СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері. Тау жыныстарының жасын анықтау әдістері.

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды;  тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді.

Просмотр содержимого документа
«Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері. Тау жыныстарының жасын анықтау әдістері.»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3.3.1

Бөлім: 3. Физикалық география

Бөлімше: 3.1 Литосфера

Мектеп: Рудный қаласы әкімдігінің №13 орта мектебі

Күні:15.10.2018

Мұғалімнің аты-жөні:Рақымжанов И.Ғ.

Оқулық

С.Әбілмәжінова, К.Каймулдинова «География» оқулығы, «Мектеп» баспасы, 2018ж

Сынып: 8Ә-Ә1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері.

Тау жыныстарының жасын анықтау әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.3.1.7 тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды;

8.3.1.8 тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері және тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін біле алады;

Көпшілігі: тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін және тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін сипаттай алады;

Кейбіреулері: тау жыныстары мен минералдардың пайда болу факторларын түсіндіре алады.

Бағалау критерийі

  • Тау жыныстары мен минералдар ұғымы мен қасиеттерін біле алады;

  • Тау жыныстары мен минералдар қасиеттерінің ерекшеліктерін түсіне алады;

  • Тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері мен тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін білу үшін жеке, жұппен жұмыс істейді (айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары) дамытады.

Оқылым: оқушылар тау жыныстармен минералдар туралы мәтінмен танысады;

Жазылым: оқулықты пайдалана отырып тау жыныстары, минералдар термин сөздерді жазады;

Айтылым:сыныпта тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін және жасын анықтау әдістерін талқылайды.

Тақырып бойынша терминдер: тау жыныстары, минералдар, тау жынысының абсолюттік жасы, тау жынысының салыстырмалы жасы , Моос шкаласы

Құндылықтарға баулу



Барлық оқушыларға тең құқықтар бере отырып, жаңа мүмкіндіктер туғызып, үздіксіз білім беру.

Құрмет – ынтымақтастық аясында жұмыс істей отырып, сыйлау, құрметтеу дағдылары қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Геология – жер қыртысы, ішкі қабаттары және құрамы мен құрылысы.

Минерология – минералдардың құрамы мен физикалық қасиеттері.

Алдыңғы білім


Спиральдік оқу бағдарламасында география пәнінде тау жыныстары мен минералдардың түрлері мен қалыптасу заңдылықтары қарастырылған.


Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

0-9 мин

Амандасу. Түгендеу.

Сабақта қалыпты атмосфералық ахуал туғызу.

«Жүректен-жүрекке» әдісі (оқушылар бір-біріне жақсы сөздер айтып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді)



Үй тапсырмасы: «Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіру

  • Тау жыныстарының түрлері қандай?

  • Шөгінді тау жынысы дегеніміз не?

  • Магмалық тау жынысынан метаморфтық тау жынысының айырмашылығы қандай?












Сабақтың ортасы

10-33 мин

Мюнстенберг» әдісі арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу.



БАВТАУНАЕЖЫНЫСТАРЫГААРМРРМЕНОШОВОМИНЕРАЛДАРДЫҢРПОПЛПОҚАСИЕТТЕРІПРЛ



АРРАТАУОРМШЖЫНЫСТАРЫНЫҢОПОПЛЖАСЫНПАГРРАШАНЫҚТАУРПРӘДІСТЕРІАГР



Білу ойлау дағдысы:

«Түртіп алу» әдісі (оқулықты пайдаланып терминдерге анықтама беріп, «тау жыныстары мен минералдар» тірек-сызбасын толтырыңдар.

Жұмыс түрі: Жекелей

1-тапсырма.

Тау жыныстары -

Минералдар - ,

Моос шкаласы -







Тау жыныстары мен минералдар қасиеттері

















Дескриптор: Тау жыныстары мен минералдардың физикалық және химиялық қасиеттерін анықтайды;

Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырмада оқушылар терминдерге анықтама бере отырып, тірек-сызба жұмысы арқылы білу дағдысы қалыптасады. Оқушылар жұппен дәптерлеріне бірін-бірі «+» және «-» таңбаларын көрсету арқылы бағалайды.



Түсіну ойлау дағдысы:

Жұмыс түрі: Жұптық

2- тапсырма. Венн диаграммасы

(тау жыныстары және минералдардың қасиеттерінің ерекшеліктері мен айырмашылықтарын салыстырыңыз).


Физикалық Ұқсастықтары Химиялық











Дескриптор: Тау жыныстары мен минералдардың физикалық және химиялық қасиеттерінің ерекшеліктері мен айырмашылықтарын ажыратып көрсетеді;



Қолдану ойлау дағдысы:

«Кластер» әдісі (тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін анықтап, тірек-сызбаға түсіріңдер).

3-тапсырма

Тау жыныстарын жасын анықтау әдістері

























Дескриптор: Тау жыныстарының абсолюттік және салыстырмалы әдістерін сипаттайды.













Оқулық











Презентация
























Үлестірмелі қағаздар





















Сабақтың соңы

34-40 мин

Бағалау ойлау дағдысы

«Географиялық диктант» әдісі(тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін, жасын анықтау әдістерін, қаттылық шкаласындағы бос орындарды толықтырыңдар)



Бір немесе бірнеше минералдардан құралған зат ... .... деп аталады. Минералдар қасиеттері екіге бөлінеді. Олар: ...... , ....... .

Тау жыныстарының жасын анықтаудың негізгі .... , ..... әдістері бар. Минералдардың қаттылық шкаласы- .... .... .

Дескриптор: Тау жынысы, минералдар, Моос шкаласы терминдерін анықтайды; Минералдардың физикалық, химиялық қасиеттерін, абсолюттік және салыстырмалы әдістерін толықтырып жазады.

Рефлексия

«Шеринг» әдісі: Барлық оқушы шеңбер бойына тұрады. Жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек.









Үйге тапсырма: §11-12 оқу. Кестені толтыру.

Белгілері

Алмаз

Графит

Сапфир

Графит

Пайда болу жолы





Түсі





Жылтырлығы





Мөлдірлігі





Қаттылығы




























Презентация






Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Барлық тапсырмаларды оқушылардың жеке қабілеттері мен танымдық деңгейлеріне сай құрастырамын. Мұғалім тарапынан баяу оқушыларға көмек көрсетіліп, сыртқы уэж айтылады. Дарынды, яғни А деңгейіндегі оқушыларға деңгейлеріне сай және қосымша тапсырмалар ойластырамын. Түсіну ойлау дағдысында Венн диаграммасын толтыру тапсырмасы оқушылардың көпшілігі мен кейбіреулері толықтай орындайды. Тапсырмалар жеңілден күрделіге өзгереді.



Әр тапсырма соңында қалыптастырушы бағалау жүргізіліп, кері байланыс жасалынып отырады. Оқушылардың тапсырмаларды орынудауы мен сұрақтарға жауап беруін мадақтау арқылы бағалап отырамын. Қалыптастырушы бағалауда «+» немесе «-» әдісі мен бағалаймын. Әр тапсырамаға сай қалыптастырушы бағалау мен дескрипторлар құрастырамын. Сыныптағы оқушылардың қалыптастырушы бағалауға қатысуын толық қадағалап отырамын.

Сабақ уақытында белсенді оқыту әдіс-тәсілдерін қолдану барысында: оқушылардың жеке, жұптасып жұмыс жасауы. АКТ-ды пайдалану сабақтың белгілі бір кезеңінде, қауіпсіздік техникасын сақтай отырып қолданылады.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?