СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Порівняльний зворот. Виділення порівняльних зворотів комами.

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

У розробці пропонується матеріал, який учитель зможе використати для повторення й узагальнення вивченого про просте двоскладне речення. Подаються теоретичні відомості про порівняльний зворот, вправи на закріплення вивченого. Різнорівневі завдання допоможуть учителю зробити урок і цікавим, і навчальним.

Просмотр содержимого документа
«Порівняльний зворот. Виділення порівняльних зворотів комами.»

Тема. Порівняльний зворот. Виділення порівняльних зворотів комами.

Мета: опрацювати відомості про порівняльний зворот, навчити знаходити його в

тексті та правильно визначати ; з’ясувати стилістичну роль означень і порівняльних

зворотів у художньому мовленні; розвивати культуру усного й писемного мовлення;

виховувати естетичний смак.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

2.Робота біля дошки.

А) придумати й записати речення зі складеним іменним присудком. Зробити синтаксичний аналіз.

Б) придумати й записати речення зі складеним дієслівним присудком. Зробити синтаксичний аналіз.

2.1 Словниковий диктант.

Не і ні з різними частинами мови, спрощення в групах приголосних

Не відвідує, неук, нещастя (біда), невеликий (малий), невисоко (низько), не

жаль, а гнів, немовля, нехтувати, невесело (сумно), недобачити, нікчема, нівроку,

ніколи, незчутися, недочувати.Від іменників утворити прикметники: честь, радість, область, пристрасть, якість, щастя, проїзд, тиждень; шістнадцять, кістлявий, пестливий, хвастливий.

2.2. Бесіда за питаннями.

Яке речення є протим?

Поширене речення….

Ускладнене речення…..

Двоскладне речення…

Повне речення….

За метою висловлювання речення бувають….

Головні члени двоскладного речення – це….

Типи присудка: …. (складений іменний, складений дієслівний).

Другорядні члени речення:…..

Означення… (узгоджене/ неузгоджене), додаток…(прямий/непрямий) обставини…..


ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

Порівняльний зворот – це сполучення слів, що дають додаткові відомості про предмет, дію, ознаку. Він стоїть переважно після того члена речення, який пояснює. І я співаю, наче в сні, про сльози в рідній стороні.

У вимові порівняльні звороти виділяються паузою, а на письмі – комою:

Мов бриль, красується шапкастий боровик біля старої сосни.

На дереві розцвіла червона, як вогонь, квітка.

Порівняльний зворот приєднується до головного чи другорядного члена речення за допомогою сполучників: як, наче, неначе, мов, немов, ніби, начебто.

А серденько щебече і плаче, як соловейко.

Порівняльний зворот не виділяється комами:

  1. якщо сполучник входить до складу простого присудка.

Молоді дитячі голоси як дзвіночки.

2)Якщо сполучник входить до складу фразеологічного звороту.

Марко наче в рот води набрав.

3)Якщо порівняльний сполучник входить до складу складеного іменного присудка.

Галявина була як райдужне око старого лісу.

4) Якщо зворот має значення «у ролі кого, чого».

Іван Франко як справжній учений мав широке коло всебічного знання.

V. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

5.1. Мудрість народна.

Відновіть прислів’я та приказки, дібравши потрібні за змістом порівняльні

звороти з довідки, і запишіть їх.

Шануй учителя…. .У домі без книги…. .Книга – друг, без неї… . Голова без розуму … . Догана мудрого більше коштує … .

Довідка.як свого родителя, ніж похвала дурного, як без вікон, як ліхтар без свічки, як без рук.

5.2. Мовознавче дослідження.

Спишіть речення, розставляючи потрібні розділові знаки. Назвіть слова, яких

стосуються порівняльні звороти.

І сорок літ ішов Франко-сіяч, і спів його звучав не раз як пач.

Запахло сіркою, горілим, і дощ линув як із відра.

І били ж мене батьки за це, драли як сидорову козу.

Гори збудились, і лине, як птах, пісня весела і сміла.

Я не на те, слова ховала вас і напоїла кров’ю свого серця, щоб ви лилися, мов отрута млява, і посідали душі, мов іржа.

5.3. Слово-диво.

Замініть виділені слова порівняльними зворотами, відновлюючи таким

чином рядки з поезій. Поясніть наявні коми перед порівняльними

сполучниками як, мов.

І сам цвіту-ридаю, мов роса… Женуть вітри, мов буйні тури. Проміннями схід ранить ніч, немов мечами. Минає день за днем в красі одноманітній, мов низка журавлів однаково дзвінких.

5.4.Тренувальна вправа.

1. Маленька Марічка посадила перед собою ляльок, а сама стала перед ними з книгою, як

справжня вчителька.

2 Олена Степанівна як учителька завжди повинна слугувати учням прикладом достойної

поведінки.

3.Мов сонце, люблю материнську мову. Весняне сонце вже припікало, як улітку. Ліс гомонить, мов живий. (А. Малишко)

4. І всі ми, як один, підняли вгору руки. (І. Франко)

5. Усе він робив не як люди. (Л. Глібов)

6.Упав як підкошений.7. Він був неначе сонний. (О. Корнійчук)8. Усе в нього не як у людей. 9.Олег як син рибалки добре знав морські звичаї. (В. Підмогильний)


5.5.Тренувальна вправа.Написати під диктовку, розставити, якщо треба, розділові знаки. Пояснити написання.

1 В ту ж хвилину Ізідора

Зникла хутко, наче мрія…

2 Час летів, немов на крилах,

І, мов сон, життя минало.

3 Люди мучились, як в пеклі,

Пан втішався, як у раю.

4 Всі стоять навколо ліжка,

Мов якась таємна рада!

- Як називається використання порівняльних зворотів у літературі? Який це

художній засіб? З якою метою його використовують?

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

§ 23-24, вправа 348