Паўтарэнне і сістэматызацыя ведаў па тэме "Асновы дынамікі»
Мэты:
якая развівае: развіццё практычных уменняў вучняў прымяняць тэарэтычныя веды для рашэння асноўнай задачы механікі;
адукацыйная: абагульненне і сістэматызацыя ведаў аб асноўных характарыстыках механічнага руху, неабходных для вырашэння асноўнай задачы механікі;
выхаваўчая: развіццё самастойнасці, працавітасці навучэнцаў пры рашэнні фізічных задач.
Тып урока: урок абагульнення і ситематизации ведаў, уменняў і навыкаў.
Ход урока
Арганізацыйны этап.
Актуалізацыя апорных ведаў. (Тэст)
Заданне 1
1. Аналітычны выраз другога закона Ньютана мае выгляд
2. Аналітычнае выраз закона Гука для разліку модуля сілы пругкасці мае выгляд
3. Адзінка гравітацыйнай пастаяннай у СІ
4.Адзінка свабоднага падзення ў СІ
Заданне 2
1. Запішыце формулу для разліку модуля сілы трэння. сілы трэння слізгання
2. Устаўце прапушчаныя словы:
а. Дзве матэрыяльныя пункту прыцягваюцца адзін да аднаго з сіламі, модулі якіх ... здабытку мас гэтых пунктаў і ... квадрату адлегласці паміж імі.
(Прама прапарцыйныя ... адваротна прапарцыйнальна).
б. Прычынай існавання сілы цяжару з'яўляецца ... паміж целам і Зямлёй. (Гравітацыйнае ўзаемадзеянне).
. ... - гэта рух цела толькі пад дзеяннем сілы цяжару. (Свабоднае падзенне).
в. Пры аддаленні ад паверхні Зямлі паскарэнне свабоднага падзення і сіла цяжару ...
(Памяншаюцца).
г. ... гэта сіла, з якой цела з прычыны зямнога прыцягнення дзейнічае на апору або подвес. (Вага).
4. Працягнеце фразу:
а. На малюнку (а) спружына знаходзіцца ў ... стане. (Сціснутым).
б. Пункт прыкладання вагі цела на мал. (Б) з'яўляецца кропка ... (Б)
в. На мал. (В) пункт прыкладання сілы трэння спакою пазначаная літарай .. (А)
Заданне 3
1. Працягнеце сказ:
а. Каэфіцыент трэння слізгання залежыць ад ..., і не залежыць ад ... (Уласцівасцяў рэчываў датыкальных паверхняў; ступені іх апрацоўкі, ўзаемнага размяшчэння паверхняў і плошчы іх судотыку).
б. Модуль вагі цела залежыць ад ... (Характару руху цела і апоры (подвеса) і іх узаемнага
размяшчэння).
б. Модуль паскарэння свабоднага падзення залежыць ад ... (Масы і сярэдняга радыусу Зямлі, а таксама ад вуглавой скорасці яе сутачнага кручэння і шыраты мясцовасці).
в. Сістэма адліку называецца інерцыяльнай, калі ... (Пры адсутнасці уздзеянняў на дадзенае цела, яго скорасць у гэтай сістэме адліку не змяняецца).
г. Напрамак паскарэння цела супадае з ... (Напрамкам раўнадзейнай усіх сіл, якія дзейнічаюць на яго).
д. Модулі сіл ўзаемадзеяння дзвюх цел накіраваны ... і прыкладзены да ... (Процілегла ... розных целаў).
3. Рашэнне задач.
№ 301
№
252
4. Кантроль засваення, абмеркаванне дапушчаных памылак і іх карэкцыя. Пытанні - што атрымалася, што не, што не зусім - чаму?
5. Інфармацыя пра д/з, інструктаж па яго выкананню.
6. Рэфлексія (падвядзенне вынікаў)
Я б хацела ўбачыць ваша стаўленне да ўроку і ацаніць сваю працу:
ўрок быў вельмі карысны для мяне, я добра зразумеў матэрыял урока і добра працаваў на ўроку;
матэрыял урока часам быў мне не зразумелы, я здавальняюча зразумеў матэрыял;
карысці ад урока было мала, я не вельмі разумеў, пра што ідзе гаворка.
7. Падвядзенне выніку ўрока.