СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Презентация к уроку My favourite day

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

 

Открытый урок

В 6г классе по теме «My favourite day»

Учитель:Иванова Луиза Антониновна

МБОУ «СОШ №19» г.Новочебоксарск

 

Цель урока:формирование навыков диалогической и монологической речи по теме «Мой лучший день».

Задачи урока:

1)активизировать в речи изученную раннее тематическую лексику,мотивиривать на дальнейшее изучение темы;

2)развивать коммуникативные навыки при работе в парах;

3)развивать навыки аудирования в рамках названной темы;

4)совершенствовать навыки чтения и говорения по теме;

5)воспитывать культуру общения.

Тип урока:комбинированный с использованием фронтальной групповой парной индивидуальной работы.

УМК:учебник «Spotlight-6» (Student's book) авторы Ю.Е.Ваулина,Дж.Дули,О.Е.ПодОляко,В.Эванс,class CD к учебники.

Оснащение урока:доска,компьютер,презентация,мультимедийный проектор,раздаточный материал,диски.

 

 

Ход урока:

I.Начало урока.Организационный момент.

T-Good morning,children!How are you?

P-Good morning,dear teacher,

Good morning, how are you?

We all are very happy

To say «Hello» to you.

 

T-I'm glad to see you all here!

T-What date is it today?

-What day of the week is it today?

-What's the weather like today?

1.1.Целеполагание,мотивация учащихся на дальнейшее изучение темы,активизация изученной ранее тематической лексики.

Today is a favourite day

Just happend only yesterday

And yes tomorrow,strange but true,

We'll surely be my favourite too.

Did you guess,what the topic of our lesson is?

P- A favourite day,

T-Yes,you are right.The topic of our lesson «A favourite day ».We'll speak about a tipical day?what you usually do at school and at home every day and about your favourite day

II.Фонзарядка.

T-First we should revise all the words we need.

In the morning

In the afternoon

In the evening

At night

Always

Usually

Often

Sometimes

Rarely

Never

Super      

Wow

Greate

Realy

 

T- Look at the screen.Listen and repeat after me.

T- Polina,read please!

T-Read and by another.

T-Very good!

III.Основная часть урока.Устно-речевая зарядка.

1)Повторение ранее изученных слов по теме «Daily routine».

2)Подготовка словосочетаний для беседы по теме.

T-What is a tipical day like?

To answer this question you need to complete these spidergrams.

 

go

do

hhave

  

 

                                                                              

                ?  ↓  ?                                    ?  ↓  ?                                    ?   ↓   ?                                                                             

 

T-Use these word combinations and say what you usually do in the morning,in the afternoon and in the evening.

3)Развитие навыков диалогической речи.

T-Now,I want you to work in pairs.Discuss your daily routine and act out your dialogues.

T-Use this table!

What time

 

 

 

 

      do you

check your ?

e-mail

 

When

get up?

go shopping?

 

What

like to do in the evening?

do after school?

 

How often

go out with your friends?

do houseworks?

 

T-Very good!We've done it!

We have spoken about your tipical day.Tell me please P,what is a tipical day for you?

P-It's a day,what I do at school and home every day.

T-Thanks.Good for you.

Now,let's talk about your favourite day!

T-Answer my questions,what is a favourite day for you.

A perfect day for me is, when I…

  • sleep long
  • needn’t go to school
  • go shopping
  • go to the cinema
  • go out with friends
  • go to bed late
  • have a picnic with my family

   P.: A perfect day for me is, when I needn’t go to school.

 

4)Физкульт.минутка.

Let’s have a rest (singing a song «Perfect Day»).

 

5)Подготовка к чтению текста.Знакомство с новыми словами и словосочетаниями.

T-Now,we are going to read the story about Ann’s favourite day.

Look at the title and say,which is Ann’s favourite day?

But first read the new words and expressions and translation.

set  off -отправляться  в путь

meet  up with – встречаться

the rest of –остальные

arrive at -прибывать

put up a tent –ставить  палатку

tie knots –завязывать узлы                               

build  fires –сложить  костер

6)Работа с текстом:прослушивание,вставка пропущенных слов,чтение по очереди,ответы на вопросы.

T-Listen to the text,fill in tne missing words.

Check the missing words. 1)day, 2) big,3) club,4) us,5)play,6)tell.

Read the text one by one.

Answer the fallowing questions.

1) Which is Ann’s perfect day?

2) What does she do in the morning?

3) What does she do in the afternoon?

4) What does she do in the evening?

(Работа в группах)

T-Who can tell us about Ann’s favourite day?

T- What do you think,what is a favourite day?

P-It is the best day in my life.

Look at the screen.There is a poem about a favourite day.

 

Today is my favourite day.

A day to sing and dance and play

A day to lauph and jump and run

A day for having loads of fun…

 

Think of your own poem!

IV.Подведение итогов урока:оценка работы учащихся,домашнее задание.

 

Write a short article about your perfect day of the week for the school newspaper. Write why you like it and what you do in the morning, afternoon, evening.

Now sum up what now you know, what you can.

 P1.:   Now I can speak about…

 P2.:   Now I know the deference  …

 P3.:   Now I remember the new words...

                                                                      

 

 

 

Our lesson is over.Dear girls and boys thank you very much.You’ ve worked hard and you get excellent marks.

Have a wonderful day!