СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сызбаға өлшемдерді қою. 10 сынып

Категория: ИЗО

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сызбаға өлшемдерді қою.docx

Просмотр содержимого документа
«Сызбаға өлшемдерді қою. 10 сынып»

Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/графика Сынып:10

Графика және жобалау

Сабақ реті/9 Күні


Тарау немесе бөлім атауы:

Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру

Сабақтың тақырыбы:

Сызбаға өлшемдерді түсіру.

Оқу мақсаты:

11.2.3.1.Бұйымдардың геометриялық формасының қасиеттерін ескере отырып, сызбаға өлшемдерді қоюды білу және қолдана алуларын көрсету

Бағалау критерийі:

Оқушы келесі мақсатқа қол жеткізді:

  • Сызбаларда өлшемді қолдану туралы білімін көрсетеді

  • Объектілердің қасиеттері мен геометриялық пішінін ескере отырып өлшемдерді жүргізе алады


Уақыты

Кезеңдері

Тапсырма

Тапсырманың мақсаты

Мұғалімнің бақылауы мен зерттеуі не?

Бағалау

Ресурстар

1 минут


Ұйымдастыру

Бұл бөлімде ақпараттарды визуалдау арқылы білу, түсіну және сызу дағдыларын орындауға негізделген.

Оқушылар: Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау тәжірбиелерін үйренеді; Геометриялық салулар дағдыларын игереді; Сызбаларды рәсімдеуді және орындау ережелерін біледі.

Сабақтың мақсатымен таныстыру



Көрнекіліктер, қосымша әдебиет, дидактикалық материал:


Презентация


25 минут














Жаңа сабақ

Сабақта қарастыратын мәселені ашу.

Оқу мақсаты және бағалау критерилерімен танысу.

(Ұ) Оқушылармен бірге қарапайым заттың тік бұрышты және аксонометриялық проекцияда орындалған, өлшемдері берілмеген мысалды қарастырылады.

Оқушылармен бірге өлшемдерді түсірудің ерекшеліктерін қайталаймын.

Сыныппен талқылау:

• Сызбада өлшемдер қалай қойылады?

• Көріністен кейін қандай қашықтықта бірінші өлшем қойылады? Екінші және одан кейінгі өлшемдер ше?

• Бұрыштық және сызықтық өлшемдердің айырмашылығы қандай?

• Сызбадағы заттарға қойылған өлшемдер масштабына сәйкес байланысты болама?

• Үлкейту және кішірейту масштабы қандай жағдайда қолданады?

Оқушыларға берілген сызбадағы тікбұрышты проекцияға өздігімен өлшемдерді түсіруді ұсынылады

Жаңа тақырыпты меңгеру








Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.

Интернет-дерек көзі:

Өлшемдер түсіру ережелері.

http://cadinstructor.org/eg/lectures/3-nanesenie-razmerov/


15 минут



















Оқушылармен аксонометриялық проекцияға өлшемдерді түсіру қажеттілігі талқыланады.

(МК) Оқушыларға аксонометриялық проекцияға өлшемдер түсіру ережелері көрсетіледі.

(Ө) Оқушыларға берілген сызбадағы аксонометриялық проекцияға өлшемдерді түсіру ұсынылады.

Өлшемдерді түсіру алгоритмі:

Пішінді талдау

Объект нысанын құрайтын барлық геометриялық органдардың өлшемдерін қолдану (егжей-тегжейлер)

Объектінің бөліктерінің өзара позициясын анықтайтын өлшемдерді қолдану

Габариттік өлшемдер

Графикалық жұмыс:Детальдің 3 көрінісін сызып алып, қажетті өлшемдерді сызып көрсетіңіз.

Дайын жұмыстарды таныстыру және талдау.

Бірін- бірі бағалау.Кері байланыс беру.

Жаңа тақырыпты меңгеру

Оқушылар шеңберді тең 5,10 бөліктерге бөледі.



Дескриптор:

Сызбаларда өлшемді қолдану туралы білімін көрсетеді

Объектілердің қасиеттері мен геометриялық пішінін ескере отырып өлшемдерді жүргізе алады



Сызбаға өлшемдер түсіру ережелері. http://www.myshared.ru/slide/706029/

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.


Жәй қаламдар жиынтығы.



. Рефлексия.

Оқушылар төмендегі сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді:

Не білдім?

Нені үйрендім?

Мен үшін не қиындық туғызды?

Жорамал жауаптар:

Шеңберлерді тең бөлікке бөлу ережесін білдім






1минут

Үйге тапсырма

Шеңберлерді тең бөліктерге бөлу





Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2: