СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-конспект уроку "Богдан Лепкий. Головна думка твору "Цвіт щастя"

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

План-конспект уроку з української літератури "Богдан Лепкий. Коротко про письменника. Головна думка твору "Цвіт щастя"

Просмотр содержимого документа
«План-конспект уроку "Богдан Лепкий. Головна думка твору "Цвіт щастя"»

План-конспект уроку з української літератури. 7 клас


Тема. Богдан Лепкий. Коротко про письменника. Головна думка твору «Цвіт щастя».

Мета: ознайомити учнів з творчістю Б.Лепкого на прикладі твору «Цвіт щастя», розвивати навички осмисленого читання твору, його аналізу, визначення складових елементів сюжету, композиції, виховувати повагу і любов до матері, віру в квітку щастя.

Обладнання: портрети письменників-емігрантів (Богдан Лепкий, Наталена Королева…), текст твору «Цвіт щастя».

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація набутих знань

Повторення понять з теорії літератури:

тема, ідея, сюжет, композиція, жанри прозових творів.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

  1. Слово вчителя

Еміграція. Емігрант… Слова, що болем відгукнулися не в одному серці. Що змушую людину залишати рідну домівку, рідний край, могили своїх пращурів і їхати в невідоме, в чужу країну, яка так і не стає рідною до останнього подиху? В історії української літератури є багато письменників, які продовжували любити рідну землю на далекій відстані. Один з них - Богдан Лепкий, автор вірша «Журавлі», що став народною піснею, а для українців-емігрантів - справжнім гімном, який не давав забути свого коріння, своєї Батьківщини. (Учитель читає поезію «Журавлі» и пропонує ознайомтеся з деякими фактами біографії автора цього вірша).

  1. Робота з підручником. Учні читають мовчки біографію Богдана Лепкого.

  2. Робота за прочитаним.

  1. Запис основних відомостей з життя письменника.

  2. Усні відповіді на запитання:

  • Які поезії українських авторів, що стали народними піснями, ви можете назвати? («Гай, зелений гай» Юрія Рибчинського, «Пісня про рушник» Андрія Малишка, «Два кольори» Дмитра Павличка,

«Ніч яка місячна» Михайла Старицького, «Журба» Леоніда Глібова та інші)

  • Коли, де і в якій родині народився Богдан Лепкий? До чого мав хист?

  • Чому, на вашу думку, Богдан Лепкий змушений був емігрувати?

  • У якому університеті викладав Богдан Лепкий?

  • У якому році помер письменник? Де його поховано?

  1. Слово вчителя.

Діти, чи можете ви дати відповідь на питання: «Що таке щастя?» (учні висловлюють своє розуміння цього поняття). А як розуміють щастя герої твору Богдана Лепкого «Цвіт щастя»? Давайте дізнаємося.

  1. Читання оповідання «Цвіт щастя». (Починає вчитель. Читає діалог мами з хлопчиком, продовжують читання учні. Якщо у класі учні добре читають незнайомі тексти, можна половину тексту прочитати за ролями (учитель – слова матері, один учень – слова хлопчика, другий учень – слова автора).

  2. Перекажіть сюжет новели  «Цвіт щастя» ( учні переказують твір).

Малий хлопчик поцікавився у мами про смисл слів «щастя», «доля», які він часто чув у мові дорослих. Мати розповіла сину про чарівний цвіт щастя і лагідно пояснила, що йому зараз шукати цей цвіт не треба, бо знала: у дитинстві щастя поруч. Після розмови з сином, дізнавшись про його таємницю, пояснила, що мамі треба все сказати, але хлоп’я вирішило дістати цього цвіту не тільки для себе, здобути щастя вирішила дитина і для мами.

Дочекавшись, коли мати заснула, пішов до ставка. Хлопець зайшов у воду і ніби відчув, як його несе хвиля. «Вже він по груди пірнув у глибоку воду, вже лиш головку видно, лиш руки, лиш волосся сплило…»

Незабаром хлопець опиняється вдома, біля його ліжка сидів лікар. Хворий хлопець марив квіткою щастя, а для мами найбільшим щастям було одужання дитини. Багато часу минуло. Маленький кучерявий хлопець виріс і пізнав усі квіти на світі. І хоча він знає, що немає справжньої квітки щастя, але не припиняє її пошуки.

  1. Слово вчителя.

На початку уроку ми повторили жанри епічних творів. До якого жанру можна віднести цей твір? Давайте порівняємо два визначення: оповідання і новели (подається визначення оповідання і новели). Ознаки якого жанру ви помітили, прочитавши твір? (Учні більше схиляються до визначення новели. Записують визначення у зошити. Жанр: новела з елементами фантастики. Новела (італ. novella — новина) — невеличкий епічний твір (розповідь, оповідання), характерними ознаками якого є незвичайна й несподівана розв’язка; героїв небагато, увага зосереджена на розкритті переживань і настроїв дійових осіб).

Спробуємо визначити тему та ідею цієї новели. Що таке тема твору? Що таке ідея твору? (Тема: прагнення хлопчика знайти квітку щастя. Ідея: возвеличення цілеспрямованості, наполегливості, бажання бути щасливим. )

Учитель допомагає учням з’ясувати композицію твору «Цвіт щастя», ставлячи питання:

1.Що таке композиція, сюжет? (композиція - побудова художнього твору, яка обумовлена його змістом, призначенням і характером, сюжет – зміст твору, один із найважливіших компонентів композиції)

2. Які ж складові елементи сюжету ви знаєте? (учні називають…) Визначимо їх у новелі «Цвіт щастя».

Експозиція: розповідь матері своєму синові про щастя і долю людську. Зав’язка: бажання хлопця знайти цвіт щастя.

Розвиток дії: вранці рано хлопчик намагається потрапити на інший берег ставка.

Кульмінація: хвороба хлопчика.

Розв’язка: продовження вже дорослого хлопчика пошуків квітки щастя.

ІV. Підсумок.

Що нового ви дізналися на уроці? Чи сподобалась вам новела «Цвіт щастя»? Який висновок ви зробили для себе?

V. Домашнє завдання. Вивчити конспект. Скласти план до твору. Написати невеличкий твір-роздум «Що таке щастя? За новелою Б.Лепкого «Цвіт щастя».


Зразок твору-роздуму

«Що таке щастя? За новелою Б.Лепкого «Цвіт щастя»

Щастя… Хто не прагне його знайти? Кожна людина мріє про нього, але не завжди може пояснити, що воно таке щастя, на якій відстані знаходиться? Щастям може бути одна мить, якої інколи чекають усе життя, воно може промайнути, що людина і не усвідомить, що то воно і було, справжнє щастя. Здається, найщасливіші у світі - діти, вони радіють дрібницям, які дорослі не помічають, щирі і відверті, здатні ділитися своїм щастям…

Щастя – це емоції та відчуття, а хтось його помилково бачить у матеріальних благах. Чи багато людей можу сказати: «Я щаслива людина!» Мені здається, ні.

Щастя, як та річка, тече швидко, і зупинити, насолодитися ним дуже важко. Але кожен його прагне, шукає, очікує…

Так і головний герой новели «Цвіт щастя», намагається знайти цвіт щастя, не розуміючи маминих слів, що «тепер йому і без нього добре…» Але ж не тільки для себе він хоче дістати цей цвіт, а й для матусі теж. Він марить ним, хоче дістатися чарівного берега ставу, де, за оповіданням матусі, він і росте. Так хоче, що йде за чарівною квіткою. І йому здається, що став стає подібним до велетенської риби-потвори з огнистою лускою, він бачить лебедів, які можуть перенести його на інший бік… Але лебеді пливуть геть, і малий відчиняє очі у своєму ліжку… Хлопчик марить чарівною квіткою щастя, все прагне її дістати… А для мами найбільшим щастям є те, щоб її синочок одужав.

І навіть через роки, коли головний герой виріс і дізнався, що ніякої квітки щастя не існує, він не припинив мріяти про неї, бо розумів: щастя – це те, що впродовж усього існування людства залишається вічною таїною. Уже дорослою людиною Богдан Лепкий згадував невеличке містечко, де він народився, де пройшло його щасливе дитинство, оточували любов’ю і розумінням рідні люди і, можливо, саме тоді відчував справжнє щастя. У невеличкому оповіданні письменник дає зрозуміти, що справжнє щастя для дитини – це родина, рідна домівка, теплі обійми матусі, бути з нею відвертим і щирим, а для матері – здорова дитина.   

Богдан Лепкий дібрав дуже вдале порівняння щастя з чарівною квіткою. З самого дитинства він готовий піти за воду шукати квітку щастя – не для себе, для інших…

Отже, можна зробити висновок, що щастя поруч, його треба просто навчитись бачити, як це роблять діти. Вони вміють радіти тому, що їх оточує, вірять у дива, у той чарівний цвіт щастя, що квітне на іншому березі ставу…   А дорослим слід повчитися у дітей щирості і відвертості, і цвіт щастя шукати не тільки для себе, а й для інших, саме тоді їхнє життя стане набагато щасливішим.