СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Special occasions. Making arrangements

Нажмите, чтобы узнать подробности

Выполнен на основе УМК по английскому языку "Solutions Elementary 2nd edition"

Тема: special occasions

Подтема: making arrangements

Просмотр содержимого документа
«Special occasions. Making arrangements»

План урока

Выполнен на основе УМК по английскому языку "Solutions Elementary 2nd edition"

Тема: special occasions

Подтема: making arrangements

Цели урока:

Практические:

- учащиеся узнают правило употребления Present Continuous для планов в будущем.

- смогут использовать НГМ в высказываниях по теме.

- к концу урока учащиеся смогут составлять диалогическое высказывание по теме.

Общеобразовательные:

• расширение общего кругозора.

• Расширение словарного запаса.

Воспитательные:

• формирование навыков интеллектуального труда.

Развивающие:

• развитие мышления, памяти.

Языковой материал:

Новый: правило на стр.44

Для повторения: Present Continuous, prepositions at, in, on, no preposition

Оснащение урока: компьютерная презентация, учебник

Ход урока

I. Подготовка учащихся к речевой деятельности на английском языке.

1. Организационный момент.

T: Good morning, guys. I’m glad to see you.

P: Good morning. We are glad to see you too.

T: Who is on duty today? What date is it today?

P: It’s the 15th of February.

T: What day is it today?

P: It’s Monday.

T: Who is absent today?

P: …

T: Ok. Thank you.

2. Сообщение целей урока.

T: today we continue to study present continuous.

Речевая зарядка

II. Введение нового языкового материала.

  1. Презентация грамматического явления.

T: You already know when present continuous is used. When?

P: When an action is happening now.

T: And also we use P.C. when speaking about future events.

  1. показ функционирования грамматического явления в речи. Track 7.

T: ex.1 p.44. Listen and read.



T: Now let’s read it in role.



T: good. Now find p.c. here. (I’m playing football on Saturday morning).

  1. Сообщение правила.

T: here we use p.c. to talk about future arrangement.

There is a suggestion that more than one person is aware of the event, and that some preparation has already happened. e.g.

I'm meeting Jim at the airport = Jim and I have discussed this.

I am leaving tomorrow. = I've already bought my train ticket.

We're having a meeting next Monday = all members of staff have been told about it.



T: Is it clear?

  1. Фонетическая и речевая отработка речевых образцов.

T: say after me: I'm meeting Jim at the airport

I am leaving tomorrow.

We're having a meeting next Monday.



  1. Автоматизация нового грамматического материала в упражнениях.



Ex.3 – Подстановочное.



Трансформационное: Put the verbs in the correct form.



  1. I _________ (go) to the supermarket tomorrow.



  1. My sister _________ (give) me her car when she gets her new one.



  1. All my friends _________ (come) to my party next week.



  1. We _________ (take) you to Aquapark later today.



  1. We _________ (go) to the zoo tomorrow.



  1. On Friday I _________ (go) to Rob´s party.



  1. Sally _________ (stay in) on Friday.



  1. He _________ (play) tennis this afternoon.



  1. Sue _________ (come) to see us tomorrow.



  1. At what time _________ Katy _________ (arrive) tomorrow.



  1. I _________ (not work) this evening.



  1. I _________ (not use) the car this evening.



  1. When _________ you _________ (take) me to the zoo?



  1. I _________ (start) piano lessons soon.



  1. We _________ (go) camping tomorrow.





T: Let’s return to the dialogue. Find all prepositions here and underline it.

Tell me when we use the preposition at?

P: when we speak about time.

In – time of the day.

On – day of a week.

Look at ex. 4. Here you see the rule. Write it down.



Ex. 5, 6. Track 8



Составление микродиалогов.

T: now let’s try to create your own dialogue. Work in pairs. Here you see the plan.

You can use phrases from ex. 1, 3, 6.



A – greeting

B – greeting

A –asking if your friend is busy or free

B – answering you are not and suggest an activity

A – agree. Ask about time.

B – suggest time and a place.

A - Say goodbye

B – say goodbye.



IV. Заключительный этап.

T: Thank you, guys, for your work.



Your homework: you should write a dialogue. Work individually. The plan is in ex.7