СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Подорож у природу: урок-екскурсія у 1 класі.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Подорож у природу: урок-екскурсія у 1 класі. Мета: поглиблювати уявлення учнів про зміни в навколишньому середовищі: неживій, живій природі й праці людей восени; формувати в учнів уявлення про природу як єдине ціле, знаходити взаємозв’язки в природі з приходом осені; розширювати знання про об’єкти неживої й живої природи в найближчому оточенні дитини; ознайомлювати учнів із правилами поведінки серед природи та правилами поведінки під час екскурсій, налаштовувати учнів на необхідність збору насіння овочевих культур для підгодовування птахів узимку; розвивати в учнів природничу допитливість, уміння спостерігати і милуватися красою природи восени; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Просмотр содержимого документа
«Подорож у природу: урок-екскурсія у 1 класі.»

Войковська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Амвросіївської районної ради





Подорож у природу: урок-екскурсія у 1 класі.







Підготувала : вчитель початкових класів

Бартєнєва Ольга Михайлівна



2013р.

Урок №12.

Тема. Подорож у природу: урок – екскурсія.

Мета: поглиблювати уявлення учнів про зміни в навколишньому середовищі: неживій, живій природі й праці людей восени; формувати в учнів уявлення про природу як єдине ціле, знаходити взаємозв’язки в природі з приходом осені; розширювати знання про об’єкти неживої й живої природи в найближчому оточенні дитини; ознайомлювати учнів із правилами поведінки серед природи та правилами поведінки під час екскурсій, налаштовувати учнів на необхідність збору насіння овочевих культур для підгодовування птахів узимку; розвивати в учнів природничу допитливість, уміння спостерігати і милуватися красою природи восени; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання: загадки, прислів’я, приказки, ігри, музичний супровід П.Чайковський «Пори року . Осіння пісня.»

Тип уроку: урок-екскурсія.

Хід уроку.

І Підготовка учнів до екскурсії.

Учитель завчасно ретельно вивчає, які саме об’єкти живої та неживої природи зможуть побачити учні.

Діти вивчають вірші, народні прикмети про осінь. Пригадати з учнями правила поведінки на природі.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ПРИРОДІ.

ГРА «Так чи ні».

Під час екскурсії до осіннього парку я:

- буду ламати гілки дерев, смітити; - прилаштую годівничку на гілку дерева; - буду голосно кричати; - кину камінь у пташку; - нагодую птахів; - сфотографую природу восени, фотокартку покажу друзям

ІІ Проведення екскурсії.

ГАСЛО. В світ природи вирушаєм, Красу осінню ми пізнаєм .

Відгадайте загадку.

Хто вона, ота красуня

В золотім намисті,

Що без пензля і без барв

Скрізь малює листя?

На деревах листя те

Так блищить, мов золоте! (Осінь).

  • Яка зараз пора року?

  • Які осінні місяці ви знаєте?

  • Чи знаєте ви, чому вони так називаються?

  • Назви місяця вересня здебільшого пов’язані із його особливостями: у римлян його називають «септембер» через його порядковий номер.

Давньоруська назва цього місяця – ревун, марень (хмурень), а українська його назва походить від слова «врасень» - іній.

Назва «жовтень» закріпилась в літературній мові у ХІХ ст. Раніше в народі його справедливо називали рум’янцем осені, корінником (середній кінь у трійці),» місяцем голої землі, крижаних денців, мокрого снігу». У римлян цей місяць був восьмим за порядком (від латинської «окто»- вісім), тому й назвали його «октобером», а в російський мові «октябрем».

Одвічна слов’янська назва «листопад» уживається в шести мовах. За холодні й короткі дні листопад називали куцнем, місяцем безлистої зими, листогнієм, напівзимником, місяцем «зміни одяг», роздягальником, присмерком року.

Багато композиторів писали музику про осінь. Художники малювали її чарівну красу. Послухайте музичний твір П.Чайковського «Пори року. Осінь». Які б картини ви намалювали до цієї музики?

Послухайте загадки і скажіть про яку природу в них говориться.

-Не звір, а виє.(Вітер)

- Йшов довгов’язий, та в землю зав’язнув.(Дощ)

-Без вогню горить.(Сонце)

У цих загадках говориться про живу чи неживу природу?

  • Які дні восени?

  • Чи часто віє вітер?

  • А яке осіннє явище ми часто спостерігаємо, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.

Йшов Мокрисько – довгі ноги,

Вп’ялись ноги у пісок.

Заблищали всі дороги.

Одяг враз увесь намок.(Дощ)

  • Яке зараз небо?

  • Як гріє сонечко – сильніше, ніж декілька днів назад, чи слабше?

  • Яка зараз температура повітря?

  • Як, за вашими спостереженнями, змінилась погода у нашій місцевості порівняно з літом?

  • Як змінилися дерева і кущі? Зверніть увагу, які вони гарні восени, укриті золотом і багрянцем. Наш народ про цю чудову пору року склав багато загадок, прислів’їв, приказок. Давайте пригадаємо деякі з них.

  • Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває? (Осінь)

  • Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає.

  • Як листя жовтіє, то поле смутіє.

  • Я дерево-красень, зовуть мене…(ясень).

  • Зверніть увагу на зміну кольору листя на різних деревах і кущах. Ось перед вами бузок і вільха. Які в них листочки? (Зелені).

  • А ось клен і горобина. А які в них листочки? (Червоні)

А берізки які красиві! Ніби одягнені в золоті сарафани. Саме через те,що листя різноманітно забарвлене, парки, сквери, лісополоси такі гарні. Завдання для групової роботи:

І група - “художники” шукають прекрасне у кольорах, лініях форм, розглядаючи різнобарвні листочки дерев і кущів, квітучих трав’янистих рослин.

ІІ група – “музиканти” знаходять прекрасне у звуках, що їх оточують, прислухаючись до шуму вітру у кронах дерев, співу птахів, гудінні комах.

ІІІ група – “дегустатори” визначають осінні аромати, нюхаючи квіти, опале листя, роблять висновки про приємні та неприємні запахи.

ІV група – “дослідники” знаходять об’єкти для спостережень серед комах (метеликів, мурашок) чи павуків.



  • ГРА «Чий портрет?».

Показати дерево, про яке йдеться у загадці.

Восени намистом рясним Вона віти прикрашала. Як весна –красна настане - Намистин уже не стане. Без окраси залишилась ти, красуне, недаремно. Взимку пташечок годуєш Намистинами, напевно. (Горобина) .

  • А що ще відбувається з листям кущів і дерев? (Опадає)

Слухання вірша «Листопад».

Осінь,осінь, листопад

Жовте листя стелить сад.

За моря в краї далекі

Відлетіли вже лелеки.

Хмари небо затягли,

Вітер віє з-за гори.

Ходить осінь листопадом,

Жовте листя стелить садом.

  • Як називається це явище природи? Яку ознаку листопада підкреслює поет?

  • Тепер зверніть увагу на трав’янисті рослини. Чи змінились вони порівняно з літом?

  • Які предмети природи нас оточують? Що з побаченого належить до живої природи? До неживої природи?( Спостереження за птахами, тваринами). Чи побачимо ми з вами комах? Яких пташок ми бачимо під час екскурсії? Чому ми не чуємо соловейка та інших співочих птахів? Куди вони поділися?

  • З похолоданням птахи переселяються ближче до житла людей, а інші відлітають у теплі краї.

Проводиться гра «Живе – неживе».

Давайте поспостерігаємо за працею людей.

  • Що роблять люди у садах?

  • Що роблять восени люди у полі?

  • Які овочі збирають люди на полях, на городах?

  • Що збирають ваші батьки на городах? Чи ви допомагаєте їм?

  • Чи сподобалося вам спостерігати за тим , що відбувається навколо вас?

Своєю поведінкою людина може принести користь довкіллю або, навпаки, завдати шкоди. Так, рослини і тварини зникають через те, що люди чинять їм зло: виривають із корінням квіти, полюють на тварин у період, коли цього не можна робити, інколи діти руйнують гнізда птахів.

Чи буде збережена природа, залежить від кожного з нас.

Дбаймо, щоб примножити красу. І щоб на світі не сталось біди, Шануймо природу усюди й завжди.

Гра «Найцікавіша хмаринка».

Повертаючись до школи, учні розглядають хмаринки, порівнюють, шукають, які з них схожі на предмети навколишнього світу.

Давайте назбираємо кольорового листя і у класі зробимо гарний осінній килимок. А з природного матеріалу на уроках праці ми зробимо цікаві вироби.

ІІІ Підсумок екскурсії.

  • Чи сподобалось вам у різних куточках природи? Де найбільше?

  • Що нового узнали, побачили?

  • Які зміни відбулися з настанням осені?

  • Чим займаються восени люди?

  • Що потрібно зробити восени, щоб допомогти пташкам узимку?

  • Як потрібно поводитись на природі? Чому?



Додатки.

Прислів'я та приказки про осінь

Весна багата на квітки, а осінь - на сніпки.

Осінь збирає, а весна з'їдає.

Осінь усьому рахунок веде.

Восени день блисне, а три кисне.

Осінь на рябому коні їздить.

Курчат восени лічать.

Восени багач, а навесні прохач.

З осінньої дороги не витягнеш ноги.

Осінь наша мати, і жебрака нагодує.

Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю.

Плаче жовтень холодними сльозами.

В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, реве, припікає,поливає.

Без хмари дощ не приходить.

Погода: один день блисне, а сім днів кисне.

Восени й горобець багатий.

Настали жнива - лежить баба нежива, а прийшла Покрова - стала баба як здорова.

Весною дощ парить, а восени мочить.

Листопад зимі ворота відчиняє.

Вірші про осінь.

ОСІННІЙ ПАРК

Осінь фарби готувала,

Вже побагряніло

Листячко на клені,

Але на вербиці

Ще воно зелене.

На каштані листя

З жовтою каймою.

Йду осіннім парком

Тихою ходою.

Таких фарб немає

Влітку, ні зимою.

Недаремно осінь

Зветься золотою.

О. Війтик-Ющук

КАШТАНОПАД

Ось червоний

Впав листок,

А за ним

Каштанчик – скок!

Жовтий лист

На землю ліг,

Слідом знов

Каштанчик – плиг!

День за днем

Таке підряд –

Падолист,

Каштанопад.

Г. Маніва

ОСІНЬ

… Осінь на узліссі

Фарби розбавляла,

Пензликом легенько

Листя фарбувала.

Вже руда ліщина,

Пожовтіли клени.

В пурпурі осіннім

Тільки дуб зелений.

Утішає ясен:

- Не сумуй за літом!

Геть усі діброви

В золото одіто.

П. Осадчук

ЧАКЛУНКА

Осінь фарби готувал

У відерця наливала.

Змішувала, чаклувала,

Потім все розфарбувала.

Придивіться, все довкола

Стало різнокольоровим!

Н. Замрія

ОСІНЬ

Нині осінь нас чарує,

Неповторна, чарівна,

Різні барви нам дарує

І дивує нас вона.

Виглядає так казково

Восени і парк, і гай,

Розмаїттям кольоровим

Прикрашає осінь край!

ОСІНЬ

Ніби притомилося сонечко привітне:

У траві пожовклій молочай не квітне.

Облетіло літо листячком із клена,

Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.

Журавлі курличуть: летимо у вирій.

Пропливає осінь на хмарині синій.

Б. Чалий

КОРОЛЕВА ОСІНЬ

Королева Осінь

Всіх до столу просить.

Всіх без винятку частує

Й для Зими запас готує.

Н. Замрія

ЛІСОМ ОСІНЬ ПОХОДИЛА

Лісом осінь походила —

Все навкруг позолотила.

Залишила лиш ялинку

Їжачкові на хатинку.

Г. Шевчук

Прикмети осені

Якщо у вересні гримить грім, то буде довга й тепла осінь.

На рослинах багато павутиння - на тривалу теплу погоду.

Лягає горілиць опалий лист - на теплу зиму й добрий урожай наступного року.

Чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима.

Опало листя з верхів'їв дерев - на ранню зиму.

Вересневий дощ, що почався вранці, довго не йтиме.

Якщо листя з дуба й берези упало чисто - рік буде легким, а коли листя лишилося на дереві - до лютої зими.

Пізній гриб - пізній сніг.

Грім у жовтні - на малосніжну, м'яку й коротку зиму.

Якщо в листопаді з'являються комахи - зима буде теплою.

Пізній листопад - до суворої й тривалої зими.

Бурхливий листопад - на сувору зиму.

Ожеледиця починається з туману.

Осінь ясна - зима холодна.

Вітер вночі - завтра чекай дощу.

Літо з дощами - осінь з грибами.

Загадки про осінь.

Прийшла дівчина до хати,

Узялась хазяйнувати:

Вправно скриню відімкнула

В жовту свитку ліс вдягнула .(осінь)

Розкажіть, діти, хто те добре знає,

Яке коротке літо восени буває?

(Бабине літо)

* * *

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить

Сонце вже не припікає

І коли це все буває?

(Восени)

* * *

Чарівник прийшов у ліс,

Фарби, пензлика приніс.

У діброві та садочку

стали жовтими листочки.

(Жовтень)

Прохолодно. Жовкне листя.

Горобина у намисті.

Птах у вирій відлітає.

В яку пору це буває?

(Восени)

* * *

В жовте лист пофарбувала,

Урожай с полів зібрала.

Золотила вербам коси

Чарівна цариця - …

(Осінь)

Листя жовте облетіло,

Парки та сади укрило.

Та поглянь на гілочки,

Що горять, немов свічки...

Восени зачервоніла

Рясно-рясно...

(Горобина)

* * *

Кличуть нас ліси, поля, сади,

Дозбирати осені плоди.

Із дерев спадає листя жовте.

То землею ходить місяць ..

(Жовтень)

* * *

Каплі з неба,

Дахів, стріх,

Дощ холодний,

Перший сніг,

Почорнів без листя сад.

Що за місяць?

(Листопад)

Сонечко не хоче

Землю зігрівати.

Листячко пожовкло,

Стало опадати.

Часто дощик ллється,

Птахи відлітають,

На городі та у полі

Врожаї збирають.

Відгадайте, діти,

Коли це буває?

(Восени)

Музичний супровід П. Чайковський «Пори року. Осіння пісня», В.Вівальді «Осінь».

Література:

1. Грехова Л.И. В союзе с природой. Эколого-природоведческие игры и развлечения с детьми. – М.: Илекса, Ставрополь: Сервисшкола, 2000. – 286 с.

2. Сучасний урок у початкових класах/О,Я.Савченко.-К.: «Магістр-S»,1997,-256с.

3.Довкілля: Хрестоматія. Для початк. кл. загальноосвіт. навч. закладів / Упоряд. О.А. Біда. − К.; Ірпінь: ВТФ “Перун”, 1999. − 368 с.

4. Грущинська І. Як спостерігати за природою. Читанка з природознавства: Навчальний посібник. -Тернопіль: Навчальна книга- Богдан, 2009.- 128с.





Роботи учнів 1 класу з природного матеріалу.








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!