СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақ жоспары: "Параллелограмның ауданы" (8 сынып)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

и

Сабақтың тақырыбы: Параллелограмның ауданы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Параллелограмм ауданының формуласын қорытып шығару және оны есеп шығаруда қолдана білу.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту,танымдық қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік:Мұқияттылыққа,есептер шығаруда еңбексүйгіштікке,өз бетімен ізденуге тәрбиелеу.

  • Нәтижесі: Параллелограмның ауданының формуласын қорытады,талдайды.

Сабақтың көрнекілігі:слайдтар,фигуралар,семантикалық карта,бағалау парағы,таратпа материалдар.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,топпен,жұппен,жекелей жұмыс,венн диаграммасы

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары: "Параллелограмның ауданы" (8 сынып)»

 Параллелограмның ауданы.

Сабақтың тақырыбы: Параллелограмның ауданы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Параллелограмм ауданының формуласын қорытып шығару және оны есеп шығаруда қолдана білу.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту,танымдық қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік:Мұқияттылыққа,есептер шығаруда еңбексүйгіштікке,өз бетімен ізденуге тәрбиелеу.

  • Нәтижесі: Параллелограмның ауданының формуласын қорытады,талдайды.

Сабақтың көрнекілігі:слайдтар,фигуралар,семантикалық карта,бағалау парағы,таратпа материалдар.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,топпен,жұппен,жекелей жұмыс,венн диаграммасы.

Дескриптор:

 

 

 

 

Оқушылар-дың аты - жөні

Үй тапсыр-масы, қайта-лаужәне ауызша есептер.(Толық қатесіз болған жағдай-да -2 ұ-пай,есептеулерде қате кетсе -1ұпай)

0-3 ұпай

 

«Формула әле-мі». Се-манти-калық карта.

(Толық, дұрыс орындалған жағ-дайда -1 ұпай)

0-1 ұпай

Кітаппен жұ-мыс.№217,

№218, №220(1),  №229.

2004  тест.

34нұсқа.№25.

(Барлық есебі толық ,қатесіз шығарылса – 3ұпай,формуланы түсініп, қолдана алса, тек есептеулер-ден қателер шықса -2 ұпай, есепті дұрыс тү-сініп,қате  жібе-рсе -1 ұпай)

5 есепке –

 0-3 ұпай

Шығармашы-лық жұмыс-тар.1-2 тап-сырма.

(1-тапсырма толық,дұрыс орындалса -1ұпай,2-тапсырма толық,дұрыс орындалса -1 ұпай)

2 тапсырма –

 2 ұпай

Венн диаграммасы.

(Ұқсас-тығы мен айырмашылы-ғын дұрыс ажыра-та біл-се -1ұпай)

1 ұпай

Бағалау.

3-тапсырма (Қолмен жұ-мыс жасау)

(3-тапсырма толық,дұрыс орындалып дәлелденсе – 2 ұпай,егер фигураны дұрыс қи-ып,формула-ны қолдана алмаса –

1 ұпай)

0-2 ұпай

Қорытын-ды.

1

Абдіқұл Д.

 

 

 

 

 

 

 

2

Аман А.

 

 

 

 

 

 

 

3

Бақберген С

 

 

 

 

 

 

 

4

Джамебаева Н

 

 

 

 

 

 

 

5

Жунісәлі Ж.

 

 

 

 

 

 

 

6

Майко Н.

 

 

 

 

 

 

 

7

Мәмбетяр Т

 

 

 

 

 

 

 

8

Ордабек С.

 

 

 

 

 

 

 

9

Оспаналы Д

 

 

 

 

 

 

 

10

Ошанова С.

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі:

  • «5» - 10-12 ұпай

  • «4» - 7-9 ұпай

  • «3» - 4-6 ұпай

  • «2» - 0- 3ұпай

Сабақтың типі:Жаңа материалды меңгерту.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ.Қайталау және ауызша есептер.

ІV.Жаңа тақырып. «Формула әлемі».Семантикалық карта.

V.  Кітаппен жұмыс.

VІ.Бекіту.Шығармашылық жұмыстар.

VІІ.Үйге тапсырма.

VІІІ.Бағалау.

«Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар:

Ұқсау жолы,бұл – ең жеңілі,

Ойлау жолы,бұл –ең жақсысы,

Жеке тәжірибе жолы,бұл- өте жауаптысы».Олай болса,біз сабақ барысында әрқайсымыз өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жасайық.

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу.Мазайкалар бойынша сынып 4 топқа бөлінеді:І топ-Квадрат,ІІ топ- Тіктөртбұрыш,ІІІ топ-Ромб,ІV топ-Параллелограмм.Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде бағалаупарағына өз тобының мүшелеріне ұпайларын қойып отырады.Сабақ соңында әр оқушыны бағалайды.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Шешуі:               a=48-b,

(48-b)*b=540

b2-48b+540=0

b1/2=                a1=48-30=18; a2=48-18=30

Жауабы :(18;30), (30;18).

Өзара тексеру.Оқушылар өздері үй жұмысын интерактивті тақта арқылы тексереді.

(Видео ролик 1)

 

ІІІ.Қайталау және ауызша есептер.

Әр топ мүшелері өздері алған фигуралар бойынша тоқталып кетеді.Яғни (анықтамасын,қасиеттерін,формулаларын) айтып шығады.

І топ.Квадрат                                         ІІ топ.Тіктөртбұрыш

  1. a=4   см  , P-?      Ж:16 см               1. a  =5 см  , b=4 см ,P-? Ж:18 см

  2. a= 3   дм  , S-?    Ж:9 дм2               2. а=3  дм ,b=2  дм ,S-?  Ж:6дм2

  3. S=25   мм2 ,a-?    Ж:5мм                 3. S=24 мм2 ,a=2  мм,b-? Ж:12 мм

ІІІ топ.Ромб                                        ІV топ.Параллелограмм

  1. a=6 см  ,P-?         Ж:24 см                       1. a=8 см ,b=9 см .P-? Ж:34см

  2. a=2 дм , α=300, S-? Ж:2дм2            2. а=5,5 дм ,h=4,4 дм  ,S-?Ж:24,2дм2

      3. S=36 мм2 ,α=600,a2-? Ж:24 мм            3.S=18 мм2 ,a=9  ,h-? Ж:2 мм

Бүгінгі сабақтың тақырыбымен танысу үшін келесі сөз жұмбақты шешеміз:

Сөзжұмбақ.

1.Қарама – қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш?

2. Математикалық амал?

3.Төртбұрыштың қарама – қарсы төбелерін қосатын кесінді?

4.Барлық қабырғаларытең тік төртбұрыш?

5.Үшбұрыштың төбесі мен қарсы қабырғасының ортасын қосатын кесінді?

п

а

р

а

л

л

е

л

о

г

р

а

м

м

 

 

к

ө

б

е

й

Т

у

 

 

д

и

а

г

о

н

а

л

ь

 

к

в

а

д

р

а

т

 

 

м

е

д

и

а

н

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ІV.Жаңа тақырып. «Формула әлемі».Семантикалық карта.

 

 

 

 

 

 

S=a2

+

 

 

 

S=ab

 

+

 

 

P=2(a+b)

 

+

 

 

P=4a

+

 

 

 

d=a

+

 

 

 

S=aha

 

 

 

+

S=a2sinα

 

 

+

 

S=absinα

 

 

 

+

S=1/2d1d2

 

 

+

 

 

V .  Кітаппен  жұмыс. №217,№218,№220 (1),№229.

№217         Жауабы:11,7 дм2

№218                   Жауабы: 7,5см немесе 4,8 см

№220         (1)    Жауабы: 1,6 м

№229         Жауабы: 72  см2

2004 –тест. 34 нұсқа. №25.

Параллелограмның диагоналі оның қабырғасына тең.Параллелограмның ауданын табу керек,егер оның үлкен қабырғсы 8 см-ге тең,ал бұрыштарының бірі 450-тең болса.

Жауабы:32 см2.

VІ.Бекіту.

Шығармашылық жұмыстар.

1-тапсырма.

АҚШ-тағы «Вашингтон» мейрамханасының жоғарғы қабатында бассейн орналасқан.Сол бассейннің қоршаулары параллелограмм тәріздес 405 дана фигуралардан құралған.Ұзындығы  1,5 м,ені 1,2м.Фигураның толық бетінің ауданын табыңдар?

Фигураның ауданын тауып,оны гектармен және армен өрнектеңдер.

Нұсқау:1 ар(а)=100м2,1 га =10 000м2.

Жауабы: 729 м2=7,29 ар=0,0729 га.

2-тапсырма.

Сендер білетін «Оқы,оқы және оқы !»-деп айтып кеткен В.И.Лениннің бойының ұзындығы 164 см,ені 38 см.

Оның ауданын тауып, м2 –пен өрнектеңдер.

Жауабы:S=l*h=164*38=6232 см2=0,6232 м2

3-тапсырма .(Қолмен жұмыс жасау)

Қолдарына берілген қағаздан параллелограмм фигурасын шығарып,оның ауданын табыңдар.Өлшем бірлігін см2 –пен өрнектеңдер.

Жауабы : a=21см, b=29,7см. S=21*29,7=623,7 см2

Венн диаграммасы

 

        Тіктөртбұрыш,квадрат                                    Ромб,параллелограмм

(Видео ролик 2)

VІІ.Үйге тапсырма: №220(2) , №221.

Критерийге сәйкес әрбір оқушы өздерінің жинаған ұпайларына сәйкес өз бағаларын шығарады.

VІІІ . Бағалау.

Кері байланыс.





Сынып: 8

1-сабақ

Пәні: Геометрия

Сабақтың тақырыбы

Параллелограмның ауданы

Жалпы мақсаттар:

- параллелограмның, ромбының аудандарын біледі;

- тең құрамдас фигуралар туралы түсінік қалыптасады;

- параллелограмм, ромбының аудандарын және олардың элементтерін анықтау үшін есептер шығаруға жаттығады;

- бұрын білетін ақпаратпен байланыстырады.

Ресурстар:

Оқулық, интерактивті тақта, сабаққа қажетті ресурстар.

Әдіс - тәсілдер

Тәсілі : жеке, жұппен, топпен

Әдісі: АКТ, СТО

Оқыту нәтижесі:

Есеп шығарудың тиімді жолдарын үйренеді, топпен жұмыс істейді. Есептердің шығарылу жолдарын бір – біріне түсіндіреді, өзгенің қатесін түзейді. Оқушылар жекелеме, жұппен, топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, өнім жасалады, талдайды,жинақтайды, қортындылайды, бағалайды.

Түйінді идеялар

Параллелограмм, параллелограмның қабырғасы, биіктігі, бұрышы, диагоналі, периметрі; тіктөртбұрыш, тіктөртбұрыштың ауданы, үшбұрыштардың теңдігінің белгісі.

Дерек көздер

Оқулықпен жұмыс, қосымша мәліметтер, электронды оқулық

Сабақтың барысы :

Уақыты:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті



Ұйымдастыру кезеңі:

2 мин

Көңіл – күйін анықтау. Мұғалім оқушылармен амандасады, слайд арқылы қызықты суреттер көрсе-тіп, жақсы көңіл-күй сыйлайды.

Жақсы көңіл-күйді білдіретін смайликтер таңдап алып, бір-біріне сыйлайды.

2 мин

Топқа бөлу. Тіктөртбұрыш, квадрат, параллелограмм, ромб

Оқушылар ұқсас фигуралармен бірігіп 4 топ құрайды, топ ережесін сақтайды.

Ой жинау

5 мин

Өткенді жинақтау. Сұрақтарға жауап беру. 1) Температура оң, теріс сандар-мен және нөлмен де өрнектеле алады. Аудан неге тек оң санмен өрнектеледі?

2) Өздеріңе таныс жазық фигура-ларды естеріңе түсіріңдер. Олар-дың қайсылары жай фигура болады? Неге?

3) Егер тіктөртбұрыштың қабыр-ғаларының ұзындықтары шектел-ген ондық бөлшектермен өрнек-телуі мүмкін бе? Жауабын түсіндіріңдер.

4) Тікбұрыштың ауданы шектел-ген ондық бөлшекпен өрнектелген. Оның іргелес қабырғалары шексіз ондық бөлшекпен өрнектелуі мүм-кін бе? Жауабын түсіндіріңдер.

Оқушылар жекелеме жұмыс жасайды, жұппен ақылдасады, топпен бірігіп, ортақ шешім шығарылып, өнім жасалады, скипер қорғайды. Түрлі-түсті стикерлер арқылы бағаланады.

Жаңа тақырып:

Мағынаны ажырату.



20 мин

Әр топтағы оқушыларға жеке оқулықтағы жаңа тақырыпты оқып, «Түртіп алу» әдісін пайда-ланып, жұппен, топпен талқылап, «Параллелограмның ауданы» та-қырыбына постер жасауды сұрай-ды. Уақытты дұрыс пайдалануды тапсырады.

Әр оқушы оқулықтағы тақырыпты жеке оқып, жұппен, топпен талдайды. Әр топтан бір-бір оқушыдан шығып, постерді жариялайды, топ жетекшісі қорғайды.

Ой толғаныс

10 мин

Жаңа материалдағы білімді түсін-генін анықтау үшін, диалогтық байланыс жасау. Оқушылардың ойларын өзгеше түрде сұрау.

І – ІІ топтарға: Ромбының ауданын S=a² sinα формуласымен есептеуге болатынын дәлелдеп көріңдер. Мұндағы α – ромбының қабырғасы, ал α – ромбының бұрышы.

ІІІ – ІV топтарға: Ромбының ауданы оның диагональдарының көбейтіндісінің жартысына тең дәлелдеңдер: S= , мұндағы d₁, d₂ – ромбының диагональдары.

Есептер шығарады.

№ 252, № 254







Ойларын айтады, дәлелдейді, ерекшелігін көрсетеді, сұрақтар береді.























252

Берілгені: а=4,5 дм, һ=2,6 дм. Табу керек: S

Шешуі: S = a ∙ h

S = 4,5 дм ∙2,6 дм = 11,7 дм² Жауабы: 11,7 дм²

254

1)Берілгені: S = 2,4 м², a = 1,5 м. Табу керек: һ

Шешуі: h =

h = = 1,6 м.

Жауабы: 1,6 м.

Сергіту сәті

2 мин

Логикалық сұрақтар қойылады.

1) Үстелдің төрт бұрышының бір бұрышын кесіп тастаса неше бұрышы қалады?

2) Квадраттың диагональдарын жүргізсе неше үшбұрыш пайда болады?

3) Айдар қабырғасы 5 см болатын шаршыны 2 тіктөртбұрышқа бөлді. Біреуінің периметрі 16 см болса, келесі тіктөртбұрыштың периметрін анықта.

4) Шаршыны бірдей бөліктерге бөлді. Шахмат тақтасы сияқты бөліктерді ақ және қара түспен бояғанда ақ бөліктердің саны 25 болды. Шаршыны барлығы қанша бөлікке бөлді?



Жауабы: бесбұрыш





Жауабы: 8 үшбұрыш





Жауабы: Жауабы: 14 см





Жауабы: 49 бөлік

Бағалау

2 мин

Топтар бір-бірлерінің жұмыстарын әр түрлі геометриялық фигуралармен арқылы бағалайды. Топтық жұмыстардың жиынтық бағасы қойылады.

Кері байланыс

1 мин

Оқушылар сабақ туралы пікірлерін стикерге жазып жапсырады. Не білдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді?

Кейінгі жұмыс

1 мин

№ 253, № 255