СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сценарий урока английского языка "Времена группы Past" в 9 классе

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Урок  в  9 классе направлен на освоение  (на основе обобщения изученного ранее) и распознавание  и употребление в речи времени  Past tenses. Основная цель - освоить понимание и способы  употребления в речи конструкций used to/would; развивать компетенцию личностного самосовершенствования, формировать ценностные ориентации учащихся с опорой на текст. Основная работа ориентирована на повторение и совершенствование грамматики английского языка.

Просмотр содержимого документа
«Сценарий урока английского языка "Времена группы Past" в 9 классе»

Времена группы Past

 урок в 9-м классе

с использованием ИКТ, УМК

"Английский в фокусе"

Тема: Времена группы Past (повторение)

Module 3c

Продолжительность: 1 урок – 40 мин

Учебно-методическое обеспечение: учебник SPOTLIGHT 9, авторы Virginia Evans, Jenny Dooley, Olga Podolyako, Yulia Vaulina.

Оборудование:  мультимедийный проектор для демонстрации слайдов в программе Power Point, , диск CD-R, таблица времен.

Цели урока: освоить (на основе обобщения изученного ранее) распознавание  и употребление в речи Past tenses; освоить понимание и употребления в речи конструкций used to/would; развивать компетенцию личностного самосовершенствования, формировать ценностные ориентации.

Ход урока:

I. The beginning of the lesson.

Hello, boys and girls! I am glad to see you today. I hope you are fine and all are ready to work hard at our lesson, aren’t you? So let’s start our lesson. The topic of the lesson is “Past Tenses”.

II. Phonetic practice.

Actually, break down, coincidence, come along, make fun of, promotion,  pull out, expect, item, slip.

III. Speaking.

  • Children, answer some questions:

Have you heard of the Loch Ness Monster?

Where is he from?

Has the Yeti  been the part of  Tibetan folklore for years?

Have you ever thought  about travelling abroad?

Did you go to the art gallery last weekend?

VIII. Grammar. 

Повторение группы прошедших времен (на основе ранее изученного).

Look at the board. Read the sentence.  Name the tense in the sentence.

  • Yesterday I woke up late. (Past Simple).

  • was studying for my exams all last week. ( Past Continuous).

  • was working in the garden when it started to rain. (Past Continuous, Past Simple – an action that interrupted an action in progress  in the past).

  • He was talking on the phone while I was warking.(Past Continuous).

  • I had written the letter before mum came home. (Past Perfect).

Let’s revise how is each tense formed. (Слайд 1,2):






Past Tenses




Simple

Continuous

Perfect

Perfect Continuous

Yesterday

Last week

Yesterday at 3 o’clock;

When I came;

While I was working;

Yesterday by 3 o’clock;

Before I came;

For 2 hours when I came;

wrote a letter yesterday.

was writing a letter when he came home.

have just written a letter.

had been writing a letter for an hour when he came home.

V-ed; V(2)

Was/Were +Ving

Had +Ved(3)

Had been +Ving


Practising the past simple and past Continuous.

Put the verbs in brackets into the Past Simple or Past Continuous:

Sam: Who  1…(be) that on the phone, Anna?

Ann: George. I 2… (think) about him when he 3 … (call), actually.

Sam: It is! … (I tell) you what …(happen) to me and my mum when we … (shop) in London a few years ago?

Ann: No, what?

Sam: Well, we 7… (look) around an old second hand bookshop when my mum 8…(come) across one of her favorite childhood books. She 9 … (show) it to me and when she 10…(open) it,  11…(have)  her name written inside!

Ann: Wow, so it 12 …(be) her very own book! I bet you 13 …(not expect) that!

Sam: No, I didn’t.



Use the adverbs and time expressions below to make sentences about yourself. Use Past tences:

yesterday, since, ago, while, when, for, last summer, at five o’clock yesterday afternoon, by June.

E.g.: I did’t watch TV yesterday.

Fill in the gaps with the verbs in the right –hand column in there correct past forms:



Eleonor Swagrove and her dog Rusty 1… aling the beach one Sunday afternoon. Rusty 2… himself running along the sand and barking happily. Suddenly he and Eleonor  3…  . As they looked up, a strange round metallic object, like a giant football 4 … in the sky. It was travelling very fast and coming straight for them. Eleonor 5… never … anything like it before. Terrified, she and Rusty fell down in the sand. The ‘football’ hovered near them for a moment and then 6…. Over the horizon. Eleonor was sure she 7… as Unidentified Flying Object!

walk

enjoy

freeze

  appear

experience

  disappear

sea



IX. Writing.

Imaging something strange happened to you. Write an email to your englih pen-friend  about it. (60-80 words).

X. Oбъяснение домашнего задания.

p.26 ex.1-3. (Workbook)

XI. Рефлексия.

Вспомните, что нового мы узнали сегодня на уроке ( лексика, грамматические структуры, фразы и т.д), что учились делать?

1. Раскройте скобки, употребляя глаголы в форме Past Simple или Past Continuous.