Просмотр содержимого документа
«Сыйкырдуу кыш»
«14» декабрь 2б -Класс сабактын темасы: Адабий окуу
Сабактын темасы: Сыйкырдуу кыш
Сабактын тиби: жаны теманы тушундуруу, билимдерди калыптандыруу, жалпылоо, кайталоо, бышыктоо, билимдерин текшеруу, аралаш.
Сабактын формасы: стандарттык сабак, стандарттык эмес сабак(оюн, конкурс, диспут, конференция, экскурсия, топто иштоо, жупта иштоо, ролдоштурулган, семинар, теле копуро, кадам артынан кадам.
Сабактын усулу: тушундуруу, кластер тегерек стол, венндин диограммасы, перфокарта менен иштоо, синквейн тузуу, зигзаг, анализ, синтез, топто иштоо, жупта иштоо.
Колдонуучу ресрустар: карточкалар, схемалар, фигуралар, чиймелер, маселенин шарттары. Математика китеби, проектор, ватман ж.б.
Сабактын максаты: кутулуучу натыйжа:
1.Билим беруучу максаты: | Жомок менен таанышып, жомок тууралуу айтып бере алышат. Ошондой эле жаны сөздөрдү билишет. |
Жомок менен таанышып, жомок тууралуу биле алышат. Ошондой эле жаны сөздөрдү үйрөнүшөт. |
2. Онуктуруучу максаты: | Сабакта логикалык ойлоосун, элестетүүсүн, салыштыруусун өнүктүрүу жана көркөм окуй алышат. |
Сабакта логикалык ойлоосун, элестетүүсүн, салыштыруусун өнүктүрүу жана көркөм окууга аракет кылышат |
3. Тарбия беруучулук максаты | Китеп, дептерлерин таза күтүүнү билишет жана бири – бирин сыйлашат. |
Китеп дептерлерин таза кармоого жана бири – бирин сыйлоону үйрөнүшөт. |
Негизги компетенттуулуктор:
|
Жаны тема боюнча маалымат алышат. |
|
Темага карата суроолорго жооп беришет. |
|
Ар кандай ыкмаларды пайдалануу менен өз алдынча иш алып барышат. |
Предметтик компетенттуулук:
ПК 1: математикалык жаны маалыматтарды таанып билуу, аны колдонуу жана элементи менен жаза билуу компотенттуулугу;
ПК 2: математикалык тушунугун терендетуу жана бышыктоо компотенттуулугу;
ПК 3: математикалык кондумдорду талдоо компотенттулугу;
ПК 4: жашоо тиричилик менен байланыштыруу компотенттуулугу.
| Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети |
Уюштуруу | Ар дайым ачык кабагын, Дайым даяр сабагын. Саламаттык каалаймын, Саламатсынарбы балдарым?! Азаматсынар балдарым, Бар болгула ар дайым. Эми сабагыбызды баштайлы. | Окуучулар менен мугалим бири-бири менен саламдашат. Окуучулар отулуучу сабакка даярданышат. Физминутка жасашат. |
Шыктандыруу | Балдар азыр кайсы сабак башталды? Аптанын кайсы куну? Азыр жылдын кайсы мезгили? Куз айларын атайбыз? Бугунку кундүн аба ырайы кандай? | Мугалим берген суроолорго окуучулар так жана туура жооп бергенге аракет кылышат. |
Уй тап-н суроо | Уйдон аткарып келген тапшырмаларын текшерип алган бааларын коюп берем. (оозеки тапшырманы калыптандыруу баалоо менен баалайм) | Аткарып келген уй тапшырмаларын мугалимге текшертишет. Ошондой эле оозеки тапшырмаларын айтып беришет. |
Жаны тема | Балдар биздин канча колубуз бар? Оң колубузда канча бармак бар? Сол колубуздачы? Азаматсынар балдар! Туура айтасынар колубузда бештен бармактарыбыз бар. –Балдар, бүгүн биз жомок өтөбүз. Жомогубуз эмне жөнүндө экенин билиш үчүн мен азыр силерге табышмак айтам, силер аларды тапсаңар, аны светофордун жардамы менен мага көрсөтүп турасыңар. Эгерде кимде–ким сөздү толук тапса–жашыл түстү, ким таба албаса кызыл түстү, ал эми ким өзүнө ишене албай турса–сары түстү көтөрөт. Баарынан эмне ыйык? Кукум деген эмне? Андай болсо бугунку өтө турган тема “Алтын таяк” деген теманы өтөбүз. ( СУРОТТОР МЕНЕН ИНТЕРАКТИВДУУ ДОСКА МЕНЕН ИШТӨӨ) | Оң колумда беш бармак, Сол колумда беш бармак. Экөөнү кошсок он бармак, Максатыбыз беш алмак. Бугунку өтүлө турган тема менен окуучулар таанышышат. Сүрөт боюнча иштешет. Мугалимдин көрсөтмөсү менен беш санын жазганды үйрөнушот. Илгери илгери жоокерчилик заманда бир акылман карыя жигиттери менен бирге жоортулга чыгат. Ал жаш жоокерлерге акыл насаат айтып кеп айтып, күч кайрат берип жүрөт. Өзү каарсы да деминен жазбай, душман менен салгылашат. Жоокерлер ачка болсо ачка, ток болсо ток болуп бирге журөт... |
Физмиутка | Мугалим окуучуларга физминутка жасатат. Азаматсынар балдар бешке окуйбузбу? Мыкты окуучу болобузбу? Колду көтөр асманга, Бирок бутту жылдырба. Шамал тийген дарактай, Эки жакка кыймылда. “1” дегенде секирип. “2” дегенде токтойбуз. Топулдабай топ болуп Отурабыз орунга 1 2 3 отурабыз түз. | Ак куу болуп учабыз. Бийик, бийик тоолорго. Балык болуп сузобуз. Терен терен көлдөргө. Биз окуйбуз бешке. Мыкты бала дешке. |
Бышыктоо | Китеп боюнча иштешет жана топторго бөлунуп менен окуп айтып беришет. Карточкалар менен иштешет. Критерийлер: Көркөм шар окуй алуусу; Өз оюн айта алуусу; | Китеп боюнча мугалимдин көрсөтмөсу менен иштешет. Мугалимдин көрсөтмөсү менен окуучулар топтордо окушат жана айтып беришет. Өз алдынча топтордо карточкалар менен иштешет Бири – бирин баалайт. |
Жыйынтыктоо | Балдар бугунку сабакта эмне тууралуу билдинер? Кайсы сан менен тааныштынар? Силерге бугунку сабак жактыбы? |
Уй иши | Үйгө тапшырма окуучулар жомокту окуп каармандардын сүрөттөрун тартып келишет | Тапшырмаларын күндөлүктөрүнө жазып алышат. |
Баалоо | Корсоткучторго карап баалоо. Окуучулар бири- бирин баалайт. Калып - чу баалар коюлат | Билимдерине карат бааланат. Бири – бирин баалайт |
Кыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим
министрлиги.
Садык Эшматов атындагы № 38 орто мектеби
Класс: 2б-класс
Тема: “Алтын таяк.”
Мугалим: Абдылаева Айнура
14.12.2018