СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок на тему "Моя комната"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель урока: систематизация знаний учащихся по теме “Мой комната”.

Задачи урока:

Учебные:

·         обобщение лексического материала по теме;

·         активизация употребления конструкций there is/ there are;

·         обучение устной речи по теме.

Развивающие:

·         развитие произносительных навыков;

·         развитие памяти и внимания;

·         развитие творческих способностей детей.

Воспитательные:

·         воспитывать умение работать в парах и самостоятельно;

·         прививать любовь и интерес к иностранному языку.

Оснащение урока:

·         тематические картинки;

·         карточки с грамматическими заданиями;

таблица с конструкцией there is/ there are

Просмотр содержимого документа
«откр.урок 4 кл My room»

Цель урока: систематизация знаний учащихся по теме “Мой комната”.

Задачи урока:

Учебные:

  • обобщение лексического материала по теме;

  • активизация употребления конструкций there is/ there are;

  • обучение устной речи по теме.

Развивающие:

  • развитие произносительных навыков;

  • развитие памяти и внимания;

  • развитие творческих способностей детей.

Воспитательные:

  • воспитывать умение работать в парах и самостоятельно;

  • прививать любовь и интерес к иностранному языку.

Оснащение урока:

  • тематические картинки;

  • карточки с грамматическими заданиями;

  • таблица с конструкцией there is/ there are.

Ход урока

1. Приветствие.

  • Good morning, children! (Good morning!)

  • Nice to see you again. (Nice to see you too.)

  • What day is it today?

  • What day was yesterday?

  • What day will be tomorrow?

2. Вступительное слово учителя: сообщение темы и задач урока.

ТToday at the lesson we are going to revise everything we know about the house. We’ll also study the grammatical rule with the word ‘There is/ there are’, read the words, play and speak about our topic. Let’s start!

3. Отработка лексики. Bedroom, living room, garden, bathroom, kitchen.

Boys and girls answer my questions. What is it? – It’s a …

- Let’s remember our poem

This is my house

It’s number two

There is a bedroom, a bathroom and a kitchen too.

In my house

There is a living room

And in the garden

All the flowers bloom.

(some pupils will tell the poem). While telling the poem, you should work with the picture of the house.


4. Обучение чтению. Работа над текстом.

Read the text and answer the questions.

Hello! I am Tom. I have got a room of my own. It is small but nice. There is a bed, a table, two armchairs, a wardrobe and a TV in the room. There are no pictures on the walls. But there are a lot of posters on the wall. There is a clock on the wall. The walls are yellow. There is a blue carpet on the floor. I like to sit on the carpet and read interesting books. There are nine books on the shelf. I like my room very much.

5. Вопросно-ответная работа по тексту

    1. Does Tom share his room?

    2. Is his room big?

    3. How many pictures are there in his room?

    4. What color are the walls?

    5. Is there a blue carpet or a green carpet on the floor?

    6. How many books are there on the shelf?



6.Активизация лексических навыков. Найдите лишнее слово. Составьте слова из букв.

Find the odd word

1) floor mirror potato bed

2) table butter fireplace armchair

3) wall milk candle window

4) Carrot pantry sofa door

Make up the words

      1. p e t r a c

      2. m l a p

      3. a i c r h

      4. t r u e i c p

      5. l e b a t



7.Активизация навыков грамматики.

Повторение правил употребления оборота речи There is/There are







    1. --------- a bed in the room.

    2. ----------a rose in the vase.

    3. ----------two apples in the basket.

    4. ----------four balls in the box.

    5. ----------a cat in the bag.

8.Физкультминутка

Physical activity

Hands up! Clap (3 times)

Hands down! Shake (3 times)

Hands on hips! Jump (3 times)

Run! Go! Swim!

9.Порядок слов в предложении

Put the words in a right order

      1. chairs/ There/ two/ in/ kitchen/ the/ are

      2. a/ bed/ There/ bedroom/ is/ the/ in

      3. paintings/ are/ wall/ the/ There/ on

      4. behind/ There/ window/ is/ the/ sofa/ a

      5. vase/ the/ is/ on/ there/ a/ table

10.Совершенствование лексических и произносительных навыков.

My House

Let's go to my house

Let's go today.
I'll show you all the rooms
Where we work and play.


Here is the kitchen
Where Mother cooks for me.
Here is the living room
Where I watch TV.


Here is the dining room.

We eat here every day.
And this room is my room
Where I sleep and play.

11. Подведение итогов урока

Домашнее задание: выучить стихотворение наизусть

Просмотр содержимого презентации
«откр.урок 4 кл Parts of body»

Welcome to English lesson

Welcome to English lesson

Mike. Mike is a boy. His hair is (short, long, blue). His eyes are (orange, violet, black). His nose is (long, short, green). He (wears, jumps, runs) a yellow shirt and grey (trousers, map, flag). His (book, boots, pencils) are black.

Mike.

Mike is a boy. His hair is (short, long, blue). His eyes are (orange, violet, black). His nose is (long, short, green). He (wears, jumps, runs) a yellow shirt and grey (trousers, map, flag). His (book, boots, pencils) are black.

Smell [smel] pie [pai]

Smell [smel]

pie [pai]

We smell with our nose, We see with our eyes, We eat with our mouth Tasty puddings and pies.  With legs and feet we walk, With lips and tongue we talk, And with our ears We can hear.

We smell with our nose,

We see with our eyes,

We eat with our mouth

Tasty puddings and pies.

With legs and feet we walk,

With lips and tongue we talk,

And with our ears

We can hear.

We smell … our nose, We see with … eyes, We … with our mouth Tasty ….. and pies.  … . legs and feet we walk, With lips and tongue … talk, … . with our ears We … hear.

We smell … our nose,

We see with … eyes,

We … with our mouth

Tasty ….. and pies.

. legs and feet we walk,

With lips and tongue … talk,

. with our ears

We … hear.

We smell … our …, … see with … eyes, We … … our mouth Tasty ….. …. pies.  … . legs … feet we walk, … . lips and tongue … talk, … . with … ears … .. … hear.

We smell … our …,

see with … eyes,

We … … our mouth

Tasty ….. …. pies.

. legs … feet we walk,

. lips and tongue … talk,

. with … ears

.. … hear.

We smell … … …, … see … … eyes, … . … … our mouth … . ….. …. pies.  … . legs … feet … walk, … . lips ….. tongue … talk, … . ….. … ears … .. … …...

We smell … … …,

see … … eyes,

. … … our mouth

. ….. …. pies.

. legs … feet … walk,

. lips ….. tongue … talk,

. ….. … ears

.. … …...

Найди значение следующих слов.  1)аrm а) зуб  2)ear b) глаз  3)foot c) правый  4)eye d) палец  5)tooth e) дотронуться  6)right f) рот  7)left g) левый  8)finger h) рука  9)touch i) ухо  10)mouth j) стопа

Найди значение следующих слов.

1)аrm а) зуб

2)ear b) глаз

3)foot c) правый

4)eye d) палец

5)tooth e) дотронуться

6)right f) рот

7)left g) левый

8)finger h) рука

9)touch i) ухо

10)mouth j) стопа

Правильные ответы:  1) arm h) рука  2) ear i) ухо  3) foot j) стопа  4) eye b) глаз  5) tooth a) зуб  6) right c) правый  7) left g) левый  8) finger d) палец  9) touch e) дотронуться  10) mouth f) рот

Правильные ответы:

1) arm h) рука

2) ear i) ухо

3) foot j) стопа

4) eye b) глаз

5) tooth a) зуб

6) right c) правый

7) left g) левый

8) finger d) палец

9) touch e) дотронуться

10) mouth f) рот

Divide the chain into 6 words. Раздели цепочку на 6 слов.   Shoulderarmeyeeartoothmouth

Divide the chain into 6 words.

Раздели цепочку на 6 слов.

Shoulderarmeyeeartoothmouth