Класс: 3
Тема урока: «Clothing»
Тип урока: урок развития предметных навыков по теме, овладение предметными умениями.
Дидактическая задача урока: Обеспечить усвоение учащимися лексики по теме и формировать умение применять её в диалогической и монологической речи.
Цели урока:
■ Образовательная:
Активизировать введенную на предшествующих уроках лексику, формировать и развивать речевые компетенции; способствовать формированию навыков аудирования, монологической и диалогической речи по теме;
■ Развивающая:
Развивать внимание, память, логическое мышление, языковую догадку; развивать познавательный интерес школьников, развивать умение логически излагать свои мысли, воспитывать умение работать в парах, в группах, самостоятельно.
■ Воспитательная:
Воспитывать у учащихся интерес к изучению иностранного языка, воспитать уважительное отношение к родной и зарубежной культуре, прививать культуру ведения диалога, работы в группе.
Оборудование: интерактивная доска, компьютер, презентация по теме урока, аудиозаписи, карточки и раздаточный материал,картинки.
Предполагаемые результаты:
-личностные: формирование ответственного отношения к учению, к труду, готовности к саморазвитию, формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.
-метапредметные: умение строить логические размышления, умозаключения, уметь адекватно и осознанно использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации.
-предметные: развивать умения систематизировать знания и на их основе составлять собственное монологическое высказывание.
Формы организации познавательной деятельности:
Коллективная
Фронтальная
Групповая
Методы обучения:
Репродуктивный
Частично – поисковый
Средства обучения:
Ход урока
1НАЧАЛО УРОКА
1.Организационный момент
Приветствие
-Good morning, good morning,
Good morning to you,
In this early morning
How do you do!
-Good morning, good morning,
Good morning to you,
In this early morning
I’m fine and you?
I’m glad to see you.
How are you today? I hope you are ready to work.
2. Сообщение темы урока
(Картинки с одеждой )
What is the topic of our lesson? Can you guess?
The topic of our lesson is “Clothes”. But our lesson is unusual today. Look! This is a letter from our friend Lily. Let’s read it
My dear friends help me to collect the clothes for my walk in the park.
Do you like to play in the park?
Речевая зарядка
Let’s repeat the rhyme.
-Do you walk?
Do you play
On a warm summer day?
-Yes, we do.
-Do you walk?
Do you play
On a cold winter day?
-No, we don’t.
So, today we are going to help our friend to collect the clothes. We review the words, act out the dialogues, listen to the text, play and have an interesting lesson.
II. ОСНОВАЯ ЧАСТЬ
1. Активизация знаний учащихся по теме.
1) Let’s repeat the words you have learned at home. (слайд с всплывающими предметами) Listen and repeat after me.
Now say what season are these clothes for?






2) Игра “Clap”
T: If you hear one of these words, clap your hands
(Предлагаются слова на разную тематику. Дети должны сделать хлопок, как только услышат слово по теме «Одежда»).
skirt shorts flower
cake pen roundabout
T-shirt sandals boots
book slide swing
bathroom dress trousers
2. Тренировка в употреблении ЛЕ по теме
1) Игра” What is this?” Let’s play the game ” What is this/ What are these?”
T: -What is this?
Cl: -It’s a coat (skirt, jacket, dress, shirt, T-shirt)
- What are these?
- They are trousers (boots, shoes, socks, gloves, shorts, sandals, trainers)
Now let's play the game
2) Игра “True or False?” ( Использовать лексические единицы: skirt, jacket, dress, shirt, T-shirt, boots, shoes, socks, gloves, shorts, sandals, trainers)
T:- Look! It’s a dress! (These are socks)
Ch:- No, it’s not a dress!
T:- What is this? (What are these?)
Ch:- It’s a skirt. (They are sandals)
Well done! Lily gets a skirt.
3. Аудирование связного текста.
Today we are going to listen to the story about two children. Open your books on p. 56, ex. 1.
Pre-listening:
Беседа по картинке
1.Who can you see at the picture?
2.Is the weather hot today?
3.What is the boy wearing?
4.Has he got gloves?
5.Has the girl got a jacket?
6.Is she wearing shoes?
7.Who is wearing a hat?
8.What is the girl carrying?
9. Are they walking quickly?
10.Do they like the weather?
While-listening
Llisten to the story and answer the question – Where are the children going?
Listen and circle the correct answers. Ex 2, p. 56.
Checking (слайд)
No, it isn’t
To school
A jacket
Yes, he has
No, she hasn’t
No, she isn’t
The boy
An umbrella
Yes, they are
No, they don’t
3) After –listening
(описание картинки с пропущенными словами )
The weather is raining today. The children are going to school. The boy is wearing a hat and gloves. The girl is wearing boots.
Well done!
Our Lily gets the skirt.
3) Игра “Match the words”
T: What clothes do you wear in different weather?
Класс делится на 3 группы. На доске три картинки с человечками. Задание для 1-ой группы – Подобрать человечку одежду для холодной погоды. Для 2-ой группы – для теплой погоды. Для 3-й группы – для дождливой погоды.
Затем группы одевают своих человечков.
Ch: 1group. It is cold weather. I am wearing a coat, socks, trousers, boots.
2 group. It is worm weather. I am wearing a T-shirt, sandals, shorts.
3 group. It is rainy weather. I am wearing a raincoat, boots, trousers.
Well done! Lily gets a hat!
4. Развитие навыков письма.
(Карточка с заданием.) Look at the pictures. Write about the weather.
Example:
It is rainy weather. I am wearing a raincoat, boots and trousers.

Checking
Great! Lily gets socks!
5. Развитие навыков диалогической речи
P1-P2-Who can you see in the picture?
What is he/she wearing?
What are you wearing? And you?
Great! Lily gets socks!
III. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
1. Постановка домашнего задания
T: Draw a picture of any person you like and describe
2 Подведение итогов урока, рефлексия.
(Дать оценку успешности достижения цели, практиковать в умении делать самооценку).
T- My dear friends you’ve worked well. We planned to read, to write, to listen, to sing, to play, to speak, to learn, to relax. Have we done it? (The teacher turns over the cards and the word “Thank you” is written).
T: Now we shall see how well you have worked today. Take the cards, please, and choose what is the result of your personal work at the lesson.
I have learnt how to pronounce the names of shops. | |
Now I know different foodstuffs. | |
I know how to behave in the shop. | |
I know the best places to do shopping in. | |
Now I understand the difference between shops. | |
Now I know how to ask about necessary products. | |
I have learnt how to be polite with shop assistants. | |
T: Thank you very much for the work. Bye, bye!