СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Позначення м'якості приголосних на письмі

Категория: Внеурочка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Українська мова

5 клас

(за програмою 2013/2014 н.р.)

 

 

 

 

 

 

Учитель української мови та літератури Перовського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа I-III ступенів – гімназія»

Клименко Л.В.

Тема: Позначення м'якості приголосних на письмі

 

Мета: формувати в учнів навички правильної вимови твердих і м'яких приголосних, записувати слова фонетичною транскрипцією, розвивати орфографічну пильність і грамотність, вміння знаходити в словах орфограму «Правопис м'якого знака», обґрунтовувати написання слів, розвивати логічне та критичне мислення, вміння працювати самостійно й у групі, нарощувати темп письма, активність у роботі на уроці.

Виховувати повагу до духовних скарбів українського народу, зберігати й примножувати кращі національні традиції.

 

Тип уроку: вивчення нових знань

 

Обладнання: кольорові таблички з групами слів та буквами на позначення м'якості, таблиця «Написання м'якого знака в словах», тлумачний словник української мови,  зошити Коротич К.В. «Українська мова. 5 клас» для успішного набуття орфографічних та пунктуаційних навичок (для шкіл з російською мовою навчання). – 2-е вид., випр. – Х. : Вид-во «Ранок», 2013. – (Серія «Грамотій»), словники-довідники,  ілюстративний матеріал «Українці Катруся й Андрій»,  комп'ютер, мультимедійна дошка, проектор.

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент

1. Привітання

У нас в Україні у кожній господі, у кожній оселі прийнято зустрічати гостей хлібом-сіллю. Тож прийміть від нас цей святий хліб. Дякуємо вам, що завітали до нас у гості. Ми запрошуємо вас до нас на урок.

2.   Вже дзвінок нам дав сигнал,

До роботи час настав,

То ж і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо!

  1. Слово учителя:

1.Сьогодні, дітки, нам на уроці будуть допомагати вчитися Катруся і Андрій – наші давні друзі. «Чому саме вони?»- запитаєте ви. А тому, що 7 грудня християни відмічали день святої великомучениці Катерини, а 13 грудня відмічатимуть свято Андрія Первозданного. Нехай ці святі допомагають нам сьогодні у навчанні.

2. Дітки, я пропоную вам скласти конструктор нашого уроку. Виберіть, з чого почнемо.

 

СЕНКАН

 

САМОСТІЙНА РОБОТА               МОВНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

 

МОВНА ГРА                                            РОБОТА В ГРУПАХ

 

(Діти вибрали:

1. Сенкан

2.Мовна гра

3.Мовне дослідження

4.Робота в групах

5.Самостійна робота)

 

Починаємо з сенкану на тему «Мова»

                                          Мова

                       Веселкова, чудова

                       Оживляє, знайомить, зачаровує

                       Ой, яка чудова українська мова,

                       Нашого народу вона є

                                          Основа

 

3. Каліграфічна хвилинка

Катруся запропонувала написати речення, каліграфічно й правильно записуючи кожну букву.

 

ДЕ ТИ ЗЇСИ ЦІ ЛИНИ?

 

4.- Діти, яке це речення за метою висловлення?

 - Хто помітив помилку на дошці?   (Повторення правила написання апострофа (слово «з'їси»)

- Діти, а що це таке: лини?

- Де можна знайти пояснення лексичного значення цього слова? (у тлумачному словнику)

- Будь ласка, знайдіть у словнику значення цього слова.

(Один із учнів відшуковує у словнику значення слова «лини»)

-Яке це речення за метою висловлення?

-Підкресліть букви, які позначають  приголосні звуки.

 

5. –Діти, згадайте, що ми вивчаємо на уроках української мови? ( Тема «Фонетика.  Графіка. Орфоепія. Орфографія.)

- Що вивчає фонетика?

 

Заповніть, будь ласка, схему «Ознаки звуків» на дошці. (Один учень біля дошки працює, інші разом із учителем)

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Що вивчає орфоепія?
  •  Що вивчає графіка?
  • Що вивчає орфографія?

 

6. Перевірка схеми «Ознаки звуків»

 

  • Скільки всього приголосних звуків в українській мові?
  • Які приголосні завжди тверді?
  • Перед якими звуками приголосні пом'якшуються?

 

7. Мовна гра.   1)Складіть слова

 

П  В  І  Ь  Н  Е

 

Л  Л  Я  Ь  А  К

 

Л  Ю  Б  В  О

 

С  Н  Є  И

 

2) Запишіть транскрипцію цих слів.

3) Підкресліть однією чи двома рисками приголосні.

4)Які звуки пом'якшують приголосні?

5)На письмі якими буквами вони позначаються?

 

II 1. Визначення теми уроку.

Діти, відгадайте загадку, у ній заховалася тема нашого уроку.

 

Я один в сім'ї такий,

Кажуть, надто вже м'який,

Хоч мовчун, та не дивак,

В слові я не зайвий знак.  (М'який знак)

 

  • Діти, а чому він мовчун?
  • Яка його роль у слові?

 

2. Катруся запропонувала нам мовне дослідження.

 

-Прочитайте слова (Зошит «Грамотій», с. 32), дослідіть, як впливає м'який приголосний на слово.

 

(М'який приголосний змінює написання слова і його лексичне значення.

 

3. Мовна задача.

Андрійко пропонує розв'язати нам мовну задачу.

  • Чи можемо ми пояснити, чому в слові кінь є м'який знак, а в слові кінський після н його немає? І т.д.

 

Кінь – кінський

Ялинці – ялиноньці

Кавказ – кавказький

Гіркий – Горький – Харків

 

- Що допоможе нам розв'язати задачу й писати грамотно? (Знання правила)

 

III 1.Робота за таблицею.

Написання м'якого знака в словах

2. 1. Робота в групах. (Вивчення правила)

 

1 – 2           3 – 4           1 – 3           2 – 4

 

2. -Де зустрічали приголосні д ,т ,з, с ,ц ,л, н  у реченні, яке допоможе нам запам'ятати написання слів з м'яким знаком? (у хвилинці каліграфії: «Де ти з'їси ці лини?)

 

3. – Написання яких слів із мовної задачі вже можемо пояснити?

 

4.Самодиктант.

Записати в зошитах по 2 слова на кожне правило написання м'якого знака в словах.

( Для допомоги можна використати «Словники-довідники», «Грамотій»)

 

5. Робота в групах «Змінне коло» (Вивчення правила «Коли м'який знак не пишеться у словах)

 

( Діти всього класу виходять із-за парт, утворюють два кола по два кола в кожному. Розповідають правила один одному, змінюють коло, розповідають знов и т.д.)

 

6. Самостійна робота (у зошитах «Грамотій»).

Записати по 2 приклади на кожне правило, коли м'який знак у словах не пишеться.

 

7. Взаємоперевірка.

 

8. Запис у зошит слів – винятків. Вивчення їх напам'ять.

(Ілюстрація до слова «різьбяр», тлумачення значення за словником)

 

9. Домашнє завдання:

§ 30, повторити § 29, вправа 321

1 група: Скласти схему «М'який знак у словах»

2 група: Скласти лінгвістичну казочку «Пригоди м'якого знака»

 

9. Фізкультхвилинка. Повторення українського алфавіту в русі

А Б В Г Д Е Є   (руки в боки, наклони вліво, вправо);

Ж З И І Ї Й    (руки в боки, наклони вперед, назад);

К Л М Н О П Р  (руки на плечі, повороти вліво, вправо);

С Т У Ф Х Ц Ч   (руки на плечі, круги ліктями вперед);

Ш Щ Ь Ю Я        (руки на плечі, круги ліктями назад)

 

10. Вправа №317

1 група – синтаксичний розбір речення №317;

2 група – синтаксичний розбір словосполучення з першого речення;

3 група – завдання вправи №1;

4 група – завдання вправи№2

5.Учень біля дошки – фонетичний розбір слова «кінь»

 

11 Перевірка виконаного завдання. Оцінювання

 

12. Рішення мовної задачі.

  - А чи тепер, після вивчення правил, зможемо ми пояснити написання слів у мовній задачі?

Кінь – кінський

Ялинці – ялиноньці

Кавказ – кавказький

Гіркий – Горький – Харків

 

 

IV. Самостійна робота

1. Гра «Редактор»

Запишіть слова, виправивши помилки.

Графічно пояснити (за правилом у підручнику)

 

Харьків, сидит, сядте, кузня, донці, радість, рибальчин, пісня, ненчин, дивится, тьмяний, менше.

2. Перекласти слова українською мовою, записати

Катруся підготувала завдання А для дівчат, а Андрій для хлопців завдання Б

 

А) семь, отрежь, отмерь, конец, спишь, печь, любовь, больше

Б) букварь, доктор, тюрьма, смеётся, работаешь, кровь, степь, менше

 

Знайдіть зайве слово. Чому воно зайве, поясніть.

 

3. Виконайте тест. Запишіть букву, яка вказує на рядок, де всі слова записано правильно.

А     вітерець, календар, камінець

Б     палец, буквар, кров

В     олівець, голуб, горобець

Г      ніч, річ, стулець

 

 

2.Самостійна робота. (ІКТ, текст спроектовано на мультимедійну дошку)

Завдання від Андрія і Катрусі

         1. Прочитати текст.

2. Виписати з тексту слова, які пишуться з м'яким знаком, графічно пояснити.

3.  Записати головну думку тексту одним реченням.

 

                            Хліб и рушник

Хліб і рушник – одвіч.ні  людс.кі  символи. Хліб-сіл. на вишитому рушникові були високою ознакою гостинності українс.кого народу. Кожному, хто приходив з чистими помислами, підносили цю давню слов'янс.ку святиню. Прийняти рушник, поцілувати хліб символізувало духовну єдніст., злагоду, глибоку пошану тим, хто виявив її.

 

V. Рефлексія.

На уроці я зрозумів…

На уроці я запам'ятав…

На уроці я дізнався…

 

 

 

 

 

Урок української мови в п'ятому класі побудовано з урахуванням сучасних методичних вимог нового Державного стандарту освіти, а саме, на основі впровадження принципів особистісно зорієнтованого, компетентнісного й діяльнісного підходів, чому сприялють такі форми роботи, як дослідження, розв'язання мовних задач, робота в групах, само та взаємооцінювання.  . Вивчення й закріплення нового матеріалу здійснено через самостійну, дослідницьку, практичну роботу учнів. Увесь урок діти постійно задіяні в різних видах навчально-пізнавальної діяльності практичного спрямування.

Значну увагу приділено завданням на доведення, спостереження, обґрунтування, порівняння. З метою стимуляції інтересу учнів до знань, активізації навчальної діяльності, використано інтерактивні форми роботи.

На уроці створено належні умови для самовираження, саморозвитку й самопізнання учнів. Робота над мовною теорією, формування знань про мову підпорядкована інтересам розвитку мовлення школярів, спрямована на втілення особистісно-розвивальної парадигми освіти. Різнорівневі завдання для груп, завдання й запитання різного рівня складності, спрямовані на розвиток рефлективності, спонтанності, критичного мислення, вміння працювати з інформацією, активного спілкування, сприяють формуванню комунікативного та соціокультурного потенціалу учнів. Поглиблення мовленнєвознавчих понять, збагачення словникового запасу, розвиток умінь користуватися різними лінгвістичними словниками, робота з текстом застосовані на уроці з урахуванням принципу варіативності конструктивних і творчих завдань.  

 

Просмотр содержимого документа
«Позначення м'якості приголосних на письмі»

Українська мова

5 клас

(за програмою 2013/2014 н.р.)

Учитель української мови та літератури Перовського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа I-III ступенів – гімназія»

Клименко Л.В.

Тема: Позначення м'якості приголосних на письмі

Мета: формувати в учнів навички правильної вимови твердих і м'яких приголосних, записувати слова фонетичною транскрипцією, розвивати орфографічну пильність і грамотність, вміння знаходити в словах орфограму «Правопис м'якого знака», обґрунтовувати написання слів, розвивати логічне та критичне мислення, вміння працювати самостійно й у групі, нарощувати темп письма, активність у роботі на уроці.

Виховувати повагу до духовних скарбів українського народу, зберігати й примножувати кращі національні традиції.



Тип уроку: вивчення нових знань



Обладнання: кольорові таблички з групами слів та буквами на позначення м'якості, таблиця «Написання м'якого знака в словах», тлумачний словник української мови,  зошити Коротич К.В. «Українська мова. 5 клас» для успішного набуття орфографічних та пунктуаційних навичок (для шкіл з російською мовою навчання). – 2-е вид., випр. – Х. : Вид-во «Ранок», 2013. – (Серія «Грамотій»), словники-довідники,  ілюстративний матеріал «Українці Катруся й Андрій»,  комп'ютер, мультимедійна дошка, проектор.



Хід уроку

  1. Організаційний момент

1. Привітання

У нас в Україні у кожній господі, у кожній оселі прийнято зустрічати гостей хлібом-сіллю. Тож прийміть від нас цей святий хліб. Дякуємо вам, що завітали до нас у гості. Ми запрошуємо вас до нас на урок.

2.   Вже дзвінок нам дав сигнал,

До роботи час настав,

То ж і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо!

  1. Слово учителя:

1.Сьогодні, дітки, нам на уроці будуть допомагати вчитися Катруся і Андрій – наші давні друзі. «Чому саме вони?»- запитаєте ви. А тому, що 7 грудня християни відмічали день святої великомучениці Катерини, а 13 грудня відмічатимуть свято Андрія Первозданного. Нехай ці святі допомагають нам сьогодні у навчанні.

2. Дітки, я пропоную вам скласти конструктор нашого уроку. Виберіть, з чого почнемо.



СЕНКАН



САМОСТІЙНА РОБОТА               МОВНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ



МОВНА ГРА                                            РОБОТА В ГРУПАХ



(Діти вибрали:

1Сенкан

2.Мовна гра

3.Мовне дослідження

4.Робота в групах

5.Самостійна робота)



Починаємо з сенкану на тему «Мова»

                                          Мова

                       Веселкова, чудова

                       Оживляє, знайомить, зачаровує

                       Ой, яка чудова українська мова,

                       Нашого народу вона є

                                          Основа



3. Каліграфічна хвилинка

Катруся запропонувала написати речення, каліграфічно й правильно записуючи кожну букву.



ДЕ ТИ ЗЇСИ ЦІ ЛИНИ?



4.- Діти, яке це речення за метою висловлення?

 - Хто помітив помилку на дошці?   (Повторення правила написання апострофа (слово «з'їси»)

- Діти, а що це таке: лини?

- Де можна знайти пояснення лексичного значення цього слова? (у тлумачному словнику)

- Будь ласка, знайдіть у словнику значення цього слова.

(Один із учнів відшуковує у словнику значення слова «лини»)

-Яке це речення за метою висловлення?

-Підкресліть букви, які позначають  приголосні звуки.



5. –Діти, згадайте, що ми вивчаємо на уроках української мови? ( Тема «Фонетика.  Графіка. Орфоепія. Орфографія.)

- Що вивчає фонетика?



Заповніть, будь ласка, схему «Ознаки звуків» на дошці. (Один учень біля дошки працює, інші разом із учителем)







  • Що вивчає орфоепія?

  •  Що вивчає графіка?

  • Що вивчає орфографія?



6. Перевірка схеми «Ознаки звуків»



  • Скільки всього приголосних звуків в українській мові?

  • Які приголосні завжди тверді?

  • Перед якими звуками приголосні пом'якшуються?



7. Мовна гра.   1)Складіть слова



П  В  І  Ь  Н  Е



Л  Л  Я  Ь  А  К



Л  Ю  Б  В  О



С  Н  Є  И



2) Запишіть транскрипцію цих слів.

3) Підкресліть однією чи двома рисками приголосні.

4)Які звуки пом'якшують приголосні?

5)На письмі якими буквами вони позначаються?



II 1. Визначення теми уроку.

Діти, відгадайте загадку, у ній заховалася тема нашого уроку.



Я один в сім'ї такий,

Кажуть, надто вже м'який,

Хоч мовчун, та не дивак,

В слові я не зайвий знак.  (М'який знак)



  • Діти, а чому він мовчун?

  • Яка його роль у слові?



2. Катруся запропонувала нам мовне дослідження.



-Прочитайте слова (Зошит «Грамотій», с. 32), дослідіть, як впливає м'який приголосний на слово.



(М'який приголосний змінює написання слова і його лексичне значення.



3. Мовна задача.

Андрійко пропонує розв'язати нам мовну задачу.

  • Чи можемо ми пояснити, чому в слові кінь є м'який знак, а в слові кінський після н його немає? І т.д.



Кінь – кінський

Ялинці – ялиноньці

Кавказ – кавказький

Гіркий – Горький – Харків



- Що допоможе нам розв'язати задачу й писати грамотно? (Знання правила)



III 1.Робота за таблицею.

Написання м'якого знака в словах

2. 1. Робота в групах. (Вивчення правила)



1 – 2           3 – 4           1 – 3           2 – 4



2. -Де зустрічали приголосні д ,т ,з, с ,ц ,л, н  у реченні, яке допоможе нам запам'ятати написання слів з м'яким знаком? (у хвилинці каліграфії: «Де ти з'їси ці лини?)



3. – Написання яких слів із мовної задачі вже можемо пояснити?



4.Самодиктант.

Записати в зошитах по 2 слова на кожне правило написання м'якого знака в словах.

( Для допомоги можна використати «Словники-довідники», «Грамотій»)



5. Робота в групах «Змінне коло» (Вивчення правила «Коли м'який знак не пишеться у словах)



( Діти всього класу виходять із-за парт, утворюють два кола по два кола в кожному. Розповідають правила один одному, змінюють коло, розповідають знов и т.д.)



6. Самостійна робота (у зошитах «Грамотій»).

Записати по 2 приклади на кожне правило, коли м'який знак у словах не пишеться.



7. Взаємоперевірка.



8. Запис у зошит слів – винятків. Вивчення їх напам'ять.

(Ілюстрація до слова «різьбяр», тлумачення значення за словником)



9. Домашнє завдання:

§ 30, повторити § 29, вправа 321

1 група: Скласти схему «М'який знак у словах»

2 група: Скласти лінгвістичну казочку «Пригоди м'якого знака»



9. Фізкультхвилинка. Повторення українського алфавіту в русі

А Б В Г Д Е Є   (руки в боки, наклони вліво, вправо);

Ж З И І Ї Й    (руки в боки, наклони вперед, назад);

К Л М Н О П Р  (руки на плечі, повороти вліво, вправо);

С Т У Ф Х Ц Ч   (руки на плечі, круги ліктями вперед);

Ш Щ Ь Ю Я        (руки на плечі, круги ліктями назад)



10. Вправа №317

1 група – синтаксичний розбір речення №317;

2 група – синтаксичний розбір словосполучення з першого речення;

3 група – завдання вправи №1;

4 група – завдання вправи№2

5.Учень біля дошки – фонетичний розбір слова «кінь»



11 Перевірка виконаного завдання. Оцінювання

12. Рішення мовної задачі.

  - А чи тепер, після вивчення правил, зможемо ми пояснити написання слів у мовній задачі?

Кінь – кінський

Ялинці – ялиноньці

Кавказ – кавказький

Гіркий – Горький – Харків

IV. Самостійна робота

1. Гра «Редактор»

Запишіть слова, виправивши помилки.

Графічно пояснити (за правилом у підручнику)

Харьків, сидит, сядте, кузня, донці, радість, рибальчин, пісня, ненчин, дивится, тьмяний, менше.

2. Перекласти слова українською мовою, записати

Катруся підготувала завдання А для дівчат, а Андрій для хлопців завдання Б

А) семь, отрежь, отмерь, конец, спишь, печь, любовь, больше

Б) букварь, доктор, тюрьма, смеётся, работаешь, кровь, степь, менше

Знайдіть зайве слово. Чому воно зайве, поясніть.

3. Виконайте тест. Запишіть букву, яка вказує на рядок, де всі слова записано правильно.

А     вітерець, календар, камінець

Б     палец, буквар, кров

В     олівець, голуб, горобець

Г      ніч, річ, стулець

2.Самостійна робота. (ІКТ, текст спроектовано на мультимедійну дошку)

Завдання від Андрія і Катрусі

         1. Прочитати текст.

2. Виписати з тексту слова, які пишуться з м'яким знаком, графічно пояснити.

3.  Записати головну думку тексту одним реченням.



                            Хліб и рушник

Хліб і рушник – одвіч.ні  людс.кі  символи. Хліб-сіл. на вишитому рушникові були високою ознакою гостинності українс.кого народу. Кожному, хто приходив з чистими помислами, підносили цю давню слов'янс.ку святиню. Прийняти рушник, поцілувати хліб символізувало духовну єдніст., злагоду, глибоку пошану тим, хто виявив її.



V. Рефлексія.

На уроці я зрозумів…

На уроці я запам'ятав…

На уроці я дізнався…











Урок української мови в п'ятому класі побудовано з урахуванням сучасних методичних вимог нового Державного стандарту освіти, а саме, на основі впровадження принципів особистісно зорієнтованого, компетентнісного й діяльнісного підходів, чому сприялють такі форми роботи, як дослідження, розв'язання мовних задач, робота в групах, само та взаємооцінювання.  . Вивчення й закріплення нового матеріалу здійснено через самостійну, дослідницьку, практичну роботу учнів. Увесь урок діти постійно задіяні в різних видах навчально-пізнавальної діяльності практичного спрямування.

Значну увагу приділено завданням на доведення, спостереження, обґрунтування, порівняння. З метою стимуляції інтересу учнів до знань, активізації навчальної діяльності, використано інтерактивні форми роботи.

На уроці створено належні умови для самовираження, саморозвитку й самопізнання учнів. Робота над мовною теорією, формування знань про мову підпорядкована інтересам розвитку мовлення школярів, спрямована на втілення особистісно-розвивальної парадигми освіти. Різнорівневі завдання для груп, завдання й запитання різного рівня складності, спрямовані на розвиток рефлективності, спонтанності, критичного мислення, вміння працювати з інформацією, активного спілкування, сприяють формуванню комунікативного та соціокультурного потенціалу учнів. Поглиблення мовленнєвознавчих понять, збагачення словникового запасу, розвиток умінь користуватися різними лінгвістичними словниками, робота з текстом застосовані на уроці з урахуванням принципу варіативності конструктивних і творчих завдань.