Дзяржаўная ўстанова адукацыі
“ Уселюбскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад –сярэдняя школа “
План-канспект урока, праведзенага ў 7 класе, па тэме
“Лішайнікі- сімбіятычныя арганізмы”
Настаўнік біялогіі
Бялушка Уладзімір Міхайлавіч
Уселюб, 2016 г.
Мэта: сфарміраваць веды аб арганізацыі будовы , аб форме цела і
жыццёвых працэсах
лішайнікаў , аб значэнні- як сваесаблівай групы раслін ,
развіваць уменні і навыкі праводзіць даследаванні, працаваць з
працавць з тэкстам падручніка, складац
схемы, выказваць свае меркаванні,
выхоўваць беражлівыя адносіны да даннай групы раслін.
Абсталяванне: геграфічная карта, мадэль вострава , калекцыя
лішайнікаў, табліца “Будова лішайнікаў”.
Ход урока
Арганізацыйны момант урока( вучням паведамляецца , што для вывучэння новай групы раслін, патрэбна ўспомніць веды аб арганізацыі будовы зялёных водарасцей, грыбоў і іх працэсах жыццядзейнасці) .
Атрыманыя веды будуць неабходны для вывучэння новага матэрыялу.
Франтальнае апытванне вучняў.
1.Якія расліны называюцца ніжэйшымі?
2. Як называецца цела ў водарасцей?
3. Назавіце спосабы размнажэння водарасцей?
4. Які тып жыўлення характэрны для водарасцей; аўтатрофны ці гетаратрофны ?
5. Што такое аўтатрофны тып жыўлення?
6. Дзе ўтвараюцца арганічныя рэчывы ў водарасцей?
7. Якую будову маюць грыбы?
8. З дапамогай чаго грыбы ўсмоктваюць ваду і мінеральныя рэчывы?
3.Вывучэнне новага матэрыялу.(вучням павядамляецца тэма, вучні запісваюць тэму ў сшыткі ).
Вучням таксама павядамляецца , што ў ходзе падарожжа патрэбна трапіць на востраў Вармсі , дзе знаходзіцца лішайнікавы заказнік. Па ходу да вострава Вармсі патрэбна зрабіць прыпынкі на станцыях , дзе неабходна даведацца аб разнастайнасці лішайнікаў, іх будове , жыўленні, размнажэнні, ахове і значэнні лішайнікаў. Вучням выдаюцца пуцявыя лісты з ходам экспедыцыі.
Для таго каб адправіцца ў экспедыцыю патрэбна вызначыць мэту. Вучні вызначаюць мэту ўрока , што ім патрэбна даведацца пра лішайнікі на ўроку.
Мэта пастаўлена. Вучні працуюць у парах.Праводзяць даследаванні на станцыі ( 4-5 хвілін). Затым ідзе абмеркаванне дабытых ведаў.
На станцыі “ Ліхенеалогія” – вучні знаёмецца з разнастайнасцю лішайнікаў.
На станцыі “Анатамічная” – вучні вывучаюць будову цела лішайнікаў.
На станцыі “ Марфалагічная” – вучні вызначаюць форму лішайнікаў з калекцыі.
На станцыі “ Значэнне і ахова лішайнікаў” – вучні выступаюць з паведамленнямі аб значэнні і ахове лішайнікаў.
Экскурсія на востраў Вармсі. Вучні знаёмецца з разнастайнымі формамі лішайнікаў. Ім патрэбна вызначыць лішайнікі пад № 1, 2, 3 , 4, 5. 6.
Замацаванне новага матэрыялу.
Вучням патрэбна выканаць у сшытках тэставыя заданні.
1.Лішайнікі складаюцца з арганізмаў
а. водарасці і грыба;
в. водарасці і вышэйшых раслін;
г . грыба і мха.
2.Для добрага развіця лішайнікашў патрэбна
а урадлівая глеба;
б атмасферны азот ;
в святло , вільгаць і чыстае паветра.
3. Лішайнікі размнажаюцца;
а часткамі цела ;
б палавым шляхам;
в зааспорамі.
4. Лішайнікі добра растуць пры тэмпературы;
а + 50 градусаў, б + 25 градусаў, в + 10 градусаў , г-10 градусаў.
6 Дамашняе заданне: §44, старонка 171- 176. Выканаць даследчае заданне (стан лішайнікаў у сваёй мясцовасці)
План правядзення дследавання
Назва мясцовасці.
Колькаць відаў сустракаецца лішайнікаў.
Вывады.