Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4 А Пайыз | Мектеп: «Үшарал қазақ гимназиясы мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» кмм |
Күні: 12.04 | Мұғалімнің аты-жөні: Аюбаева З.А |
Сынып: 5 | Барлық оқушы саны:18 | Қатыспағандар саны: |
Сабақтақырыбы | Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.34 Берілген санның пайызын табу 5.1.2.35 Бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табу 5.1.2.36 Берілгенпайызыбойыншасанды табу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Санның пайызын таба біледі, пайызы бойынша санды таба біледі. Басым көпшілігі: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетіледі. Белсенділіктерін арттырады, пәнге деген қызығушылығы дамиды. Кейбір оқушылар: Тиімді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өздігінен жұмыс істеу, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамытады. |
Жетістік критерийлері | * Берілген санның пайызын табады * Бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табады * Берілген пайызы бойынша санды табады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: санның пайызын табу және пайызының мәні бойынша санды табуды түсіндіре алады; өз ойын математикалық тілде айта алады. Пәндік терминдер: пайыз, пайыздық қатынас, пайызды арттыру, кеміту |
Құндылықтарға баулу | Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды, бір-бірімен қарым-қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз ойын ашық айтуға дағдыланады. |
Пәнаралықбайланыстар | тұрмыста қолдана алу |
Алдыңғы оқу | пайыз |
Сабақбарысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 1 минут Сабақтың ортасы 12минут Жеке жұмыс 2 минут Жұптық жұмыс 2 минут Топтық жұмыс 4минут Сергіту сәті 1 минут Жеке жұмыс 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу Математикасабағын, Жақсылапұғыпаламыз. Сәулесідепсананың Мәніненойтабамыз. .«Миға шабуыл» «Бинго» ойыны 1 Үндістанда 5 ғ | 2 Нидерландалық Симон Стевин | 3  | 4 3 саны | 5 90 саны | 6 25 саны | «Бинго» сұрақтары: 1. Пайыз дегеніміз не? 2. 30 -дың 10 пайызы 3. Процент туралы алғашқы түсінік қайдапайда болды? 4. Проценттік кестені енгізген кім? 5. 100 - дің 25 пайызы 6. 360-тың 25 пайызы Сабақтың мақсатын айқындау Сәйкестендіру: 20% | 1 % ц | 1 мм | 50 % | 1 кг | 1 % дм | 12 саны80-нің |  | 240 саны480 санының | 15 % | 1-топ: Дүние жүзі бойынша көмір өңдірудің пайызға шаққандағы үлесі мынадай:Еуропа (30%), Азия (25%) және Солтүстік Америка (25%). Құрылықтың қалған бөлігінде көмірдің қанша пайызы өңдірілді? 2-топ: Сыныпта 16 қыз бала бар, бұл сынып оқушыларының 80%-н құрайды. Сыныпта неше оқушы бар? 3-топ: Еркін флэшкасына 50%-өлең жазды.3 гигабайт флэшкада қанша бос орын бар? Дескрипторы: Санның пайызын табады Пайызы бойнша санды табады. Логикалық тапсырма Өзіндік жұмыс 1-тапсырма Төмендегі тұжырымдамалардың ақиқаттығын анықтаңыз. 1 см 1м-дің 1%құрайды; 1 г 1кг-ның 1%құрайды; 1 ар 1га-дың 1%құрайды; Дескриптор: Білімалушы Ақиқат тұжырымдарды анықтайды. 2-тапсырма 1. Пайызынтабыңыз: a) 20 санының 10 %-ын; ә) 400 санының 50%-ын; 2. Пайызы бойынша санды (100 %-ын) табыңыз: a) 3 %-ы 12 b) 10 %-ы 0,4 Дескриптор: Білім алушы Санның пайызын табады Пайызы бойынша санды табады | |
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия. Бүгінгі тақырыпқа сәйкес өз біліміңнің пайыздық көрсеткішін анықтап, «Білім қоржынына» салыңдар. Үйге тапсырма: «Пайыз» туралы тарихи мәліметтер оқу |
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
«Бірге ойлаймыз» стратегиялары арқылы орындалатын есептер берілді. Оқушылардың қабілетіне деңгейіне байланысты тапсырмалар берілді | «Мадақтау» әдісі | Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |