Просмотр содержимого документа
«Թեորեմ եռանկյան անկյուների գումարի մասին»
Լոռու մարզի Բազումի միջնակարգ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ՝ Գոհար Ալոյան | 2019 |
Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն
Ուսուցիչ՝ Գոհար Ալոյան
Ամսաթիվը՝ 19. 02. 2019թ. Առարկան՝ երկրաչափություն
Դասարանը՝ 7 -րդ
Դասի թեման՝ Գլուխ 4 Դաս 1 ‹‹ ԵՌԱՆԿՅԱՆ ԱՆԿՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳՈՒՄԱՐԸ ››:
Կետ 31 ‹‹ Թեորեմ եռանկյան անկյուների գումարի մասին››
Դասի նպատակը՝
Գաղափար ունենա եռանկյան անկյուների գումարի մասին:
Իմանա եռանկյան անկյուների գումարի թեորեմը և նրա հետևանքները, թե որ անկյունն է կոչվում արտաքին անկյուն:
Հասկանա թեորեմի ապացույցը :
Սովորողի ուսումնական ակնկալիքները՝
Գիտենա եռանկյան անկյուների գումարը :
Իմանա եռանկյան անկյուների գումարի թեորեմը և ապացուցումը :
Կարողանա ա)ապացուցել եռանկյան անկյունների գումարի մասին թեորեմը
բ) եռանկյան արտաքին անկյան հատկությունները
գ) լուծել 262 – 268, 273 շնդիրների տիպի խնդիրներ:
Դասի կահավորումը՝
համակարգիչ, պրոյեկտոր և մեծ էկրան, A4 ձևաչաձի թղթեր, մարկերներ, գրատախտակ, դասագրքեր , տետրեր:
Դասի ընթացքը.
Կազմակերպչական մաս: Բանավոր հարցում գլուխ 3 –ի վերաբերյալ
Նոր նյութի հաղորդում
Առաջադրանքների կատարում
Դասի ամփոփում և գնահատում
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
Դ Ա Ս Ի Ը Ն Թ Ա Ց Ք Ի Ն Կ Ա Ր Ա Գ Ր ՈՒ Թ Յ ՈՒ Ն Ը
Դասի ընթացքն ուղեկցվում է սահիկահանդեսի ցուցադրումով և ուսուցչի բացատրություններով , հարցերի առաջադրումով:
1. ԲԱՆԱՎՈՐ ՀԱՐՑՈՒՄ
Ուսուցիչը կազմակերպչական մասից հետո անցնում է դասի փուլերին. Բանավոր հարցում գլուխ 3 –ի վերաբերյալ , որից հետո անցնում է նոր նյութի հաղորդմանը :
Մեծ էկրանի վրա ուսուցիչը ցուցադրում է նյութը:
2. ՆՈՐ ՆՅՈՒԹԻ ՀԱՂՈՐԴՈՒՄ
Սլայդ 1
Սլայդ 2
Սլայդ 3
Սլայդ 4
3. ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔՆԵՐԻ ԿԱՏԱՐՈՒՄ
Երեք առաջադրանք սահիկահանդեսի միջոցով կցուցադրվի էկրանին :
Որից հետո կատարել դասագրքում առաջադրված 262– ից 268 վարժություներից :
4. ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ ԵՎ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
Անդրադարձ կատարել և դասն ամփոփել:
Գնահատել դասին մասնակցող աշակերտներին՝ հիմնավորելով նշանակած գնահատականը:
5. ՏՆԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒՄ
Սովորել Գլուխ 4 Դաս 1 Կետ 31 ‹‹ Թեորեմ եռանկյան անկյուների գումարի մասին››
կատարել վարժ. № 23262բ,դ, 264 :
6