СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тарихи тұлғалар. Абылай хан

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқу мақсаты: мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау, мәтін мазмұнына қарапайым жоспар құру

Просмотр содержимого документа
«Тарихи тұлғалар. Абылай хан»



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Тарихи тұлғалар. Лексика

Қазақстанның зияткерлік «Бәйтерек» мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Зиябекова Гулбану Хабибуллаевна

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Абылай хан

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.1.5.1-тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;

6.3.1.1-әр түрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру;

Сабақтың мақсаттары

Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды:

Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді, қарапайым жоспар құрады

Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды: Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беріп, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады

Кeйбiр oқушылaр oрындaй aлaды:

Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады, әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын сақтап, қарапайым жоспар құрады

Бағалау критерийлері






ОДД

Білім алушы:

  • Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді

  • Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады

  • Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескеріп, қарапайым жоспар құрады

Қолдану

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Мәтінді түсінеді, жалпы және негізгі сұрақтарға жауап береді, жоспар құрады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Ержүрек, хан, үш жүз, лақап ат, шайқас

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Қазақ хандары туралы не білеміз?

  2. Абылай хан қай жылдары өмір сүрген?

  3. Үш жүздің басын қосқан хан кім?



Сабақта қамтылатын құндылықтар

«Қазақстанның тәуелсіздігі және Астанасы» атты Елбасының халыққа жолдауындағы жеті құндылықтың бірі арқылы

Тәуелсіздіктің бізге батыр бабаларымыздың қаны арқылы келген еркіндік екенін тапсырмаларды орындау барысында ұғындыру.

Пәнаралық байланыс

Тарих, өзін-өзі тану

Акт қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Осыған дейін меңгерілген білім

Мәтінді оқып түсінеді, мәтін жаза алады, мәтіннің құрылымдық ерекшелігін біледі. Лексика жайлы мәліметті біледі. Неологизмдер, термин сөздер, кәсіби сөздер, диалект сөздер, тарихи сөздер, көнерген сөздер жайлы мәліметтерді біледі.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Дерек

Көздер

Cабақтың басы:

4 минут

Миға шабуыл































4 минут











Сабақтың ортасы:





15 минут




































































5 минут



























10 минут





















Сабақтың соңы:

5 минут





















2 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

«Тұлғаны таны» әдісі арқылы оқушылардың назарын бір бағытқа жинаймыз. Интерактивті тақтада тұлғалардың суреті беріледі. Оқушылар білген ақпараттарымен бөліседі.




Үй тапсырмасын сұрау:

Үй тапсырмасын тексеруді «Ыстық картоп» әдісі арқылы ұйымдастырамын. Мұнда оқушылар бір-біріне мәтін туралы, өткен сабақ бойынша сұрақтарды қояды. Қолындағы картопты лақтырған оқушы сұрағын қояды, алған оқушы тез жауап бермесе, қолы «күйіп» қалып, ойыннан шығып қалады.

Сұрақтар үлгісі:

Лексика қандай сала?

Көнерген сөздер дегеніміз не?

Архаизмдер дегеніміз не?

Тарихи сөздер дегеніміз не?


Ауызша кері байланыс беремін




Оқушыларға сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін таныстыру


Оқушыларды қима қағаздары арқылы екі топқа бөліп аламыз

1-Тапсырма

Оқушылар мәтінді оқиды.

1-топ

Мәтін мазмұны бойынша жалпы сұрақтар дайындайды

2-топ

Мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтар дайындайды

1-топ пен 2-топ «Айналмалы бекет» әдісін қолданып сұрақтарға жауап береді

Абылай хан

1771 жылы Әбілмамбет хан дүниеден өтті, дәстүр бойынша таққа оның баласы немесе туысқандарының бірі отыруы тиіс болатын, бірақ Қанай би бастаған жүзбасылар бірауыздан Бурабайға арнайы барып, Абылайды хан сайлады. Абылай өзін үш жүздің ханы санап, орта және кіші жүздердің аумағында билік құрды. 1771-1775 жылдар аралығындағы соғыста Е.И.Пугачевпен қарым-қатынас орнатқан.

Кейбір деректерде Абылайдың анасы түркмен күңі болған. Он екі жасында әкесі жоңғар Цеван Рабданның қолынан қаза болған. Жас кезіндегі лақап аты «Сабалақ» болған. Оған бұл лақап атты Ташкенттен он шақырым жердегі Қарақамыс деген жерде Төле бидің түйелерін бағып жүрген кезде бидің өзі қойған. Ел арасында соғыста көрсеткен ерлігі үшін жиырма жасында танылған. Жиырма бес жасында таққа отырған. Абылай ханның кеңесшісі ретінде Бұқар жырау қасында болған.

Абылай ханның 15 әйелінен 30 ұлы, 40 қызы болды. Қарақалпақ бегі Сағындық Шуақбайдың қызы Сайман ханымнан төрт ұлы болды: Есім, Әділ, Шыңғыс және Уәли. 1781 жылы Абылайдың өлімінен соң Уәли мен Есім хандыққа үміткер болды, ұзақ уақытқа созылған талас-тартыстан кейін Уәли хан болып сайланды.

Абылай хан Қазақ хандарының мавзолейі Қожа Ахмет Яссауи кесенесінде жерленген. Өзінен кейін отыз ұлын қалдырған ханның, белгілі ұрпақтарының бірі Шоқан Уәлиханов болған.Абылай қаһарлы хан болумен қатар, дарынды күйші ретінде де белгілі. Қазақстан тәуелсіздігін алғаннан кейін 1991 жылы Алматының басты даңғылдарының біріне Абылай есімі беріліп, темір жол вокзалының алдына ат үстіндегі ескерткіші орнатылды. Қазақстанның 1993 жылғы ең бірінші төл теңгесінде бейнесі бедерленді. 2005 жылы Абылайдың өмір жолына арналған «Көшпенділер» фильмі түсірілді.

Дескриптор :

  • мәтін мазмұны бойынша жалпы сұрақтар дайындайды

  • мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтар дайындайды

  • сұрақтарға жауап береді


Бағалау: «Басбармақ» арқылы өзара бағалайды.


2-тапсырма

Оқушылар мәтінді қайта оқып, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырып, ауызша жауап береді

  • «Бір басшыға бірауыздан бағыну» дегенді

қалай түсінесің? Өзің жүрген ортада осындай іс-әрекетті байқайсың ба?

  • «Жігітке жеті өнер де аз » деген мақалдың мағынасын аш. Бойында бірнеше өнері бар азаматтар бар ма?

  • Қазіргі таңда балалардың мінезіне, келбетіне қарап лақап ат қойыла ма?


Дескриптор


  • Сұрақтарға жауап береді

  • Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады


Дескрипторға сүйеніп ауызша кері байланыс беремін


3-тапсырма

Оқушылар:

  • Мәтінді қайталап оқиды.

  • Мәтіндегі ақпараттар бойынша «Үш жүздің басын қосқан - Абылай» деген тақырыпта эссе жазу үшін қарапайым жоспар құрады. Жоспарда мәтін құрылымын сақтауды ескереді.

Жоспардың үлгісі:

  1. Абылай ханның таққа отыруы

  2. Абылай ханның батырлығы

  3. Абылай ханның ұрпағы

  4. «Ғалымның хаты өлмейді

Жақсының аты өлмейді»

ДЕСКРИПТОР

  • қарапайым жоспар құрады;

  • құрылымын ескереді.


Бағалау: «Жұлдызшалар» арқылы бір-бірін бағалау

Сабақты бекіту:

«Ашық микрофон» әдісі



Оқушылар қолдарына микрофон алып, бүгінгі сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.

Бағалау : ауызша бағалау


Үйге тапсырма:

  1. «Батыр туса – ел ырысы» атты тақырыпта қарапайым жоспар құрып, эссе жазу.

  2. Құрамында көнерген сөздері бар мақал-мәтелдер мен өлең жолдарын тауып жазыңдар


Рефлексия:

«Менің шеңберім» әдісі арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды. 10-50 дейінгі ұпай бойынша оқушы сабақта өзін қалай ұстады, бүгінгі тақырыпты қай дәрежеде меңгергенін тұжырымдап, балл тұсына аттарын жазып, стикер жабыстырады.




























Интербелсенді тақта

Суреттер топтамасы




























Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағы




























https://www.inform.kz/kz/abylay-han_a2182939

(өңделген)

https://kaz.nur.kz/1683864-abylay-khan-turaly-qyzyqty-malimetter.html

(өңделген)

































































































Саралау – сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Өздерінің ойларын айтуда, жалпы және нақты сұрақтарды анықтауға, қарапайым жоспар құруға қолдау көрсету.

Сабақ барысында үлгерімі төмен оқушыға қолдау көрсету.

Оқушылардың барлығына ортақ тапсырма беремін , бірақ күтілетін нәтиже әртүрлі болады.

«Менің шеңберім» әдісі арқылы бағалаймын.


Тарих Қауіпсіздік ережесі сақталады

Өз ойын білдіру арқылы қазақ жеріне, тәуелсіздікке құрметпен қарау.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: «Ыстық картоп» әдісі

2: «Ашық микрофон» әдісі

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Қазақтың хандары туралы қысқаша видеоролик көрсету

2:-

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

Оқушылармен топтық жұмыс жүргізу барысында жеке оқушылардың толық қатысуын қадағалауды, сонымен қатар оларды сөйлету (сұрақ –жауап) арқылы сабаққа тартуды білдім.






















































































































































Қосымша ақпарат

Саралау – сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Өздерінің ойларын айтуда, негізгі ойды анықтап,жинақы мәтін жазуда қолдау көрсету.

Сабақ барысында үлгерімі төмен оқушыға қолдау көрсету. Үлгерімі екі түрлі оқушыға жұптық тапсырма беру.

Оқушылардың барлығына ортақ тапсырма беремін , бірақ күтілетін нәтиже әртүрлі болады.

«Бағалау парақшасы» әдісі арқылы бағалаймын.


География,әдебиет Қауіпсіздік ережесі сақталады

Әңгіме құрастыру арқылы қазақ жеріне құрметпен қарау.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Еркін жазу стратегиясы

2: Хан тағы әдісі

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Қазақстанның көрікті жерлері туралы видеожазба көрсету

2:-

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

Оқушылармен топтық жұмыс жүргізу барысында жеке оқушылардың толық қатысуын қадағалауды, сонымен қатар оларды сөйлету (сұрақ –жауап) арқылы сабаққа тартуды білдім.











Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Қазақстандағы көрікті жерлер

Мектеп:№129 жалпы орта мектебі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отинбаева Жазира Сайлауовна

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Көркем табиғат және көрікті жерлер

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.1.4.1 -мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

6.3.5.1 .оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу;

Сабақтың мақсаттары

Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды:

Мәтінді түсінеді, негізгі ойды анықтайды, құрылымдық ерекшелігін біледі

Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды:

Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, негізгі ойды анықтап, өз бетінше жұмыс жасайды

Кeйбiр oқушылaр oрындaй aлaды:

Мәтіннің негізгі ойын анықтай алады, орфографиялық норманы сақтай отырып, негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді қатыстырап мәтін жаза алады.

Бағалау критерийлері

-мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

-негізгі ойды білдіретін сөздерді іріктей отырып жинақы мәтін жазады.

Қолдану

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Мәтінді түсінеді, мәтін жаза алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Кіші Швейцария-Бурабай, Ұлы Жібек жолы, археологиялық ескерткіш, Айша –Бибі, Қатон-Қарағай,Бабаджан қатын, Қарахан кесенелері.

Диалог құруға (шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:) мәтіннен негізгі ойды анықтауға бағытталған сұрақтар.

Талқылауға арналған сұрақтар

1.Еліміздің көрікті жерлері қай өңірде орналасқан?

2.Еліміздің қай жерлерін міндетті түрде көру керек деп ойлайсыңдар?

3. Елімізді көрікті ету үшін сендер қандай әрекет жасар едіңдер?


Сабақта қамтылатын құндылықтар

Көркем табиғатты аялау, сақтау

Пәнаралық байланыс

Гоеграфия,әдебиет

Акт қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Осыған дейін меңгерілген білім

Мәтінді оқып түсінеді, мәтін жаза алады, мәтіннің құрылымдық ерекшелігін біледі.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дерек

көздер

Cабақтың басы:

4 минут























6 минут





2 минут




































Сабақтың ортасы


8 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Шаттық шеңберін құрып «Есімдер акронимі» әдісі арқылы психологиялық ахуал орнату.

Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі

1-топ:Көкшетау

2-топ: Астана

3-топ: Қазығұрт

Әр топтан топ басшысын анықтап алып бағалау парақшасын таратып беремін

Дұрыс жауапты «+» , «-» белгілейді.


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

1-тапсырма

«Жедел тест»

2- тапсырма«Еркін жазу стратегиясы»

«Хан тағы» әдісі








































Үй тапсырмасын «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұраймын

Бағалау: «Басбармақ» арқылы өзара бағалайды.

1. Оқылым алды: (Сыныппен жұмыс)

1-тапсырма:

Белсенді оқу әдісі: «Суреттер аллеясы» әдісі

Ой қозғау арқылы суреттерге қарап сабақ тақырыбы мен мақсатын жетекші сұрақтар арқылы анықтайды.




Ой қозғау үшін жетекші сұрақтар:

1.Қандай суреттер көріп тұрсыңдар?

2.Неге бұл суреттерді көрсетіп тұр деп ойлайсыңдар?

3.Осы суреттер арқылы Қазақстанның экономикасына қалай үлес қосуға болады деп ойлайсыңдар?

4. Қазақстанның көрікті , көркем жерлерін сақтау арқылы неге қол жеткізе аламыз?



Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру



1-тапсырма «Жедел тест» әдісі

(Мәтінді тыңдап құрылымдық ерекшелігіне назар аударып , жедел тестке жауап береді)


Қазіргі таңда республикамызда туризмнің барлық түрлері дамып келеді. Сондықтан болар, демалуға қолайлы ел ретінде Қазақстанның танымалдылығы күн санап артуда. Сонымен еліміздің қай жерлерін міндетті түрде көру керек?

Бірінші орында кіші Швейцария –Бурабай. Ол республикамыздағы ең танымал туристік бағыт саналады. Бұл жердің әсем табиғаты, көптеген қонақүйлері, шипажайлары мен дамыған инфрақұрылымы демалушыларға ұмытылмас әсер сыйлайды. Сондықтан болар бұл жер халық арасында екінші Швейцария деп аталып кеткен. Бұл жерде демалып қана қоймай, ем қабылдауға да бар жағдай жасалған.

Бурабайда демалып үлгерсеңіз, онда Ұлы Жібек жолы бойымен экскурсиялық саяхатқа аттануға болады. Бұл бағыт ең танымал және тарихи маңызды орындар арқылы өтеді. Жол бойында қазақ халқының бірегей сәулет және археологиялық ескерткіштері, атап айтсақ, Айша-Бибі, Бабаджа қатын, Қарахан кесенелері орналасқан. Осы жерлерден ерекше рухани күш алуға болады.

Қазақстанда көз тартар көрікті жерлер, тарихи мекендер жеткілікті. Атап айтсақ, Шарын шатқалы мен Шарын өзені, Ақсай шатқалы, Алакөл мен Балқаш көлдері, Шымбұлақ курорты , Қорғалжын қорығы, Зайсан көлі, Марқакөл қорығы, Қотан-қарағай ұлттық саябағы, Жидебай-Бөрілі қорық-мұражайы. Әрине, бұл тізімді жалғастыра беруге болады. Халқымыздың пейілі сияқты кең , көңілі сияқты дархан даламызда жабайы табиғатпен қауышып, рухани азық алып, жері, суы мен ауасының шипасын көруге мүмкіндік бар. Одан басқа не керек?

(Мәтін қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағынан алынды)

Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап бере отырып негізгі ойды анықтайды.

1. Мәтін қанша бөлімнен тұрады?

Ж:4

2. Мәтіннің кіріспе бөлімінде не туралы айтылған?

Ж: Еліміздің саяхат саласының өркендеуі туралы

3.Мәтіннің негізгі ойы қандай?

Ж: Қазақ елінде демалатын әсем жерлер баршылық.



Дескриптор

  1. Мәтіннен құрылымдық ерекшелігін анықтайды

  2. Сұраққа жауап береді

  3. Мәтіннен негізгі ойды анықтайды.

Бағалау: «Смайликтер» арқылы өзара бағалайды

Дискриптор арқылы кері байланыс беремін.





Мозайка қима суреттері







Бағалау парақшалары















Интербелсенді тақта

Суреттер топтамасы




























Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағы







Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағы































































10минут




































2 минут

2-тапсырма. «Еркін жазу стратегиясы» әдісі

Өлеңді қарасөзге айналдырып, негізгі ойды білдіретін жинақы мәтін жаз.

Не жетеді өзің туған мекенге?

«Бармадым, -деп – жұрт секілді шетелге»,

Досым менің , мұңаясың бекерге.

Аз ғұмырда өз жеріңді арала ,

Не жетеді өзің туған мекенге.


Сен көрмеген өз еліңнің жері бар,

Сен жүрмеген өз еліңнің шөлі бар,

Сен түспеген өз еліңнің көлі бар,

Сен қазбаған өз жеріңнің кені бар.


Керек болса өз жеріңде жылы қыс,

Керек болса, өз бағыңда бұлбұл құс.

Туған жердің жапырағы жаныңдай,

Топырағы тұмар саған бір уыс.

С Мәуленов

А деңгей

Өлеңді нақышына келтіріп мәнерлеп оқиды

В деңгей

Негізгі ойды білдіретін сөздерді тауып жинақы мәтін жазады.

С деңгей

Өлеңнен өлең тудырады ( өлеңнің тақырыбын сақтай отырып жаңа өлең жазады)


Дескриптор

-Мәтіннің негізгі ойын анықтайды

-Өлеңді қара сөзге айналдырып жинақы мәтін жазады.


Бағдаршам арқылы өзін –өзі бағалайды. Алдарына таратып берген бағдаршам түсті қима қағаздарды «Барлығы түсінікті» десе жасыл түсті , «Түсінбеймін» десе қызыл түсті, «Әлі де іздене түсуім керек» десе сары түсті бағдаршам түсін көтереді.

Дескриптор арқылы кері байланыс беремін.


Сергіту сәті «Зоопарк» ойыны







6-сынып оқулығы

«Атамұра» баспасы
































Соңы


5 минут


















3 минут


Сабақты бекіту:

Белсенді әдіс «Хан тағы» әдісі

Бұл әдісте әр оқушы хан тағында отырған оқушыға сұрақты жазба түрде алып келіп тапсырады.

1. Біздің еліміздегі көрікті жерлер туралы айтып бересің бе?

2.Қазақстанның табиғаты неліктен сені қызықтырады?

3.Өз еліңнің көрікті жерлерін басқа елдермен салыстыра аласың ба?

4. «Туған жердің әр тасын бағалай білу керек» дегенді қалай түсінесің?


Бағалау:«Жұлдызшалар» арқылы өзара бағалайды.


Үйге тапсырма:

1.«Қазақстанның көрікті жерлері» тақырыбы бойынша деректер жинап жинақы мәтін жазу

2. Табиғат туралы өлең жаттап келу.


Рефлексия:«Блоб ағашы» әдісі арқылы оқушының өзiн-өзi бағалайды. Сабақ соңында оқушы сабақта өзiн қалай ұстады, кандай дарежеде оз бiлiмiн корсете алды, ағаштан өзiн тауып бояп қояды. Жұппен жақсы жұмыс iстесе кұшақтасып отырған екi адамды белгiлейдi. Сабаққа араласпаса жерде бұртиып жатқан баланы бояп қояды.




Әдістер жинағы


























Қосымша ақпарат

Саралау – сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Өздерінің ойларын айтуда, негізгі ойды анықтап,жинақы мәтін жазуда қолдау көрсету.

Сабақ барысында үлгерімі төмен оқушыға қолдау көрсету. Үлгерімі екі түрлі оқушыға жұптық тапсырма беру.

Оқушылардың барлығына ортақ тапсырма беремін , бірақ күтілетін нәтиже әртүрлі болады.

«Бағалау парақшасы» әдісі арқылы бағалаймын.


География,әдебиет Қауіпсіздік ережесі сақталады

Әңгіме құрастыру арқылы қазақ жеріне құрметпен қарау.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Еркін жазу стратегиясы

2: Хан тағы әдісі

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Қазақстанның көрікті жерлері туралы видеожазба көрсету

2:-

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

Оқушылармен топтық жұмыс жүргізу барысында жеке оқушылардың толық қатысуын қадағалауды, сонымен қатар оларды сөйлету (сұрақ –жауап) арқылы сабаққа тартуды білдім.