Тема: В.А. Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон». Казкова історія і сучасне життя.
Мета: Навчати учнів визначати основні риси характеру дійових осіб твору, аналізувати їхню поведінку, розвивати навички висловлення особистого ставлення до зображуваного, проведення аналогії із сучасним життям, закріпити з учнями специфіку віршованої мови художніх творів.
Розвивати здібності п’ятикласників: увагу, пам’ять, аналітично-творчі вміння, критичне й асоціативне мислення.
Виховувати позитивні риси характеру, прагнення робити добро, сприяти усвідомленню значення для людини оптимістичного погляду на світ.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Заглядає в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима.
Василь Симоненко
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ.Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1) - Я запрошую вас сьогодні у подорож до крайни, в яку можна потрапити, скориставшись таким маршрутом:
Треба йти спочатку прямо.
Потім вправо завернуть,
А тоді поміж дубами
Поведе наліво путь.
Після цього вже помалу
Чимчикуй куди попало:
Як од втоми не впадеш,
В цю країну попадеш.
- У яку країну попадемо?
2) - Уже кілька уроків ми мандруємо стежками літературних казок.
На сьогоднішньому році ми продовжимо роботу над казкою «Цар Плаксій і Лосокотон». Ми спробуємо зазирнути в казковий світ царя Плаксія і Лоскотона, проаналізувати їхні вчинки, характери. Подумаємо, кого з персонажів ми б хотіли запросити до нас і чому. Поміркуємо про особливості віршованої казки.
-Також спробуємо визначити, від чого залежить гарний настрій людини.
Чи потрібний нам сміх?
IІІ.Актуалізація опорних знань.
Хвилинка міцних знань. «Найкмітливіший»
Необхідно підтвердити або спростувати твердження на тему «Сторінками життя і творчості В.Симоненка»
Василь Андрійович Симоненко народився 1845 року (Ні,1935)
Навчаючись у школі, майбутній письменник був дуже здібним учнем. (Так)
Будучи маленьким хлопчиком він пережив війну, голод, скруту. (Так)
Ці пережиті події у дитинстві вплинули на характер хлопця, зробивши його дуже серйозним і відповідальним. (Так)
Школа, до якої ходив письменник була поряд із його будинком.(Ні, за 9 км.)
В.Симоненко прожив довге і щасливе життя. (Ні,прожив 28 років)
Казку «Цар Плаксій і Лосокотон» поет писав місяць (Ні, написав за одну ніч)
Першим слухачем і критиком казки був син Олесь ( Так)
Казка написана прозовою мовою.(Ні)
2) Літературна дуель
Де знаходилася краса-країна Сльозолий? (Там, де гори і долини, де гуляє вітровій)
Хто був її царем? (цар Плаксій)
Яким був цар Плаксій? (голова його – мов бочка, очі – ніби кавуни)
Чим займалася сім’я Плаксія? (цілі дні вони сиділи, голосили, та сопіли, та стогнали, та ревли, сльози відрами лили)
Хто ще проживав у диво-царстві? (три дочки Нудота, Вай-Вай, Плакота, і плаксивих три сини плаксуни, дядько Лоскотон)
Яким був дядько Лоскотон? (Лоскотливі мав він вуса І м’якенькі, наче пух.
І м’яке волосся русе Розсипалося до вух.)
Якої вдачі він був? (мав він вдачу теплу й щиру)
Чому цар Плаксій не любив Лоскотона?
Що він наказав зробити?(впіймати Лоскотона)
Чому Лоскотона не могли знайти? (бо його завжди і всюди од ловців ховали люди)
Хто спіймав Дядька Лоскотона? (капітан Макака)
Хто прийшов на допомогу Лоскотону в темницю?(батраки й робітники)
Як здолав Лоскотон Плаксія? (став царя він лоскотати)
Чому переміг Лоскотон? (він ходив по всій країні і носив з собою сміх)
ІV.Основна частина уроку. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1) Характеристика образів головних героїв твору
- Назвіть головних героїв казки. Які між ними стосунки?( Цар Плаксій та Лоскотон, їх образи протиставляються).
- Порівняймо їх портрети.
Використовуючи зроблені вдома записи, дай словесну характеристику персонажів.
Цар Плаксій | Лоскотон |
Запиши портретні деталі, які характеризують персонажа. |
Цар Плаксій велів сердито: «Хай із нами день при дні Плачуть всі в країні діти, Бо сміятись і радіти, У моєму царстві – Ні! Хто всміхнеться – в часі тім Я того негайно з’їм! (сердитий) | Він як прийде, залоскоче, То сміється хто й не хоче. Тільки де він появлявся, Зразу плач там припинявся І приходив до усіх Голосний та щирий сміх. (веселий) |
Цар любив, як плачуть діти, Бо любив їх сльози пити. (жорстокий) | Мав він вдачу теплу й щиру. Ще й лукавинку в очах. (щирий) |
Голова його мов бочка, Очі – ніби кавуни. Порівняння. (некрасивий) | І була накидка сіра В Лоскотона на плечах. Лоскотливі мав він вуса І м’якенькі, наче пух. І м’яке волосся русе Розсипалося до вух. (красивий) |
«Ми тепер встановим скрізь Віковічне царство сліз!» Так розхвастався Плаксій – Цар країни Сльозолий. (хвалько) | Добрий дядько Лоскотон. (добрий) |
Розізливсь тоді Плаксій – Цар країни Сльозолий. (злий) | |
Зробіть висновки щодо характерів героїв, їхніх учинків.
(Характер – набір рис, властивостей людини, що виявляються у її поведінці, ставленні до інших людей, до світу.)
Цар Плаксій злий, жорстокий, песиміст, знущається з людей своєї країни; його народ живе бідно і не любить свого володаря.
Лоскотон – добрий, душевний чоловік, оптиміст, який дарує людям сміх і радість, розраджує у їхньому нелегкому житті.
Створіть сенкан
Ключові слова: Плаксій, Лоскотон
Лоскотон Плаксій
Добрий, веселий Злий, жорстокий
Лоскоче, сміється, смішить Плакав, злився, лопнув
Дітям носить щирий сміх Цар помер од сміху,
Визволитель-рятівник любив, як плачуть діти
Злий цар.
Складання кластера «Добро»
Що уособлює дядько Лоскотон, а що - Плаксій? (добро – зло)
Що перемогло добро чи зло? (Добро - вічне, а зло – гине).
Ключові слова – асоціації – милосердя, любов, злагода, щирість, повага, чуйність, краса …)
Інтерактивна вправа «Прес»
Доведіть, що твір «Цар Плаксій і Лоскотон» - казка.
Це літературна казка чи народна? Чому?
Прозова казка чи віршована?
Робота над питаннями з теорії літератури
Прозова мова близька до розмовної, нею ми спілкуємося в сім’ї, товаристві, школі.
Віршована мова - розмірена, ритмічна, схожа на пісенну, має риму і ритм.
Рима – це співзвучне закінчення рядків у вірші.
Ритм – рівномірне чергування наголошених і ненаголошених складів
Ритмічні паузи - короткі перерви під час читання, які у вірші зазвичай збігаються із закінченням рядка.
V. Рефлексійно - оцінювальний етап.
1.Робота в парах.
Скласти прислів’я(із частинок)
З добрим дружи, а лихого стережись.
Усе добре переймай, а зла уникай.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Поспішай робити добро.
За добро добром платять.
Сміх – найкращі ліки
Над товаришем не смійся, бо над собою заплачеш
2. Рефлексійна бесіда
- Серед людей, які вас оточують, ви зустрічали більше «плаксіїв» чи «лоскотонів»?
- Чи доводилось вам бути у ролі Лоскотона? Що ви відчували? Розкажіть про це.
- Чого нас навчає казка?
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»:
«Урок допоміг мені…».
«Казка змусила мене задуматись над тим, що …».
Що знаємо на кінець уроку? (Зміст казки, особливості віршованої мови).
Що вміємо? (Характеризувати героїв).
Чи досягли ми поставлених цілей? (Відповіді дітей).
Самооцінювання:
Закінчити речення: «Я сьогодні молодець, бо…».
"Найкраще на уроці працювали …, тому що…".
"Їм допомагали…".
VІ. Домашнє завдання:
Обов’язкове: написати лист дядьку Лоскотону. З яким проханням ви б хотіли до нього звернутися?
За бажанням: придумати власний варіант заголовка до казки, обґрунтувати його.