СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы: Жұрнақтар жалғану жолмен жасалған туынды сөздер.

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Жұрнақтар жалғану жолмен жасалған  туынды сөздер.

Сабақтың мақсаты: а) Лексикалық жолмен жасалған туынды сөздер туралы білімдерін пысықтау. Жұрнақтар жалғану жолмен жасалған туынды сөздерді мәтіннен таба білуге үйрету.ә) Тәрбиелік мақсаты –  адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, инабаттылыққа және әдебиетті сүюге тәрбиелеу.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Жұрнақтар жалғану жолмен жасалған туынды сөздер.»

Пәні: Қазақ тілі 5-сынып

Сабақтың тақырыбы: Жұрнақтар жалғану жолмен жасалған туынды сөздер. 2сағат Жаттығу жұмысы.

Сабақтың мақсаты: а) Лексикалық жолмен жасалған туынды сөздер туралы білімдерін пысықтау. Жұрнақтар жалғану жолмен жасалған туынды сөздерді мәтіннен таба білуге үйрету.ә) Тәрбиелік мақсаты – адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, инабаттылыққа және әдебиетті сүюге тәрбиелеу.

Көрнекіліктері: интер тахта,постер,спикерлер, үлестірмелі материалдар, суретті карточкалар.сөздіктер.

Сабақ әдісі:сұрақ-жауап, баяндау, тест әдістері.

І Сабақтың барысы:

1) Ұйымдастыру кезеңі.

Танысу тренингі

Сәлемдесу салтымыз

Мұғалім сөзі:Бүгін біздің сабағымыз ерекше ,себебі бізге қонақтар келіп отыр.

Мақсатымыз білім алу

Міндетіміз еңбектену

Жақсы оқып сабақты,

Беске қолды жеткізу.

Топқа бөлу ( түрлі түсті қағазға жазу)

1-топ Ақылдылар

2-топ Тапқырлар

3-топ Алғырлар

4-топ Білімділер

Топ басшысын сайлау ( қаламсаптарының ішінен таңдау)

Топ ережесін өздеріне жаздыру.Ортақ шешімді тақтаға жазу.

1. Мұғалімге бағыну

  1. Бірін-бірі тыңда

  2. Уақытқа бағыну

  3. Тыныштықты сақтау

  4. Мадақтау

Үй тапсырмасын топ басшылары қарап , топ ішінен біреуіне оқытады.Келесі топ бағалап отырады.

Ой қозғау. (таңдалған қағаздағы сөздер бойынша сөз.)

Кітаппен жұмыс

1- топ 368-жаттығу

2- топ 369- жаттығу.

3- топ 370- жаттығу.

4- топ 371- жаттығу

1- топ Мәтіндегі туынды түбірді табу, синонимдерін айту. (Алдар,ақылды,күлдіргі,кейіпкер,айлакер,тапқыр,жарлы-жақыбайдың,қырыққан,ысқаяқ,саудагер,айқас,ұстатқан,көзқарасын).Айлакер,қу,сұм.т.б.

Алдар Көсеге мінездеме. (ұнамды,күлдіргі,тапқыр,жарлы-жақыбайдың қамын ойлаған халық қамын ойлаған кейіпкер.)



2- топ Мәтіннен туынды сөздерді табу.(Шөлді,шөлейтті,шеберлікті,қазылған,шегендеу т.б.Сөздікті пайдалану.Шегендеу-

Құдық жөнінде мәлімет.

3- топ Мәтіннен туынды сөздерді теріп жазу.

(Көктеу,қыстау,қыртысты,құйқалы,қоныс,күзеп,қымызмұрындық,асау,киіз,туырлығын,арқан,шикізаты,күзелгенде,қырқылғанда,малшы т.б.)

Көктеудегі қарбалас тіршілікті бейнелеу.

4- топ Мәтіндегі қосымшалы сөздерді жазу.(Жәндіктердің,улысы,шөлейт,адырлы,жоталарда,жусанды т.б.)

Улы жәндіктерден сақтану.

Ой толғау.

І топ “Бүгінгі күн”

ІІ топ “Осы апта”

ІІІ топ “Осы ай”

IV топ “Биылғы жыл”

Сергіту сәті

«Сөзжұмбақ» шешу. Ендеше сөзжұмбақты шешіп көрейік.

   


1

Т






2


У





3



Ы



4




Н





5

Д







6


Ы






7

С







8


Ө




9


З






1.Тура айтуға тыйым салынған сөздер.

2. а,о,ұ,ы  дыбыстар қандай дыбыстар.

3. Жақтың кең ашылуынан жасалған дауыстылар.

4. Өзі  жалғанған сөздің мағынасын өзгертеді, ол сөзді басқа сөзбен   байланыстырмайды.

5. Еститін, көретін сөздің бөлшегін не дейді?

6. Жақтың тар ашылуынан жасалған дыбыстар.

 7. Жаңа сөздің жасалуын зерттейтін сала.

  8. Заттың, құбылыстың,қимылдың түрлі белгілерінің аталуы ретінде қолданылатын тілдік бөлшек.

9. Езудің кейін қарай тартылуы арқылы жасалған дыбыстар

Үйге тапсырма

373- жаттығу. Ереже жаттау.

БАҒАЛАУ