СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өзін-өзі тану пәні бойынша 8 сыныпта өтетін "Қазақстаным - құт мекені" тақырыбының жоспары

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өзін-өзі тану пәні бойынша 8 сыныпта өтетін "Қазақстаным - құт мекені" тақырыбының жоспары. Сабақтың мақсаты - "Отан", "Ел" ұғымдарының адамгершілік құндылық ретіндегі мәнін түсіндіру, Отанына, туган жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Просмотр содержимого документа
«Өзін-өзі тану пәні бойынша 8 сыныпта өтетін "Қазақстаным - құт мекені" тақырыбының жоспары»

Өзін-өзі тану сабағының жоспары


Мектеп КММ «1 Белоусовка орта мектебі»

Мерзімі 13.01.2017 ж

Сабақ 17

Мұғалім Тыныбаева А.Н.

Сынып

Оқушылар саны 8

Тақырып Қазақстаным – құт мекені

Құндылық Махаббат

Қасиетттер сүйіспеншілік, Отанға деген махаббат

Сабақтың мақсаты: «Отан», «ел» ұғымдарының адамгершілік құндылық ретіндегі мәнін түсіндіру. Отанына, туған жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Сабақтың міңдеттері:

  1. Отанға, туған жерге деген махаббаттың мәнін түсіндіру;

  2. Отанның жарқын болашағына деген сенімберін қалыптастыру;

  3. Отанына, туған жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастырушылық кезеңі.

- сәлемдесу

- тексеру

- шаттық шеңбері

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірімен амандасады. Мұғалім сабақ тақырыбымен таныстырып, балалардың қолдарына гүлдерді таратады. Олар Отанын не үшін сүйетінін айтып, қолындағын гүлдерін көршісіне ұсынады. Осылай балалар жанындағы баланың берген гүлін өз гүлімен қосып, келесі балаға ұсына отырып, Отанына махаббатын білдіруін жалғастыра береді. Гүлдер бірте-бірте үлкейіп, шоқ гүлге – «Онанына сүйіспеншілік шоғына» айналып, мұғалімнің өзіне оралады. Мұғалім балаларға рақмет айтып, Отанымызға деген сүйіспеншілік пен махаббатымыз осы гүл шоғы сияқты үлкейіп, өздеріне оралатынын айтады.

Ресурстар: (құралдар, мәлеметтер)

- «Өзің-өзі тану» 8 сынып үшін оқулық

- дәптері

- қағаз гүлдері

- «Көк тудың желбірегені» өлені


2. Үй тапсырмасын тексеру.

Отан туралы мақал-мәтелдерді дәптерге жазып келу


3. Дәйексөз (цитата).

«Алтын анам, Отаным! Сенен аяр жаным жоқ, сенен іркер күшім жоқ»

М. Әуезов

Мұғалім дәйексөзге оқушылардың жеке көзқарастарын айтқызып, ой тұжырым жасатады.

 

4.Әңгімелесу/ Мәтінмен жұмыс

Бүгінгі өтіліп отырған тақырып жайлы ойлануға мүмкіндік туғызу мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылып, оқушылардың жауаптары тыңдалады.

  1. «Туған жер», «туған ел» дегенде ойларыңа не түседі?

  2. Отанға деген сүйіспеншілік, құрметтеріңді қалай білдіресіңдер?

  3. «Қазақстаным – құт мекені» дегенімен келісесіңдер ме? Неліктен?

  4. Отан үшін, елің үшін, жерің үшін қандай азаматтық іс-әрекеттерді немесе ерлікті жасауға болады?

Мұғалім әңгімелесу тәсілі арқылы оқушылардың ұлттық намыс пен ұлттық мақтаныш сезімін оята отырып, туған елге қызмет етуге деген құлшыныс, елінің жарқын болашағына сенім ұялату мақсатын көздеуі тиіс.

Түйіндеме. Балалар, сеңдердің туған жеріне деген ыстық махаббатарын, атамекенді қастерлеуі, халқының атына кір келтірмеуге талпыныстарын, өз бойындағы күш-қуаты, білімдерін халық игілігіне жұмсау ұмтылыстарын Отан алдындағы перзенттік борыштары болып саналады. Отан-Ана, Атамекен деп бекер айтылмаған. Ананың ақ сүтінді қаншама ақтайсыңдар, соншама Отанның сенімін мен үмітін ақтау керексіңдер.

Тыныштық сәті. Балалар, ыңғайлап отырып алып, терең дем алыңдар. Көздерің жұмуға болады. Қазір өз бойындағы қасиеттерін, міңез-құлқыларыңды біраз талдап, ішкі дүниелеріне сырттан қарап тырысыңдар. Ал енді Отанымыз үшін ерлік жасаған тұлғаларды естеріңе түсіріңдер. Қайсысы сеңдерге ұқсайды? Екеулерінің арасында ұқсастық бар ма? Сендер ол жасаған әрекетке бара аласыңдар ма? Неліктен? Іштен осы сұрақтарға жауап беріп көріңдер. Қандай қасиеттер жетелеген жоқ, қандай сапаларды дамыту қажет деп ойлайсыңдар? Соны мақсат ретіңде алсаңдар, ішкі дүниелерін байый ма?

Келесі кезенде педагог оқушыларға Қ. Мырза Әлидің «Елге деген махаббат» өленің оқып береді немесе бір оқушыға мәңерлеп оқып беруді тапсырады.


Сусын қылар үмітін шөлдегенде

Осы жерге перзентпіз сен де,

Мен де!

Барлығын да сүйемін,

Сөйте тұра

Махаббатым ерекше ел дегенде.

Ел дегенде ар қандай!

Намыс қандай!

Тау мен тасқа соғылар қарыс маңдай.

Ел дегенде жығылған жалым тұрып,

Айбаттанып кетемін арыстандай.


Жерім! – деймін ондайда,

Елем! – деймін,

Тұрған тұстан жарты елі шегінбеймін.

Өзім үшін күресте жеңілсем де,

Елім үшін күресте жеңілмеймін!


Дұшпанға да,

Досқа да табалатпан.

Сақтай көрсін жаратқан жаман аттан!

Батыр болып тумайсың,

Батыр болып

Кетесің

Елге деген махаббатан!

Сұрақтар:

  1. Елге, жерге деген махаббаты немен түсіндірер едіңдер?

  2. Өздерің елге деген махаббатарыңды қалай білдіресіңдер?


Жаңа ақпарат. Халықтың қажетіне жарап, ұрпақтар мұратының орындалу жолында қызмет ету – әрбір азаматтың міндеті. Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік, құрмет – азаматтықтың көрінісі. Елін, жерін сүйетін адам туған топырағының кешегісін бүгінімен, бүгінгісін ертеңімен жалғастыра алады. Бойында ұлттық намыс пен ұлттық мақтанышы бар адам өз еліне қызмет етіп, оның жарқын болашағына сенеді. Отанын қастерлеп, білімі мен еңбегін елінің мүддесіне, игілігіне жұмсайды.

Оқушылар жаңа ақпаратты оқи отырып, өз түсініктерін салыстырып, толықтыруға мүмкіндік алады.

 


5. Шығармашылық іс-әрекет / топтық тапсырма

Оқушыларға тек қана ақпараттар беріп қана қоймай, өз бетімен ізденуге, теорияны өмірмен салыстыра қарауына көмектесу мақсатында төмендегідей шығармашылық жұмыс беруге болады. Тапсырманы орындау үшін сынып 3 топқа бөлінеді, жауаптарын жария ету үшін әр топтан бір бала шығады.

  1. Адам Отанына, туған жеріне жасаған қызмет үшін сый-құрмет күтуі керек пе?

  2. Өз Отаныңның көркеюі үшін қандай іс-әрекеттер жасауға болады?

  3. Отанды құрмет етпеген, ұлттық намыс жоғалтқан, қара топырақ сүймеген адамның болашағы қандай болуы мүмкін?

 

6. Сергету сәті / Топпен ән айту / Ойын

«Көк тудың желбірегені» өленін топпен айту

 

7. Үй тапсырма.

«Елім деп соғар жүрегім» атты тақырыпқа эссе жазу

 

8. Сабақтың соңы. Жүректен жүрекке

Отан сүю, атамекенді құрметтеу – адам бойындағы ұлы сезімдерінін бірі. Оны бала кезіннен жүрегімізде аялап өсіруіміз қажетпіз. Өйткені, мақалда айтылғандай, ормансыз бұлбұл болмайды, сол сияқты отансыз адам болмайды.

Сабаққа белсенді қатысқандары үшін рақмет! Келесі сабақта кездескенше, достарым!

































Қ. Мырза Әли «Елге деген махаббат»

Сусын қылар үмітін шөлдегенде

Осы жерге перзентпіз сен де,

Мен де!

Барлығын да сүйемін,

Сөйте тұра

Махаббатым ерекше ел дегенде.

Ел дегенде ар қандай!

Намыс қандай!

Тау мен тасқа соғылар қарыс маңдай.

Ел дегенде жығылған жалым тұрып,

Айбаттанып кетемін арыстандай.


Жерім! – деймін ондайда,

Елем! – деймін,

Тұрған тұстан жарты елі шегінбеймін.

Өзім үшін күресте жеңілсем де,

Елім үшін күресте жеңілмеймін!


Дұшпанға да,

Досқа да табалатпан.

Сақтай көрсін жаратқан жаман аттан!

Батыр болып тумайсың,

Батыр болып

Кетесің

Елге деген махаббатан!


Қ. Мырза Әли «Елге деген махаббат»

Сусын қылар үмітін шөлдегенде

Осы жерге перзентпіз сен де,

Мен де!

Барлығын да сүйемін,

Сөйте тұра

Махаббатым ерекше ел дегенде.

Ел дегенде ар қандай!

Намыс қандай!

Тау мен тасқа соғылар қарыс маңдай.

Ел дегенде жығылған жалым тұрып,

Айбаттанып кетемін арыстандай.


Жерім! – деймін ондайда,

Елем! – деймін,

Тұрған тұстан жарты елі шегінбеймін.

Өзім үшін күресте жеңілсем де,

Елім үшін күресте жеңілмеймін!


Дұшпанға да,

Досқа да табалатпан.

Сақтай көрсін жаратқан жаман аттан!

Батыр болып тумайсың,

Батыр болып

Кетесің

Елге деген махаббатан!


Қ. Мырза Әли «Елге деген махаббат»

Сусын қылар үмітін шөлдегенде

Осы жерге перзентпіз сен де,

Мен де!

Барлығын да сүйемін,

Сөйте тұра

Махаббатым ерекше ел дегенде.

Ел дегенде ар қандай!

Намыс қандай!

Тау мен тасқа соғылар қарыс маңдай.

Ел дегенде жығылған жалым тұрып,

Айбаттанып кетемін арыстандай.


Жерім! – деймін ондайда,

Елем! – деймін,

Тұрған тұстан жарты елі шегінбеймін.

Өзім үшін күресте жеңілсем де,

Елім үшін күресте жеңілмеймін!


Дұшпанға да,

Досқа да табалатпан.

Сақтай көрсін жаратқан жаман аттан!

Батыр болып тумайсың,

Батыр болып

Кетесің

Елге деген махаббатан!


Қ. Мырза Әли «Елге деген махаббат»

Сусын қылар үмітін шөлдегенде

Осы жерге перзентпіз сен де,

Мен де!

Барлығын да сүйемін,

Сөйте тұра

Махаббатым ерекше ел дегенде.

Ел дегенде ар қандай!

Намыс қандай!

Тау мен тасқа соғылар қарыс маңдай.

Ел дегенде жығылған жалым тұрып,

Айбаттанып кетемін арыстандай.


Жерім! – деймін ондайда,

Елем! – деймін,

Тұрған тұстан жарты елі шегінбеймін.

Өзім үшін күресте жеңілсем де,

Елім үшін күресте жеңілмеймін!


Дұшпанға да,

Досқа да табалатпан.

Сақтай көрсін жаратқан жаман аттан!

Батыр болып тумайсың,

Батыр болып

Кетесің

Елге деген махаббатан!




Тапсырманы орындау үшін сынып 3 топқа бөлінеді, жауаптарын жария ету үшін әр топтан бір бала шығады.

1 топ

  • Адам Отанына, туған жеріне жасаған қызмет үшін сый-құрмет күтуі керек пе?




Тапсырманы орындау үшін сынып 3 топқа бөлінеді, жауаптарын жария ету үшін әр топтан бір бала шығады.

2 топ

  • Өз Отаныңның көркеюі үшін қандай іс-әрекеттер жасауға болады?




Тапсырманы орындау үшін сынып 3 топқа бөлінеді, жауаптарын жария ету үшін әр топтан бір бала шығады.

3 топ

  • Отанды құрмет етпеген, ұлттық намыс жоғалтқан, қара топырақ сүймеген адамның болашағы қандай болуы мүмкін?