СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 10.12.19

Мұғалімнің аты-жөні: Кубекова А

Сынып: 6 А, Б

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.3. растрлық және векторлық графиканың артықшылықта ры мен кемшіліктерін бағалау

 

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

1.Оқушылар растрлық және векторлық графиканың артықшылықта ры мен кемшіліктерін бағалай алады.

2. Біліп үйренгендерін қолданып практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Түсінеді,талдайды,білімін өзгертілген жағдайда қолданады: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып өңдеуді үйренеді.

Кейбір оқушылар:

Растрлық және векторлық бейнелердің программаларын жіктей алады.

Бағалау критерийі

Сипаттамасы бойынша растрлық және векторлық графиканы анықтайды

Тілдік мақсаттар

 

  • Графикалық редактор -Графический редактор -Graphics editor
  • Растрлық кескін -Растровые изображения - Raster images
  • Векторлық кескін - Векторные изображения -Vector images

Құндылықтарға баулу

  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
  • Бір-бірін топта тыңдау,сыйластық таныту;
  • Жауапкершілік;

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі,  бейнелеу өнері, геометрия.

Алдыңғы білім

 

- векторлық графика және растрлық графика жайлы түсінігі бар;

- Paint векторлық бейнелерді құру программасын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

 

Сабақтың басы

1 мин

 

 

 

3 мин

 Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды «Мозайка» әдісі бойынша суреттер қиындысын жинау арқылы 2 топқа біріктіру. Суреттер арқылы мағынаны тану

 

Оқушылар Quizizz.com сайтын қолданып тест сұрақтарына жауап береді.

  1. Графиканың неше түрі бар?4
  2. Графикалық редактордың негізгі қызметтерінің бірі болып табылады:

А) бейнелерді масштабтау  б) бейне кодын сақтау,    в) бейнелерді құру    Г) бейнежадта енгендерді қарау және шығару

  1. Растрлық графикалық редакторда қолданылатын қарапайым объект:

А)пиксель /нүкте/    б)объект с) түстер палитрасы  д) қисық сызық, ирек сызық

  1. тігінен және көлденең бағандардан құралған тор экранда пиксельдерді құрайды. Ол не деп аталады?

А) бейнежад    б) бейнеадаптер   с) растр   д) дисплей процессоры

  1. Суретті экранға шығару құрылғысы?Монитор, бейнеадаптер
  2. Объектілер жиынтығы түрінде бейнелерді графика түрінде ұсыну не деп аталады?

А) фрактальдық   б) растрлық   с) векторлық   д) тік сызық

  1. Дисплей экранындағы пиксель не деп аталады?

А)түстерді тәуелсіз түрде беруге болатын бейнелердің ең кіші бөлігі

Б) графикалық ақпараттың ең кіші бөлігі

С) электрондық  сәуле   д) 16 люминофор жиынтығы

  1. Inkscape графикалық редакторы файлының кеңейтілуі қандай?

А).exe     б).doc      с).bmp     д).svg

  1. Графикалық редактордың қайсысы векторлық программа?

А)Adobe Photoshop     б)CorelDraw     с)Paint    д)Inkscape

  1. Объектілерге қандай атрибуттар меншіктеледі?

А) сызықтың қалықдығы, толтыру түсі

Б) толтыру түсі

С)сызықтың қалыңдығы

Д) өлшемдер

Бағалау:

10-8 өте жақсы

7-5 жақсы

4-1 талпын

 

Просмотр содержимого документа
«Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру»

Бекітемін

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі

орынбасары

Г.Әшірова

Келісемін

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары

Ж.Таширова



Күні: 10.12.19

Мұғалімнің аты-жөні: Кубекова А

Сынып: 6 А, Б

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.3. растрлық және векторлық графиканың артықшылықта ры мен кемшіліктерін бағалау


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

1.Оқушылар растрлық және векторлық графиканың артықшылықта ры мен кемшіліктерін бағалай алады.

2. Біліп үйренгендерін қолданып практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Түсінеді,талдайды,білімін өзгертілген жағдайда қолданады: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып өңдеуді үйренеді.

Кейбір оқушылар:

Растрлық және векторлық бейнелердің программаларын жіктей алады.

Бағалау критерийі

Сипаттамасы бойынша растрлық және векторлық графиканы анықтайды

Тілдік мақсаттар


  • Графикалық редактор -Графический редактор -Graphics editor

  • Растрлық кескін -Растровые изображения - Raster images

  • Векторлық кескін - Векторные изображения -Vector images

Құндылықтарға баулу

  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

  • Бір-бірін топта тыңдау,сыйластық таныту;

  • Жауапкершілік;

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, бейнелеу өнері, геометрия.

Алдыңғы білім


- векторлық графика және растрлық графика жайлы түсінігі бар;

- Paint векторлық бейнелерді құру программасын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин







3 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды «Мозайка» әдісі бойынша суреттер қиындысын жинау арқылы 2 топқа біріктіру. Суреттер арқылы мағынаны тану


Оқушылар Quizizz.com сайтын қолданып тест сұрақтарына жауап береді.

  1. Графиканың неше түрі бар?4

  2. Графикалық редактордың негізгі қызметтерінің бірі болып табылады:

А) бейнелерді масштабтау б) бейне кодын сақтау, в) бейнелерді құру Г) бейнежадта енгендерді қарау және шығару

  1. Растрлық графикалық редакторда қолданылатын қарапайым объект:

А)пиксель /нүкте/ б)объект с) түстер палитрасы д) қисық сызық, ирек сызық

  1. тігінен және көлденең бағандардан құралған тор экранда пиксельдерді құрайды. Ол не деп аталады?

А) бейнежад б) бейнеадаптер с) растр д) дисплей процессоры

  1. Суретті экранға шығару құрылғысы?Монитор, бейнеадаптер

  2. Объектілер жиынтығы түрінде бейнелерді графика түрінде ұсыну не деп аталады?

А) фрактальдық б) растрлық с) векторлық д) тік сызық

  1. Дисплей экранындағы пиксель не деп аталады?

А)түстерді тәуелсіз түрде беруге болатын бейнелердің ең кіші бөлігі

Б) графикалық ақпараттың ең кіші бөлігі

С) электрондық сәуле д) 16 люминофор жиынтығы

  1. Inkscape графикалық редакторы файлының кеңейтілуі қандай?

А).exe б).doc с).bmp д).svg

  1. Графикалық редактордың қайсысы векторлық программа?

А)Adobe Photoshop б)CorelDraw с)Paint д)Inkscape

  1. Объектілерге қандай атрибуттар меншіктеледі?

А) сызықтың қалықдығы, толтыру түсі

Б) толтыру түсі

С)сызықтың қалыңдығы

Д) өлшемдер

Бағалау:

10-8 өте жақсы

7-5 жақсы

4-1 талпын



Топтық жұмыс





Жеке жұмыс

Сабақтың ортасы

3 мин



















15 минут



























3 мин























3 мин











10 минут

Ребусты шешіңдер

,,


, ,,

, ,,,,,,,


Дескриптор:

  • Ребустың шешімін табады;

  • Жаңа сабақтың мазмұнын түсіндіреді.

Бағалау. Ауызша бағалау

Компьютерлік графиканың негізгі 3 түрі болады. Олар: растр, вектор, фрактал

Постер қорғау

Екі топқа тапсырма беріледі.

1. Растрлық графиканың артықшылығы мен кемшілігі

2. Векторлық графиканың артықшылығы мен кемшілігі

Растрлық графикалық ақпарат – бұл экранда бейнелерді шығару кезінде әрбір пиксельдің түсі туралы берілетін мәлімет. Растрлық графикалық редакторлар растрлық форматтағы деректермен графикалық файлдарды қалыптастырады. Растрлық бейнелер үлкен форматты және фотосуреттің сапасын жоғалтпайды. Оларды сығу үшін архиватор программалары қолданылады. Бейнелерді сканерлеу кезінде растрлық типтегі графикалық ақпараттар қалыптасады.

Векторлық графкалық ақпарат – бұл суреттерден құрастырылған графкалық объектілер сипаттамасы. Векторлық графикалық редакторлар векторлық форматтағы деректермен графикалық файлдарды қалыптастырады. Мыңдаған объектілерден құрастырылған векторлыөқ суреттер жадтан кішкене көлем алады. Оған ұқсас растрлық суреттер жадтың 10-1000 есе артық көлемін талап етеді.

Дескриптор

- растрлық графиканың артықшылығы мен кемшілігін анықтайды.

Бағалау. Топтар бір-бірін 3 шапалақ арқылы бағалайды.

Растрлық графиканы векторлық графикамен салыстыру

Салыстыру критерийлері

Растрлық графика

Векторлық графика

Кескіндерді ұсыну әдісі

Растрлық кескін пиксельдердің жиынтығынан тұрады.

Векторлық кескіндер командалардың тізбегі түрінде бейнеленеді.

Шынайы суреттерді бейнелеу мүмкіндігі

Растрлық кескіндер шынайы суреттерді  айқын бейнелей алады. 

Векторлық графика фотосуреттегідей сапалы кескіндерді алуға мүмкіндік бермейді.

Кескіндерді өңдеу мүмкіндігі

Растрлық кескіндерді үлкейтіп-кішірейткенде немесе бұрғанда кескін өзінің бастапқы сапасын жоғалтады.

Векторлық кескіндерге сапасын жоғалтпай-ақөзгеріс енгізуге, яғни қажет болса оларды кішірейтуге немесе үлкейтуге болады.

Кескіндердің басып шығарылу ерекшеліктері

Растрлық суреттерді принтерде оңай басып шығаруға болады.

Векторлық суреттер кейде принтерде басылмайды немесе нашар басылып шығады.



Тапсырма. СТО «Т кестесін» толтыру

Артықшылығы Кемшілігі







Дескриптор:

- Графиканың артықшылығы мен кемшілігін жазады

- термин сөздерді қолдану арқылы түсіндіреді.

Бағалау: Бас бармақпен жұптар келесі жұпты бағалайды.


Тапсырма

1.Paint графикалық редакторды іске қосу.

2. Эллипс құралының көмегімен салу.

3. Эллипс құралының көмегімен салу. Құю құралымен бояу

4. Ерекшелеу, көшіру батырмаларының көмегімен сурет бөлігін көшіріп біріктіру.

5.Суретті «Есепшот» атауымен сақтау.

Дескриптор:

- Paint графикалық редакторының құралдарын тиімді пайдаланы

- Есепшоттың суретін салады.

Кері байланыс: оқушыларға тапсырманы орындау деңгейіне қарай ауызша кері байланыс беріп өтемін.





Топтық жұмыс



















Топтық жұмыс































































Жұптық жұмыс













Жеке жұмыс















Сабақтың соңы

2 минут

Қорытындылау. Сабақта жеткен нәтижелеріне тоқталып, әр оқушыға жеке рефлексия жасап қорытындылаймын.

Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: 

Бір ауыз сөз.

Үйге тапсырма. Анықтамаларды жаттап келу



Дифференциация – Сіз

оқушыларға көбірек

қолдау көрсету үшін не

істейсіз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай

тапсырма беруді көздеп

отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Қауіпсіздік ережесін сақтау

Ресбусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын түсінеді. Paint графикалық редакторының құралдары арқылы кескінді салуға қалыптасады.

Дескрипторды қолдану арқылы бағалаймын. Өзара топтық, жұптық бағалау жұмыстарын жүргіземін. Білімді рефлексия арқылы бекітеді.

Деңсаулықты сақтайтын технологиялар