СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы: §19. «Циклдерді ұйымдастыру» тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Циклдерді ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жаттығулар

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: §19. «Циклдерді ұйымдастыру» тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар»

Бекітілді:

Күні: 24.01.2018

Сынып: 8

Сабақтың тақырыбы§19. «Циклдерді ұйымдастыру» тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың циклді ұйымдастыру әрекеттерін меңгерту, түсіндіру, үйрету

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетімен қызығушылығын арттыру

Тәрбиелік: Еңбекке, ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа тәрбилеу.

Сабақ типі: Өткен сабақты қайталау

Сабақ түрі: Практикалық сабақ

Сабақ жабдығы: ДК, ТҚЕ, оқулық, Free Pascal, TURBO PASCAL 7.1 программасы

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй жұмысын сұрау

3. Тапсырма орындау

4. Сабақты бекіту (Тапсырмалардың орындалуын тексеру)

5. Үйге тапсырма беру

Үй жұмысы: §18. For операторы

ЖАҢА САБАҚ БОЙЫНША

Тапсырмалар орындау

А деңгейі

1 есеп. 1-ден 15-ке дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар

Program Esep_1A;

Uses crt;

Var i,S: integer;

Begin

S:=0;

For i:= 1 to 15 do S:=S+Sqr(i);

Writeln;

Write (‘Kbadrattarinin kosindisi -’, S);

Readln

End.

RUN Kbadrattarinin kosindisi-1240

1+ 2+ 3+ 42 + 52 +62 + 72 + 82 + 92 + 102 + 112 + 122 + 132 + 142 + 152 =

1+4 +9+16+25+36+ 49+64 +81+100+121+144+169+196+225 += 1240

RUN For i:= 1 to 5 do S:=S+Sqr(i); 5-ке өзгертсек, Kbadrattarinin kosindisi-55

RUN For i:= 1 to 10 do S:=S+Sqr(i); 10-ға өзгертсек, Kbadrattarinin kosindisi-385

2 есеп

Натурал сан берілген. Оның ішіндегі цифрлар санын анықтаңдар.

Program Esep_2А;

Uses crt;

Var m,n:longint;

i:integer;

Begin

Clrscr;

Writeln(‘n-di engizinder’); Readln(n);

m:=n; i:=0;

While m0 do

Begin

i:=i+1; m:=m div 10;

End;

Writeln (‘Sanda’,n, ‘-’,i, ‘sifr bar’);

Readln

End.

RUN n-di engizinder 123456789, Sanda 123456789 – 9 sifr bar

RUN n-di engizinder 45876, Sanda 45876 – 5 sifr bar

3 есеп

Натурал сан берілген. Ол сандардың қосындысы 10-нан кем емес екені рас па?

Program Esep_3A;

Uses crt;

Var a, S: integer;

Begin

Read (a);

S:=0;

While (S0) do

Begin

S:=S + a mod 10;

a:=a div 10;

End;

If S10 then write (‘Yes’) else write (‘No’);

Readln

End.

RUN 456 S=4+5+6 =15; 1510 Yes

RUN 12321 S=1+2+3+2+1 =9; 9

4 есеп Оқушының 5 пән бойынша бағалары белгілі. Олардың арасында үштік бағасы жоқ екені рас па?

Program Esep_4A;

Uses crt;

var k3, k2, k1 : Boolean; 
Baga, Pan : Byte; 
begin 
k3 := True; k2 := True; k1 := True; 
for Pan := 1 to 5 do begin 
Write('Engizinder ', Pan, ' pan boinsha : '); ReadLn(Baga); 
case Baga of 
3 : k3 := False; 
2 : k2 := False; 
1 : k1 := False; 
end; 
end; 
if k3 then WriteLn('Akikаt! Yshtik jok. ') else WriteLn('Jalgan! Yshtik bar. '); 
if Not k2 then WriteLn('Ekilik bar! '); 
if Not k1 then WriteLn('Bir bar! '); 
end.

RUN Engizinder 1 pan boinsha:5

Engizinder 2 pan boinsha:4

Engizinder 3 pan boinsha:3

Engizinder 4 pan boinsha:2

Engizinder 5 pan boinsha:1

Jalgan! Yshtik bar.

Ekilik bar!

Bir bar!

В деңгейі

1 есеп. А-дан бастап 10-ға дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар. а-ның мәні пернетақтадан енгізіледі. Енгізудің дұрыстығын тексеруді қамтамасыз ету (а

Program В_1;

Uses crt;

var а, i, S: integer;

 begin

S := 0;

Write ('Engizinder A: ');

read(а);

if a

for i := а to 10 do S := S + Sqr(i);

end;

writeln;

write( ' Kbadrattarinin kosindisi - ', S);

Readln;

end.

RUN Engizinder а:1 Kbadrattarinin kosindisi – 385

RUN Engizinder а: -2 Kbadrattarinin kosindisi – 390

RUN Engizinder а:9 Kbadrattarinin kosindisi – 181

2 есеп. Натурал сан берілген. Оның ішіндегі цифрлар қосындысын анықтаңдар

Program В_2;

Uses crt;

var s,n: integer; 
begin 
readln(n); 
s:=0;

while n0 do 
begin 
s:=s+(n mod 10); 
n:=n div 10; 
end; 
writeln(‘sifrlar kosindisi’, s); 
end.

RUN 453 sifrlar kosindisi – 12; s=4+5+3=12

RUN 4237 sifrlar kosindisi – 16; s=4+2+3+7=16

есеп. Натурал сан берілген. Ол сандардың көбейтіндісі 50-ден кем емес екені рас па?

Program В_3;

Uses crt;

var n,p:longint;

begin

clrscr;

write('n=');

readln(n);

writeln(' sandardin kobeitindisi 50-den kem emes ekeni ras pa?');

p:=1;

while n0 do

 begin

p:=p*(n mod 10);

n:=n div 10;

 end;

writeln(p50);

writeln(' sandardin kobeitindisi =',p);

readln

end.

RUN n= 456; n=4*5*6=120

sandardin kobeitindisi 50-den kem emes ekeni ras pa?

TRUE sandardin kobeitindisi = 120

RUN n= 432; n=4*3*2=24

sandardin kobeitindisi 50-den kem emes ekeni ras pa?

FALSE sandardin kobeitindisi = 24

Үйге тапсырма: §19 В деңгейінің 4-ші есебін шығарып келу. ІІІ тарауды қайталау

Тапсыр-

малар

Топ

аттары

Үй тап-сыр-масы

Ком. Жұ-мыс

Сиқырлы шарлар” кезеңі

Тосын сұрақтар” кезеңі

Жұмбақты шешу”

Қоры-тындылау

“Монитор” тобы







“Пернетақта” тобы



















































Топ аттары

Үй жұмысы

Сиқырлы шарлар

Тосын сұрақтар

Жұмбақты шешу


Қорытынды

«Монитор»









«Пернетақта»













Топ аттары

Үй жұмысы

Сиқырлы шарлар

Тосын сұрақтар

Жұмбақты шешу


Қорытынды

«Монитор»









«Пернетақта»













Топ аттары

Үй жұмысы

Сиқырлы шарлар

Тосын сұрақтар

Жұмбақты шешу


Қорытынды

«Монитор»









«Пернетақта»













Топ аттары

Үй жұмысы

Сиқырлы шарлар

Тосын сұрақтар

Жұмбақты шешу


Қорытынды

«Монитор»









«Пернетақта»