План –канспект вучэбных заняткаў
Тэма: “Сінтаксічныя прыметы сказаў з аднароднымі членамі, знакі прыпынку”.
Мэты:
сістэматызаваць і паглыбіць веды пра пастаноўку знакаў прыпынку пры аднародных членах сказа;
развіваць лагічнае мысленне;
фарміраваць навыкі групавой і самастойнай работы;
выхоўваць любоў да Радзімы;
Тып вучэбных заняткаў: камбінаваны
Абсталяванне:
Ход вучэбных заняткаў:
Эпіграф:
Мой любы край, не дакарай,
Што славіць зноў бяруся.
Калі і ёсць на свеце рай,
Дык ён-на Беларусі!
С.Законнікаў
Арганізацыйны момант.
Паведамленне тэмы і мэты
Уступнае слова выкладчыка
Сапраўды, можна згадзіцца са словамі Сяргея Законнікава, што наша краіна Беларусь-унікальная і непаўторная. Гэта зямля з неабдымнымі прасторамі палёў, з бяскрайнім морам зялёных лугоў, блакітных азёр і рэк. Гэта краіна, якая прываблівае нас буйнымі прыгожымі гарадамі, сваімі маленькімі маляўнічымі вёсачкамі, неабсяжнымі палеткамі, загадкавымі краявідамі. Таму заданні па нашай тэме будуць адпрацоўвацца на матэрыяле, звязаным з нашай краінай і аб’яднаны адной тэмай: “Беларусь- мая Радзіма”.
IV.Паўтарэнне пройдзенага матэрыялу
Лічбавы дыктант. Калі вы згодны са сцвярджэннем ставіце лічбу 1, калі не-0
-Аднародныя члены сказа звязаны злучальнай сувяззю, якая выражаецца злучнікамі і інтанацыяй пералічэння, або толькі інтанацыяй пералічэння .
-Аднародныя члены сказа адносяцца да розных членаў сказа .
-Аднароднымі членамі могуць быць толькі даданыя члены сказа.
-У сказе можа быць некалькі радоў аднародных членаў.
-Аднародныя члены сказа могуць быць развітыя (мець залежнае слова).
-Аднародныя члены сказа звычайна належаць да адной часціны мовы.
-Паміж аднароднымі членамі заўсёды ставіцца коска .
-Аднародныя члены сказа і абагульняльныя словы пры іх з’яўляюцца адным і тым жа членам сказа.
-Фразеалагічнае спалучэнне і смех і грэх не з’яўляецца аднародным азначэннем
V.Актуалізацыя ведаў па тэме
- Паведамленні навучэнцаў па тэме, абапіраючыся на схемы “Пастаноўка знакаў прыпынку пры аднародных членах.”
-работа па картках (дадатак 1)
VI.Лексічная хвілінка
-Узнавіце па малюнку фразеалагізмы. Растлумачце іх значэнне.
VII .Рэфлексія
VIII.Падвядзенне вынікаў
дадатак 1
Заданне 1
Спішыце.Устаўце прапушчаныя літары і знакі прыпынку. Падкрэсліце аднародныя члены сказа.
Белавежская пушча
Вел…чная і разнастайная прырода Белавежскай пу…ы. Нават на (не)вялікім участку тут можна сустрэць розныя дрэвы сасну елку дуб бярозу клён ліпу алешыну….Гэты спіс можна доўжыць.
Белавежская пушча-гэта адзіны ў Еўропе буйны масіў лесу, які захаваў сваю першабытнасць. Ён размешчаны ў Беларусі на мяжы з Польшчай і займае тэр…торыю ў семдз…сят чатыры тыс..чы гектараў.
У запаведніку жыве (паў)сотні відаў млекакормячых лосі мядзведзі бабры..
Кожную раніцу ідуць на працу ў лес егеры ф…нолагі заолагі батанікі л..снікі.
Заданне 2
Устанавіце адпаведнасць паміж сказамі і схемамі.
1.Шмат прыгожых , маляўнічых ,
непаўторных куткоў ёсць А) аб. слова: O ,O, O , O
у беларускім краі.
2.Янка Купала і Якуб Колас, Б) O і O, O і O
Мікола Гусоўскі і Максім Багдановіч –
песняры зямлі беларускай.
3. Беларусь не толькі мірная і добрая краіна, В) O і O, O і O- аб .слова
але і цягавіты трактар, і вынослівы самазвал,
і элегантны гадзіннік.
4. Поўныя захаплення радкі прысвяцілі паэты Г) не толькі O, але і O, і O,і O
паўнаводнаму Дняпру і велічнаму Нёману, павольнай
Прыпяці і маленькай Бесядзі.
5.На Брэстчыне захавалася шмат
Д)
O, O, O
архітэктурных помнікаў: Камянецкая вежа,
палацавы комплекс Сапегаў,
Сядзіба Нямцэвічаў,Косаўскі палац.
Заданне 3
Дапоўніце сказы аднароднымі членамі. Выпішыце сказ з абагульняльным словам пры аднародных членах сказа і пабудуйце яго схему.
Наш родны беларускі край! Ён прыгожы і па-свойму адметны …………………Там,дзе цячэ Дзвіна, у якую задумліва глядзяцца……...Там,дзе струменіцца Нёман, дзе шырыцца, выбіраючыся з балот,Прыпяць.Там, дзе гамоніць з высокім берагам, шуміць хвалямі ласкавы Сож.
…………– усё гэта наша спадчына, якая назаўсёды даецца кожнаму чалавеку разам з жыццём.
Ён,наш край, прыгожы і непаўторны……………...
Словы для даведак:
сваімі рэкамі і азёрамі, сваімі лясамі і лугамі, сваімі сцежкамі і дарогамі, сваімі гарадамі; елкі і сосны;на поўначы і поўдні, на ўсходзе і захадзе;
Белавежская пушча і Браслаўскія азёры, Палессе і Свіцязь, Налібокі і Нарач .
Заданне 4
Скласці па схемах сказы пра Беларусь.
а) O, O, O.
б) І O, і O, і O.
в) Аб слова: O, O, O.
Заданне 5
Састаўце сінквейн “Беларусь”.
Сінквейн – з французскай мовы ‘пяцірадкоўе’:
1 – адзін назоўнік – тэма;
2 – два словы – прыметнікі, дзеепрыметнікі ці займеннікі;
3 – тры словы – дзеясловы;
4 – сказ – завершаная думка;
5 – назоўнік – вывад.