СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-коспект урока-КВН Путешествие и транспорт

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«План-коспект урока-КВН Путешествие и транспорт»

План- конспект открытого урока по английскому языку.

Урок-КВН


Тема: Travelling and transport

Тип урока: Обобщение и систематизация знаний.

Класс: 4


Цель урока:

совершенствование лексико-грамматических и коммуникативных навыков.

Задачи:

  1. Образовательная: обобщение и систематизация знаний учащихся о путешествиях и видах транспорта.

  2. Развивающая: развитие речевых способностей, психических функций и мыслительных операций, связанных с речевой деятельностью, таких, как способность к догадке, способность логически излагать, обобщать, сравнивать, анализировать, предвосхищать события, воображать.

  3. Воспитательная: воспитать положительное толерантное и уважительное отношение к британской культуре, воспитание личностных качеств (трудолюбие, активность, работа в сотрудничестве, умение слушать и оценивать ответы одноклассников).

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, карточки.

Ход урока:

Организационный момент.

Teacher: Hallo, boys and girls! I am glad to see you! We talked a lot about travelling and transport and today we have an unusual lesson on the topic. Everybody knows the famous game KVN. And today you have a chance to take part in this iteresting game in which you’ll do different tasks on lexic, grammar, reading and speaking on the topic “travelling and transport”.

Фонетическая зарядка.

But before we start let’s look at the screen and read the poem. Repeat this poem after me. Trains.

Over the mountains,

Over the plains,

Over the rivers

Here come trains.

Carrying passengers,

Carrying mail,

Over the country,

Here come trains.

Или

[ s] [i:]

A sailor went to sea

To see what he could see,

And all he could see

Was sea, sea, sea



(учащиеся читают стишок хором, затем самостоятельно)

Основная часть:

  1. Презентация команд (приветсвие)

There are 2 teams which will take part in our game and one of your home tasks was to choose capitans, to make up the name, the emblem and the moto to your team. Let’s introduce yourself.

  1. Разминка.

I’d like to start our first tour (round). It’s a warming up. Guess riddles:

  •  It is the fastest way of traveling. You can fly to any part of the world. You cannot see  much from the window. Everything is too small (plane)

-·    This way of travelling is fast. It is comfortable. You can see a lot of interesting

things from the window. You can make long journeys by it (train)

·        A lot of people prefer this way of traveling. People can go as slowly or as fast as they like. They can stop when and where they want. People don’t worry about tickets and timetables (car)

·        Some people like this way of traveling. It is very pleasant in summer. People can enjoy the sea, fresh sea air and seagulls. But others don’t like it at all. They feel sea sick (ship)

  • Guess the sound of the trasport.

Лексика

  1. Find the words.

L

A

G

G

U

A

G

E

S


C

H

E

A

P



E


C




S

S


A


R



T

T

V


S


Y


A

E


O


I



Y

A



I


D



L




C


E



F

L

Y


E





  1. Чтение. Лексика.

Complete the text filling in the words

A single ticket, by sea, weather, wind, tourist class, by plane, expensive, trip, voyage, enjoyed


Last summer Mike’s elder brother had a very interesting … . He travelled … . The … was fantastic. The sky was blue. There was no … .All the passengers … the voyage.

My … was not very … as it was …. I had … as I wanted to get back to London …

  1. Физ.минутка (song The wheels on the bus)

  2. Конкурс чтецов

  3. Грамматика. Неправильные глаголы (паутина)

  4. Конкурс капитанов. Диалогическая речь.

- Now it’s a competition for our capitans. You have to act a dialoge between a passenger and the cashier at the airport. (вытягивают свои роли, разыгрывают)

- One more task for you capitans. You have to drow the emblem of your team with closed eyes. (рисуют эмблему команды закрытыми глазами)

8. Ответы на вопросы участниками команд.

Why do people travel?

How do people travel now?

Where do people usually buy tickets?

What transport do you prefer to travel by ?Why?

What kind of transport do people use in Moscow?

What places of interest do tourists usually visit? (вытягивают вопрос и отвечают)

  1. Итоги.


So, our game is over and now let’s find out who is the winner.

Do you like our competition today? What do you like best of all? Thank you for your work. You were so clever, active and attentive. The lessons is over. See you next week. Have a nice day.