Прадмет: беларуская мова
Клас: 5
Тып урока: урок замацавання пройдзенага матэрыялу.
Форма ўрока: падарожжа.
Тэма: Падагульненне і сістэматызацыя вывучанага па раздзеле “Сінтаксіс і пунктуацыя”
Мэта: стварэнне ўмоў для падагульнення і сістэматызацыі ведаў, атрыманых пры вывучэнні раздзела “Сінтаксіс і пунктуацыя”.
Задачы: - замацоўваць і ўдасканальваць уменні вучняў прымяняць атрыманыя веды на практыцы: выконваць сінтаксічны разбор сказа, вызначаць аднародныя члены сказа і звроткі, ужываць складаныя сказы, правільна афармляць дыялог на пісьме;
- развіваць арфаграфічную і пунктуацыйную пільнасць, уменне правільна лагічна выказваць свае думкі;
- спрыяць фарміраванню пачуцця калектывізму, узаемадапамогі, адказнасці, цікавасці да вывучэння моўных з’яў.
Абсталяванне: карта падарожжа, карткі з рознаўзроўневымі заданнямі, канверт з пісьмом, канверт для заданняў.
Ход урока
І. Рэлаксацыя.
- Дзень добры, дарагія сябры. Я рада вітаць вас зноў на сваім уроку. У мяне сёння добры настрой, таму што для мяне, як і для Г. Пашкова
Самы радасны прадмет –
Спасцігаць загадку слова,
Роднае зямелькі мову.
І я спадзяюся, што сённяшні ўрок прынясе вам шмат радасці і новых перамог.
ІІ. Паведамленне тэмы, мэты і задач урока. Матывацыя.
А ўрок у нас незвычайны, таму што мы з вамі накіроўваемся ў падарожжа па краіне “Сінтаксіс і Пунктуацыя” Ці гатовы вы ісці ў паход і пераадолець усе цяжкасці, якія сустрэнуцца на вашым шляху? Ці ўзялі вы ўсё патрэбнае для нашай нялёгкай працы? Давайце праверым:
- зброя (ручка, аловак, лінейка);
- прадметы першай неабходнасці (сшытак, кніга, дзённік),
- праважаты (настаўнік);
- карта мясцовасці?
Заслугоўванне карты.
На дошцы запісаны сказ “Я падарожнічаю.”
Вучням неабходна зрабіць яго развітым, уключыўшы ў яго 1 дапаўненне, 1 азначэнне, 1 акалічнасць.
Карта раскрываецца на дошцы пасля выканання задання.
Значыць, мы сёння павінны:
Паўтарыць … (набытыя веды па сінтаксісу і пунктуацыі).
Удасканаліць … (уменні правільна прымяняць набытыя веды);
Пасябраваць …. (з жыхарамі краіны “Сінтаксісу і Пунктуацыі”);
Дайсці да … (дрэва мудрасці і атрымаць ад яго каштоўныя парады).
- Для чаго нам будуць патрэбны набытыя веды і ўменні?
- А яшчэ нам патрэбна будзе навучыцца вытрымцы, таварсцкасці і ўзаемадапамозе.
(Вучні запісваюць тэму ўрока ў сшыткі.)
ІІІ. Падагульненне і сістэматызацый набытых ведаў.
І этап. Лес аднародных членаў.
- І мы накіроўваемся да лесу Аднародных членаў. А лес наш незвычайны, бо дрэвы адмысловыя: на некаторых з іх растуць сказы з аднароднымі членамі. Каб прайсці праз лес нам патрэбна выканаць яго заданне.
Заданне 1.
1. Прачытайце сказы, знайдзіце ў іх аднародныя члены, падкрэсліце іх як члены сказа, расстаўце знакі прыпынку, (ІІІ-ІV узр.)
2. Складзіце схемы сказаў з аднароднымі членамі (V узр.).
Лісце дрэў і хмызнякоў пацямнела.
Зялёны лес поўны пахаў і шумаў і песень.
Паспелі ягады суніцы чарніцы.
Хутка прыйдзе чарга грыбоў, лісічак маслякоў першых летніх грыбоў.
Прывал (адпачынак)
Прыйшоў час адпачыць і распаліць вогнішча. Размінаемся, робім выгляд, што падымаем сухія галінкі і бярвенне, складваем у адно месца. Уявіце, што цягнеце вельмі цяжкае бервяно…
Малайцы, што ж пайшлі далей па веды.
ІІ этап. Заданне ад Зваротка
Што ж там на нашай карце? Можа, завітаем на поле гультаёў? Не?
Тады зойдзем у госці да зваротка. Як ветлівыя людзі заходзяць да кагосьці? (Патрэбна пазваніць ці пастукацца, павітацца і папрасіць дазволу зайсці.)
Настаўнік стукае ў дошку і чакае адказу.
Цішыня. Цікава, чаму ён ад нас схаваўся? (Заглядвае за дошку). Нам зваротак пакінуў ліст, у якім гаворыцца: “Добры дзень, падарожнікі! Я вельмі люблю гуляць у хованкі з разумнымі дзецьмі. Нядаўна я прачытаў адну казку, яна мне вельмі спадабалася. Пагуляйце са мной, і я саслужу вам добрую службу ў жыцці”.
Заданне 2.
1. Запішыце ўрывак казкі, ўставіўшы прапушчаныя літары, адшукайце ў ім звароткі, выдзеліце іх патрэбнымі знакамі прыпынку (ІІІ узр.)
В..рнуўся бедны чалавек дахаты, сеў і плача.
Чаго ты тата плачаш? – пыта..цца дачка.
Ды так і так, – а..казвае бацька. – Хоча багаты сусе.. адабраць у нас карову. Пан загадаў нам тры зага..кі. Хто а..гадае, таму і карова застанецца.
А якія тата зага..кі? – пыта..цца дачка.
Бацька а..казаў.
Нічога тата не турбуйся, - кажа дачка. – Кладзіся спаць. Раніца за вечар мудрэйшая: заўтра што-небудзь прыдумаем.
2. Складзіце схемы сказаў са звароткамі. (ІV узр.)
3. Перабудуйце сказы так, каб адно з яго слоў было звароткам (V узр.).
Дачка спытала ў таты, чаму ён плача.
Пан пацікавіўся ў дзяўчынкі, да чаго яму коней прывязаць.
Дзяўчынка сказала пану злавіць свой падарунак.
Зрокавая гімнастыка
А цяпер паглядзеце ў біноклі. Ці няма на гарызонце чаго цікавага? Можа, зверху? Знізу? Справа? Злева? Ззаду? Наперадзе?
Дарога кліча нас наперад. Не будзем затрымлівацца. Зірніце, якое чароўнае балотца двоечнікаў. Можа, хто-небудзь хоча там завязнуць? Не? Тады пойдзем далей. Што ў нас наперадзе?
ІV этап. Пераправа праз раку.
Вось ваш будаўнічы матэрыял
(Настаўнік высыпае на стол лісткі.)
Заданне 3. (Выковаецца на дошцы).
1. Дапісаць сказы такім чынам, каб яны сталі складанымі, расставіць у іх знакі прыпынку (ІІІ узр.).
2. Выканаць пісьмова сінтаксічны разбор сказаў (ІV узр.).
3. Пабудаваць схемы сказаў (V узр.).
Хутка прыйдзе снежань і …
Дзеці вельмі задаволены таму што…
Прыходзь хутчэй зіма каб …
- Мы перабраліся праз раку дзякуючы таму, што пабудавалі мост. Мы ўсё бліжэй і бліжэй да мудрага дрэва. Засталося выбраць правільную сцежку, а іх перад намі аж тры. Куды пойдзем? Можа, на бераг крыкуноў? Чаму не? Дарожкай забіяк? А куды?
V этап. Заданні ад мудрага Дуба.
- Нас сустракае Дуб – дрэва мудрасці. Мудры Дуб дасць вам параду, адкрые сакрэт свае мудрасці, калі ўбачыць, што вы таксама разумныя дзеці і добра падрыхтаваліся да ўрока.
4 заданне.
1. Растаўце знакі прыпынку ў дыялогу (ІІІ-ІV узр.)
Змарыўся Янка прысеў на пні і застагнаў сам сабе
Ох, ох!
І толькі ён так сказаў – выскачыў з-пад пня дзядок з доўгаю барадою і пытаецца
Чаго ты мяне клікаў хлопец?
Паглядзеў Янка спалохана на дзядка і кажа
Не дзедка не клікаў я цябе.
2. Складзіце дыялог на тэму “Паводзіны ў гасцях”, запішыце яго і прачытайце па ролях (V узр.)
V. Падвядзенне вынікаў урока.
- Вось і выканалі мы ўсе заданні краіны “Сінтаксісу і пунктуацыі”. Але мудры дуб, перш чым даць вам параду, хоча даведацца ў вас, з чым вы сустрэліся на сваім шляху скажыце, калі ласка:
Што вы паўтарылі?
Чаму навучыліся?
З кім пасябравалі?
VІ. Рэфлексія.
Пляліся ў хвасце
Падстаўлялі сябру плячо
Ішлі не разбіраючы дарогі
Трымаліся гуртам
Ледзь ногі валаклі
На працягу падарожжа вы паказалі сябе разумнымі вучнямі і сапраўднымі сябрамі.
Выстаўленне адзнак.
А цяпер паслухайце параду мудрага дуба.
Прыходзь у школу з добрым настроем.
Дапамагай сваёй школе, настаўнікам і сябрам.
Будзь працавітым, адказным, дапытлівым
Паўтарай вывучаны матэрыял.
Не адступай перад цяжкасцямі.
VІІ.Дамашняе заданне.
Паўтарыць § 10-25,
ІІІ узр. – заданне 3 на с. 113,
ІV узр. – заданне 4 на с. 113,
V узр. – заданне 5 на с. 114.