СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План конспект 5-класс Информатика

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Соростун китеби боюнча

Просмотр содержимого документа
«План конспект 5-класс Информатика»

Предмети:

Информатика

5-класс

2-чейрек

Мугалим:

Сабактын темасы:

Логикалык маселелерди чыгаруу

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:


Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1)


Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

(ПК2)

(ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр.Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк максаты:


  • Эйлер-Венндин диаграммасы жөнүндө толук маалымат ала алат

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

Эйлер-венндин диаграммасы

жөнүндө маалыматка ээ болушса


Өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучу конкереттүү маалыматка болгон муктаждыгын өзүү чечүү

Окуучу сабактан түшүнгөнүн жашоодо колдоно билсе

Тарбиялоочулук максаты:


Окуучуларды тыкандыкка жана активдүүлүккө тарбиялоо.



Н.Ж.А.Э.( натыйжага жете алат эгер) окуучу өз алдынчалыка көнсө




Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы



Үйгө берилген тапшырманы кайталап, текшерип чыгып , түшүнбөй калган жерлерине жооп берүү

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун күчөтүү максатында

бири-бирине суроо бердирүүнү уюштуруу

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Жаңы теманы китептен окуп чыгышат. Эйлер-Венндин диаграммасы боюнча кененирээк билишет.

Эйлер-Венндин диаграммасы- бул логикалык маселелерди чыгарууда чоң жардамын берет.




  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик баалоо

3-этап

Бышыктоо

Сабакты бышыктоо үчүн ар бир окуучу Эйлер-Венндин диаграммасын пайдаланып эсеп чыгарышат.

Мисалы:Бир ишкананын жумушчулары же орусча,же англисче билет.Орусча билгендердин саны 45, англисче билгендердин саны 28,ал эми бул эки тилди тең билгендердин саны 24 болсо,анда бул ишканада баардыгы канча адам иштейт?

Чыгаруу:орсча билгендерди О көптүгү менен,англисче билгендерди А көптүгү менен белгилейли,анда орусча жана англисче билгендерди Эйлер-Венндин диаграммасында О жана А көптүктөрүнүн кесилишинде белгилейбиз.Эми бул 24тү 45ке чейин О көптүгүн, 28ге чейин А көптүгүн толуктайбыз:

О А



21 24 4

Демек баардыгы 21+24+4=49 адам

Жообу: 49 адам иштейт

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

Үйгө тапшырма Эйлер-Венндин

Диаграммасы менен маселелерди чыгарып келүү.


  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4

Кайтарым байланыш

Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.


































Предмети:

Информатика

5-класс

2-чейрек

Мугалим:

Сабактын темасы:

Логикалык маселелерди чыгаруу

Сабактын тиби:

Жаңы материал менен иштөө

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:


Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1)


Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

(ПК2)

(ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр.Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк максаты:


  • Логикалык маселелерди чыгаруунун дага башка жолдорун үйрөнөт

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

айтымдар жөнүндө маалыматка маалыматка ээ болушса


Өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучу конкереттүү маалыматка болгон муктаждыгын өзүү чечүү.

Окуучу сабактан түшүнгөнүн жашоодо колдоно билсе

Тарбиялоочулук максаты:


Окуучуларды тыкандыкка жана активдүүлүккө тарбиялоо.



Н.Ж.А.Э.( натыйжага жете алат эгер) окуучу өз алдынчалыка көнсө




Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы



Өткөн сабакты бир ирет үстүрттөн карап , өтүлгөндөрдү кайрадан суроо менен эстетип өтүү, берилген тапшырманы текшеруу.

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун күчөтүү максатында

бири-бирине суроо бердирүүнү уюштуруу

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Жаңы теманы китептен окуп чыгышат.

Информатикада логикалык маселелерди чыгаруу- берилген айтымдардын чын жалганын аныктоо.

Айтым- бул бир нерсени ырастап же жокко чыгарган сүйлөм.

Мисалы: 1. Жылкы –жаныбар.

2. Үч бурчтуктун бардык бурчтары тик бурч.

Мында, биринчи айтым ЧЫН, ал эми экинчи айтым ЖАЛГАН.

Логикалык маселелерди чыгаруу биздин турумушубузга кандай кереги бар? Бүгүкү күндөгү автаматташтырылган техникаларга программа түзүп киргизүүдө логикалык маселелердин орду чоё. Мисалга алып айтсак робортко киргизилген программаларда , түрдүү маалымдар базасында , логика алгебрасында, жана азыркы күндө Турбо Пролог деп атайын эреже , факт , айтымдар менен жана логикалык амалдар байланышкан программалоо тили иштелип чыккан.

Төмөндө айтымдар көрсөтүлгөн.

Жалпы айтым

Айрым айтым

Жеке айтым

Баардык балыктар сууда жашашат

Кээбир балыктар жырткыч болот.

Фарел сейрек кездешүүчү балык.








  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2


3-этап

Бышыктоо

Сабакты бышыктоо үчүн окуучулар айтымдар боюнча маселерди иштешет.

Балдар , жогоруда көрсөтүлгөн айтымдарга мисал келтиргиле.



Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

.

Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет.Айтымдар боюнча өздөрү мисалдарды жазып келишет

  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4


Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.








Предмети:

Информатика

5-класс

2-чейрек

Мугалим:

Сабактын темасы:

Объекттердин моделдери жана моделдөө

Сабактын тиби:

Жаңы материал менен иштөө

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:


Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1)


Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

(ПК2)

(ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр.Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк максаты:


  • Модель тушунүгү боюнча кенен мааалыматтарга ээ болушат

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

айтымдар жөнүндө маалыматка маалыматка ээ болушса


Өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучу конкереттүү маалыматка болгон муктаждыгын өзүү чечүү.

Окуучу сабактан түшүнгөнүн жашоодо колдоно билсе

Тарбиялоочулук максаты:


Окуучуларды тыкандыкка жана активдүүлүккө тарбиялоо.



Н.Ж.А.Э.( натыйжага жете алат эгер) окуучу өз алдынчалыка көнсө




Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы



Өткөн сабакты бир ирет үстүрттөн карап , өтүлгөндөрдү кайрадан суроо менен эстетип өтүү, берилген тапшырманы текшеруу.

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун күчөтүү максатында

бири-бирине суроо бердирүүнү уюштуруу

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Жаңы теманы китептен окуп чыгышат.

Информатикада логикалык маселелерди чыгаруу- берилген айтымдардын чын жалганын аныктоо.

Айтым- бул бир нерсени ырастап же жокко чыгарган сүйлөм.

Мисалы: 1. Жылкы –жаныбар.

2. Үч бурчтуктун бардык бурчтары тик бурч.

Мында, биринчи айтым ЧЫН, ал эми экинчи айтым ЖАЛГАН.

Логикалык маселелерди чыгаруу биздин турумушубузга кандай кереги бар? Бүгүкү күндөгү автаматташтырылган техникаларга программа түзүп киргизүүдө логикалык маселелердин орду чоё. Мисалга алып айтсак робортко киргизилген программаларда , түрдүү маалымдар базасында , логика алгебрасында, жана азыркы күндө Турбо Пролог деп атайын эреже , факт , айтымдар менен жана логикалык амалдар байланышкан программалоо тили иштелип чыккан.

Төмөндө айтымдар көрсөтүлгөн.

Жалпы айтым

Айрым айтым

Жеке айтым

Баардык балыктар сууда жашашат

Кээбир балыктар жырткыч болот.

Фарел сейрек кездешүүчү балык.








  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2


3-этап

Бышыктоо

Сабакты бышыктоо үчүн окуучулар айтымдар боюнча маселерди иштешет.

Балдар , жогоруда көрсөтүлгөн айтымдарга мисал келтиргиле.



Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

.

Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет.Айтымдар боюнча өздөрү мисалдарды жазып келишет

  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4


Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.








Предмети:

Информатика

5-класс

2-чейрек

Мугалим:

Сабактын темасы:

Электрондук эсептөө машиналары

Сабактын тиби:

Жаңы материал менен иштөө

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:


Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1)


Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

(ПК2)

(ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр.Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк максаты:


Электрондук эсептөө машиналары

  • Кыскача тарыхы

  • Функционалдык блоктору

  • Системанын курамы

  • Компьютердин негизги түрлөрү жөнүндө билим алышат

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

баардык маалыматтарга көңүл буруп сабак жөнүндө маалыматка ээ болушса


Өнүктүрүүчүк максаты:


Окуучу конкереттүү маалыматка болгон муктаждыгын өзүү чечүү.

Окуучу сабактан түшүнгөнүн жашоодо колдоно билсе

Тарбиялоочулук максаты:


Окуучуларды тыкандыкка жана активдүүлүккө тарбиялоо.



Н.Ж.А.Э.( натыйжага жете алат эгер) окуучу өз алдынчалыка көнсө




Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы



Өткөн сабакты бир ирет үстүрттөн карап , өтүлгөндөрдү кайрадан суроо менен эстетип өтүү, берилген тапшырманы текшеруу.

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун күчөтүү максатында

бири-бирине суроо бердирүүнү уюштуруу

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Эсептөө техникасынын тарыхы.

ЭМ-эсептөөлөрдү жүргүзүүгө жана аппаратты алдын ала белгиленген алгоритм боюнча кабылдоо,кайта иштетүү,сактоо жана натыйжа чыгаруу үчүн арналган машина. ЭЭМдин баштапкы негизги кызматы болуп эсептөө каралган. Азыркы убакта болсо негизги кызматы болуп башкаруу эсептелет. Компьютер сөзүнүн аныктамасы алгач 1897-жылы Оксфорд сөздүгүндө пайда болгон. Компьютер тилинде эң алгачкы чыккан программалоо тили-Фортран. Эсептөө техникасынын тарыхы ХVII кылымда башталган.1623-жылы Вильгельм Шиккард (германия) тарабынан эң биринчи эсептөө машинасы сунуш кылынган. 1641-жылы Б.Паскаль (франция) андан ыңгайлураак кылып жасаган. Анда кошуу жана кемитүү операциясы бар болчу. 1673-жылы Г.Лейбництин сунушундагы машина кошуу,кемитүүдөн сырткары, көбөйтүү жана бөлүү операциясын кошкон.Андан соң К.Томсондун да машинасы чыгып,ал Томсондун арифмометри деп аталган. ХХ кылымда электр тогу өсүүдөн, ЭЭМдер да электрлеше баштаган. Компьютер »-ал которгондо « эсептегич » « эсептөө » дегенди түшүндүрөт. Алгачкы ЭЭМдердин иштөө мүмкүнчүлүктөрү чектелүү болгон. ХХ-кылымдын биринчи жарымында англис математик Чарльз Беббидж адамдын кийлигишүүсүз эсептөөнү жүргүзүүчү универсалдык эсептөөчү түзүлүш-аналиткалык машинаны жасоого аракет кылган

Жаңы маалыматтар менен ээ болушуп өздөрүнүн ойлорун айтып беришет




  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2


3-этап

Бышыктоо

Жаңы теманы окуучулар топ-топко бөлүнүп алышып талкуулап конспект жазган дептерлерине жазышат жана мугалим берген суроолоруна жооп берет

.


Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

Теманын аягындагы суроолорго жооп берип келүү.


  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4


Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.








































Предмети:

Информатика

5-класс

2-чейрек

Мугалим:

Сабактын темасы:

Компьютердин негизги түзүлүшү

Сабактын тиби:

Жаңы материал менен иштөө

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:


Сабактын жабдылышы:

 компьютер, плакаттар, картинкалар, проектор, слайд

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1)


Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

(ПК2)

(ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр.Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар компьютер жана анын тарыхы, компьютердин курамдары жана алардын аткарган кызматтары жөнүндө маалымат алышат, билимин, билгичтигин калыптандырышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

баардык маалыматтарга көңүл буруп сабак жөнүндө маалыматка ээ болушса


Өнүктүрүүчүк максаты:


Компьютердин азыркы информациялык коомдогу ордун билүүгө жана ар кандай иштерде компьютердин аппараттык жабдылыштары менен иштей билүүгө көнүгүшөт, ой жүгүртүүсүн өстүрүшөт

Окуучу сабактан түшүнгөнүн жашоодо колдоно билсе

Тарбиялоочулук максаты:


Берилген тапшырмалар аркылуу тапкычтыкка, шамдагайлыкка, өз алдынча иштөөгө, тартынбастыкка, компьютердин жабдылыштарын аяр иштетүүгө. Сабакта тынч отурууга жана көңүл бөлүүгө, сылыктыкка, ынтымакка, бирин-бири угууга тарбияланышат.

Н.Ж.А.Э.( натыйжага жете алат эгер) окуучу өз алдынчалыка көнсө




Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы



Өткөн сабакты бир ирет үстүрттөн карап , өтүлгөндөрдү кайрадан суроо менен эстетип өтүү, берилген тапшырманы текшеруу.

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун күчөтүү максатында

бири-бирине суроо бердирүүнү уюштуруу

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Компьютердин маанилүү бөлүгү бул- анын экраны. Компьютердин экраны дисплей же монитор деп аталат.

Компьютердин эӊ керектүү бөлүгү төрт бурчтук ящикченин ичинде жайгашкан – ал системалык блок деп аталат. Бул түзүлүш монитордун жанында турат.

Hard Ware- бул компьютердин аппараттык бөлүктөрү. Эгерде стол үстүндөгү компьютердин курамына көз жүгүртүп көрсөк, анда ал төрт гана бөлүктөн тургандыгын байкайбыз.

  1. Дисплей (монитор) бул текстик жана графикалык маалыматтарды көрсөтүп берүүчү түзүлүш.







С истемалык блок- компьютердин негизги иш тетиктери орнотулган кутуча. Ал компьютердин бардык ишини башкарат.





Клавиатура- компьютерге символдорду, текстерди жана сандарды киргизүүчү түзүлүш.

Чычкан (мышь)- англис тилинин «mouse» сөзүнөн алынган, бизче которгондо «чычкан» деген маанини берет. Ал компьютерде иштөөнү бир кыйла женилдетет.

Персонал компьютердин негизги бѳлүгү системдик блок. Анын ичинде тѳмѳнкүлѳр бар:

 - энелик (башкы) плата – буга системдик блоктун бардык түзүлүштѳрү туташкан; энелик плата аркылуу түзүлүштѳр арасында информация алмашуу жүрѳт жана электр энергиясы менен жабдылат;

- борбордук процессор (CPU);

- оперативдик эс (RAM);


































  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2


3-этап

Бышыктоо

  1. Эмне үчүн компьютерди информация менен иштѳѳчү программалык башкарылуучу универсалдуу электрондук түзүлүш деп аташат?

-Компьютер универсалдык түзүлүш деп аталышынын себеби, анын кѳп

максаттар үчүн колдонушунда – адам аны түрдүү ишмердиктерде пайдаланып, ар кандай информацияларды иштетет, сактайт жана бере алат.

  1. Компьютердин иштѳѳсүнүн программалык принциби деген эмне?

-Компьютер, анда орнотулган программалардын башкаруусу менен иштейт. Ошондуктан компьютер программалык башкарылуучу түзүлүш деп

аталат. Бул компьютердин иштешинин программалык принциби.

3. Компьютердик программа деген эмне?

4. Адам үчүн информация – бул ал ээ болгон билимдер (фактылар, эре-желер). Компьютер үчүн информация болуп эмне эсептелет?

5. Эң биринчи ПК качан, кайсы фирма тарабынан чыгарылган?

6. ПК кайсы фирманын программалары менен иштейт?

7.Компьютердин кандай түрлѳрү бар?

Баардык суроолорго жооп беришет

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

  1. Теманын аягындагы суроолорго жооп берип келүү. «Компьютер жана анын курамы» боюнча кроссворд түзүп келишет



  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4


Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.




















Предмети:

Информатика

5-класс

2-чейрек

Мугалим:

Сабактын темасы:

Элекрондук эсептөө машиналары

Сабактын тиби:

Жаңы материал менен иштөө

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:


Сабактын жабдылышы:

 компьютер, плакаттар, картинкалар, проектор, слайд

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1)


Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

(ПК2)

(ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр.Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар компьютер жана анын тарыхы, компьютердин курамдары жана алардын аткарган кызматтары жөнүндө маалымат алышат, билимин, билгичтигин калыптандырышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

баардык маалыматтарга көңүл буруп сабак жөнүндө маалыматка ээ болушса


Өнүктүрүүчүк максаты:


Компьютердин азыркы информациялык коомдогу ордун билүүгө жана ар кандай иштерде компьютердин аппараттык жабдылыштары менен иштей билүүгө көнүгүшөт, ой жүгүртүүсүн өстүрүшөт

Окуучу сабактан түшүнгөнүн жашоодо колдоно билсе

Тарбиялоочулук максаты:


Берилген тапшырмалар аркылуу тапкычтыкка, шамдагайлыкка, өз алдынча иштөөгө, тартынбастыкка, компьютердин жабдылыштарын аяр иштетүүгө. Сабакта тынч отурууга жана көңүл бөлүүгө, сылыктыкка, ынтымакка, бирин-бири угууга тарбияланышат.

Н.Ж.А.Э.( натыйжага жете алат эгер) окуучу өз алдынчалыка көнсө




Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы



Өткөн сабакты бир ирет үстүрттөн карап , өтүлгөндөрдү кайрадан суроо менен эстетип өтүү, берилген тапшырманы текшеруу.

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун күчөтүү максатында

бири-бирине суроо бердирүүнү уюштуруу

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема


















  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

НК1, НК2

ПК1, ПК2


3-этап

Бышыктоо


Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

  1. Теманын аягындагы суроолорго жооп берип келүү. «Компьютер жана анын курамы» боюнча кроссворд түзүп келишет



  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4


Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.