СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Рашэнне трохвугольнікаў

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Рашэнне трохвугольнікаў»

рганизационный момент.

Объявляется тема урока.

ΙΙ. Историческая справка (презентация).

Конспект открытого урока в 9 классе по теме: «Решение

треугольник

Тип урока: обобщающий по теме (последний урок по данной теме).Цели:

 закрепить знания, умения и навыки учащихся по изученной теме, устранить

пробелы в знаниях;

 совершенствовать навыки решения задач на применение теорем синусов и

косинусов;

 освоить представление о методах измерительных работ, показать

практическую направленность данной темы

Научить:

 определять расстояние до недоступной точки;

 определять высоту предмета;

 решать задачи на использование теоремы синусов и теоремы коси

Ход урока.

Ι. Организационный момент.

Объявляется тема урока.

ΙΙ. Историческая справка (презентация).

Рашэнне трохвугольнікаў

Мэты ўрока:

  • абагульніць і сістэматызаваць вывучанае на папярэдніх уроках;

  • навучыць навучэнцаў вырашаць задачы на выкарыстанне тэарэмы тэарэмы сінусаў і косінусаў;

  • пракантраляваць ступень засваення матэрыялу; працягнуць працу па развіцці разумовай дзейнасці-вылучаць галоўнае, ставіць і вырашаць праблемы, параўноўваць і будаваць аналогіі;

  • спрыяць развіццю лагічнага мыслення вучняў;

  • выхаванне цікавасці да прадмета.

Тып урока: абагульняюча-паўторны ўрок з метапредметным зместам.

Формы арганізацыі вучэбнай дзейнасці: франтальная, індывідуальная, калектыўная.

Забеспячэнне ўрока: падручнік, інструменты, раздатачны матэрыял, гатовыя чарцяжы.

Ход урока:

  1. Арганізацыйны этап. Паведамленне тэмы і мэты ўрока, эпіграфа да ўрока і яго дэвізу.

У кожнага чалавека павінна быць свая вышыня

Ад зыходнай кропкі да вяршыні

І павінна быць свая мара

Вышыня з марай нераздзялімыя.

  1. Матывацыя ўрока.

Адзін мудрэц сказаў: "вышэйшая праява духу-гэта розум. Вышэйшая праява розуму-гэта геаметрыя. Клетка геаметрыі-гэта трохвугольнік. Ён гэтак жа невычэрпны, як і Сусвет.З трохвугольнікам знаёмы вы з дзяцінства, і пачынаючы з 7 класа, з урокаў геаметрыі. Геаметрычная фігура, тоіць у сабе нямала цікавага і загадкавага. Давайце дзяліцца сваімі ідэямі, якія прыйдуць вам у галаву, і не бойцеся памыліцца, любая думка можа даць нам новы напрамак пошуку. Хай нашы дасягненні і не здадуцца камусьці вялікімі , але ж гэта будуць нашы ўласныя дасягненні!

Праверка д/з.

  1. Актуалізацыя ведаў вучняў. Падрыхтоўка да актыўнай вучэбна-пазнавальнай дзейнасці на асноўным этапе ўрока.

Сёння на ўроку паўторым як па дадзеных даўжыням або градусным мерам трох элементаў трохвугольнікаў знайсці астатнія яго элементы. Вырашаючы задачы такога тыпу, мы гаворым (рашаем трохвугольнікі)

І перш чым прыступіць да рашэння розных задач, нам неабходна ўспомніць:

- Што азначае рашыць тровугольнік? (Рашэннем тровугольніка называецца знаходжанне ўсіх яго шасці элементаў (т. е. трох бакоў і трох вуглоў) па якіх-небудзь трох дадзеных элементам, вызначальным тровугольнікам.)

- Колькі элементаў мае тровугольнік? (6 асноўных элементаў)

-Якія тры асноўныя задачы існуюць для рашэнне трохвугольнікаў?

- Якія тэарэмы выкарыстоўваюцца для рашэння тровугольнікаў?

- Сфармулюйце тэарэму сінусаў?

- Сфармулюйце тэарэму косінусаў?

- Для якога тровугольніка не выкарыстоўваюць тэарэмы сінусаў і косінусаў?

- Чаму нельга вырашыць трохвугольнік па трох вуглах?

А зараз мы паўторым роўнасці для знаходжання тупога вугла:

Sin(180° - ) = sin 

cos (180° -  ) = -cos 

Sin(90° +  ) = cos 

cos (90° + ) = -sin 

4.Праверка тэарэтычных ведаў . Адпрацоўка формул

Знайдзі памылку (напісаць на дошцы)

5.Асноўны этап ўрока. Рашэнне задач

Задача №1.Футбольны мяч знаходзіцца ў пункце А футбольнага поля на адлегласцях 23 м і 24 м ад стоек варот пунктаў В і С. Футбаліст накіроўвае мяч у вароты. Знайдзіце вугал α пападання мяча ў вароты, калі шырыня варот роўная 7 м.

Решение:

Решим треугольник АВС и найдем угол А, равный α

По теореме косинусов определим cos А

Ответ: 17º

Фізкультхвілінка. Тэст на вызначэнне праўдзівасці (памылковасьці) сцвярджэння і правільнасці фармулёвак азначэнняў. Калі сцвярджэння правільнае рукі уверх, калі няправільнае – то рукамі хлопаем

1. У трохвугольніку супраць вугла ў 115° ляжыць большая старана . (+)

2. У роўнастароннім трохвугольніку ўнутраныя вуглы роўныя паміж сабой і кожны роўны 60°.(+)

3. Існуе трохвугольнік з старанамі: 4 см, 14 см, 3 см (-)

4. Прамавугольны раўнабедраны трохвугольнік мае роўныя катэты. (+)

5. Сінус вострага вугла прамавугольнага трохвугольніка больш за 1. (-)

6. У роўнастароннім трохвугольніку ўсе бісектрысы роўныя. (+)

7. Тангенс вострага вугла прамавугольнага трохвугольніка роўны адносіне процілеглага катэта да гіпатэнузы. (-)

8. Існуе трохвугольнік з двума тупымі вугламі. (-)

9. У прамавугольнага трохвугольніку сума вострых вуглоў роўная 90°.(+)

10. Калі сума двух вуглоў менш 90°, то трохвугольнік тупавугольны. (+)

6. Суаднясіце выказванне з яго назвай або формулай (узаемаправерка)

Высказывание

Название, формулы

1. Треугольник называется равнобедренным, если две его стороны равны.

2. Стороны треугольника пропорциональны синусам противолежащих углов.

3. Если две стороны и угол между ними одного треугольника соответственно равны двум сторонам и углу между ними другого треугольника, то треугольники равны.

4. В равнобедренном треугольнике углы при основании равны.

5. Квадрат стороны треугольника равен сумме квадратов двух других сторон минус удвоенное произведение этих сторон на косинус угла между ними.

6. В прямоугольном треугольнике квадрат гипотенузы равен сумме квадратов катетов.

7. Средняя линия треугольника параллельна стороне треугольника и равна ее половине.

8.Если в треугольнике известны две стороны и угол между ними , то площадь треугольника можно вычислить по формуле

9. Внешний угол треугольника – это угол, смежный с углом треугольника.

10.Радиус окружности, описанной около треугольника, равен отношению стороны треугольника к удвоенному произведению синуса противолежащего угла

а) определение равных треугольников;

б) признак равенства треугольников;

в) определение средней линии треугольника;

г) свойство средней линии треугольника;

д) определение равнобедренного треугольника;

е) свойство равнобедренного треугольника;

ж) теорема синусов;

з) теорема косинусов;

и) теорема Пифагора;

к)

л)   ;

м) R = 

н)   ;

о) определение внешнего угла треугольника;

п) свойство внешнего угла треугольника;

р) определение подобных треугольников;


Адказы:

1) Д

2) Ж

3) Б

4) Е

5) З

6) І

7) Г

8) К

9) О

10) М

7.Рашыце трохвугольнік, у якога вядомы:

8. Дамашняе заданне

§ 12-14, № 228 (в, д)

9. Рэфлексія

Дапоўніць сказ
1. Сёння я даведаўся .....

2. Было цікава…

3. Было цяжка...

4. Я зразумеў, што…

10. Падвядзенне вынікаў ўрока.

Скончым ўрок словамі вялікага італьянскага вучонага Галілеа Галілея:"Геаметрыя з'яўляецца самым магутным сродкам для выдасканалення нашых разумовых здольнасцяў і дае магчымасць правільна думаць і разважаць".