СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сценарий к "Веселой викторине!"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дополнение к презентации. Текстовый варинат для учителя

Просмотр содержимого документа
«Сценарий к "Веселой викторине!"»

Методическая разработка внеклассного мероприятия по предмету «Английский Язык» для обучающихся 4 «А» класса.

Форма: игра-соревнование.

Дата: 10.10.17

Тема: Интеллектуальная викторина«Funny Quiz»

Цели:

-повысить интерес учащихся к изучению иностранного языка и стране изучаемого языка.

-повторить лексические единицы на темы “Weather”, “Seasons”, “Holidays”, “Colors”

-создание условий для сплочения классного коллектива, в ходе совместной деятельности

-развитие у школьников творческого мышления.

- развитие внимания и аналитического мышления;

 -воспитать устойчивый интерес к изучаемому предмету, положительное отношение к знаниям.

Задачи мероприятия:

- развитие познавательного интереса, творческой активности учащихся;

- развития у школьников умения излагать мысли, моделировать ситуацию;

- повторение и закрепление основного материала;

- воспитания уважения к сопернику, умения достойно вести спор, стойкости, воли к победе, находчивости, умения работать в команде.

Продолжительность: 45 минут

Форма проведения: групповая

Оборудования и материалы: компьютер, проектор, колонки, карточки с заданиями, доска.

Деление подгруппы с помощью рандомного вытягивания цветных листов. Первая команда «Green team», вторая команда «Blue team». Данные называния актуальны до самой игры,затем дети сами выбирают себе называния.

Ход мероприятия:

Teacher: Good morning, boys and girls and our guests! We are very glad to see you at our game! Today we’ll have an unusual lesson –the competition “Funny Quiz” I want you to know more about our teams. Let’s get introduced with our teams. We have two teams. The competition consists of several tasks. If your answer is correct the team will get one point. If your answer is wrong the second team will be allowed to give the answer. After listening to the question the members of the team can consult with each other. Is it clear, children?
Children: Yes! Let’s play.

Teacher: Firstly, I would like you to give the name of your teams. We have two teams.

Дети придумывают название своим командам.


The member of the first team announces their name. The member of the second team does the same.

T eacher: Nice to meet you everybody! Now I want to explain the rules of our quiz. Have a look at the presentation. So you see the table. In the first colon you can see the categories from different topics: season, holidays, colors, secret questions. And also there are levels of these questions: simple, not very simple, harder, the hardest. I think, you know what does it mean. The difficulty of questions depends on level.




















So, your aim to choose the Categories and the difficulty, for example, “Colors 200” and I ask you a question according this level. If you answer correctly you give points. Point is the numerals of the level. What’s more, the team has a right to choose the nest categories in their own. Is it clear?

Children: Yes!


Далее дети в командах выбирают темы и уровни сложности вопросов. Та команда, которая наберет больше всего очков по итогу, выиграет. На обдумывание дается 2 минуты. Первая команда та, которая быстрее поднимет карточку своей команды.
Вопросы:

Season 100:

In which season do we play snowballs and toboggan?

Answer: WINTER

Season 200:
When the weather is hot, it is sunny and everything is green. A lot of people swim and dive in the river. Boys play football on the street. Girls play hide-and-seek around the yard.

Answer: SUMMER

Season 300

In which month we have only 28 and 29 days?

Answer: February.

Season 400:

Put the months in the correct order starting with a winter month January. (Раздать карточки с месяцами)

Answer: January,Fabruary,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December.

Holidays 100

A symbol of the which holiday is the heart?

a)Victory’s Day

b) Christmas Day

c) Teacher’s Day

d) St.Valentine’s day

Answer: d- St. Valentine’s DAY

Holidays 200

Which of these holidays is not Russian?

  1. The 1st of September

  2. New Year

  3. Halloween

  4. The Women day

Answer: Halloween.

Holidays 300

What day do the British celebrate Christmas?

  1. The 7th of January

  2. The 25th of December

  3. The 1st of January

  4. The 31st of December

Answer: b, the 25th of December

Holiday400

Put the holidays in the correct order starting with New Year(card)

a)International Women's Day

b)Russia Day

c)New Year's Day

d)Defender of the Fatherland Day

e)Cosmonautics Day

f)Day of Knowledge

g)St. Valentine’s Day

Answer: c,g,d,a,e,b,f

Colors 100

What color is the Sun?

Answer: yellow

Colors 200

Complete the words.

Knpi, lowyel, buel, wonbr, ckalb,edr

Answer: pink, yellow,blue,brown,black,red

Colors 300

What are the main colors in traffic lights

Answer; RED,YELLOW,GREEN

Colors 400

Name 6 colors of rainbow in English version?

Answer: red, orange, yellow, green ,blue, purple.


Secret Question 100

What is the extra word?

  1. Spring,Winter,New Year, Summer

  2. Dive, swim, make a snowman, it’s hot weather

  3. Monday, Friday,Sunday, July

Answer: a) new year, b) make a snowman, c) July

Secret Question 200

Replace pictures with words


















Secret Question 300

Guess the riddles














Secret Question 400

Riddles are about animals.

a)Green and long
With many teeth.
Beautiful smile —
It`s … A CROCODILE.

b) As red as fire,
With a fuzzy tale.
He likes long walks.
It is … A FOX.


c)So colorful and bright,
Is fond of talking much.
Likes eating carrot
It is … A PARROT.


d) I live on a farm.
I am pink.
I have a little tail.
My nose is called a snout.
And I say “Oink, oink”.
I am …. (PIG)


После каждого ответа команд, учитель показывает правильный ответ, либо проговаривает устно. По итогу, обращаем внимание на доску, где выставлялись баллы за правильные ответы.


Teacher: Well, children, I think our game is over. Have a look at the blackboard.

Teacher counts the points.

So, the winner of our quiz is….My congratulation! Thanks you so much, purples. I am very glad to play with you today. Do you like it?

Children: It was so cool and funny! Thanks, Yulia Sergeevna.

Teacher: Good bye!!

Children: Bye-Bye!!