СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нутқ аъзолари ҳақида

Нажмите, чтобы узнать подробности

Нутқ аъзолари

Просмотр содержимого документа
«Нутқ аъзолари ҳақида»

Sana:

Sinf:5- “A”, 5- “G”

Fan: ona tili

Dars mavzusi: Nutq a’zolari

Darsning maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad-o’quvchilarga Nutq a’zolari yuzasidan ma’lumot berish;

  2. tarbiyaviy maqsad- o’quvchilarni sog’lom turmush tarzi ruhida tarbiyalash;

  1. rivojlantiruvchi maqsad- o’quvchlarning yaratuvchanlik tuyg’usini rivojlantirish.

Shakllantiriladigan

kompetensiya : mantiqiy fikrlash qobiliyatini shakllantirish.

Darsning rejasi:

  1. Tashkiliy qism;

  2. Yangi mavzu bayoni;

  3. Mashqlar ustida ishlash;

  4. O’quvchilarni baholash;

  5. Uyga vazifra berish;

Darsning jihozi: 5-sinf ona tili darsligi, tarqatmalar.

Darsning bosqichli jadvali:

Darsning bosqichlari

Vaqt

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

Guruhlarga topshiriqlar berish orqali o’tilgan mavzuni so’rash

10 daqiqa

3

Yangi mavzuni bayon etish

15 daqiqa

4

Xotira mashqlari va mashqlar bajarish orqali mavzuni mustahkamlash.

10 daqiqa

5

Dars yakuni va o’quvchilarni baholash

5 daqiqa

6

Uyga topshiriq berish

2 daqiqa



Dars turi: yangi bilim beruvchi

Dars uslubi: suhbat, ko’rsatish

Darsning borishi

Tashkiliy qism:

  1. salomlashish

  2. davomatni aniqlash

d)sinf xonasi va o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish

O’tilgan mavzuni so’rash:

O’tilgan mavzuni o’quvchilar bilan savol-topshiriqlar orqali yakka tartibda suhbat orqali so’rayman.

Yangi mavzu bayoni

Y angi mavzuga o’quvchilarni kirish topshiriqlari orqali olib kiraman.







Kirish topshiriqlari bajarib bo’lingach, o’quvchilarga mavzu yuzasidan ma’lumot beraman:





























Yangi mavzuni mustahkamlash

M avzu yuzasidan berilgan ma’lumotlarni o’quvchilarga darslikdagi mashqlarni “Kim tez va to’g’ri bajaradi?” o’yini orqali mustahkamlayman.

























Darsni yakunlash


O’tilgan mavzu yuzasidan quyidagi savol-topshiriqlar asosida suhbat o’tkazaman.






Darsda eng ko’p ball to’plagan o’quvchini “Eng faol o’quvchi” naminatsiyasi g’olibi deb e’lon qilaman. Darsda kam ishtirok etgan o’quvchilarga qo’shimcha savollar beraman.

O’quvchilarningh baholarini e’lon qilaman.


Uyga vazifa: 355-mashq







Foydalanilgan adabiyotlar :

1.Ona tilidan ma’ruzalar matni.

2.O’zbek tilidan universal qo’llanma.