СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Օրվա դասի պլանավորման նմուշ օրինակ

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Օրվա դասի պլանավորման նմուշ օրինակ»

Առարկա` Աշխարհագրություն

Դասարան` 8-րդ

Տևողություն` 45 րոպե

Թեմա հին՝ Ավստրալիա և Օվկիանիա. Ընդհանուր աշխարհագրական ակնարկ

նոր՝ Ավստրալիայի Միություն ( Ավստրալիա) . Ընդհանուր աշխարհագրական ակնարկ

Դասի նպատակը՝ Կիմանան Ավստրալիայի աշխարհագրական դիրքի առանձնահատկությունները

Կկարողանան բացատրել ռեսուրսների բազմազանությունից կախված երկրի զարգացման առանձնահատկությունները

Կրթական հիմնական խնդիրները՝ Ծանոթացնել Ավստրալիայի աշխարհագրական դիրքին, բնական պայմաններին և ռեսուրսներին, տնտեսության ճյուղային կառուցվածքին:

Մեթոդներ և մեթոդական հնարներ՝ զրույցի մեթոդ, մտագրոհ, անհատական աշխատանք, դիտում, վերլուծություն:

Անհրաժեշտ պարագաներ.

Գրքեր, ուրվագծային քարտեզներ, գրիչներ, տետրեր, համակարգիչ, կավիճ, գրատախտակ, պաստառ, աշխարհի ֆիզիկական և քաղաքական քարտեզներ:

Դասի ընթացքը՝ խթանում. ֆրոնտալ հարցում .

1.Ներկայացնել Ավստրալիայի և Օվկիանիայի աշխարհագրական դիրքը:

2. Ինչպիսի՞ն է Ավստրալիայի բուսական և կենդանական աշխարհները:

3.Բնութագրել Ավստրալիայի բնակչությունը:

4.Ինչպե՞ս և ովքե՞ր հայտնագործեցին Ավստրալիան:

Յուրաքանչյուր աշակերտի պատասխանից հետո անհատական աշխատանքի կատարում՝ խնդիրների լուծում ըստ մակարդակների.

1. Բն. թ. – 560000 մարդ 2. Բն. թ. – 4000000 մարդ

Ռ.շ. – 8000 տ/մ Ծն. - 10 պրոմիլ

Ծն.- 5 պրոմիլ Մահ.- 6 պրոմիլ

Մահ.- 3 պրոմիլ Տար.- 60000 քառ. կմ



Բն. թ. 1 տարի անց- ? Բն. թ. 1 տարի անց- ?

Պաշ. -? Բն. խտ.- ?





3. Բն. թ. – 36000000 մ. 4. Բն. թ. -8500000 մ.

Եկ. - 80000 մ. Տար. - 600000 քառ. կմ

Գն. -30000 մ. Բն. աճ -4 պրոմիլ

Բն. աճ. -4 պրոմիլ Եկ. - 36000 մ.

Տ ար. 60000 քառ. կմ Գն. - 18000 մ.

Բն. թ. 1 տարի անց- ? Բն. թ. 1 տարի անց- ?

Բն. խտ.- ? Բն. խտ.- ?

5. Բն. թ. -6700000 մ 6. Բն. խտ. - 60 մ/ քառ. կմ

Տար. - 3000 քառ. կմ Տար. - 8000 քառ. կմ

Բն. խտ. - ? Բն. թ. -?



Իմաստավորում՝ Սահիկի ցուցադրությանը զուգահեռ, զրույցի մեթոդով կապել հին ու նոր դասերն իրար : Բացատրել Ավստրալիայի բնակչության խտության, ուրբանիզացման մակարդակի, բնակչության տեղաբաշխման առանձնահատկությունները, տնտեսության ճյուղային կառուցվածքը:

Կշռադատում՝ Մտագրոհի մեթոդով գրատախտակիրն քարտեզագրել Ավստրալիա տերմինը, յուրաքանչյուր աշակերտ ներկայացնի նոր դասից այն ինչ հասկացավ և յուրացրեց: Երրորդ մակարդակի աշակերտներին հանձնարարվի դասագրքից գտնել հետևյալ թվերին վերաբերող հասկացությունների բացատրությունները: 3 մ/ քառ. կմ, 90%, 80%, 60 %, 1/3 30-40 հազ. տարի առաջ:

Գնահատում և գնահատականի պարզաբանում

Տնային աշխատանք՝ Պատմել դասը, աշխատանք ուրվագծային քարտեզներում: