
Урок біялогіі ў 6 класе
Распрацаваны
Сокалавай Ларысай Віктараўнай ,
настаўніцай біялогіі
Мэта ўрока: забяспечыць на ўзроўні ўспрымання, асэнсавання і першаснага
запамінання ўяўленне аб прыродным згуртаванні.
Задачы:
- навучальныя :
стварыць умовы, якія дазволяць навучэнцам, пазнаёміўшыся з новым матэрыялам:
-тлумачыць сутнасць паняццяў “біяцэноз”, «харчовы ланцуг»,«вытворцы»,
«спажыўцы», «разбуральнікі» ;
- адрозніваць і характарызаваць розныя прыродныя супольнасці;
- тлумачыць ролю жывых арганізмаў у прыроднай супольнасці і
устанаўліваць сувязі паміж сабой;
- характарызаваць значэнне прыроднай супольнасці для жыцця яго
насельнікаў;
-развіваючыя :
- садзейнічаць фарміраванню уменню навучэнцаў аналізаваць малюнкі
падручніка,схемы, састаўляць харчовыя ланцугі ,рабіць самастойныя
вывады;
- развіваць ўменні назіраць, аналізаваць, супастаўляць, абагульняць;
-выхаваўчыя:
садзейнічаць: - выхаванню цікавасці да прадмета;
- выхаванню культуры ў арганізацыі навучальнай працы;
- выхаванне асцярожнага дачынення да прыроды роднага краю.
Формы работы: франтальная ,парная ,індывідуальная
Прагназіруемы вынік урока:
вучні характарызуюць сувязі арганізмаў у згуртаванні;
устанаўліваюць харчовыя і нехарчовыя сувязі жывых арганізмаў;
ведаюць састаў ланцугоў харчавання;
вучацца састаўляць ланцугі харчавання і характаразаваць іх.
Абсталяванне: карткі з заданнямі, ілюстрацыі з адлюстраваннем жывых арганізмаў для састаўлення ланцугоў харчавання (6 камплектаў), схемы
Ход урока
I.Аргмомант . Настрой на ўрок.
Добры дзень!Як вы сябе адчуваеце? Я таксама хвалююся : ці ўсё задуманае атрымаецца? Мне спатрэбіцца ваша дапамога. Магу я на вас разлічваць? Тады пачнём.
II. Праверка ведаў - вусна (дадатак 1)
Тэст-апрос “Закончы сказы” (1-3 узровень):
а) арганізм, які мае толькі характэрныя яму асаблівасці, называецца …;
б) від характарызуецца наступнымі адзнакамі: …;
в) тэрыторыя, якую займае від, называецца …;
г) роднасныя віды аб’ядноўваюцца ў …;
д) прыклады відаў раслін: …;
е) прыклады відаў пазваночных жывёл: … .
2. Работа з карткамі-заданнямі:
Картка1 (4-ый узровень):
Вызначы колькі тут асобін, відаў, родаў?
Белая чапля, вялікі дзяцел, шэры журавель,шэрая чапля,чорны бусел,
вясковая ластаўка,белы бусел,чорны дрозд,дамавы верабей,вялікая сініца,
гарадская ластаўка,палявы верабей ,белы бусел.
Картка2 (5-ый узровень):
У двух возерах жывуць наступныя віды рыб : карп, карась, плотка, ёрш. Вызначце :
а) колькі відаў рыб жыве ў адным возеры?
б)колькі відаў рыб жывуць ў двух возерах?
III.Увод ў тэму.
Усім вядома, што ў лесе не жывуць рыбы, а ў рацэ не растуць суніцы і сыраежкі. І не можам мы сустрэць разам белага мядзведзя і вожыка, пінгвіна і бусла. Хіба што ў заапарку.А чаму? ( адказы дзяцей)
Правільна , таму што кожны з гэтых арганізмаў жыве ў сваім асяроддзі, у сваіх умовах, у сваім прыродным згуртаванні.
Тэма сённяшняга ўроку : Згуртаванні жывых арганізмаў
(дата, тэма - запіс на дошцы і ў сшытку)
Вы даведаецеся: - якія бываюць прыродныя згуртаванні;
IV. Вывучэнне новай тэмы
Праслухванне вучнямі казкі з наступнай гутаркай па пытаннях:
(дадатак 2)
-Ці ўзаемадзейнічаюць паміж сабой жывыя арганізмы?
-Які ўплыў адзін на аднаго яны аказваюць?
-Аб чым гаворыцца ў этай казцы? (Аб тым, што ў прыродзе ўсё ўзаемазвязана).
2. Тлумачэнне паняцця “ біяцэноз”.
Біяцэноз (ад грэч. біяс – жыццё і кайнос – агульны).
Сукупнасць арганізмаў розных відаў, што сумесна насяляюць адну тэрыторыю, складае згуртаванне жывых арганізмаў, якое называецца біяцэнозам.(запіс паняцця на дошцы і ў сшытак)
Якія вы ведаеце біяцэнозы (прыродныя згуртаванні)?
( адказы дзяцей: лес,луг,возера,рака,поле, сад, агарод і г.д.)
3. Характарыстыка харчовых сувязей жывых арганізмаў і ланцугоў харчавання :
- актуалізацыя ведаў вучняў аб аўтатрофах і гетэратрофах
- характарыстыка харчовых сувязей жывых арганізмаў і харчовых ланцугоў ( мал.62, с.87)
- характарыстыка арганізмаў, якія ўтвараюць харчовы ланцуг,
(складанне ў сшытку схемы (мал. 63 с.88 – агульная схема ланцуга
харчавання):
Вытворнікі (аўтатрофы) | Спажыўцы (гетэратрофы) | Разбуральнікі |
расліны |  раслінаедныя жывёлы,драпежныя жывёлы, паразіты | бактэрыі,грыбы, дажджавыя чэрві, жукі-магільшчыкі |
- праца на магнітнай дошцы: дэманстрацыя правільнага састаўлення
ланцугоў харчавання з дапамогай ілюстрацый і запіс схем ў сшытак:


луг: дзьмухавец матыль жаба бусел

лес: елка вавёрка рысь
- разгляданне ланцугоў харчавання на схеме “Змешаны лес” (дадатак 3)
Фізкультхвілінка
4.Работа ў парах (3 пары):
-складанне на магнітнай дошцы ланцугоў харчавання розных біяцэнозаў нашай мясцовасці з дапамогай ілюстрацый з тлумачэннем :
Поле: жыта,мыш, кот,шчука
Сад: яблыня,тля,божая кароўка,ліса
Вадаём :водарасці,карась,шчука, заяц
Агарод: суніцы,смоўж, жаба, воўк
Луг: рамонак, конік, жаба,мядзведзь
Лес: сасна,жук-караед,дзяцел,каза
( у кожным дадзеным ланцугу адзін арганізм лішні, указаць які і чаму)
Напрыклад,: У лесе расце сасна. Пад карой сасны жыве жук–караед і ёй харчуецца. У сваю чаргу жук–караед з’яўляецца ежай для дзятлаў. У нас была лішняя карцінка – каза. Гэта хатняя жывёла і ў гэты ланцуг харчавання не ўваходзіць.
- А што адбудзецца , калі ў кожным са складеных вамі ланцугоў выпадзе якое - небудзь звяно? Абмяркуйце гэта пытанне ў парах з выкарастаннем тых ланцугоў харчавання, якія вы складвалі .
Напрыклад : калі знікнуць божыя кароўкі , то тля пашкодзіць усе яблыні. Не будзе яблыкаў. Гэта дрэнна.
Вынік : калі выпадае якое-небудзь звяно з ланцуга , то парушаецца ўвесь ланцуг. А гэта прыводзіць да парушэння ўсяго біяцэнозу.Таму чалавеку трэба быць асцярожным пры абыходжанні з прыродай.
5. Самастойная работа з абзацам “Нехарчовыя ўзаемадзеянні арганізмаў”
(с. 89 падручніка), састаўленне апорнай схемы.
V. Замацаванне ведаў: (вусна)
1.Заданне: прадоўжыць сказы : (дадатак 4)
а) біяцэноз - гэта …
б)да вытворнікаў адносяцца …;
в) па тыпу харчавання яны з’яўляюцца …;
г) да спажыўцоў адносяцца …;
д) па тыпу харчавання яны з’яўляюцца … ;
е) да разбуральнікаў адносяцца …;
ж) чалавеку трэба ведаць аб ланцугах харчавання для таго, каб …
2. Заданне: суаднесці ўзаемаадносіны арганізмаў у біяцэнозе:
-харчовыя ўзаемадзеянні ________________________;
-нехарчовыя ўзаемадзеянні ______________________.
а) раслінаедныя жывёлы часам становяцца ахвярай драпежнікаў;
б) дажджавыя чэрві ўдзельнічаюць ў глебаўтварэнні;
в) грыбы і бактэрыі раскладаюць адмерлыя расліны, астанкі жывёл;
г) пчолы апыляюць кветкі.
3. Заданне :Дапоўні схемы ланцугоў харчавання (дадатак 5)
V. Д/з §21, пыт. 1-7 на с.90
VI. Выстаўленне адзнак за работу на ўроку
VII. Рэфлексія :
Мне таксама было прыемна з вамі працаваць. Дзякуй за ўрок!
Дадатак 1
Тэст-апрос “Закончы сказы” : а) арганізм, які мае толькі характэрныя яму асаблівасці, называецца …; б) від характарызуецца наступнымі адзнакамі: …; в) тэрыторыя, якую займае від, называецца …; г) роднасныя віды аб’ядноўваюцца ў …; д) прыклады відаў раслін: …; е) прыклады відаў пазваночных жывёл: … . |
Тэст-апрос “Закончы сказы” : а) арганізм, які мае толькі характэрныя яму асаблівасці, называецца …; б) від характарызуецца наступнымі адзнакамі: …; в) тэрыторыя, якую займае від, называецца …; г) роднасныя віды аб’ядноўваюцца ў …; д) прыклады відаў раслін: …; е) прыклады відаў пазваночных жывёл: … . |
Картка 1 1.Вызначы колькі тут асобін, відаў, родаў? Белая чапля, вялікі дзяцел, шэры журавель,шэрая чапля,чорны бусел, вясковая ластаўка,белы бусел,чорны дрозд,дамавы верабей,вялікая сініца, гарадская ластаўка,палявы верабей ,белы бусел. |
Картка 1 1.Вызначы колькі тут асобін, відаў, родаў? Белая чапля, вялікі дзяцел, шэры журавель,шэрая чапля,чорны бусел, вясковая ластаўка,белы бусел,чорны дрозд,дамавы верабей,вялікая сініца, гарадская ластаўка,палявы верабей ,белы бусел. |
Картка 2 У двух возерах жывуць наступныя віды рыб : карп, карась, плотка, ёрш. Вызначце : а) колькі відаў рыб жыве ў адным возеры? б)колькі відаў рыб жывуць ў двух возерах? |
Картка 2 У двух возерах жывуць наступныя віды рыб : карп, карась, плотка, ёрш. Вызначце : а) колькі відаў рыб жыве ў адным возеры? б)колькі відаў рыб жывуць ў двух возерах? |
Дадатак 2
Казка
Жыў-быў мужык, і была ў яго карова. Сходзіць мужык на луг, накосіць карове канюшыны, а адвячоркам тая дае яму малако. Вып’е мужык малака і хваліць сваю карову. Але вось аднойчы прыляцела да мужыка сава і гаворыць:
- Дай мне , мужык, малака паспрабаваць, бо я табе дапамагаю: мышэй лаўлю, каб твая канюшына лепш расла.
Жалка стала мужыку малака.І сказаў ён саве :
- Я і без цябе абайдуся.
Пакрыўдзілася сава і паляцела да сябе ў лес.Узрадаваліся мышы, запелі, заплясалі і пабеглі разбураць чмяліныя гнёзды. Недзе стал жыць чмялям. Сабраліся яны і паляцелі на другі луг.Некаму стала апыляць , канюшына стала вянуць і гінуць.Такую траву нават карова адмовілася есці. Перастала яна даваць малако. Пайшоў мужык на паклон да савы:
- Даруў мне , сава. Прылятай ноччу на луг і лаві мышэй, а за гэта мы з табой вечарам будзем піць малако.
Вярнулася сава на луг, і стала зноў сябраваць з мужыком, мышы зніклі, а канюшына расла вялікай і сакавітай.
Дадатак 3
Ланцугі харчавання змешанага лесу

Дадатак 4
1.Заданне: прадоўжыць сказы : а) біяцэноз - гэта … б)да вытворнікаў адносяцца …; в) па тыпу харчавання яны з’яўляюцца …; г) да спажыўцоў адносяцца …; д) па тыпу харчавання яны з’яўляюцца … ; е) да разбуральнікаў адносяцца …; ж) чалавеку трэба ведаць аб ланцугах харчавання для таго, каб … |
1.Заданне: прадоўжыць сказы : а) біяцэноз - гэта … б)да вытворнікаў адносяцца …; в) па тыпу харчавання яны з’яўляюцца …; г) да спажыўцоў адносяцца …; д) па тыпу харчавання яны з’яўляюцца … ; е) да разбуральнікаў адносяцца …; ж) чалавеку трэба ведаць аб ланцугах харчавання для таго, каб … |
2. Заданне: суаднесці ўзаемаадносіны арганізмаў у біяцэнозе: -харчовыя ўзаемадзеянні ________________________; -нехарчовыя ўзаемадзеянні ______________________. а) раслінаедныя жывёлы часам становяцца ахвярай драпежнікаў; б) дажджавыя чэрві ўдзельнічаюць ў глебаўтварэнні; в) грыбы і бактэрыі раскладаюць адмерлыя расліны, астанкі жывёл; г) пчолы апыляюць кветкі. |
2. Заданне: суаднесці ўзаемаадносіны арганізмаў у біяцэнозе: -харчовыя ўзаемадзеянні ________________________; -нехарчовыя ўзаемадзеянні ______________________. а) раслінаедныя жывёлы часам становяцца ахвярай драпежнікаў; б) дажджавыя чэрві ўдзельнічаюць ў глебаўтварэнні; в) грыбы і бактэрыі раскладаюць адмерлыя расліны, астанкі жывёл; г) пчолы апыляюць кветкі. |
Дадатак 5
Схема ланцугоў харчавання жывёл лесу.
? | 6 | 7 | |
расліны | ? | 5 | |
расліны |  2 | ? | |
расліны |  ? | 4 | ? |
0 | расліны |
1 | ліса |
2 | лось |
3 | лічынкі майскага жука |
4 | крот |
5 | вожык |
6 | заяц |
7 | воўк |