ЧУ «Уральский медицинский колледж «Максат»
УТВЕРЖДЕНО
Зам. директора по учебной работе
_______________ М.И.Трушкова
Методическая разработка
открытого урока
по дисциплине | Профессиональный английский язык |
|
для обучающихся | ІІ | курса |
|
специальности | 0302000 «Сестринское дело» |
|
РАССМОТРЕНО | | СОСТАВИЛ |
на заседании цикловой методической комиссии № 1 социально – экономических и гуманитарных дисциплин | | А.Б. Сейтмагамбетова |
|
Протокол | № | 2 | | | | |
| | |
от « | 30 | » | октября | 2014 г. | | |
Председатель ЦМК № 1 | | |
Э.Б. Мустафиева | | | |
| | |
ОДОБРЕНО | | |
| | |
Методист колледжа | С.О. Коцелл | | |
2014 г.
Теориялық сабақтың технологиялық картасы
Технологическая карта теоритического занятия
Пән/Предмет Профессиональный английский язык
Мамандық/Специальность Сестринское дело
Сабақтың тақырыбы/Тема занятия “Pneumonia”
Сағат саны/Количество часов 2
Мақсаттары/Цели:
Оқу/Учебная
1. введение и первичное закрепление местоимений.
2. формирование коммуникативной компетенции, развитие языковых, интеллектуальных ценностных ориентаций.
3. формирование профессиональных навыков по определению болезни пневмонии по симптомам.
Дамыту/Развивающая
1. развитие и закрепление навыков чтения, развитие фонетеческого слуха.
2. развитие монологической и диологической речи.
3. развития восприятия речи на английском языке (аудирование).
Тәрбиелік/Воспитательная
1. воспитание положительного, уважительного отношения к культуре англоязычных стран.
2. поддержание у студентов интереса к изучению английского языка через падбор содержания языкового и речевого материала.
3. формирования профессиональной компетенции (деонтология).
Сабақтың түрі/Тип занятия: Комбинированный урок
Оқыту әдістері/Методы обучения: наглядный, словесный, интерактивный, метод критического мышления, работа с учебником.
Сабақтың материалдық-техникалық
жасақталуы/Материально-техническое
оснащение занятия: ТСО, дидактический материал (карточка с заданием, фото-картинки), слайд-презентация, УМК, учебник Л.Г. Казырева, Т.B.Шадская «Английский язык для медицинских колледжей и училищ», словари.
Пәнаралық байланыс/
Межпредметные связи «Профессиональный русский язык», «Сестринское дело в терапии», «Сестринское дело в педиатрии».
Сабақтың құрылымы/Структура занятия
Этапы занятия | Время на этапе | Содержание этапа | Действия преподавателя | Действия студентов |
1. Организационный момент. | 2 минут | Приветствие, организация студентов с целью настроя на урок. | Good morning, students. Take your seats, please. How are you? Is it autumn now? Is it cold or warm in the street? Do you like the weather today? | Отвечают на вопросы преподавателя о самочувствии, о погоде. |
2.Актуализация знаний, умений | 25 минут | Повторение лексики, грамматики. | Who is ready to the home task? Crossword puzzle. | Студенты пересказывают текст, выполняют задания. |
3. Изучение нового материала | 25 минут | Этап является завершением предыдущего и подготавливает изучение новой темы. | Look at the blackboard and watch pictures. Today’s new theme is Pneumonia. Let’s open the books on page 43. You will see the theme of our lesson. What did you understand from watching the film? Today’s grammar theme is pronouns. What do you know about pronouns? Open the book on page 201. | Студенты делают заметки в тетради. Студенты смотрят видео, высказывают свои точки зрения. Работа с учебником. |
4. Закрепление изученной темы | 35 минут | Выполнение упражнений с целью закрепления нового материала. | Let us do some exercises Ex. 1 on page 108 Ex. 2 on page 108 Ex. 3 on page 108 Ex. 1 on page 39 Ex. 2 on page 39 Test | Выполняют упражнения из учебника. Выполняют тест. |
5. Домашнее задания | 1 минута | Обобщение занятия | Your homework are learning by heart new vocabulary, translating and prepare retelling of the text “Pneumonia” on page 43. Moreover, repeat the definition of grammar theme. | Студенты записывают домашнее задания |
6. Подведение итогов занятия | 3 минуты | Цель - формирование адекватной самооценки, подведение итогов занятия. | Now put down your marks for the work at the lesson. Homework for the next lesson will be learning by heart the new vocabulary, retelling of the text ” Pneumonia “ and Pronouns | Студенты выставляют себе оценку за тест, высказывают свое мнение о своей работе на уроке, работе других, об уроке. Записывают домашнее задание. |
Оқытушы/Преподаватель Сейтмагамбетова А.Б. __________________ 19.11.2015ж. .
а.ж.т./ф.и.о қолы /подпись күні/дата
Ход занятия
Организационный момент
T: Good morning, students! Sit down, please! I am glad to meet you. How are you?
St: …
T: Who is on duty today?
St: …
T: Who is absent today? ….
St: …
T: What day is it today?
St: The 19th of November.
Актуализация знаний, умений
T: Let’s check up your home task. What is your home task for today?
St: …
T: Who wants to retell the text about «Headache»?
St: …
T: Who will answer the following questions?
Headache is a symptom of many diseases, isn’t it?
Does it company measles and malaria?
What is a symptom of brain tumour?
The nouns. Give the examples to the nouns.
St: …
T: Do you learn vocabulary at home? Let’s guess the crossword puzzle.

What is the English for ”лечение“? (treatment)
What is the English for ”перелом“? (fracture)
What is the English for ”усталость глаз“? (eye-strain)
What is the English for ”врожденный“? (congenital)
What is the English for ”малярия“? (malaria)
What is the English for ”желудочек“? (ventricle)
What is the English for ”свинка“? (mumps)
What is the English for ”головная боль“? (headache)
What is the English for ”гипертония“? (hypertension)
What is the English for ”сердце“? (heart)
Изучение нового материала
А) краткое изложение основных правил темы.
T: Now, let’s begin our new grammar material. As you see, the theme of our lesson “Pronouns”.
Personal pronouns
Subjective case Именительный падеж | Objective case Объективный падеж |
I | Я | Me | Мне, меня |
He | Он | Him | Его, ему |
She | Она | Her | Ее, ей |
It | Оно (он, оно) | It | Его, ему, ее, ей |
We | Мы | Us | Нас, нам |
You | Вы, ты | You | Вас, вам, тебя, тебе |
They | Они | Them | Их, им |
Possessive pronouns
| |
My | Мой |
His | Его |
Her | Ее |
Its (неодушевленный предмет) | его |
Our | Наш |
Your | Твой, ваш |
Their | их |
B) Работа со словарем
T: Look at the blackboard. You see different pictures and guess what disease describing on them.
St: Pneumonia

T: Today’s our lexical theme is Pneumonia. Let’s remember new words. Listen to me and repeat these words after me.
The vocabulary of the lesson: Pneumonia
An acute [ә'kju:t] – острый, сильный
Inflammation [inflәmei∫n] – воспаление
To confirm [kәn'fә:m] – подтверждать
Malnourished [mælnʌri∫d] – плохо питающейся
Bronchitis [brοή’kaitis] – бронхит
Whooping cough [huppiη kᴧf] – коклюш
Complication [k ᴧ mplikei∫n] – жалоба
St: …
С) Работа с учебником.
T: Our next task is reading the text from the textbook. Open the books on page 43, please. Let’s begin reading the text. (Л.Г. Казырева, Т.B.Шадская «Английский язык для медицинских колледжей и училищ»).
Текст «Pneumonia»
Pneumonia is an acute inflammation of the lung. It may be caused by bacteria or viruses. It may follow a cold and bronchitis, or may come on suddenly. It may also be a complication of measles or whooping cough. The child looks ill, has fever, cough, and very rapid breathing. He may also complain of pain in the chest. A doctor should be consulted, and depending on the severity the child may be treated at home or admitted to a hospital. If his breathing is very rapid, he may need oxygen. Most pneumonia can be treated with antibiotics.
Pneumonia can be dangerous in a malnourished child, or in very young children, especially if it is due to an organism called staphylococcus. Viral pneumonia cures gradually. The child should be kept in bed, given plenty of water and a highly nourishing diet.
Закрепление
T: It is time for summarizing our knowledge. Today we study the grammar material “Pronouns”. Open the books on page 108 and let’s do exercises on the blackboard.
А) Закрепление грамматического материала. Выполнение упражнений.
Ex. 1 on page 108. Replace underlined words by the personal pronouns.
Mary is a good nurse.
John and Tom are twins.
Mr. Smith works in a hospital.
Ann is a doctor.
Peter and Mike are my sons.
My friend and I are students of the medical college.
Ex. 2 on page 109. Put the personal pronouns in brackets in the objective case.
1. This is a ward doctor and these are ________ patients. 2. Jane is _________ daughter. I like ___________ very much. 3. Olga is ________ best ward nurse. 4. What is _______ name? 5. I have a dog, _____ name is Ren. 6. This child is ill, _______ temperature is high. 7. We have got a new flat, _______ flat is rather big.
Ex. 3 on page 109. Fill in the blanks with my, her, his, your our, their.
Look at the nice girl! What is _______ name?
What is _________ favorite subject?
________ sister is a nurse.
We like _______ college very much?
_____ wife is a teacher.
Mr. and Mrs. White are from Boston, _______ son lives in New York.
Б) Закрепление лексического материала. Выполнение упражнений.
T: Today we study the lexical theme “Pneumonia”. Open the books on page 44 and let’s do exercises on the blackboard.
Ex. 1 on page 44. Translate into English.
Острое воспаление – _______________________________________________________
Возникает неожиданно – ____________________________________________________
Ребенок выглядит больным – ________________________________________________
Учащенное дыхание – ______________________________________________________
Боль в груди – _____________________________________________________________
Может быть опасным – ____________________________________________________
Плохо питающейся ребенок – _______________________________________________
A short video about pneumonia

Ex. 2. Fill in the blanks.
Definition: __________________________________________________________________
Causes of the disease: _________________________________________________________
Symptoms: _________________________________________________________________
Treatment: __________________________________________________________________
Д) Проведение теста.
T: Now let’s do a test. You have 5 minutes to do the test. I wish you good luck.
Test yourself!
Choose a plural form of noun.
boxes+
boxs
boxen
boxies
box
Choose the plural form of noun.
childs
man
woman
foot
teeth+
Jane is … daughter, I like … very much.
my/her+
His/he
Mine/mine
I/me
her/its
… ward doctor is perfect specialist.
My
Her
Them
Theirs
Our+
… reads the book from the library.
Her
I
you
she+
we
The work done by … is very important.
He
She
my
Them+
You
Translate into English: острый
hand
acute+
back
mouth
eye
Translate into English: воспаление
foreign
back
forehead
inflammation+
oath
Translate into English: подтверждать
look
to confirm+
stomach
intestine
eye
Translate into English: бронхит
Bronchitis+
bladder
uterus
lungs
oath
T: Have you finished?
St: …
T: Well done!
Домашнее задания
T: Your homework are learning by heart new vocabulary, translating and prepare retelling of the text “Pneumonia” on page 43. Moreover, repeat the definition of grammar theme.
Поведение итогов занятия
T: So students, you have worked well at the lesson today, haven’t you? Do you like it? Was it useful and interesting?
St: …
T: You all will get good marks for your work. Thank you for the lesson. Good-bye!
St: Good-bye!