СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Презентація "Г.Сковорода"

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Поглиблення знань про  творчість  Г. Сковороди

Просмотр содержимого документа
«Презентація "Г.Сковорода"»

Тема: Григорій Сковорода. Особливості сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права»

Тема: Григорій Сковорода. Особливості сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права»

 Мета:  розкрити філософські погляди письменника на найвищі якості людини – розум, совість, працелюбність, а також на правду, справедливість, суспільний лад;  розвивати в учнів чуття слова, спостережливість, уміння сприймати літературну творчість в історичному контексті;  знаходити в тексті художні засоби (особливості   сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права»);  виховувати патріотизм як любов до великої і малої  батьківщини, рідної природи, пісні.

Мета:

  • розкрити філософські погляди письменника на найвищі якості людини – розум, совість, працелюбність, а також на правду, справедливість, суспільний лад;
  • розвивати в учнів чуття слова, спостережливість, уміння сприймати літературну творчість в історичному контексті;
  • знаходити в тексті художні засоби (особливості

сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права»);

  • виховувати патріотизм як любов до великої і малої батьківщини, рідної природи, пісні.
Перебіг уроку   Бліц-опитування. Особливості сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права». Хвилинка творчості. Домашнє завдання. Резюме.

Перебіг уроку

  • Бліц-опитування.
  • Особливості сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права».
  • Хвилинка творчості.
  • Домашнє завдання.
  • Резюме.
Бліц-опитування   -  Хто такий Григорій Сковорода? Де народився? Яку освіту мав? Чому не закінчив Києво-Могилянську академію? Ким працював?

Бліц-опитування

- Хто такий Григорій Сковорода?

  • Де народився?
  • Яку освіту мав?
  • Чому не закінчив Києво-Могилянську академію?
  • Ким працював?
Які його улюблені письменники? Яке життя вів? У чому суть філософської системи  Григорія Сковороди? До чого закликав у житті? Яку творчу спадщину нам лишив? Які слова написані на могилі?
  • Які його улюблені письменники?
  • Яке життя вів?
  • У чому суть філософської системи

Григорія Сковороди?

  • До чого закликав у житті?
  • Яку творчу спадщину нам лишив?
  • Які слова написані на могилі?
 Теорія літератури    Сатира  – різке викриття зображуваного поєднане з гострим осміянням, глумлінням.  Сатиричні картини й образи створюються за допомогою гіперболізації, іронії.

Теорія літератури

Сатира – різке викриття зображуваного поєднане з гострим осміянням, глумлінням.

Сатиричні картини й образи створюються за допомогою гіперболізації, іронії.

 Гіпербола – один із тропів; різке перебільшення. Бувають гіперболічні порівняння, метафори...   Іронія – прихована насмішка. Від гумору відрізняється більш гострим замаскованим запереченням висміюваного .

Гіпербола – один із тропів; різке перебільшення. Бувають гіперболічні порівняння, метафори...

Іронія – прихована насмішка. Від гумору відрізняється більш гострим замаскованим запереченням висміюваного .

Всякому місту – звичай і права  Всякому місту – звичай і права,  Всяка тримає свій ум голова;  Всякому серцю – любов і тепло,  Всякеє горло свій смак віднайшло.

Всякому місту – звичай і права

Всякому місту – звичай і права,

Всяка тримає свій ум голова;

Всякому серцю – любов і тепло,

Всякеє горло свій смак віднайшло.

 Я ж у полоні нав ’ язливих дум:  Лише одне не покоїть мій ум.  Панські Петро для чинів тре кутки,  Федір-купець обдурити прудкий,

Я ж у полоні нав ’ язливих дум:

Лише одне не покоїть мій ум.

Панські Петро для чинів тре кутки,

Федір-купець обдурити прудкий,

 Той зводить дім свій на новий манір,  Інший гендлює, візьми перевір!  Я ж у полоні нав ’ язливих дум:  Лише одне не покоїть мій ум.

Той зводить дім свій на новий манір,

Інший гендлює, візьми перевір!

Я ж у полоні нав ’ язливих дум:

Лише одне не покоїть мій ум.

 Той безперевно стягає поля,  Сей іноземних заводить телят.  Ті на ловецтво готують собак,  В сих дім, як вулик гудить від гуляк.

Той безперевно стягає поля,

Сей іноземних заводить телят.

Ті на ловецтво готують собак,

В сих дім, як вулик гудить від гуляк.

 Я ж у полоні нав ’ язливих дум:  Лише одне не покоїть мій ум.  Ладить юриста на смак свій права,  З диспутів учню тріщить голова,

Я ж у полоні нав ’ язливих дум:

Лише одне не покоїть мій ум.

Ладить юриста на смак свій права,

З диспутів учню тріщить голова,

 Тих не покоїть Венерин Амур,  Всякому голову крутить свій дур.  В мене ж турботи тільки одні:  Як з ясним розумом вмерти мені.

Тих не покоїть Венерин Амур,

Всякому голову крутить свій дур.

В мене ж турботи тільки одні:

Як з ясним розумом вмерти мені.

 Знаю, що смерть – як коса замашна,  Навіть царя не обійде вона.  Байдуже смерті, мужик то чи цар,–  Все пожере, як солому пожар.  Хто ж бо зневажить страшну її сталь?  Той, в кого совість, як чистий кришталь...

Знаю, що смерть – як коса замашна,

Навіть царя не обійде вона.

Байдуже смерті, мужик то чи цар,–

Все пожере, як солому пожар.

Хто ж бо зневажить страшну її сталь?

Той, в кого совість, як чистий кришталь...

Хвилинка творчості  Що таке СОВІСТЬ?  (дати відповідь на питання: твір одним реченням або сенкан)

Хвилинка творчості

Що таке СОВІСТЬ?

(дати відповідь на питання: твір одним реченням або сенкан)

Домашнє завдання  Підручник,  с.105 (відповіді на питання);  міні-твір «Хто ж бо зневажить страшну її сталь? Той, в кого совість, як чистий кришталь...»

Домашнє завдання

Підручник, с.105 (відповіді на питання);

міні-твір «Хто ж бо зневажить страшну її сталь? Той, в кого совість, як чистий кришталь...»