СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока в соответствии с требованиями стандартов нового поколения по теме "Моя любимая еда"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок разработан в соответствии с требованиями стандартов нового поколения, включает в себя актуальную лексику и грамматику по программе для 3 класса. Слайд-шоу и проектную работу детей можно увидеть в других файлах. Урок успешно применятся в практике.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока в соответствии с требованиями стандартов нового поколения по теме "Моя любимая еда"»

План-конспект урока

Класс: 3

Тема: Моя любимая еда (My favourite food).

Тип урока: обобщающий.

Цель урока: систематизировать знания учащихся по выбранной теме, закрепление навыков в области устной и письменной речи.


Задачи:

1) образовательные:

- обеспечить отработку и использование речевых единиц по теме: «Еда» в серии языковых и речевых упражнений;

- обучить применению полученных знаний в коммуникативных ситуациях и в различных видах речевой деятельности;

2) развивающие:

- развитие логического мышления;

- расширение кругозора обучающихся;

- развитие языковых, интеллектуальных, творческих способностей учащихся;

3) воспитательные:

- воспитание культуры общения;

- воспитание умения группового взаимодействия и в работе в паре;

- воспитание интереса к национальной кухне страны изучаемого языка.

Оборудование: ковер, мяч, настоящие фрукты и овощи, корзина для продуктов питания, интерактивная доска, мультимедийный проектор, карточки с текстами для чтения, карточки с письменными заданиями, картинки с изображениями продуктов питания.







Ход урока

  1. Организационный момент.

  1. Приветствие.

Teacher: Good morning, boys and girls! Nice to meet you! You may sit down.

Pupils: Good morning, teacher! Nice to meet you, too!

Teacher: What is the date of today?

Pupils: Today is the 17(th)of September, Monday.

  1. Постановка целей и задач.

Teacher: Today we have an unusual lesson. If you guess the

Crossword, you’ll know the theme of our lesson. (Кроссворд на доске)

  1. It t is a drink. It is black. It is not tea. We drink it with milk. (coffee)

  2. Its name is its colour. (Orange)

  3. It is red and round. We make salad from it. (Tomato)

  4. Tea, milk, coffee, water, juice are….. (drinks)





c

o

F

f

e

e





O

r

a

n

g

e




t

O

m

a

t

o



d

r

i

n

k

s




Teacher: Well done! Today we’ll talk about food. We’ll know what you like to eat and don’t like. We’ll play different games, read texts and write. At the end of our lesson we’ll show your projects to our guests. Let’s begin our work!


  1. Основной этап.

  1. Фонетическая зарядка.

Teacher: Let’s revise the sounds and words! Listen and then repeat after me, please. (Слайд 1)

[eı]: сake, grapes, name, snake.

[æ]: apple, cabbage, carrot, fat.

[ʤ]: sandwich, jam, juice, jacket.

[ᴧ]: honey, cucumber, jump, butter.



  1. Аудирование.

Teacher: And now let’s listen and chant words and phrases. (Ученики слушают, а затем повторяют за диктором).



Do you like bananas?

Bananas? Bananas?

Do you like bananas?

Of course I do!

Do you like jam?

Jam? Jam?

Do you like jam?

Of course I do!

Do you like cakes?

Cakes? Cakes?

Do you like soup?

Soup? Soup?

I don’t like soup!

And what about you?



  1. Речевая разминка.

Teacher: And what about you? Rita, do you like bananas?

P.: Yes, I do/No, I don’t.

T.: Matvey, do you like sandwiches?

P.: Yes, I do/No, I don’t.

T.: What do you usually eat for breakfast, Egor?

P.: I usually eat cereals and cup of tea with milk for dreakfast.

T.: What do you usually eat for lunch?

P.: I usually eat boiled eggs with vegetable salad and apple juice for lunch.

T.: What do you usually eat for dinner?

P.: I usually eat soup with salad and fruit juice for dinner.



  1. Тренировка навыков чтения и письма.

Teacher: Well, I know what you usually like to eat for breakfast, for lunch and for dinner. Let’s read and know what our friends Billy and Martin from Green school like to eat. (Ученики читают текст). Read and complete the sentences with words from the box.

likes school breakfast football honey carrots

Hi,

My name’s Martin. I have a friend. He’s Billy. We go to …….. together. My friend can play ……..well. He’s smart and brave. We like to have …… together too. Billy………. sweets, ……… and cakes. I like cabbage and …… . We’re good friends.

(Дети выполняют письменно задание на карточках. Читают текст. После чтения текста отвечают на вопросы учителя ).

Teacher: Brilliant! What does Billy like to eat?

Pupil: Billy likes to eat honey, sweets and cakes.

Teacher: What does Martin like to eat?

Pupil: Martin likes to eat cabbage and carrots.

Teacher: Okay, now do the second exercise. Fill in the gaps and read the words.

b…tte..

san…wi…h

s…gar

c…c…mber

cab…age

c…oc…late

i…e cre…m

Teacher: Now let’s check your words on the board. Katya, come here and write the first word. Ok, Misha, come here and write the second word.

  1. Развитие монологической речи.

Teacher: Well done! Let’s play game “Snowball”! Take the seats on the carpet, please. You must say what fruit or vegetable you like to eat and take it from the basket.

(Игра «Снежный ком» проводится на ковре: по очереди каждый ученик достает продукт питания и говорит что он любит поесть, добавляет слово предыдущего игрока. Если кто-то ошибается, то игра начинается снова).

Pupil 1: I like to eat apples.

Pupil 2: I like to eat bananas and apples. …



5. Развитие диалогической речи.

Teacher: Excellent, children! It was very interesting! And now look at the screen, please. Here 3 pictures are. You must think and make the dialogues for these pictures. I give you 4 minutes. Begin!

Who is ready to the first dialogue?

(Ученики парами выходят к интерактивной доске и по ситуации, т. е. по картинке на интерактивной доске составляют диалоги.)

1 In a restaurant

A: Are you ready to order?

B: Yes, I’d like fish and chips, please.

A: Anything to drink?

B: Yes, an apple juice, please.

A: What would you like for dessert?

B: A cake, please.

A: Here you are.

B: Thank you very much!

A: You are welcome!



2 At home

A: Good morning, Nick!

B: Good morning, Jane!

A: Would you like some porridge?

B: No, thank you. But I’d like some tea and a sandwich.

A: Okay! Help yourself!

A: Thank you, Jane.

B: My pleasure!





3 In a shop

A: Hello! Can I help you?

B: Yes, please. I’d like a kilo of grapes and two kilo of oranges.

A: Anything else?

B: A packet of tea, please.

A: Here you are.

B: How much is it?

A: 5 pounds.

B: Thank you.

A: Its a pleasure.

Teacher: You made very nice dialogues! Let’s sing the song “Have you got any apples?”



6. Презентации проектных работ. (Слайд-шоу)

Teacher: Great! And now I’d like to see your projects. Matvey, show us your project, please. (Дети по очереди подходят к интерактивной доске)

Названия проектов:

1.“English breakfast”

2. “Café of my dream”

3. “Menu for a day”

(Ученики показывают и защищают свои проектные работы)

III. Завершающий этап.

Подведение итогов и задание на дом.

Teacher: Brilliant! All your projects are very nice and interesting! I like your work very much! I give all pupils high marks. At home you need to think and make the dialogues with different situations. So, our lesson is over. Thank you for your excellent work during the lesson. And I’d like to give you these small presents! Help yourself! See you soon! (Учитель раздает яблоки)

Pupils: Thank you, teacher. See you tomorrow!