Урок української мови в 9 класі
Тема. Складносурядне і складнопідрядне речення, розділові знаки в них.
Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про складні речення, їх пунктуацію. Удосконалювати вміння дев’ятикласників будувати складні речення, правильно розставляти розділові знаки в них, виконувати граматичні розбори. Розвивати творчі здібності школярів. Прищеплювати любов до народної пісні, повагу до матері.
Обладнання: схеми, таблиця для перевірки, мультимедійний проектор, екран, аудіозаписи пісень.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань.
- Аудіозапис уривку пісні М.Майбороди та А. Малишка «Пісня про рушник».
- Знайомство з епіграфом:
Я виростав серед пісень,
Що їх співала тихо мати.
- Бесіда за епіграфом:
- Які спогади викликав у вашому серці епіграф?
- Чи співають народні пісні у вашій родині?
- Які саме українські народні пісні знаєте ви?
- Лінгвістичний диктант.
- За будовою речення бувають . . . (складні і прості).
- За способом зв’язку частин складні речення поділяються на . . . (сполучникові і безсполучникові).
- Сполучникові складні речення бувають . . . (складносурядні і складнопідрядні).
- Сполучники сурядності є . . . (єднальні, розділові, протиставні)
- Частини складносурядного речення пов’язуються за допомогою . . . (сполучників сурядності та інтонації).
- Частини складнопідрядного речення пов’язуються за допомогою . . . (сполучників підрядності або сполучних слів та інтонації).
- Сполучні слова відрізняються від сполучників тим, що . . . (сполучні слова виступають членами речення).
- Є такі види підрядних частин: . . . (з’ясувальна, означальна, обставинна).
- Обставинні підрядні частини поділяються на: . . . (місця, часу, мети, причини, умови, допусту, наслідку).
- Взаємоперевірка.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV Узагальнення і систематизація навчального матеріалу.
- «Мозковий штурм»:
- Які розділові знаки ставляться у складносурядному реченні?
- Коли кома у складносурядному реченні не ставиться?
- Коли ставиться крапка з комою?
- Коли ставиться тире?
- Робота в групах:
І група. Пунктуаційний диктант.
Код: 1 – кома; 2 – розділового знака немає; 3 – крапка з комою; 4 – тире.
Річка широка та глибока, вода в ній синя та чиста; і котиться вона, виблискуючи та шумуючи (М.Вороний). Десь спереду гукнув паровоз і здригнулись вагони (А.Головко). Дмухнув вітер понад ставом – і сліду не стало (Т.Шевченко). І серцю дано не бідніти, і думам не дано всихать (М.Стельмах). Запахла осінь в’ялим тютюном, та яблуками, та тонким туманом; і свіжі айстри над піском рум’яним зоріють за одчиненим вікном (М.Рильський). А мати не прийшла на бій випроводжати, і серце іноді невільно защемить (В.Сосюра). Знову яблуні буйно цвітуть і лунає знайомий мотив (М.Луків). Хвилина ще – і схід розпише в сліпучі барви небосхил (М.Масло).
Відповідь: 3, 2, 4, 1, 3, 1, 2, 4.
ІІ група. Скласти речення за схемами.
- [ ], і [ ].
- [ ] - [ ].
- [ ] і [ ].
- [ ], але [ ].
- То [ ], то [ ].
ІІІ група. Робота з ключем.
Записати речення у послідовності: означальні, з’ясувальні, обставинні. Розставити розділові знаки. (речення проектуються на екран).
Вона відчуває ті місця з яких сила земна переходить в людину (К.Мотрич). Отаман не спитав їх звідки вони і що вони за люди (І. Нечуй-Левицький). Опришки полягали прямо на сіні якого наносили для дорогих гостей пастухи (В.Гжицький). Раненько коли ще Оксана відпочивала він вийшов на двір і тихенько зібрався на риболовлю (М.Стельмах). Дні стали такі що зрання й допізна всі люди в полі працюють (І.Цюпа). А проводжали їх так як ото зовсім недавно виряджали своїх новобранців до армії (Є.Гуцало). Гафійці здавалось що ясна для неї кожна душа і кожна думка (М.Коцюбинський). Й миті жодної не можна повернути щоб заново по-іншому прожить (В.Симоненко.
Ключ: підкресліть першу букву кожного речення, і ви прочитаєте назву однієї з найвідоміших пісень В.Івасюка.
Відповідь: «Водограй»
ІV група. Пошукова робота.
Знайти лексичне значення слів засобами Інтернету та ввести їх у складнопідрядні речення.
Музичний –
Музикальний –
V група. Творча робота.
За запропонованою піснею створити слайд-шоу ілюстрацій до неї. (М.Сингаївський, В.Верменич «Чорнобривці»).
- Перевірка виконаних завдань групами І, ІІ, ІІІ, IV.
- Робота на дошці:
Синтаксичний розбір речення
Піти у світ незнаними шляхами,
- мати вишила мені
- і чорними нитками.
Дм. Павличко
- Складнопідрядне речення з підрядним обставинним часу.
- Розповідне.
- Неокличне.
- Складається з двох частин:
- двоскладне, поширене, повне, неускладнене;
- двоскладне, поширене, повне, ускладнене однорідними означеннями.
Коли?
- (Як ), [ ].
Розбір за будовою: збирався, навесні.
Розбір як частини мови:
Сорочку – імен., п.ф. – сорочка; заг. назва, неістота, ж.р., І відм., тв. гр.; Зн.в., одн.; додаток.
Я – займ., п.ф. – я; особов., 1 ос., одн.; Н.в.; підмет.
Вишила – дієсл., п.ф. – вишивати; док. вид, перех., І дієвім.; дійсн. сп., мин. час, 3 ос. одн.; присудок.
V Підсумки уроку.
- Бліц-опитування:
- Що називається складним реченням?
- Яке речення називається складносурядним?
- Яке речення називається складнопідрядним?
- Які розділові знаки вживаються у складних реченнях?
- За яким епіграфом ми працювали протягом уроку?
- Які почуття у вас викликали почуті пісні?
- Творча група V демонструє слайд-шоу до пісні «Чорнобривці» (звучить пісня в аудіозаписі).
VI Домашнє завдання: написати міні-твір із використанням складних речень на тему «Мамина пісня».