Сценарий внеклассного мероприятия «New Year’s Party» 5-6 классы
Цель: повышать мотивацию учащихся к изучению предмета через знакомство с культурными традициями страны изучаемого языка.
Задачи:
Отработать и обобщить изученный материал по темам «New Year’s Day»,«Christmas».
Способствовать развитию культуры общения, умения работать в сотрудничестве.
Тренировать учащихся в употреблении ранее изученного материала.
Развивать интерес к предмету через вовлечение учащихся в лексико-грамматические игры.
Оснащение: Две небольшие ёлки, рождественские подарки, открытки, игрушки, гирлянды, снежинки, плакаты, цветная бумага, фольга, клей, ножницы, картон, карандаши, фломастеры, задания на карточках для игр.
Подготовка к мероприятию начинается с начала декабря. Учитель рассказывает учащимся о том, как празднуют Рождество и Новый Год в Великобритании. Учащиеся разучивают рождественские стихотворения и песни, учатся делать рождественские открытки и подарки. Накануне мероприятия класс (зал) украшается игрушками, снежинками, гирляндами, плакатами.
Ход мероприятия
I. Организационный момент. Вступительное слово учителя
Dear teachers, dear girls and boys. You are welcome to our Christmas party. guests! Welcome to our New Year Party! Children all over the world like this season! We prepared many poems, songs and stories to tell you. And of course you’ll get presents.
Let’s sing one of the most famous English songs “Jingle Bells” to feel the atmosphere of this wonderful holiday.
Звучит мелодия Jingle Bells.
Дети вместе поют песню.
http://download-sounds.ru/jingle-bells/ |    |
Dashing through the snow In a one horse open sleigh O'er the fields we go Laughing all the way Bells on bob tails ring Making spirits bright What fun it is to laugh and sing A sleighing song tonight
Oh, jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh Jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh
A day or two ago I thought I'd take a ride And soon Miss Fanny Bright Was seated by my side The horse was lean and lank Misfortune seemed his lot We got into a drifted bank And then we got upsot
Oh, jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh Jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh yeah
Jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh Jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh | |
II. Основная часть.
Формирование команды
В коробочке находятся разноцветные ленточки. Вытягивая из пучка одну из ленточек, ученики собираются в команды по цвету ленточек. Две команды по 6-8 человек Команды выбирают капитана, название, девиз и представляют друг друга.
Конкурс 1
“Christmas poems”
There are a lot of poems about Christmas.
Let’s remind Christmas poems. (Каждая из команд представляет по два стихотворения.)
P1.
It is winter, it is Christmas!
Look at our Christmas Tree!
There are big balls, there are nice dolls,
Many candies you can see.
2
There are flags, there are ribbons,
Little bells and bright stars, too.
Red and orange, green and yellow,
Pink and purple, violet and blue.
P2.
I love Christmas for most of all.
I look forward to a neighbour’s call
A friendly chat, cup of tea
Love in the home means
Christmas to me.
P3.
3
The snow is falling,
The wind is blowing,
The ground is white
All day and all night.
P4.
I love Christmas for many things
Trees, candles, angel wings,
Stars in the heavens
Snow covered hills.
Конкурс 2
“Christmas balloons”
На доске развешаны шарики на каждом шарике слова и словосочетания. Нужно найти те, которые относятся к Рождеству.
Let’s look at the balloons and find Christmas words.
Present, decorations, orange, pudding, turkey, table, bag, star, sleigh, stocking, Christmas tree, sweet, toy, wish, card, cake, pen, book, Santa, ruler, reindeer, workbook, elf, angel, flower.
Конкурс 3
Давайте проверим вашу ловкость! У вас есть белая бумага. Ваша задача слепить из неё снежки, положить в ложку и докинуть до ведёрка. Победит та команда, у которой будет больше снежков в ведерке
! So, ready, steady, go!
Конкурс 4
“Christmas tree”
Команды отвечают на вопросы по очереди. Если команда не может ответить, то вопрос переходит к соперникам. Каждый правильный ответ дает право повесить одну игрушку на свою елочку
Answer the questions
When is Christmas celebrated in Europe?
Whose birthday is celebrated on Christmas?
Do Russians celebrate this holiday? When do they celebrate it?
What country gave us the tradition to decorate the Christmas tree in Russia?
When did the custom of sending Christmas Cards to friends, relatives and colleagues appear?
Where does Santa Claus live?
How does Santa Claus enter houses to give children Christmas presents and where does he put them?
How does Santa travel?
What are the Christmas symbols?
What are the traditional Christmas colours?
What is the traditional Christmas food?
What do people put into Christmas pudding?
Why do little children write letters to Santa Claus?
What comes after Christmas?
Конкурс 5
Draw a snowman
Let’s draw a snowman with your eyes closed
Детям выдаются ватманы и фломастеры (карандаши, краски, маркеры).
Подведение итогов. Награждение.
-It’s time to say “Good bye!” А попрощаемся мы с вами музыкально,
поздравив друг друга с наступающими праздниками с помощью песни.
-Let’s sing a song “We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year!”
( все хором исполняют песню)
-I wish you a Merry Christmas and a Happy New Year, too. See you!