СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-конспект урока по английскому языку за 5 класс по учебнику Атамура 2010

Нажмите, чтобы узнать подробности

План-конспект урока № 38

Класс 5 «Б»                                                                                                                                                    Дата

                                                                                                                              

Тема урока: Что будете заказывать?

Повторение:  Употребление  some/any.

Цели: Формирование умений употребления структуры Would  like to order?

 2. Повторение и закрепление навыков употребления some/any.

3. Привитие интереса к изучению предмета.

Тип урока: Урок изучения нового материала

Вид урока: Комбинированный

Методы обучения: Словесный, наглядный, частично поисковый

Формы обучения: Коллективная, фронтальный опрос, индивидуальная

 Оборудование: Карточки, доска, раздаточный материал, тетрадь.

 

Ход урока :

1. Org. moment: Greeting. Informing students of theme and lesson's objectives:

At the lesson we are going to make up sentences using our active vocabulary

2. Warm-up: Focusing students' attention on the lesson's topic. Read and sing Jazz Chant

Would you like to have a pear?

Have a pear if you dare.

Would you like to have a sweet?

Have a sweet for a treat.

I’d like to have a pear.

I’d like to have a sweet.

I’d like to come to your house.

That would be really neat!

 

3. Checking up of the hometask: Ex12 p.145,new vocabularies.

4. Presenting of the new lesson's material: Focusing students’ attention on phrase would you like to order?

1) Listening to the dialogue: -Thank you, Ann. That was a nice lunch.

                                               -It was my pleasure. Would you like some ice-cream?

                                               - Oh! No, thank you.

                                               - Don’t you like ice cream?

                                               -Yes, but I’m full.

 

2)  Work upon the lexical material from the dialogue: What would you like to eat? What do you want to drink?

 

3) Oral speech habit’s development and consolidation of constructions of the lesson: making short conversations (work in pairs) Ex.5, 7 p.147

5. Consolidation of grammar material: Indefinite pronouns: some/any/no

Doing grammar exercises Ex.12 p.149

6. Conclusion & Marks

7. Conclusion & marks

8. Hometask: Ex 14 p.150, new vocabularies.