

№105. Теңізде 108 маяк бар. Оның 27-сі қалқитын маяктар, қалғандары жүзетін маяктар. Теңізде қалқитын маяк көп пе, әлде жүзетін маяк көп пе? Неше есе көп?

Шешуі:

108-27(қалқитын)=81(жүзетін)

27 (3 есе көп)

№106.Есептеңдер:

1)

2)

3)

4)

Шешуі:

1)

2)

3)

4)

№107. Теңсіздіктегі жұлдызшаның орнына теңсіздік тура болатындай ең кіші сан шығатын цифрды қойыңдар:

1)3715 371*;

2) 476*8 ;

3) *3 204 63204;

4)1*296 10 497;

5) 104 927 *3 812;

6)*65 913 397 224.

Шешуі:

1)3715 3711;

2) 47618 ;

3) 13 204 63204;

4)11296 10 497;

5) 104 927 3 812;

6)665 913 397 224.

№109

5, 0 және 3 цифрларының әрқайсысы бір рет қана пайдаланып, үш таңбалы сандарды жазыңдар. Осы сандардың ең үлкені ең кішісінен қанша артық?

Шешуі:

305; 350; 503; 530 сандары; 530-305=225-ке артық.


Сандарды кему ретімен ата:

25 , 98 , 78 , 64 , 52 , 46 , 89 , 87

48 , 32 , 23 , 19 , 91 , 84 , 71 , 17

Сандарды өсу ретімен ата:

18 , 28 , 5 , 14 , 15 , 29 , 105

189 , 156 , 12 , 31 , 178 , 10

Жауабы:

Сандарды кему ретімен ата:

98 , 89 , 87 , 78 ,64 , 52 , 46 , 25

91 , 84 , 71 , 48 , 32 , 23 , 19 , 17

Сандарды өсу ретімен ата:

5 , 14 , 15, 18 , 28 , 29 , 105

10 , 12 , 31 , 156 , 178 , 189

Рефлексия

Не білдім?

Не білем?

Не білгім келеді?










Үйге тапсырма:

Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау


Жинақталады, сабаққа ынталанады.

Үй тапсырмасының дұрыстығын тексереді















































На турал сандарды салыстыру тақырыбынан

алған білімдерін еске түсіреді.




























Оcы есептерді орындау үшін алған білімдерін түрлендіріп пайдалану, оқушының ойлау қабілетін жетілдіреді.


















































Оқушының ойлау қабілетін жетілдіреді.





Нені үйренгендерін сараптайды.

Үй тапсырмасын алады.

Бағаланады.



































Тексерілді: