Урок з геометрії . 8 клас
Тема. Підсумковий урок з теми «Паралелограм»
Мета. Сприяти удосконаленню вмінь та навичок застосовувати означення, ознаки чотирикутників певних видів та властивостей їх елементів до розв’язування прикладних задач; формувати в учнів здатність самостійно аналізувати ситуацію, швидко адаптуватися до нових умов, уміння раціонально використовувати час; розвивати культуру математичного мовлення; виховувати культуру математичних записів, інтерес до геометрії, уміння працювати в групі, парі.
Тип уроку. Удосконалення та систематизація знань і вмінь.
Девіз уроку. «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії неможлива»
Рене Декарт (1596 – 1650, французький математик, фізик, філософ)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1.Перевірка виконання домашнього завдання (доповідають консультанти)
2.Вчитель. Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати удосконалювати вміння та навички застосовувати означення, ознаки паралелограма, прямокутника, ромба, квадрата та властивостей їх елементів до розв’язування текстових задач та задач практичного змісту.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Давайте подивимось як геометричні фігури допомагають досліджувати особистість.
Психологічний тест «Хто ти?»
Завдання. Подивіться на запропоновані геометричні фігури та виберіть із них ту, яка на вашу думку найбільш повно представляє вас як особистість.










Ключ
Квадрат. Про вас можна сказати, що ви швидко йдете до мети, умієте аналізувати ситуацію. У колективі ви лідер.
Трикутник. Трикутник – дуже впевнена в собі людина, яка хоче бути правим у всьому. Неохоче визнає свої помилки, легко навчається, інформацію вбирає як губка.
Прямокутник. Прямокутником сприймають себе люди, які зайняті пошуками кращого життя. Основні якості – допитливість, живий інтерес до всього, що відбувається, сміливість.
Коло. Коло – символ гармонії. Той, хто вибрав цю фігуру, зацікавлений у хороших міжособистісних відносинах.
Зигзаг. Зигзаг – символ творчості. Йому властива образність. Такі люди спрямовані у майбутнє і більше цікавляться можливістю, ніж реальністю.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Виконання усної вправи «Назви мене»
Учитель показує картонні моделі чотирикутників, а учні називають.
2.Девізом нашого уроку буде вислів «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії неможлива». Він належить…. Щоб узнати кому належить даний вислів виконаємо вправу «Угадай, про яку геометричну фігуру йде мова?»
| | 1 К | В | А | Д | Р | А | Т | | | | | |
| | | | 2 Н | Е | О | П | У | К | Л | И | Й | |
3 П | Р | Я | М | О | К | У | Т | Н | И | К | | | |
| | 4 П | А | Р | А | Л | Е | Л | О | Г | Р | А | М |
| | | | | 5 Р | О | М | Б | | | | | |
| 6 Д | Е | Л | Ь | Т | О | Ї | Д | | | | | |
1.Прямокутник, у якого всі сторони рівні.
2.Чотирикутник, який має кут більший за 180°.
3.Паралелограм, у якого всі кути прямі.
4.Чотирикутник, у якого кожні дві протилежні сторони паралельні.
5.Паралелограм, у якого всі сторони рівні.
6. Опуклий чотирикутник, який є симетричним відносно своєї діагоналі.


3.Графічний диктант: «так» - , «ні» - .
1.Діагоналі ромба рівні?
2.Якщо протилежні сторони чотирикутника рівні, то він паралелограм?
3.У ромба протилежні кути рівні?
4.У паралелограма всі сторони рівні?
5.Діагоналі квадрата рівні?
6.У прямокутника всі кути прямі?
7.Сума протилежних кутів паралелограма дорівнює 180°?
8.Діагональ прямокутника ділить його на два рівних трикутники?
9.Квадрат – це прямокутник із рівними сторонами?











10.Діагоналі паралелограма рівні?



Відповідь.
ІV. Використання набутих знань і навичок під час розв’язування задач
1. Чи може чотирикутник мати:
1) два прямих і два тупих кути;
2) два прямих кути, один гострий та один тупий?
2. Чи можуть сторони чотирикутника дорівнювати 2 см, 3 см, 4 см, 9 см?
3. Знайдіть кути паралелограма, якщо:
1) один із кутів дорівнює 60°;
2) сума двох його кутів дорівнює 140°.
4. Чи вистачить 50 см дроту, щоб виготовити з нього паралелограм зі сторонами: 1) 17 см і 9 см, 2) 15 см і 6 см.
5. Одна з діагоналей ромба дорівнює його стороні. Знайдіть кути ромба.
6. Доведіть, що коли один із кутів ромба прямий, то цей ромб є квадратом.
7. Доведіть, що коли дві сусідні сторони прямокутника рівні, то цей прямокутник є квадратом.
8. За готовим малюнком скласти умову задачі та розв’язати її.
В 2 Е С
8

А Д
V. Практичне використання знань
1. Швачка викроїла з тканини чотирикутник, який має бути ромбом. Як перевірити правильність викрійки, не користуючись інструментами?
2.Об’єднайтесь в три групи. Практична робота
1 група. Кришка підставки для квітів має форму прямокутника. Переконайте мене в цьому.
2 група. Перед вами бруківка квадратної форми. Переконайте мене в цьому.
3 група. Перед вами бруківка прямокутної форми. Переконайте мене в цьому.
VІ. Підсумок уроку
1.Робота в парах.
Пара №1. Знайдіть кути чотирикутника, якщо вони пропорційні числам 1, 2, 3, 4.
Розв’язання. Нехай х – коефіцієнт пропорційності, тоді
°.
Рівняння.
х + 2х + 3х + 4х = 360
х = 36
Отже,
(У)
А) 20°; 40°; 50°; 70°. Х) 15°; 40°; 50°; 75°. У) 36°; 72°; 108°; 144°.
Пара №2. Периметр паралелограма дорівнює 48 см. Одна зі сторін на 3 см більша за іншу. Знайдіть сторони паралелограма.
Розв’язання. Нехай менша сторона паралелограма х см, а більша – (х + 3) см.
Рівняння. 2(х + х + 3) = 48
х = 10,5
Отже, сторони паралелограма 10,5 см, 13,5 см, 10,5 см, 13,5 см. (С)
В) 10,1см; 13,9 см; 10,1см; 13,9 см. С) 10,5 см; 13,5 см; 10,5 см; 13,5 см.
Г) 10,3 см; 13,7 см; 10,3 см;
Пара №3. Менша сторона прямокутника 10 см. Знайдіть діагоналі прямокутника, якщо вони перетинаються під кутом 60°.
Отже, діагоналі прямокутника 20 см, 20 см. (П)
Б) 10 см; 10 см. Д) 15 см; 15 см. П) 20 см; 20 см.
Пара №4. Кут ромба дорівнює 36°. Знайдіть кути, утворені діагоналями ромба з його сторонами.
Отже, кути, утворені діагоналями ромба з його сторонами 18° та 72°. (І)
Б) 10 см; 10 см. Д) 15 см; 15 см. П) 20 см; 20 см.
Пара №5. Периметр квадрата дорівнює 52 см, периметр ромба – 40 см. Сторона якої з фігур більша і на скільки?
Отже, сторона квадрата більша на 3 см. (Х)
Х) на 3 см; У) на 2 см; Z) на 4 см.
2. Давайте послухаємо притчу.
Ішов мудрець. Йому назустріч ішли троє чоловіків, які під палючим сонцем везли візок із каменями для будівництва. Мудрець зупинив їх і поставив кожному одне й те ж запитання: «Що ти робив цілий день?»
Перший відповів: Я цілий день возив камені.
А я сумлінно виконував свою роботу. Відповів другий.
Я брав участь у будівництві храму, - посміхнувся третій, і його обличчя засяяло посмішкою.
Чи стосується ця притча навчання?
Бажаю всім працювати з радістю і задоволенням.
3. 1. Повторити П.1 – 6, № 174. 2. Оголошення оцінок.