СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Әшекейлерді пайдалана отырып дайын бұйымды сәндеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

ашық сабақ технология пәнінен "Әшекей бұйымдарды пайдалана отырып сәндеу"

Просмотр содержимого документа
«Әшекейлерді пайдалана отырып дайын бұйымды сәндеу»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Сәндік қолданбалы өнер

Мектеп:

№1 Красный Яр орта мектебі

Күні: 18.10.18


Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова А.Д

Сынып: 8 А

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

"Әшекей бұйымдарды пайдалана отырып сәндеу"

Оқу мақсаты

8.2.3.3.Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

8.2.6.1. Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалана алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалана алады.

Кейбір оқушылар:

Шығармашылық жұмыстарды әшекейлерді пайдалана отырып, сәндей алады.

Бағалау критерийлері


Қазақ ұлттық мәдениет элементтерін шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қолдана алады.

Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын біледі және сақтық шараларын сақтау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалана алады.

Әр түрлі шығармашылық жұмыстарды түрлі әшекейлермен сәндей алады.

Тілдік мақсат


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер : декоративті лента, бисер, әйнек моншақтар, ұсақ моншақтар, стеклярус, ызба, таспа, бау т.б.

Құндылықтарға баулу



Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы. 6-құндылық. Оқушылар бойына халқымыздың рухани байлығын сіңіру, ұлттық құндылығымызды бағалауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Тарих, бейнелеу өнері, математика

Алдыңғы оқу

Шығармашылық жұмыстарды орындау (сөмке, аяққап, камзол, көйлек,жастықша т.б)

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Басы

2 минут



3 мину



Ұйымдастыру кезеңі

-амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.


Ойын: «Өсірілген картоп»

Оқушылар шеңбер құрып тұрады арқаларына картор өсіру үшіін бірінші тырмалау жұмысын жасайді, отырғызу түптеу суару өнім жинау жұмыстары арқаларына массаж жасау арқылы көрсетеді.

Бұл ойынның негізгі мақсаты көркем еңбек сабағы соңғы сабақтарда болғандықтан оқушыларға массаж арқыл сергіту

2 топқа бөлу

Сурет арқылы киіз

Үй жұмысын тексеру

  1. Ою-өрнек түрлері

  2. Бұйымды көркемдеп әрлеу үшін қандай фурнитураны қолданамыз

Қызығушылықты ояту.

Жаңа сабаққа кіріспе ретінде «Stop-кадр» тәсілі. қолдандым Топпен жұмыс

Тапсырма 1

Ойлан-жұптас-бөліс ( жұп, топ)

Сиқырлы конверт Әр топқа тапсырма салынған конверт ұсынылады.

«Ассоциация» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша топтастыру

І-топ Дизайнер деген кім?

ІІ-топ. Әшекей деген не?


Топтағы оқушылар тапсырмаларды қарастырып, жүппен отырып талқылап, түсіндіреді. Топтық талқыға салады, ойланады. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады, ізденеді. Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады, ойланады. Бір оқушы барып топтан екінші топка түсіндіреді Оқулықтан өздігінен оқып, постер қорғайды

КБ





Ойын: «Өсірілген картоп»



Бұл ойынның негізгі мақсаты көркем еңбек сабағы соңғы сабақтарда болғандықтан оқушыларға массаж арқыл сергіту



Өрнекпен безендіру.mp4

http://smk.edu.kz/Course/

Ортасы

25 минут

















































Сабақты қорытындылау

7 минут

Жаңа тақырыппен танысу. Максатты бірге ашу

Оқушыларға жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын танытыру:

- Мұғалім нұсқауы бойынша ғана әрекет ету;

- Жұмыс кезінде бір-біріңізге бөгет жасамау;

- Сабаққа қажетті бояулар, қарындаш және т.б материалдармен абайлап пайдалану;

- Рұқсатсыз жұмыс орнын қалдырмау;

- Жұмыстан кейін өз жұмыс  орынын тазалау;


Тапсырма 2 «Ою өрнек жасау»


  • Балалар, мүйіз оюын қиып үйренейік. Қию алдында, қайшымен жұмыс





техникалық қауіпсіздік ережесін қайталайық.

(ереже)

- Жарайсыңдар, енді жұмысымызға кірісейік. Мына мүйіз оюын қию нұсқасына назар аударыңдар (слайд – қағазды бір бүктеу әдісін көрсету)

1) тапсырма: Топпен жұмыс

1 – топ. «Қошқармүйіз» оюын ою

2 – топ. «қүс қанаты» оюын ою

4) Сұраққа жауап

- Қазақ оюының кең тараған түрі (мүйіз оюы)

- Қыз есімімен аталған өрнек (ботакөз)

- Гүл оюы нені бейнелейді? (қуаныш)

- Үзілмейтін бағыт, мәңгілік нышаны не? (дөңгелек оюы)



КБ мадактау

Тапсырма 3 Жеке жұмыс


Сарамандық жұмыс

Ою-өрнекпен киіз үйді және торсықты әшекейлейді.

Шығармашылық жұмысты сәндеу Өз жұмысыңызда қолданған тәсілді сипаттаңыз. (юрта, және торсық)


Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Қолөнер мен өнер туындыларының ерекшелігін түсінеді

Бұйымның атауын ажыратады;

-Орындалу техникасын анықтайды;

-Композициялық ерекшелігіне тоқталады;

-Қолданылу аясын көрсетеді;

-Бұйымның материалын анықтайды;

-сәндеу безендіру жұмыстарды жасайді


Кері байланыс: «Еркін микрофон» әдісі бойынша топ басшысы өз топтарының жұмыстарын бағалайды.
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бағалау критерийлерге сай, жұмысты орындайды.


Сергіту сәті «киіз үй» ойыны

Тапсырма 4

Кесте толтыру ( жүптық жұмыс)

Бекіту

Тапсырма

Ұлттық ою-өрнекті қолдану арқылы шығармашылық жұмысты сәндеу тәсілдеріне анықтама беріңіз. Өз жұмысыңызда қолданған тәсілді сипаттаңыз.

1

2

3



Сіздің қолданған сәндеу тәсіліңіз




Дескриптор

Білім алушы - бұйымды сәндеуде ұлттық элементтерді біледі пайдаланады

7. Бірін-бірі бағалау.

Бағалау критерийлері арқылы оқушылар

Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді.


Тапсырмалардың бағалау парағы


Оқушының атыжөні

Ойлан-жұптас-бөліс( шабуыл» әдісі (топтық жұмыс)

«Ою өрнек жасау»кестесі» (топтық жұмыс)

і Сарамандық жұмыс (жеке жұмыс)


Кесте толтыру ( жүптық жұмыс)


Балл

Ескертулер 3 ұпай толық өте жақсы орындады.

2 ұпай жақсы

1 ұпай –дұрыс орындалмаған

0 ұпай –мүлдем орындалмаған
























Ою өрнектер














Қайшы , қағаз,

Мата









Дайын бұйымдар













































































Ескертулер 3 ұпай толық өте жақсы орындады.

2 ұпай жақсы

1 ұпай –дұрыс орындалмаған

0 ұпай –мүлдем орындалмаған













Соңы

3 минут















Сабақ соңында жұмыстарды талқылау және критерий бойынша бағалау. Оқушылар бұйымның қандай техникада орындалғанын, жасап шығару үшін қандай материалдар қолданғанын талдау арқылы түсіндіреді. Өзінің және сыныптастарының жұмыстарында пайдаланылған әдіс-тәсілдер, идеяларға пікір жаза алады. Сіздің шығармашылық жұмысыңыздың оң аспектілері; Жеке жұмысыңызда нені жақсартуға болады?

Оқушылар сабақ соңында рефлексия жүргізеді:

- сіз жұмысының қорытындысына қанағаттанасыз ба?

- болашақта немен жұмыс жасау қажет?

Оқушылар рефлексия бойынша сұрақтарға жауап береді.



Жұмыс орнын тазалау.



Өз көңіл күйлерін  бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады.


  1. Үйге тапсырма: Қазақ халқының ағаштан жасалған ыдыс-аяқтарын жазып келу



Стикер арқылы



Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Көрмеге қою және топтық жұмыстарды талқылау, критерий бойынша бағалау


Бағалауды мұғалімдермен бірге кейін топтық жұмысты талқылау критерийяға сәйкес болу.

  • Қызықты композиция

  • Дұрыс орналастыру

  • Кескіндемелік орындау, киіз және түрлі түсті жіптерді пайдаланады

  • Колоритті сақтай отырып таңдап алынған түстер


Пәнаралық байланыс; денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)










Сабақ бойынша рефлексия





Қандай сабақтың мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы?

Барлық оқушылар қол жеткізді ме ОМ?

Егер жоқ болса, неге?

саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың кезеңдері уақытша себепші болды ма?

Сабақ жоспарында және қандай ауытқулар болды? неге


Мадақтау сөздер: Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы! Өте керемет! Сабаққа жақсы атсалысып отырдың!

Бата-тілектер арқылы бағалау

Өркенің өссін!Өнерің өрісті болсын! Қатарыңның алды бол! Бақытты бол! Халқыңның шам-шырағы бол! ж.т.б.

Топпен жасалған жұмыстар «Бас бармақ» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.



Нұсқаулыққа сәйкес қауіпсіздік техникасын сақтау


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?